Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Wzrost cen paliwa?


Rekomendowane odpowiedzi

Ceny paliw s? do?ć różne nawet w tym samym regionie i chyba się już do tego przyzwyczaili?my. Pewne jest jedno- Pb 95 w ostatnim czasie podrożała znacznie (Wawa od. 4.30 do nawet 4.60- o 98' tce nie wspomne) natomiast Diesel utrzymuje stabilny poziom co warte jest wzmianki.

Jeszcze bardziej jest to widoczne w ogólnym rozrachunku...

Przeciętny 4oo benzynowy spalaj?cy ok. 10 l/ 100 (miasto) generuje koszt samego paliwa przy ?redniej cenie 4. 40 PLN równy 44 PLN.

Diesel spalaj?cy ok. 6 l/ 100 (miasto) wyci?gnie z kieszeni, zakładaj?c cenę ok. 3.60 PLN kwotę ok 21 PLN!

Każdy 1000 km daje nam więc 230 PLN oszczędno?ci.

Jak porównamy większe silniki benzynowe różnica staje się jeszcze wyraĽniejsza na korzy?ć jednostek z zapłonem samoczynnym.

Moja bliska znajoma jeĽdzi od niedawna VW Phaetonem W12 w którym spalanie w mie?cie często zbliża się do 25l pb98/ 100 co daje koszt 115 PLN za każde 100 km  :(

Pytania s? zbędne  ;)  :)

Wczorajszy strzał foto podrzuciłem jako ciekawostkę z okolic Rynii, czyli naszego terenu zlotowego. W tym roku nie trzeba będzie jeĽdzić za Radzymin żeby się tankować... Mamy oddalone o kilka km. Neste bezobsługowe, więc nie ma potrzeby tankować się wcze?niej  :( .

jak kto? kupuje auto za kilkaset tysięcy to chyba małe znaczenie ma czy pali 15-20 czy 30 litrów :(

a swoj? drog?, cóż motocykl to hobby, a to kosztuje i nie ma co narzekać, można zawsze przesi??ć się na rower :)

wtedy taniej, chociaż?

a co do cen to może s? zamienniki, kiedy? chciałem kupić jaguara, tylko odstraszyło mnie to, że miał padniet? tarczę sprzęgła a cena w seriwsie była szokuj?ca, póĽniej dopadłem fanatyków tej marki którzy mnie o?wiecili, że tarcza jest identyczna od stara 200 :)

Odnośnik do komentarza
  • Administrator
jak kto? kupuje auto za kilkaset tysięcy to chyba małe znaczenie ma czy pali 15-20 czy 30 litrów :(

Teoretycznie tak ale w/w pojazd był kupiony jako używany (2 lata), okazyjnie i w leasingu. Cena była naprawdę ?mieszna w porównaniu do ceny nowego samochodu. Powód? Bo silnik W 12!, i nie chodzi tu tylko o samo paliwo ale także o serwisowanie!

Inny równolatek 5.0 V10 TDI kosztował drugie tyle co W12 mimo, że nowy W12 kosztuje 30 % drożej od diesla.

I uwierz mi... nawet Ci najbogatsi potrafi? liczyć wydatki (a może wła?nie dlatego s? bogaci :) ). Wystarczy pojeĽdzić po niemieckich autostradach, gdzie 9 na 10 mijanych pojazdów posiada znaczek "TDI", "Tdci", "CDI", "D"... nawet te najdroższe duże limuzyny.

A co do hobby to się zgadzam... tu nie ma mowy o oszczędzaniu choć napewno milej jak maxi spala mniej niż więcej. :( I nie chodzi tu wcale o kieszeń tylko o nasz? psyche ;)

Ps. Jako ciekawostkę podam kilka cen czę?ci zamiennych w/w Phaetona W12 bo wła?nie stoi na serwisie:

1. Tarcza (sztuka!) - 1500 PLN

2. Klocki na przód kpl.- 1200 PLN

3. Amorek nivo (sztuka!) hydro- pneumat- 8500 PLN!!!

Wła?nie padł jeden z amorków przy 95 tkm :)

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy
jak kto? kupuje auto za kilkaset tysięcy to chyba małe znaczenie ma czy pali 15-20 czy 30 litrów ;)

Teoretycznie tak ale w/w pojazd był kupiony jako używany (2 lata), okazyjnie i w leasingu. Cena była naprawdę ?mieszna w porównaniu do ceny nowego samochodu. Powód? Bo silnik W 12!, i nie chodzi tu tylko o samo paliwo ale także o serwisowanie!

