Skocz do zawartości
Forum Burgmania
  • 0

Jaki Maxi na dojazd do pracy / miasto? Honda, Piaggio, Peugeot, Suzuki...


panda86

Pytanie

Dzień dobry, witam wszystkich - krótko o sobie: doświadczenie praktycznie zerowe - jako nastolatek dojeżdżałem do szkoły na Simsonie S51, jakieś 20 lat temu 🙂

Czego szukam - Skutera na dojazd do pracy, głównie miasto. Wygody. "niskiego spalania" - przy czym ja przez to rozumiem spalanie ok 2-3L/100km (orientacyjnie), bo na co dzień jeżdżę samochodem, gdzie spalanie raczej poniżej 8L nie spada, więc już będzie dla mnie niże o połowę + różnica wynikająca z ceny/litr.

Do czego się przymierzałem - ano pomysłów było wiele 😄 Kierując się swoją wyobraźnią i fanaberią początkowo nastawiłem się mocno na MP3 - z racji na większe pojemności (wtedy nie pomyślałem wgl o spalaniu), 2 koła z przodu - dla mnie w teorii bezpieczniej na wszystkich pułapkach których jeszcze nie znam. Ale raczej odpuściłem ten "wynalazek".

Moje ogólne założenia - jako osoby która nie wie czego chce, bo nie wie na co zwrócić uwagę + dane użytkownika:
A) wygoda -
komfort - rozumiem przez to dobrą ochronę przed wiatrem, wygodne siedzisko / zawieszenie
B) spalanie - tutaj początkowo zakładałem że musi być na wtrysku i też takie rozwiązanie bym preferował
C) bezpieczeństwo - oświetlenie w kontekście bycia widocznym dla innych użytkowników ruchu (o ABS'ie wiem NIC pod kątem użytkowania jako cyklista, nie wiem na ile może mi to pomóc i w jakich sytuacjach. W jednym samochodzie "do zabawy" jest odłączony z pełną świadomością)
D) bez- niska awaryjność - czyli czas pokazał że dany model po za materiałami eksploatacyjnymi w zasadzie sporadycznie odmawia posłuszeństwa.
E) wzrost: 186cm - waga: 90-100 (jest ruchoma, niestety aktualnie bliżej 100 😄 ) - wszystkie kończyny, brak złamań, protez etc. brak ograniczeń ruchowych 🙂 - serio nie wiem co mógłbym jeszcze podać żeby lepiej zobrazować moje warunki fizyczne które mają wpływ na odpowiednie dobranie sprzętu?
F) jazda w 1 osobę + lekki bagaż
G) skuter na PJ kat. B
H) nie chce się ścigać, jednak ruszanie z pod świateł żeby nie być zawali drogą dla samochodów oraz wymijanie korków na ile to możliwe - wskazane.
I) Kwota I: 4.000 - 6.000 - czyli poniekąd kwestia kluczowa - jako osiołek do pracy i tego się trzymajmy
   Kwota II: 10.000 - 15.000 - taką kwotę bym rozważał jeżeli doszedłbym do wniosku że zamiast płacić np ok 8.000 - 10.000 za 5-7 letni skuter wolę mieć nowy, z gwar i praktycznie 0km przebiegiem, ale trzymajmy się wersji do 6K i tyrania co dzień(praca, sklep, etc - dbam o sprzęty - więc jak ktoś mi zarysuje pod sklepem albo przetnie siedzisko to się wkurzę, w nowym motorze, wkurzenie będzie 100x mocniejsze - a nie chce się denerwować.. 🙂  żeby mi nie było szkoda.
J) dostępność części i ich koszt - dostępność, czas oczekiwania, ceny.. - któraś marka wybitnie potrafi zrujnować albo każe czekać cały sezon moto na dostawę, bądź co gorsza - wgl nie dostanę już części do modeli poniżej - czyt, tylko używane = wątpliwa jakość usunięcia usterki. Idąc dalej tym tropem, jakość elektryki / napędów / typowe mankamenty lub ich brak - czyli jazda + podstawowa eksploatacja.
K) na jakie wyposażenie mogę liczyć w takich maszynach - jakieś nawiewy na nogi w chłodne dni np? podgrzewane manetki/ inna szybka to nie problem.
L) Jakie przebiegi robią takie skutery, ile KM to już jest "dużo"
X).... - tutaj być może pojawi się jeszcze coś o czym na tą chwile nie mam pojęcia wgl

Skutery które mi się podobają - przy czym to jest pojęcie względne i nie jest priorytetem:

