Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Zakaz sprzedaży nowych diesli i benzyn od 2025 w Norwegii, wątek o pojazdach elektrycznych, dieslach i benzynach nie tylko w Norwegii


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, RONIN napisał(a):

odważył wjechać autem, no co najwyżej właśnie smartem elektrycznym,

Spalinowym już nie 😏na czym konkretnie polega różnica 😁 

 

Godzinę temu, RONIN napisał(a):

zaparkowanie graniczy z cudem

Jak rzeczywiście zrobią tylko wjazd elektrykom będzie sporo miejsca to fakt 😏

Odnośnik do komentarza
44 minuty temu, Kazekkazek napisał(a):

Spalinowym już nie 😏na czym konkretnie polega różnica 😁 

Już Ci kiedyś pisałem, zwyczajnie jest masakrystycznie drogi w porównaniu do elektrycznego.

Odnośnik do komentarza
17 minut temu, RONIN napisał(a):

Już Ci kiedyś pisałem, zwyczajnie jest masakrystycznie drogi w porównaniu do elektrycznego.

Ale co to ma wspólnego z możliwością wjazdu? 😏😁

Odnośnik do komentarza

Żeby wjechać to najpierw trzeba kupić, taka kolej rzeczy 😉. A odnosząc się stricte do twojego pytania to nie uważasz, że jest ono głupie? Wyżej sam na nie odpowiedziałeś😋

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, RONIN napisał(a):

Żeby wjechać to najpierw trzeba kupić, taka kolej rzeczy 😉. A odnosząc się stricte do twojego pytania to nie uważasz, że jest ono głupie? Wyżej sam na nie odpowiedziałeś😋

Ponoć niema głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.  . Nie uważasz 🤔😁

Druga sprawa, dzisiaj za wjazd nie płacę, płacę za miejsce parkingowe 😏

Odnośnik do komentarza

W tym wypadku mogę twoje pytanie co najwyżej potraktować jako kolejny kij w mrowisko😋, bo pytasz a odpowiedź znasz.

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, RONIN napisał(a):

W tym wypadku mogę twoje pytanie co najwyżej potraktować jako kolejny kij w mrowisko😋, bo pytasz a odpowiedź znasz.

Mrowisko z jedną czy dwoma mrówkami? No nie żartuj. 😁 Szkoda, że nie odnosisz się do wpisów innych kolegów. 🤔 Nie pasują do koncepcji? 😁

Odnośnik do komentarza

USA podnoszą cła na towary z Chin:

Stal i aluminium: z 0–7,5% do 25% (od 2024r.)

Półprzewodniki: z 25% do 50% (od '25)

Pojazdy elektryczne (EV): z 25% do 100% (od '24)

Ogniwa słoneczne: z 25% do 50% (od '24)

Baterie i ich komponenty+minerały krytyczne: Baterie litowo-jonowe do EV: z 7,5% do 25% (od '24) Baterie nie do EV: z 7,5% do 25% (od '26) Części baterii: z 7,5% do 25% (od '24) Naturalny grafit i magnesy trwałe: z 0% do 25% (od '26) Inne minerały krytyczne: z 0% do 25% (od '24)

UK w tym samym czasie ogłasza Chiny globalnym zagrożeniem. Sytuacja jest rozwojowa. Oczekuję na ruchy UE.

Odnośnik do komentarza
26 minut temu, Geni napisał(a):

.... Oczekuję na ruchy UE.

 a ja na odpowiedź Chińczyków  😉 

Kurde:  "Kupujcie TANIE rzeczy na Alie bo szybko odchodzą"  ???  Z drugiej strony -  tanio to chyba już tam było 🤔.

Odnośnik do komentarza

https://autoblog.spidersweb.pl/drogie-czesci-do-aut-hybrydowych   może dlatego tak spadają ceny używanych elektryków 🤔

https://moto.co.pl/nio-to-chyba-nie-pykla-ta-rewolucja-w-swiecie-akumulatorow-do-samochodow-elektrycznych-15185989.html

W dniu 28.12.2023 o 13:11, RONIN napisał(a):

@EndriuBis w twoim wypadku najlepsza będzie technologia NIO, czyli aku na wynajem, podjeżdżasz rano i wymieniasz na pełne aku, przy stacji ładowania farma fotowoltaiczna i ładuje w dzień. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że infrastruktura dopiero się rozwija i mamy na to jeszcze kilka lat.