No i to jest przykład na to, że decyduj?c się na tego typu auto, jest się:

a - w miarę zamożnym człowiekiem nie licz?cym się specjalnie z kosztami zwi?zanymi z paliwem (W12!!!!) <- silnik ludzie !!!

b - nie wiem na co licz?cym, mniej zamożnym człowiekiem (rozs?dek!!!! !NOT )... :angry:whist:D

Rozumiem Mariusz, że Twoja znajoma jednak nie utyskuje na "spalanie" i "ceny czę?ci" ?

pzdr

BTW:

Wiem, że tu występuje silne lobby antyLPG do którego ja się jednak nie zaliczam. Do?wiadczenie: 16 lat i 6 różnych technologicznie aut zasilanych LPG !OKK

Drogowiec - zapomniałem dodać, że do?wiadczenia mam jak najbardziej pozytywne. W?ród moich wielu znajomych, mam zaledwie kilka osób, którym

zasilanie LPG sprawiło kłopoty w użytkowaniu auta. Wszystkie problemy wynikały

z faktu braku do?wiadczenia monterów w instalowaniu instalacji w konkretnych autach (zły dobór technologii). Zazwyczaj problemy powstaj? na styku wyboru

odpowiednio zaawansowanej instalacji i funduszy jakimi dysponuje "inwestor".

Oczywi?cie s? też silniki do których uczciwy instalator nie podejmie się montażu żadnej instalacji.

Z drugiej strony mogę również powiedzieć, że znam kilka osób które miały duże problemy z autami z zapłonem samoczynnym. Czy to jednak znaczy, że mam

tworzyć stereotypy o tym "wynalazku" ??? ;) Możemy się tak przekonywać,

jednak spróbujmy pozostać przy swoim. Ja jestem fanem LPG, ty i inni DIESEL. !piwko

Odnośnik do komentarza

Widzisz szorstki, a ja się zaliczam do lobby "anty-LPG". Do?wiadczenie: 2 samochody zasilane tym wynalazkiem i z obydwoma miałęm problemy.

Teraz kupiłęm normalnego diesla (znów).

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza

Pora odswiezyc troche temat :D , ostatnio tankowalem Pb95 za rekordowe 1,52 euro za litr. Co dziwniejsze, litr ON kosztowal dokladnie tyle samo ;) .

Jak podali w wiadomosciach, pierwszy raz od wielu lat w Boze Cialo nie bylo megakorkow (w landach katolickich jest to swieto, czyli wolne) i bylo to zwiazane z do tej pory najwyzszymi cenami paliwa.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

W PL cena ON coraz czę?ciej przekracza ceny Pb (na niektórych jeszcze ON jest kilka groszy tańsze).

W Wawie Diesel 4.41- 4.55, Pb95 4.45- 4.60.

Z jednej strony cena 5 pln za litr paliwa przytłacza ;)

Z drugiej już w zeszłym roku były rozmowy o magicznej kwocie 5 pln i jako? się z tym oswajali?my ;)

Nie ma co ukrywać--- jak będzie 180 baksów za baryłkę to trzeba będzie się przesi??ć na rowery :D

Odnośnik do komentarza
W PL cena ON coraz czę?ciej przekracza ceny Pb (na niektórych jeszcze ON jest kilka groszy tańsze).

W Wawie Diesel 4.41- 4.55, Pb95 4.45- 4.60.

Z jednej strony cena 5 pln za litr paliwa przytłacza ;)

Z drugiej już w zeszłym roku były rozmowy o magicznej kwocie 5 pln i jako? się z tym oswajali?my ;)

Nie ma co ukrywać--- jak będzie 180 baksów za baryłkę to trzeba będzie się przesi??ć na rowery :D

Analitycy podaj?, że cena paliwa w okresie wakacyjnym może sięgn?ć sze?ciu (6)złotych za litr... Mowa była oczywi?cie o ON który jest substytutem Pb a w zwi?zku z tym powinien być dużo tańszy od Pb...

