Skocz do zawartości
Forum Burgmania
  • 0

Jazda Skuterem do 125ccm na prawo jazdy kat. "B"


Julo

Pytanie

  • Odpowiedzi 438
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy dla tego pytania

  • IgnisDriver

    26

  • Bad Method

    17

  • 𝕄𝕒𝕣𝕚𝕦𝕤𝕫𝔹𝕦𝕣𝕘𝕚

    14

  • PrzemekK

    13

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A co ma OC do jazdy bez uprawnień?

Jedzie osoba bez uprawnień - ubezpieczyciel będzie domagał się pokrycia wypłaconego ubezpieczenia. A może to być np. dożywotnia renta.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Dokładnie w każdym OWU jest napisane, że towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności jeśli kierujący nie ma uprawnień na dany pojazd. I to jest największa konsekwencja jazdy bez uprawnień. Mandat można zapłacić, ale szkody na osobach to kolosalne kwoty.

Odnośnik do komentarza
  • 0

miejmy nadzieję, że inne "ważne" sprawy i afery nie zrzucą tego tematu na bliżej nie określony

powinno być krótkie TAK i po sprawie

Odnośnik do komentarza
  • 0

było to głosowanie? W stenogramach jest dyskusja o manualnej skrzyni biegów

http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter7.nsf/0/A46F54DADB09E7DCC1257D03000BB8E9/%24File/70_b_ksiazka.pdf

zaczyna się od strony 130 (na dokumencie 254)

Ale nie ma nic o głosowaniu, przełożyli na dzisiaj?

ok, mam, sejm przyjął poprawki senatu :)

http://www.skuterowo.com/pilne-sejm-przyjal-ustawe-o-125-ccm-dla-posiadaczy-prawa-jazdy-b-554562/

Odnośnik do komentarza
  • 0

dzisiaj tj 26.06 zagłosowali i przegłosowali

Głosowanie nr 47 - posiedzenie 70.

Dnia 26-06-2014 godz. 10:03:45

Pkt 31. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami

Głosowało - 387 Za - 251 Przeciw - 135 Wstrzymało się - 1 Nie głosowało - 73

Większość bezwzględna - 194

Wyniki indywidualne

Klub/Koło Liczba czł. Głosowało Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało

PO 203 179 172 7 - 24

PiS 137 110 2 108 - 27

TR 36 30 29 1 - 6

PSL 32 29 26 3 - 3

SLD 26 19 17 2 - 7

niez. 14 12 4 7 1 2

SP 12 8 1 7

teraz tylko Prezydent

Odnośnik do komentarza
  • 0
  • Administrator

Warto zwrócić uwagę, że główne "Kluby" były mocno podzielone i "Za" wygrało >o mało co...<

Tak czy inaczej, w zasadzie ustawa jest klepnięta... Teraz spodziewajmy się wysypu >125< na drogach :)

Odnośnik do komentarza
  • 0
  • Administrator

Na stronie głównej www.burgmania.net pojawił się news, tam także znajdziesz odpowiedź na zadane pytanie.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Fakt jest na głównej ale jakoś tam nie zaglądam,

troszkę szkoda ze ze obie skrzynie było by mi łatwiej sprzedać swoja za większą cenę.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Dane które kolega podał kilka postów wyżej dotyczą się innego głosowania, głosowanie odnośnie skrzyń manualnych to glosowanie 48. W którym głosuje się za odrzuceniem poprawki.

Głosowało wszystkich 426

w bezwględna 214

za ( odrzuceniem ) 40

Przeciw 372

wstrzyman 14

Czyli znaczna większość głosowała za przyjęciem skrzyń manualnych. W związku z czym poprawka do ustawy została przyjęta.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Dodatkowym wymogiem oprócz posiadania prawa jazdy przez 3 lata powinien być chociaż kurs praktyczny do zaliczenia, żeby nauczyć się choć trochę panowania nad maszyną.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Kurs powinien być podstawą, coś jak ten na kartę rowerową.

Osoby wsiadające na 125ccm czy nawet 50ccm wydaje się, że ta pojemność to jak rower.

Stąd też krótka historia o moim teściu (człowieku lat 65, prawko kat B od 30). Dałem mu do użytku swój pierwszy skuter czyli "chińczyk" 50/80ccm. Teść kilka razy oglądał z nudów MotoGP i chciał się najwyraźniej sprawdzić. Opowiadał, że na skręcie 90 stopni w boczną ulicę (szeroką 2 pasy w jedną i 1 w drugą) odkręcił na max manetkę. Wypionowało go to zbytnio (lub sam za wcześnie to zrobił) po czym z impetem wpadł na krawężnik, wyskoczył na nim w powietrze urywając przy tym puszkę filtra powietrza i wylądował kawałek dalej w trawie tuż obok zaparkowanego samochodu.

Tak więc wychodzi, że pomimo tyluletniego doświadczenia na drodze zwykła "50-tka" go przerosła. Od tamtej pory jeździ zdecydowanie bardziej z umiarem, na szczęście nie zraził się do 2 kółek.

