Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Buspasy dla motocykli


Radiolog

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem ludziska.

Pragnę się podzielić swoimi spostrzeżeniami co do jazdy po buspasie. Krakusy będą wiedzieć dokładnie o czym piszę.

Codziennie rano ok. 7:30 toczę się od 29-tej przez Aleje do Ronda Grunwaldzkiego i wg mnie o tej porze na Alejach nie ma się co pchać na buspas, bo jest zawalony małymi busami, MPK i skręcającymi w prawo. Wolę już się toczyć regularnym pasem i "klasycznie" międzypasem niż co chwilę wciskać się w sznur puszek i ryzykować bliskie spotkania ze sfrustrowanym burakiem spóźnionym do pracy.

Natomiast na 29-tej buspas zdaje egzamin jak najbardziej w godzinach szczytu. Nie ma tak dużo skrętów, ruch małych busików jest znikomy i na ogół buspas jest pusty.

Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, żeby mieszkańcy innych miast nie myśleli, że wpuszczenie moto na buspasy to jakiś cud i mega przyspieszenie. Jak dla mnie to czasami ułatwienie życia, ale nie ósmy cud świata.

Szczególnie myślę tu o Warszawie i tamtejszych buspasach w okolicach centrum wydzielonych jakby na siłę z dwupasowych jezdni, gęsto poprzecinanych małymi przecznicami, podobnie jak to ma miejsce w Krakowie na Alejach.

A jakie spostrzeżenia/uwagi mają inni użytkownicy krakowskich buspasów ? Może się podzielą swoimi opiniami ?

Pozdro.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z Perzanem. W godzinach porannych sytuacja niewiele się zmienia ale w popołudniowych jak najbardziej. Można pokonać spore odległości w dość szybkim tempie i to bardzo cieszy. Aleje 29 listopada i dalej Trzech Wieszczów. Tędy jeżdzę najczęsciej i jest mocno na plus. Inne udogodnienia to często bezkolizyjne skrzyżowania dla buspasów. Mam tu na myśli fakt , że w pewnych miejscach nie obowiązują nas znaki "stop" lub światła przy włączaniu się do ruchu na alejach

Odnośnik do komentarza

Potwierdzam w calosci.

Fajnie ze mozna jezdzic buspasami, ale niejednoktornie nie jest to rozwiazanie oplacalne. Podobnie jak ty Tomku, przeciskam sie nacodzien pomiedzy Karmelicka z rondem Grunwaldzkim i zauwazam ze rano na tej trasie mozna korzystac z buspasa max do ul. Reymonta

W druga strone, wracajac po pracy, chetnie korzystam na odcinku od ronda do mostu debnickiego (tutaj faktycznie udaje sie cos nadrobic), a potem to juz srednio sie oplaca.

Dodatkowo poruszajac sie buspasem , czasem mam wrazenie ze jestem bardziej narazony na niebezpieczenstwo, niz na normalnym pasie. Po pierwsze ze wzgledu na wyjezdzajacych z prawej, po drugie na tych co chca dokonac skretu w prawą i pakuja sie na buspas zanim rozpocznie sie przerywana. Zwlaszcza cholerne "zlotowy" ktory caly czas skacza i szukaja sobie miejsca.

Chocby przez ostatni tydzien, juz dwa razy prawie mialem bliskie z takim "dzieliworem"

Odnośnik do komentarza

Myślę że w Warszawie większość użytkowników też ma wyrobione zdanie gdzie warto korzystać a , gdzie nie. Mimo formalnego braku przyzwolenia i tak z buspasów korzystamy , dlatego chociażby warto ten przepis wprowadzić, aby obecny zakaz wobec motocyklistów nie był martwym przepisem

Odnośnik do komentarza

Problemem w Warszawie jest głównie cwaniactwo za kierownicą. Oczywiście fajnie by było gdybyśmy mogli jeździć buspasami, ale powyższe przykłady pokazują, że nie zawsze rozwiąże to problem. Dlaczego nigdy jeszcze nie widziałem panów policjantów "leczących" cwaniactwo w powyższych miejscach ? Dość często kierują ruchem na lewoskręcie w Naczelnikowską, ale i tak wówczas w lewo skręcają wszystkie trzy pasy Radzymińskiej. Na Solidarności do Szwedzkiej panów niebieskich nie widziałem nigdy, a tam oprócz nieuprawnionej jazdy

po buspasie, bardzo często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem podmieskich autobusów, które jak zobaczą, że zmienia się światło dla buspasa, bez kierunkowskazu "ładują" się na pas środkowy, wymuszając niejednokrotnie pierwszeństwo. Bardzo często bywa tak,

że korek do skrzyżowania ze Szwedzką stoi na obu pasach na wprost, ale dwa pasy do skrętu w prawo w Szwedzką są również zajęte wpychającymi się autobusami MZA i podmiejskimi...