LIPA!

Odnośnik do komentarza

Procentowo z ropy otrzymujemy:

propan, butan 3%

nafta 9%

benzyna samochodowa 24%

kerosyna 4%

ON 21%

lekki olej grzewczy 21%

ciezki olej grzewczy 11%

bitumy 3,5%

oleje smarne 1,5%

inne, zuzycie wlasne, straty 2%

;);):D

i wychodzi nam 100%?

Odnośnik do komentarza

W legionowie widzialem benzynke za 4,67 ;/

Tydzien temu pod plockiem (to jest chore, maja tam petrochemie i cholernie drogie paliwo)

95 - 4,52

ON - 4,57

Przyjdzie nam poprzerabiac sprzety na gaz.

Swoja droga taki AN400K3 w gazie... ;P i co 200km tankowanie za 20zł...

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj tankowałem PB98 które kosztowało 4,77, PB95 było w cenie 4,45 :)

Magiczna kwota 5 zł za literka zbliża się nieuchronnie,oj zbliża :)

Odnośnik do komentarza

Mam nadzieje że niedługo pojawi się więcej maszyn hybrydowych lub zgoła na baterie w stajniach renomowanych producentów (I NIE TYLKO!!!).

Powoli zrobienie 100 km przy 100km/h staje się realne. Do miasta jak znalazł.

Vectrix jak nie był tak dalej nie będzie sprzedawany w Polsce.... kto? wie czy co? się zmieniło?

Pozdrowka

Maciek

Odnośnik do komentarza

Media potwierdzaj?, że za litr benzynki będziemy płacić ok. 5,00zł ~ 5,50zł. :)

A co do Vectrixa... hmm, cena jest zaporowa by stał się pojazdem popularnym w ruchu miejskim, tym bardziej w Polsce.

Odnośnik do komentarza

paliwa drożej? w Polsce, ale...

pamiętajmy o zbliżaj?cym się kryzysie finansowym :)

a cena no cóż "trzeba mieć fantazję i pieni?dze synku" jak to mówiła reklama :)

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
paliwa drożej? w Polsce, ale...

pamiętajmy o zbliżaj?cym się kryzysie finansowym :lol:

a cóż to takiego w oczach jana kowalskiego ? pewnie nic nie znacz?cy wyraz , bo to on jest ostatni na li?cie zarabiajacych. jemu pewnie jest już wszystko jedno czy paliwo będzie kosztowac 5 czy 7 pln bo juz dawno dobił dna . szkoda tylko że państwo nic nie robi w tym kierunku . a propos okolic płocka , odk?d pamiętam tam zawsze było najdroższe paliwo .

pozdrawiam wszystkich tych którzy sa w?ciekli na t? sytuację. :)

Odnośnik do komentarza

Jeszcze w moim rodzinnym miastku ceny jak z pod Płocka po prostu wyjebjaszcze.Czestochowa ma taniej, :lol: moze tam dotarła namiastka konkurencji? :)

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Min?ł rok i co mamy...

Paliwo podobnie jak i euro potrafi nieprzewidywalnie zmienić położenie względem siebie. Było już różnie, straszono (patrz ostatnie posty sprzed roku) , że "płynne złoto" będzie po 5 pln albo i drożej. Dzi? pb 95 kosztuje blisko 4 pln (0.86 eur) a diesel, (który już nawet był droższy od pb) kosztuje aktualnie ok. 3.40- 3.50 (0.75 eur)... czyli znów diesle gór? :)

Odnośnik do komentarza

hi hi na cene paliwa fajek i wodeczki ma najwiekszy wplyw panstwo !OK i ci to tam siedza niestety w naszych czasach nikt nie pozwoli sobie na strajk konsumcyjny czy chcemy czy nie za te produkty bedziemy placic jak reszta bogatej zjednoczonej europy a zarabiac bedziemy jak w moldawji ale cuz vivat moneta euro , ja przynajmniej jestem spokojny rzadnych zmian nie bedzie,-------" po dupie" dostanie bida a panstwo i ci szmalowni zarobia :D juz raz zmiane pieniedzy przezylem !placz1

Odnośnik do komentarza
Min?ł rok i co mamy...

