Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Bałkany Zachodnie. Encore!


Jack

Rekomendowane odpowiedzi

  • Klubowicze

I dotarliśmy tam , skąd pierwotnie mieliśmy startować, czyli hotel Beskid w Milówce. Dziś zrobione 830 km. Pogodnie, zero deszczu, temperatura przeważnie ponad 20 st. Dopiero pod koniec ochłodziło się do ok. 13. Mam nadzieję, że przywiezliśmy pogodę do Polski. Ale coś mnie tu Paździoch straszy, że jutro pada ?

Kolor pasuje,  chyba sobie wezmę ?

20190508_194537.jpg

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

No i dojechali... Dziś pół drogi w deszczu.

Dziękuję wszystkim za towarzstwo. Szkoda, że pogoda nie do końca dopisała. Plany nie zostały zrealizowane. Trzeba powtórzyć ?

Odnośnik do komentarza
...Plany nie zostały zrealizowane. Trzeba powtórzyć ...


Hehe wiadomo już (chyba gdzie będzie majówka 2020)...... może i ja powtórzę w przyszłym roku jak mnie Home Menager puści .

Tak czy inaczej Brawo Wy
Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

WINIETY NA WĘGRZECH - UWAGA

Jadąc w tamtą stronę kupowaliśmy na pierwszej węgierskiej stacji paliw OMV w Komarnie. Zapłaciłem kartą 1470 HUF, z karty zeszło mi 4,88€. W drodze powrotnej kupowaliśmy w budce na granicy. Płatność kartą w euro - 7€. Nie wiem jaka cena byłaby, gdybym na stacji paliw chciał zapłacić w euro. W każdym razie najtaniej wychodzi zapłacić kartą kwotę w HUF.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Nie wiem, świstek już wyrzuciłem. Ale chyba nie, bo miesięczna kosztuje 2500 HUF, czyli prawie 8€. W każdym razie w budce podane były ceny tylko w euro i 7€ to była najtańsza opcja.

Dopiero teraz doczytałem, że są miesięczne dla motocykli. Wprowadzili to chyba w 2019 r.

Odnośnik do komentarza

1470 forintów to urzędowa cena za tygodniową, motocyklową winetę. A cena w euro zależy od ustalonego kursu. Stacja ma pewnie bankowy. A "budka na granicy" ma po prostu kurs "korzystny" dla siebie, czyli zaniżony ? .

Normalka stosowana przecież wszędzie. 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
1 godzinę temu, Jack napisał:

Nie wiem, świstek już wyrzuciłem. Ale chyba nie, bo miesięczna kosztuje 2500 HUF, czyli prawie 8€. W każdym razie w budce podane były ceny tylko w euro i 7€ to była najtańsza opcja.

Dopiero teraz doczytałem, że są miesięczne dla motocykli. Wprowadzili to chyba w 2019 r.

@Jack Wprowadzili winiety  w HU nieco wcześniej niż 2019, wiem że w 2017 były.

Natomiast wstrzymałbym się z wyrzuceniem winiety. Nie wiem czy coś kleiliście na szybę? Słyszałem, że służby HU potrafią zapytać listownie w kolejnych 2 latach na podstawie nr tablic, czy taka winieta była zakupiona. W przypadku braku dowodu może to słono kosztować.

Odnośnik do komentarza
[mention=5040]Jack[/mention] Wprowadzili winiety  w HU nieco wcześniej niż 2019, wiem że w 2017 były.
Natomiast wstrzymałbym się z wyrzuceniem winiety. Nie wiem czy coś kleiliście na szybę? Słyszałem, że służby HU potrafią zapytać listownie w kolejnych 2 latach na podstawie nr tablic, czy taka winieta była zakupiona. W przypadku braku dowodu może to słono kosztować.


Nie wiem czy się coś zmieniło, ale w HU nic się nie nakleja. Wklepuje numer rejestracyjny pojazdu do systemu i tyle.
Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

W 2019 wprowadzili miesięczne dla motocykli. Wcześniej były tylko 10-dniowe lub roczne.

34 minuty temu, Długi 1973 napisał:

 


Nie wiem czy się coś zmieniło, ale w HU nic się nie nakleja. Wklepuje numer rejestracyjny pojazdu do systemu i tyle.

 

Dokładnie tak. Jakieś zapytanie mogłoby przyjść chyba tylko, gdy nr wklepany do systemu byłby błędny.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Sysgone napisał:

Dlatego fajnie jest jednak płacić kartą, gdzie tylko się da. (...)

Ale Jack płacił w obu miejscach kartą ? . 

Odnośnik do komentarza

najprościej przed wyjazdem zarejestrować się na ichniej stronie i kupić winietę

wtedy nie ma szukania na granicy czy stacji benzynowej i nikt nas nie naciągnie ?

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, dr.big napisał:

Ale Jack płacił w obu miejscach kartą ? . 

I dlatego nie musi mieć potwierdzenia, jakby co, to sięgnie do historii operacji kartą, a tam będzie wszystko dostępne ?