A wracając do WRD, to rozumiem, że statsy najprościej jest pompować sobie suszarką na autostradzie, bo już pilnowanie porządku w takich miejscach jak powyżej jest kłopotliwe. Dla przykładu, prawie codziennie obserwuję suszenie na Toruńskiej w okolicach Wysockiego, popołudniami, nie ma korków, praktycznie autostrada i 70km/h, albo dziwne kontrole na Wólczyńskiej w ciągu dnia, kiedy prawie nie ma ruchu. Siły więc są, tylko może dałoby się efektywniej je spożytkować, efektywniej dla ruchu pojazdów w Warszawie...

Jak ty niewiele wiesz.... kierujesz się tylko subiektywnie egoistycznym odczuciem... zamień się na osiem godzin z kierowcą autobusu, to zobaczysz dlaczego się wpychają. Policjanci WRD... temat rzeka, ale tylko wydaje ci się, że robią co chcą, a nie to co im każą...

Odnośnik do komentarza

Jeżeli rząd chce jakoś rozładować korki w wielkich miastach to na buspas wpuściłbym również motorowery. Tylko tak będzie można zachęcić ludzi do przesiadki z dwuśladów na jednoślady.

Czy leniwy Kowalski będzie skłonny zostawić samochód w domu na rzecz skutera/motocykla? Nie jestem pewien, z jednej strony chyba jeszcze korki są za małe by zmusić co niektórych do myślenia.

Z drugiej, nie ma żadnej zachęty by zmieniać środek lokomocji więc rząd musi zrobić coś by to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Czy leniwy Kowalski będzie skłonny zostawić samochód w domu na rzecz skutera/motocykla?

Po W-Wie porusza sie mnostwo pan i panow Kowalskich - samochodami sluzbowymi. Pudruja sie, pala, jedza, rozmawiaja, itp.

Raczej nie sadze, by sie przesiedli.

Odnośnik do komentarza

Marek, tacy jak Ty (i pewnie wiecej osob na forum) - to ludzie, ktorzy sa pasjonatami, juz jezdza 2oo.

Myslisz, ze wielu z tych, co dzis jezdza 4oo sluzbowo - przesiadzie sie na 2oo - po zezwoleniu na jazde po buspasach?

Ja mysle, ze nie.

Odnośnik do komentarza

U mnie w pracy wszyscy mają służbowe samochody . Zazdroszczą mi że jeżdzę na 200 . Każdy mówi , że by się bał latać między samochodami , ale jak by była możliwość na buspasach to myślę , że było by im lepiej i szybciej podjąć decyzję o zakupie min 125cm3 i być szybciej bez stresu w pracy .

Odnośnik do komentarza

Aczy któryś z Panów został zatrzymany przez policję za jazdę buspasem?

Ja nie widziałem i nie słyszałem. Może jakieś ciche przyzwolenie i zrozumienie?

Odnośnik do komentarza

Niestety nie. W Wa-wie dwóch misiaków na hulajnogach zrobiło polowanie na nas na Al. Solidarności tuż za ul. Szwedzką jadąc w stronę centrum. I nie była to rzeczywista jazda buspasem tylko wymijanie stojących w korku samochodów do miejsca "pierwszy na światłach". Po każdej zmianie świateł łapali nas grupkami i byli wyjątkowo nieprzyjemni. Oczywiście mandat i 1 punkt:-(

Odnośnik do komentarza

Ja na Wawelskiej w kierunku Grójeckiej zawsze śmigam na linii oddzielającej zwykłą ulicę od bus-pasa. A jak wiadomo i jak ostatnio nam tłumaczyli podczas mistrzostw świata w siatkówce... "linia należy do pola", mam nadzieję, że w razie czego policjanci też będą mieli odrobinę poczucia humoru... :)

Odnośnik do komentarza

Jak będzie trzeba to i za to dostaniesz mandat . Niestety nie ma nic takiego jako lekkie przyzwolenie . Walą mandaty aż się patrzy . Ja ostatnio dostałem 200 zł i 10 pkt za to że w korku przejeżdzałem z prędkością 10km/h obok samochodu i pasów dla pieszych . Z punktu widzenia słusznie , ale tu widać że jak chcą złapać to złapią . A darowali by sobie .

Więc teraz jeżdzę jak rowerem , tam gdzie mogę :-))

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Jeżdżę Bus pasem na Jerozolimskich często stoi tam policja i łapie auta, mi tylko kręcą głową albo grożą palcem, nigdy nie skończyło się to mandatem. Myślę że kwestia człowieka który jak by chciał by wlepił mandat. Bardziej drażnią mnie fotoradary na Bus pasach po trzecim strzale mam mroczki przed oczami. Mają zdecydowanie za mocne lampy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...