Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Silniejszy bat na Kierowców


Rekomendowane odpowiedzi

  • Klubowicze

Z ciekawości dodam, że nowelizacja "mandatowa" wprowadza sankcję względem nieletnich- do lat 18, którzy poruszają się bez karty rowerowej( art. 94par.1a kodeksu wykroczeń) Taka mała sobie sumka- 1500zł.  Przecież to pikuś, ,,tylko'' 1500 zł ale za to jaka istotna waga wykroczenia drogowego!!!  No to dowód tego , jaki jest duch i cel nowelizacji- fiskalizm i jeszcze raz fiskalizm.  

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, grzybek napisał:

Z ciekawości dodam, że nowelizacja "mandatowa" wprowadza sankcję względem nieletnich- do lat 18, którzy poruszają się bez karty rowerowej( art. 94par.1a kodeksu wykroczeń) Taka mała sobie sumka- 1500zł.  Przecież to pikuś, ,,tylko'' 1500 zł ale za to jaka istotna waga wykroczenia drogowego!!!  No to dowód tego , jaki jest duch i cel nowelizacji- fiskalizm i jeszcze raz fiskalizm.  

powiem szczerze że tego się nigdzie nie doczytałem i jeżeli tak jest to głupota straszliwa.  Porównywalna z tym co było kiedyś że za jazdę rowerem po 2 piwach można było stracić prawo jazdy, a w statystykach Policji rosła ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierowców.  😞 

Ale co do całokształtu i reszty to uważam że musiało to kiedyś nastąpić. W PL mandaty od wielu lat były relatywnie niskie, a to co niektórzy wyprawiają na drogach czasami ciężko zaakceptować.  Zdaję sobie też sprawę że ja również mogę "dostać rykoszetem" i będzie bolało, tym bardziej że jeżdżę sporo ale zakładam że średnia mi nie wzrośnie (jeden mandat na 3 - 4 lata), a wyeliminuje to z ruchu, albo utemperuje tych co nagminnie łamią przepisy. 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
3 godziny temu, EndriuBis napisał:

powiem szczerze że tego się nigdzie nie doczytałem i jeżeli tak jest to głupota straszliwa

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych

Ale i też jestem zdania ,że należało urealnić wysokość grzywien z tyt. wykroczeń drogowych. Tylko winno to się dziać z zachowaniem logiki i zasad doświadczenia życiowego. W przeciwnym wypadku wychodzą takie buble, że za dziecko lat, np. 13 , które nie posiada karty rowerowej i porusza się np. w strefie zamieszkania płacą przedstawiciele ustawowi dziecka. Nota bene Kodeks wykroczeń przewiduje odpowiedzialność po ukończeniu przez sprawcę wykroczenia lat 17 w chwili jego popełnienia. !!!

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Z racji dopuszczalnej kary nagany (pouczenie), myślę, że w przypadku rzeczonego 13'tka, będzie właśnie taka kara domyślnie nakładana.

Odnośnik do komentarza

Albo zakład wychowawcy dla 14 latka jadącego na hulajnodze po moim osiedlu po ulicy między domkami (strefa zamieszkania)
:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Ponad +70 km/h i 2500 pln mandatu... Tym razem padło na obywatela Niemiec. Niestety, nie podano gdzie urodzony. -> KLIK

 

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

W Stolicy zauważam już wyraźne spowolnienie w ruchu. Czasem jak w "slow motion".

Tu jakiś Krystian miał udany Nowy Rok 💬
b815d517b4914c7f21e05b1e4106ba9a.jpg

Odnośnik do komentarza

Wczoraj z Tomaszów Mazowiecki do stolicy i powrót. Śmieszne zachowania- ludzie lewym wyprzedzają jak ciężarówki. Różnica jakieś 15. 20 km/h.  Trwa to niemało. Talich jak ja co lecieli 130. 140 na ograniczeniu 120 mało. Na razie moim zdaniem. 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

No tak, teraz będzie już tylko taka rzeczywistość . Trzeba będzie biegi ,,piątkę"i ,,szóstkę" wymontować😉- na pewno w mieście.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, MariuszBurgi napisał:

W Stolicy zauważam już wyraźne spowolnienie w ruchu. Czasem jak w "slow motion".

Tu jakiś Krystian miał udany Nowy Rok 💬
b815d517b4914c7f21e05b1e4106ba9a.jpg

Cóż. Krystian solidnie zapracował na taki wynik. Przekroczenie o 84km/h. W Norwegii Krystian spędzałby czas w areszcie mając czas na przemyślenia dotyczące swojego stylu jazdy. O pożegnaniu się z uprawnieniami nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, stefanekmac napisał:

... Śmieszne zachowania- ludzie lewym wyprzedzają jak ciężarówki. ....

 

11 godzin temu, grzybek napisał:

No tak, teraz będzie już tylko taka rzeczywistość . Trzeba będzie biegi ,,piątkę"i ,,szóstkę" wymontować😉- na pewno w mieście.