1. Piaggio MP3 (300/400/500) - ze względu na podwójne koło, większą pojemność na legalu. Obawiam się natomiast tego wynalazku a raczej serwisu zawieszenia. raczej odpada do 6k...
2. Piaggio x8/x9/x10/ x evo? - nie do końca wiem jakie są między nimi różnice po za wyglądem / rocznikiem.
3. Honda PCX - tutaj raczej nowa szt by wchodziła w grę.. bo ceny używek są raczej nieopłacalne w moim odbiorze
4. Honda S-wing - dosyć mocno biorępod uwagęten model - jako alternatywa dla PCX'a w rozsądnej kwocie
5. Honda Pantheon - chyba już trochę zbyt leciwa.. - ale nie wiem 🙂
5. Peugot Satelis - podoba mnie się bardzo, wydaje się być duży
6. Suzuki Burgman - j wyżej
7. Yamaha X-max

Wizualnie najbardziej podoba mnie się Piaggio oraz Peugeot - sprawiają też wrażenie naprawdę dużych.

Brakuje w zestawieniu takich marek jak Kymco, SYM... - bo totalnie tego nie znam. Raczej przykładam wagę do materiałów, jakości, spasowania.. - wolę starszy sprzęt ale dopracowany, niż nowszy z chamskim plastikiem.

Wiem, trochę tego jest do czytania, ale chce być jak najlepiej zrozumiany i dobrać optymalny sprzęt pod moje preferencje i fanaberie. Czas nieco średni i nie zrobiłem najważniejszego - nie przymierzyłem się jeszcze do żadnego modelu powyżej ale to poniekąd z pełną premedytacją - bo wolałbym okroić model z pośród których wybieram maksymalnie do 3, wtedy podjechać usiąść, zobaczyć sięgam nogami do podłogi 😉 albo czy nie wybije sobie zębów kolanami.. - bo nie wydaje mi się że nawet jak dokonam krótkiej jazdy testowej to wyłapie pewne rzeczy.. - nie mam doświadczenia na co dzień, nie wiem jak to powinno przyśpieszać / jak hamować, etc..

Proszę Was o pomoc, wskazanie mniej lub bardziej ważnych różnic modelowych, jak ktoś użytkował dany model przez sezon / dwa i więcej, czy coś się tam wydarzyło, albo wiecie że w danym modelu sypie się na potęgę napęd, gdzieś są problemy z elektryka/elektroniką, ciężko o dobry serwis, itp, itd - to bardzo będę wdzięczny. Na co mam jeszcze zwrócić uwagę? Za wypowiedzi w stylu, ten i ten jest fajny, mam od 8m-cy, nic się nie dzieje - dziękuje, szanuję Wasz i mój czas 🙂 To po co tutaj  "przyszedłem" to WASZE doświadczenie 🙂

Co do samego już zakupu to: Boję się "francuzów" w sensie importowanych z francji sprzętów, a jest tego masa... niestety większość po różnych przygodach, ramy nie sprawdzę, czy może jestem za bardzo uprzedzony?
Stan opon (mogą być idealne, ale kwadratowe, plastikowe i 10 letnie), tarcz / klocków, lekkich zadrapań, odprysków etc... - na takie rzeczy nie patrzę, to się wymienia / ew maluje i jeździ.

Z niecierpliwością czekam na Wasze odpowiedzi. Chętnie też gdzieś podjadę w Katowicach / okolicy porozmawiać, pooglądać chociaż czasowo + aurowo to aktualnie trochę" słabo 🙂  Nie śpieszy mi się z zakupem, nie wiem czy teraz po za sezonem jest lepiej / taniej czy wcale nie...? Brałem pod uwagę jeszcze zrobienie kat A, ale chyba mija się to z celem aktualnie - kocham samochody, motory to nie do końca moja bajka więc takie 125 uważam że w zupełności mi wystarczy i na co dzień to optimum myślę.

Dziękuję, za samo przeczytanie jak ktoś dotrze tutaj do końca 🙂

Odnośnik do komentarza

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
12 godzin temu, EndriuBis napisał(a):

Trzy kropeczki w prawym górnym rogu, przynajmniej używając normalnego PC 🙂

Ty już wybrałeś 😉 chcesz tylko abyśmy zatwierdzili Twój wybór. 🙂 Jak ci się tak bardzo podoba to bierz. Wielu ludzi kupuje "sercem" 🙂

Tam gdzie są trzy kropeczki mam: zgłoś i udostępnij.

No było by fajnie jakby to jeździło jakoś lepiej (chociaż teraz mówię głupoty bo sam nie jeździłem jeszcze żadnym sprzętem 125).