Odnośnik do komentarza
  • 0
  • Klubowicze

Miałem podobne doświadczenie z ojcem... Też na moim pięknym "chińczyku" 50ccm w stylu retro. Ojczulek jeździ cały czas autem, a wcześniej Junaki, WSKi itp, więc doświadczenie miał... U mnie z podwórka wyjazd na ulicę jest lekko pod górkę, więc musiał dodać trochę więcej gazu, a kiedy wyjechał na płaskie... Maszyna mimo niedużej pojemności wyrwała dzielnie do przodu, a ojca zamurowało. Chwycił się kurczowo kierownicy i w ten sposób dodał jeszcze więcej gazu. Zdębiał chyba, bo mimo że krzyczałem "puść gaz", przemknął ulicę na skos, przejechał przez krawężnik (dobrze że przednie zawieszenie było wleczone) i poleciał na siatkowy płot sąsiada... Jeszcze w odruchu rzucił się ciałem na siatkę, by (jak mówił), w miarę ochronić motorek... I prawie mu się udało, bo skończyło się na lekkim pęknięciu dolnej płozy i małym obtarciu osłony na nogi.

Sam nawet nie był w stanie powiedzieć co się stało, po prostu kiedy skuter ostro przyśpieszył, zgłupiał i zamiast hamować, po prostu nie był w stanie podjąć jakiejkolwiek decyzji. Przypominało to zachowanie tego skuterzysty ze słynnego już filmiku na YouTube...

Odnośnik do komentarza
  • 0

Ja nową ustawę przyjmuję z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony fajnie bo rozrusza rynek motocyklowy, część ludzi przesiądzie się na 2oo, zrozumie stronę motocyklistów na drodze, ogólnie będzie nas więcej i fajniej. Ale trochę obawiam się okresu przejściowego po wejściu w życie ustawy. Sam pamiętam swoje początki na odblokowanej 50-tce, ile popełniałem błędów które tylko cudem nie skończyły się źle. Myślę że to dzięki zdrowemu rozsądkowi i kapce szczęścia. Ale teraz na drogi wyjedzie cała rzesza ludzi i część tego rozsądku nie posiada. Pal licho po za miastem gdzie krzywdę zrobią najwyżej sobie, ale już widzę te stada pędzące wszystkimi śródpasami, szybkie zmiany pasów bez spojrzenia czy nie leci inny motonita. Przecież i teraz trzeba mieć oczy do o koła głowy, a co dopiero za 2 miesiące...... Przecież taki świeży motocyklista nawet nie ma pojęcia co to jest przeciw skręt, bo i gdzie ma się dowiedzieć ?

Generalnie bardzo żałuję że nie wszedł obowiązek chociaż paro godzinnego szkolenia, koszt tego byłby nie wielki,a zysk ogromny.

Oj będzie się działo od września.......

Odnośnik do komentarza
  • 0

Zanim wsiadłem na 125 to jeździłem 5 lat 50 i po przesiadce wcale nie czułem sie pewnie,jeździłem powoli po mało uczęszczanych drogach zanim pojechałem do Warszawy a to też nie na 100% a byłem już po kursie na A, który sam w sobie bardzo dużo mi dał.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Miałem podobne doświadczenie z ojcem...

Ja miałem takie z żoną, jeszcze Peugeotem. Kupiła sobie całe oprzyrządowanie kask itp. i ona będzie jeździć. Zrobiła dwa kółka wokół bloku z minimalnym gazem i decyzja jedziemy na ulicę. Zawiozłem ją na pustą uliczkę, mówię masz kawałek prostej to się rozpędź. Nie wiem jak to zrobiła, ale poszła na koło prosto w płot, skut gumowym do góry a ona już leżąc trzymała jeszcze manetkę na full...

Od tamtej pory nie zbliża się do 2oo z silnikiem nawet jako plecak.... :(

Odnośnik do komentarza
  • 0

kurs ?

może zrobić kurs trzyletni ? zdajesz B i zaczynasz łazić na kurs na motocykle lekkie

przecież jak ktoś nie chce to nikt go nie zmusi do wsiadania na jednoślad

a jak chce to sobie kupi i będzie się tak starał nauczyć jazdy by moto nie uszkodzić

w końcu nikt takiej osobie nie da swojego motorka na nauki

no chyba żebyście dali bo ja nie

co do ojców czy matek to moja mama też chciała kiedyś spróbować jazdy na moim romecie

wystartowała i wjechała w krzaki i więcej już nie próbowała

myślicie że jak wejdzie ustawa to moja mama kupi moto 125ccm ???

Odnośnik do komentarza
  • 0

Heh, ja pierwszą jazdę 50cc zwieńczyłem uślizgiem tylnego koła na zakręcie i małym szlifem, ale już potem było tylko lepiej... Trzy lata przejeździłem na 50 (najpierw chińczyk 4T później Peugeot 2T) i teraz kupiłem Majesty 125 do lekkich "poprawek" :) Oczywiście nie omieszkałem jej wypróbować (nielegalnie niestety), ale dziś się przemogłem i zostaje na parkingu. Do wejścia ustawy pojeżdżę jeszcze małym "żabojadem".

Chciałem tylko dodać, że taki trening kilkuletni na 50cc naprawdę dużo daje.

Na takim małym skuterku trzeba mieć 100% czasu oczy dookoła głowy, bo wszyscy chcą cię zmiażdżyć... Do 125 podszedłem z respektem i to jest najlepszy sposób, bo tu już całkiem inaczej pokonuje się zakręty itp.

Przeciwskręt zaczyna się przydawać, wręcz jest wskazany.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Są osoby które wsiądą na motor i jeżdżą bez problemu a inne mogą jeździć 10 lat i gorzej prowadzą niż niejeden przed kursem .Po prostu jazdę i zamiłowanie do motocykli trzeba mieć we krwi.

Odnośnik do komentarza
  • 0

A jak sądzicie, czy to może oznaczać jeszcze intensywniejsze napastowanie motocyklistów przez policję, czy trochę odpuszczą?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...