Taa...  wczoraj wybrałem się z żona na poobiednią wycieczkę w kierunku Zagórza. Samochodem oczywiście, bo zimno, a my aż tacy ambitni to nie jesteśmy 😀 ale ....     Być może to niedziela i więcej tak zwanych "niedzielnych" ale zauważyłem że ludziska to chyba na bakier z przepisami i nie wiedzą że odpowiednio oznaczone skrzyżowanie odwołuje ograniczenia prędkości. 😲 a takich co jechali 70 km/h na obwodnicy wczoraj doświadczyłem  co najmniej kilku ☹️

Odnośnik do komentarza

Coś jest nie tak z tym mandatem  tu jest ewidentne przekroczenie o 50 km/h  w terenie zabudowanym  a czyn ten kwalifikowany jest do zatrzymania    uprawnienia na okres 3 miesięcy , pytanie moje czy za jeden czyn można dwie kary  nałożyć ?, ( zatrzymanie  uprawnień i mandat karny wraz z punktami ? )

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Paul napisał:

Coś jest nie tak z tym mandatem  tu jest ewidentne przekroczenie o 50 km/h  w terenie zabudowanym  a czyn ten kwalifikowany jest do zatrzymania    uprawnienia na okres 3 miesięcy , pytanie moje czy za jeden czyn można dwie kary  nałożyć ?, ( zatrzymanie  uprawnień i mandat karny wraz z punktami ? )

Oczywista sprawa, od wprowadzenia przepisu o zatrzymaniu uprawnień te kary są równolegle nakładane. Mandat to inaczej grzywna a zatrzymanie uprawnień to decyzja administracyjna niezależna od mandatu.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Tak dokładnie to wygląda. Sankcja prawnokarna w trybie postępowania mandatowego- grzywna, a obok decyzja administracyjna otwierająca ew. odrębne postępowanie administracyjne.

Odnośnik do komentarza

A wydawało mi się że w myśl litery prawa w Polsce za jedno wykroczenie  można  być tylko raz karanym ,  a tu proszę  za to jedno   wykroczenie gość 3 kary poniesie , cofnięcie uprawnień  na 3 msc , grzywna finansowa  i punkty . Jak tak dalej pujdzie  to we własnym kraju będziemy niewolnikami .  ***** ***.

Dla modrych u sterów miał bym lepszą propozycję : Obowiązek włączonej lokalizacji GPS dla każdego kierowcy , przyporządkowaną kartę bankomatową do systemu żeby samo sobie pobierało należne środki  z konta  za każde przekroczenie prędkości ,  jeszcze skuteczniej by nas upodlili . 

Odnośnik do komentarza
  • Administrator
16 minut temu, Paul napisał:

A wydawało mi się że w myśl litery prawa w Polsce za jedno wykroczenie  można  być tylko raz karanym

Żadna nowość. Taki system kar łącznych obowiązuje w PL od 18 maja 2015 roku. Np. w DE czy IT jest tak od x-lat.

Mimo wszystko uważam, że ów Krystian i tak dostał dość łagodną karę za powyższe "przewinienie".

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Ja autem zwolniłem ale też nie wyróżniam się bo mam wrażenie że wszyscy tak jeżdżą. Boję się co będzie jak wsiądę na 2oo bo niestety mam odcięcie mózgu i jadę tak jak pozwalają warunki a czasem na dużo pozwalają. Puki co widzę że to nie jest kontrola drogowa a łapanka, może do maja się to wszystko jakoś ustatkuje. Po wprowadzeniu zabierania prawa jazdy za przekroczenie o 50km/h też przez 3 mc strach było jechać szybciej bo było polowanie. Później jakoś mniej tych patroli. 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Facet za jazdę na hulajnodze po pijaku 1,5 promila ( nie wiem jak zdołał na nią wsiąść w pionie) i spowodowanie kolizji został wyceniony na 3.520 zł. Skasowała szczecińska drogówka.

A to kolejny przypadek kierowców, którzy zderzyli się lusterkami, a wezwany na miejsce patrol policji obdarował obu panów mandatami w wysokości 1500 zł.  

No i będzie na Nowy ład , może na radiowozy. W bydgoskiej drogówce bieda- nie ma środków finansowych na ubezpieczenie AC aut.

Artix, też mam obawy jak trzymać na wiosnę  w ryzach manetkę🤔

 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Ciekawe zestawienie wysokości mandatów od 1997 roku ( pamiętam jak Ewa dostała MAXA w 1999 roku i była w szoku bo mandat 500 a jej pensja wtedy 600zł 🤨)

https://autokult.pl/39961,narzekasz-na-wysokosc-mandatow-tak-wygladalby-taryfikator-gdyby-kwoty-zalezaly-od-placy-minimalnej

 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

No właśnie . Ciekawe jaką mieli by minę Ci co teraz tak głośno narzekają na wysokość mandatów gdyby były one faktycznie powiązane z najniższą krajową tak jak to pokazuje ta tabela. Wtedy mandat 3580 i jeszcze ewentualna recydywa czyli x2 🤬

Więc zawsze mogło by być gorzej.

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.01.2022 o 14:39, grzybek napisał:

No i będzie na Nowy ład , może na radiowozy. W bydgoskiej drogówce bieda- nie ma środków finansowych na ubezpieczenie AC aut.

 

Tak gwoli ścisłości to Policja nie żyje z mandatów i nie ubezpiecza pojazdów AC.

Mandaty trafiają do Urzędu Skarbowego w Opolu - czyli do Skarbu Państwa

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Skarbu Państwa???  He, he .. Do Ojca TR...  Dane o braku środków finansowych na ubezp. AC - w tym m.in. na BMW grupy Speed- przekazałem na podstawie artykułu dziennikarza lokalnej gazety. To tak dla uściślenia i rzetelności mojego wpisu. 😉

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...