Odnośnik do komentarza

Narzekaliśmy na trudne warunki, każdy co chwilę w smartfonach pogodę sprawdzał z nadzieją że będzie można ruszyć dalej, tymczasem po naszym wyjeździe było gorzej:

Setki zalanych domów i dróg w Bośni i Hercegowinie
14.05.2019, Sarajewo (PAP/AP/Reuters) - Z Bośni i Hercegowiny docierają we wtorek informacje o setkach domów i dróg zalanych przez rzeki, które wystąpiły z brzegów. Służby postawiono w stan najwyższej gotowości. W 2014 roku powodzie pochłonęły na Bałkanach dziesiątki ofiar śmiertelnych.

W kilku rejonach północnej i środkowej Bośni wezwano do ewakuacji ludność mieszkającą w pobliżu rzek. W niektórych szkołach odwołano zajęcia. Są przerwy w dostawach energii elektrycznej i wody.

Trwają poszukiwania sześcioletniego chłopca, który wpadł do wezbranego strumienia w pobliżu miejscowości Żepcze w środkowej części kraju. Matkę chłopca, która bez powodzenia próbowała go ratować, odwieziono do szpitala.

Ulewne deszcze spowodowały w niektórych rejonach lawiny błotne, które zablokowały drogi. Fala powodziowa zerwała tymczasowy most dla pieszych na rzece Vrbanja koło Banja Luki.

Zagrożenie powodziowe występuje także w Chorwacji. Bardzo podniósł się poziom wody w rzece Una w pobliżu granicy z Bośnią. Chorwacka telewizja publiczna HRT poinformowała, że w środkowej części kraju woda wdarła się do miasta Slunj. Strażacy uratowali tam ośmioro turystów zagrożonych przez powódź. (PAP)

https://stooq.pl/n/?f=1296579&c=0&p=0
Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Z niepokojem obserwuję, co się na Bałkanach dzieje, ale na razie prognozy strony YR.no dają nadzieję na stabilizację pogody pod koniec maja... Może z początku czerwca będzie ładnie... Oby -  LINK

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Sam jeszcze nie wiem, ale rozważam... 

Byłby ktoś ewentualnie chętny w terminie 31.08 - 14.09 ???

Głównie Albania.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Mam wolne pierwsze 2 tygodnie września. Jest ktoś chętny do towarzystwa? ??

Kierunek w zasadzie dowolny, żeby tylko był palżing, łomżing & lajt turistik ?

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Ruszam zgodnie z zaplanowanym terminem. Start 31.08 z Milówki albo Cieszyna, jeszcze nie wiem. Trasa...? Jakieś kółko do Albanii i z powrotem różnymi drogami, z minimalną ilością autostrad. Skoro nie ma chętnych, żeby się przyłączyć, to nie muszę mieć planu ?

@xmarcinx możesz wykasować poprzedni Plan.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Zebrałem 4 osoby na 3 moto. Mamy Plan! ?

30,08 Balaton. 1 nocleg

1,09 cel: Mostar albo Sarajevo; ok. 500 km, 8-9 godz. Do Mostaru gorsza trasa przez wioski i góry. Do Sarajeva w miarę płasko, lepsze drogi. 1 nocleg.

2,09 cel: Żabljak; ok. 200-250km, 4-5 godz. z Mostaru, z Sarajeva trochę bliżej, cała trasa przez piękne góry, kanion Pivy. 1 nocleg.

3.09 cel: Szkodra; ok 450 km okrężną drogą przez kanion Tary, przejście graniczne Vjeternik, SH20, 8-9 godz. trudna długa trasa, same góry. 1 nocleg.

4.09 do 9.09 Wlora. Zimne drinki na plaży i koko dżambo Jeśli będzie ochota polecimy dalej na południe, albo na wschód do Ochrydy. …Chociaż na Macedonię to planuję oddzielną wycieczkę w czerwcu przyszłego roku.

10,09 Canj lub inne nadmorskie miasteczko w MNE. Może spotkamy Rypaka... ?

11,09 Wycieczka obajzdowa na Lovcen, Kotor.

12,09 cel: Makarska, Split lub Zadar (coś trzeba wybrać). Przelot wzgórzami nad Dubrovnikiem, ale bez lądowania w mieście. 1 nocleg.

13,09 Plitvice, 1 nocleg. Pozwiedzamy cokolwiek, o ile w miarę wcześnie dojedziemy.

14,09  1 nocleg gdzieś w Czechach lub na Słowacji.

14,09 Home, sweet home. 

PS. Jeszcze nigdy nie udało mi się pojechać w całości zgodnie z planem  

Odnośnik do komentarza

Jacku przejeżdżając obok Dubrovnika warto wjechać na wzgórze SRD i pstryknąć parę fotek z widokiem na całe miasto. Sam wjazd mimo że krótki paru minutowy ale wąski i stromy też będzie atrakcją.

https://crolove.pl/wzgorze-srd-w-dzien-i-w-nocy/

Myślę może by tak dołączyć do Was w połowie wyjazdu gdzieś w MNE lub ALB. Na razie tylko gdybanie, zobaczę jak czas i urlop pozwoli.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Wycieczka wystartowała. Pierwszy nocleg nad Balatonem. Po drodze ktoś mi ukradł gumy z podestów, ale o tym później. Póki co jest super żarełko i jest pięknie.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...