 

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, JER2Y napisał(a):

Przecież to takie logiczne, wyprodukowanie większej ilości "spalin" ocali Europę 😂. Oczywiście na początek będą omijać strefy czystego transportu, wystarczy o tym tylko powiadomić wiatry 😂 

Odnośnik do komentarza

Podobnie zrobiono w miastach/miasteczkach z rynkami. Usunięto miejsca parkingowe i posadzono (lub nie☝️) zieleń. Teraz jest polowanie na każde miejsce parkingowe, czasami widać jak ludzie krążą wokół i polują aż się coś zwolni. W tym czasie produkują dodatkowe ilości cennych pierwiastków🥴

Zatrzymywanie się przed przejściami to chyba też wymysł ekoterrorystów. Co chwilę jakiś człowiek hamuje cały ruch w mieście. Potem przy ruszaniu spalinki aż czuć. Pieszy i rowerzysta powinni zachowywać się jak motocykliści (większość) i brać pod uwagę, że w starciu z puszką nie mają szans. Niestety ten przepis jakby zwalnia ich z tego myślenia🤔

Odnośnik do komentarza

No właśnie😏 i te ścieżki rowerowe wzdłuż sztucznie zakorkowanych ulic. Rowerzyści mogą oddychać pełną piersią, samo zdrowie, spaliny plus pył z opon, hamulców itp.  No niestety porąbane to wszystko. 

https://portalkomunalny.pl/od-2025-roku-w-norwegii-nie-bedzie-mozna-zarejestrowac-spalinowego-samochodu-wideo-412515/  

A ktoś tu twierdził, że nie będzie żadnych zakazów 😏

Ktoś będzie kręcił interes np Ukraina na rejestracji aut. Tylko czy to zmniejszy ilość gazów? 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Kazekkazek napisał(a):

Uwielbiam te brednie typu: zeroemisyjne pojazdy🤦‍♂️

A na bateriach tych pojazdów ptaki wiją swoje gniazdka a pod nimi wybijają źródełka🫠

Odnośnik do komentarza

Nadal wolę ładować w domu z fotowoltaiki niż tankować auto na stacji benzynowej. Szybkie ładowarki mają służyć doraźnie w razie potrzeby w trasie a nie do codziennego ładowania. Ostatnio robiłem przegląd po 20 kkm w Smarcie, 500 zł brutto i to mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
W dniu 23.03.2024 o 17:57, RONIN napisał(a):

@Kazekkazek śmiało wal z czym się nie zgadzasz. To, że ceny spadają już widać a ten rok i następny będzie przełomowy z powodu ekspansji Chin na rynki europejskie. 

Co do infrastruktury widzę ogromny postęp choćby na Lidlach i Biedronkach, jak te wszystkie ładowarki ruszą bo obecnie czekają na odbiory ostreczowane to czekam na taką samą wojnę cenową ze stawkami za kWh jak teraz z artykułami spożywczymi 🤣.

 

Likwidacja darmowych ładowarek to część wojny cenowej z biedronką 🤔

Takie przełom i zabawa z folią? 😁

https://www.money.pl/gospodarka/wlasciciele-fotowoltaiki-groza-strajkiem-jestesmy-okradani-7030996845251328a.html

Dalszy ciąg przełomowych akcji 🙂

1 godzinę temu, RONIN napisał(a):

Ostatnio robiłem przegląd po 20 kkm w Smarcie, 500 zł brutto i to mi się podoba.

To podobnie jak ja w Rio 3 😁

Diesla dalej trzymasz czy już w wymieniłeś na jakiegoś elektryka z super baterią? 😏

Odnośnik do komentarza

Tak, masz rację, to wojna 😉, Lidl nadal wygrywa bo ma tańszy prąd.

Oczywiście jeżeli chodzi o infrastrukturę nadal jesteśmy daleko w tyle, nasza sieć nie jest gotowa na tyle fotowoltaiki, razem z jej rozwojem powinien iść rozwój sieci i magazynowania w czasie nadprodukcji.

Taaa, chyba olej wymieniłeś i umyli Ci to Rio. U mnie w BMW przypada wymiana oleju w skrzyni to z płukanką wyjdzie jakieś 2k, a gdzie olej i fitry w silniku? Jak przyjdzie czas rozrządu to muszę szykować 5-6K, mam dalej wymieniać?

Diesla mam jako awaryjne auto, więcej stoi niż jeździ.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, RONIN napisał(a):

Oczywiście jeżeli chodzi o infrastrukturę nadal jesteśmy daleko w tyle, nasza sieć nie jest gotowa na tyle fotowoltaiki, razem z jej rozwojem powinien iść rozwój sieci i magazynowania w czasie nadprodukcji

No właśnie 👍

5 godzin temu, RONIN napisał(a):

Taaa, chyba olej wymieniłeś i umyli Ci to Rio. U mnie w BMW przypada wymiana oleju w skrzyni to z płukanką wyjdzie jakieś 2k, a gdzie olej i fitry w silniku? Jak przyjdzie czas rozrządu to muszę szykować 5-6K, mam dalej wymieniać?

Ja pisałem o Rio nie o BMW prawda? Co to za porównanie? 😏

Czytamy ze zrozumieniem 😏

Mam łańcuch rozrządu, jeszcze dłuuuugo nie będzie potrzebna wymiana. Prędzej będziesz musiał wymienić akumulator 😁

Co do wymiany oleju i filtrów, możesz łatwo sprawdzić w necie ceny. 😏 Serwisuje sam bo to bardzo proste czynności. 