Paliwo podobnie jak i euro potrafi nieprzewidywalnie zmienić położenie względem siebie. Było już różnie, straszono (patrz ostatnie posty sprzed roku) , że "płynne złoto" będzie po 5 pln albo i drożej. Dzi? pb 95 kosztuje blisko 4 pln (0.86 eur) a diesel, (który już nawet był droższy od pb) kosztuje aktualnie ok. 3.40- 3.50 (0.75 eur)... czyli znów diesle gór? !placz1

Przypuszczam, że bardzo duży wpływ na dzisiejsz? cen? za paliwo ma obecna sytuacja gospodarcza panuj?ca w naszym kraju...

Odnośnik do komentarza
  • Administrator
Min?ł rok i co mamy...

Paliwo podobnie jak i euro potrafi nieprzewidywalnie zmienić położenie względem siebie. Było już różnie, straszono (patrz ostatnie posty sprzed roku) , że "płynne złoto" będzie po 5 pln albo i drożej. Dzi? pb 95 kosztuje blisko 4 pln (0.86 eur) a diesel, (który już nawet był droższy od pb) kosztuje aktualnie ok. 3.40- 3.50 (0.75 eur)... czyli znów diesle gór?  !scooter

Przypuszczam, że bardzo duży wpływ na dzisiejsz? cen? za paliwo ma obecna sytuacja gospodarcza panuj?ca w naszym kraju...

Mam nadzieje ze nie piszesz o kryzysie, juz zaczynam miec alergie na ta slowo. Slowo ktore stworzyli pismaki "mlode wilki" ktore zyja na kredyt, nawet do kibla chodza na kredyt, nie maja nic wlasnego bo ich zycie to jeden wielki kredyt, a raty rosna bo zlotowka leci na morde. Szkoda ze idac do marketu nie widze kryzysu, tylko na nowych osiedlach gdzie mieszkaja yapiszony lub corpo clony jak kto woli. Reszta slyszy o kryzysie bo o nim pisza, a pisza bo zyja ponad stan na raty ktore rosna. Jakas fobia czy co. Sytuacja gospodarcza jest niezla. A cena paliwa, no coz, przeciez nie bede pchal skutera. !TAZ Bywalo juz gorzej i drozej.

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy
Mam nadzieje ze nie piszesz o kryzysie, juz zaczynam miec alergie na ta slowo. Slowo ktore stworzyli pismaki "mlode wilki" ktore zyja na kredyt, nawet do kibla chodza na kredyt, nie maja nic wlasnego bo ich zycie to jeden wielki kredyt, a raty rosna bo zlotowka leci na morde. Szkoda ze idac do marketu nie widze kryzysu, tylko na nowych osiedlach gdzie mieszkaja yapiszony lub corpo clony jak kto woli. Reszta slyszy o kryzysie bo o nim pisza, a pisza bo zyja ponad stan na raty ktore rosna. Jakas fobia czy co. Sytuacja gospodarcza jest niezla. A cena paliwa, no coz, przeciez nie bede pchal skutera. :D Bywalo juz gorzej i drozej.

Oni, Artur, widz? już, że hasło "by żyło się lepiej, mordo ty moja", nabiera nowego dla nich (tych wyborców) znaczenia... :)

Ten taki z bródk? od Ciebie z pracy Artur, nonstop zaklina w telewizorni rzeczywisto?ć, jak to jest dobrze z drogami naprzykład :)

A jak jest każdy "niepryszczaty" widzi... !tut

Misiak, Schetyna, Grad, Palikot, "dr?cy mordę Angielski lord finansowy" !OK ...", JK Bielecki et consortes...chłopaki z niezłej "liberalnej ferajny" "kręc? lody"... :)

ech...miało być "NORMALNIE" :)

a tu jednak znowu przeszkadzaj? kaczki ???... :D

Jak to klasyk BOLEK powiedział:

cyt: "miała być demokracja, a tu każdy gada co chce !!" !happybth

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

I znów polityka się wdarła (brrr !happybth )... a my tu po prostu o cenach paliw rozmawiamy... zupełnie apolitycznie :D

To już bardziej pochodnym tematem będ? >alternatywne Ľródła energii< :D !tut

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...