5 godzin temu, RONIN napisał(a):

Diesla mam jako awaryjne auto, więcej stoi niż jeździ

Ale masz, czyli jednak elektryk ......😏

5 godzin temu, RONIN napisał(a):

Jak przyjdzie czas rozrządu to muszę szykować 5-6K, mam dalej wymieniać?

A jak przyjdzie czas wymiany baterii 😏🤔 

Czekam na ten zapowiadany przez Ciebie przełom, 3 miesięce  minęło a można odnieść wrażenie, że się od tego przełomu oddalamy. 

 

Jestem na etapie zakupu roweru elektrycznego. Jak się bliżej przyjrzeć tematowi to wcale nie jest tak słodko jakby się wydawało. O maxskuterze nawet żal wspominać. 

Odnośnik do komentarza

Ty widzisz, że się oddalamy a ja widzę że przybliżamy. Coraz więcej premier tańszych chińczyków, europejscy producenci już widzą problem, więc będą musieli coś zrobić.

Czytam ze zrozumieniem, u Ciebie 500 a u mnie parę tysi, każdy patrzy ze swojego punktu widzenia i robisz sam, gdybym ja sam zrobił to ten przegląd kosztowałby mnie dokładnie 0 zł.

Baterie do mojego smarta na alledrogo można za 8 tysi wyrwać plus starą zostawiam do magazynu energii do domu bo na wsi mieszkam i zdarzają się wyłączenia.

A z innej beczki:

Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje przetarg na konstrukcję ogromnego magazynu energii w Żarnowcu. Przetarg, który ma ruszyć na przełomie czerwca i lipca 2024 r., dotyczy zaprojektowania i budowy magazynu energii o mocy do 263 MW i minimalnej pojemności 900 MWh.

Zapotrzebowanie na magazynowanie energii rośnie.
PGE podkreśla, że ten bateryjny magazyn energii będzie największą tego typu instalacją w całej Europie. Umożliwi on świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej, a także bilansowanie lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim.

— Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii. Dlatego przyspieszamy nasze inwestycje w tym obszarze — powiedział prezes PGE Dariusz Marzec.

Projekt ma kluczowe znaczenie dla przyszłości energetyki w Polsce. Zgodnie z raportem Forum Energii, nieelastyczne bloki węglowe nie są w stanie szybko zwiększyć swojej mocy, co zmusza operatora do ograniczania pracy źródeł odnawialnych, mimo że produkcja energii z tych źródeł jest niemal darmowa. W 2023 r. straciliśmy w ten sposób 74 GWh energii elektrycznej, a skala problemu "szybko narasta".

Odnośnik do komentarza

Ja rok temu zrobiłem konwersję zwykłego roweru na elektryk.  Silnik 350 w. Dla mnie ok. 5 stopni wspomaganie.  Bateria na ok 70 km gdybym wcale nie pedałował. Koszt 4200. Elektryk co oglądałem to od 14 tys w górę.  Taki to ok 40. Market mniej niż 5. Max speed u mnie 52km. Bez sensu.  Od tego mam skuter.  Średnia po 1500km to 18. W tym sporo miasto. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, RONIN napisał(a):

gdybym ja sam zrobił to ten przegląd kosztowałby mnie dokładnie 0 zł.

Masz tam klimatyzację? 

Godzinę temu, RONIN napisał(a):

Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje przetarg na konstrukcję ogromnego magazynu energii w Żarnowcu. Przetarg, który ma ruszyć na przełomie czerwca i lipca 2024 r., dotyczy zaprojektowania i budowy magazynu energii o mocy do 263 MW i minimalnej pojemności 900 MWh.

Zapotrzebowanie na magazynowanie energii rośnie.
PGE podkreśla, że ten bateryjny magazyn energii będzie największą tego typu instalacją w całej Europie. Umożliwi on świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej, a także bilansowanie lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim.

— Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii. Dlatego przyspieszamy nasze inwestycje w tym obszarze — powiedział prezes PGE Dariusz Marzec.

Projekt ma kluczowe znaczenie dla przyszłości energetyki w Polsce. Zgodnie z raportem Forum Energii, nieelastyczne bloki węglowe nie są w stanie szybko zwiększyć swojej mocy, co zmusza operatora do ograniczania pracy źródeł odnawialnych, mimo że produkcja energii z tych źródeł jest niemal darmowa. W 2023 r. straciliśmy w ten sposób 74 GWh energii elektrycznej, a skala problemu "szybko narasta

Piękna marketingowa gadka 👍 ile to pieniędzy już poszło na różne projekty. Zobaczymy co powie "polityka" . Sam jestem ciekaw jak to się rozwinie wszystko.  

Odnośnik do komentarza

Oczywiście klima jest. 
Nie ma innego wyjścia, mix energetyczny sprawdza się tylko wtedy gdy w momencie nadprodukcji możemy magazynować energię.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...