Jednak jak już mówiłem budżet ma znaczenie dla mnie z racji że nie wiem czy będzie to coś co się sprawdzi tak jak sobie założyłem, więc nie chciałbym wydawać więcej niż 6k w tym momencie a ok 10K i wyżej to być może problem w najbliższym czasie a wolałbym już oszczędzać na paliwie na bieżąco 😄

Moje pytanie brzmi czy jest coś bardzo podobnego do Burgmana, bo chyba na chwilę obecną ten skuter wygrywa pojedynek ze wszystkimi innymi. SH - jak będę miał możliwość to sprawdzę jednak wizja siedzenia na nim w pozycji jak w ToiToi'u średnio mi się podoba 🙂

Odnośnik do komentarza
  • 0

Do rozważanych opcji może jeszcze warto dorzucić skutery ze stajni Kymco, a konkretnie: downtown 125 lub jego bliźniak kawasaki j125. Skutery te są dość duże jak na 125 gdyż w tej samej "obudowie" jeżdżą z silnikami 300 cm3 (a nowsze modele downtown 320 cm3). Generalnie sprzęty mają pozytywne opinie.

obraz_2023-01-16_215930051.thumb.png.2115042c4386f897d8518ef2e26cf712.pngobraz_2023-01-16_220028406.png.51aa19a55229bda1f4d1f1ec8fd343c3.png

Odnośnik do komentarza
  • 0
11 godzin temu, panda86 napisał(a):

Tam gdzie są trzy kropeczki mam: zgłoś i udostępnij.

Pod swoim postem powinieneś mieć także edytuj.

Odnośnik do komentarza
  • 0
11 godzin temu, panda86 napisał(a):

Tam gdzie są trzy kropeczki mam: zgłoś i udostępnij.

nad swoim własnym postem ? 🤔 nie możliwe .

11 godzin temu, panda86 napisał(a):

....Moje pytanie brzmi czy jest coś bardzo podobnego do Burgmana, bo chyba na chwilę obecną ten skuter wygrywa pojedynek ze wszystkimi innymi. ...

Do Burgmana 125 podobny jest tylko B400, a potem B650 😀 a co do ewentualnego zjeżdżania z kanapy - nie jest to aż takie upierdliwe i da się z tym żyć.

Odnośnik do komentarza
  • 0

jeżeli jest możliwość to chętnie podskoczyłbym do Bytomia o ile dysponujesz chwilą czasu i sprawdzić, chociaż Nmax chyba nieco mniejszy niż Xmax? Ile masz wzrostu?

Odnośnik do komentarza
  • 0

@panda86, ja bym dodał do listy Honda SH125- tylko nie skreślaj jej bez jazdy próbnej.

Na dojazdy do roboty, zakupy i koło komina, dobry zwinny sprzęt, szybki, wąski, jak wspomniane już wcześniej PCX lub Nmax.

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 0

Dobry wieczór, dzęki SH dodałem do listy i nawet mam jedną na oku jednak są faworyci przed nią.

Panowie chciałem dopytać czym różnią się np te modele burgmana, przy okazji wrzucam linki do takich łupów które mnie interesują 😄

1. Burgman tani a dobry:
https://www.olx.pl/d/oferta/suzuki-burgman-125cm-CID5-IDSLoBg.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=4

2. Burgman - wizualnie najładniejszy modelowo:
https://www.olx.pl/d/oferta/suzuki-burgman-suzuki-burgman-r-pr-2010-poj-125-cm-CID5-IDS2Mhv.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=5

3. Mój faworyt - Piaggio X10:
https://www.olx.pl/d/oferta/piaggio-x10-maxi-skuter-125-CID5-IDSsoz5.html?isPreviewActive=1&reason=observed_ad&sliderIndex=0

4. SH, ten akurat mnie się podoba jednak finalnie rozpatruję go na końcu:
https://www.olx.pl/d/oferta/honda-sh-125-z-kuflem-CID5-IDSIuju.html?reason=observed_ad

Przyjmując że każda cena podlega lekkiej negocjacji to miałbym ochotę pokusić się o X10.. następnie Burgman w wersji modelowej z 2 linku, ale czy ktoś może mi wytłumaczyć oprócz walorów wizualnych , to technicznie te burki się czymś zasadniczym różnią?

Może ktoś kojarzy te skuterki ze swojej okolicy? 🙂

Odnośnik do komentarza
  • 0

@panda86, weź też pod uwagę fakt, że Twój faworyt X10 waży ciut powyżej 200kg! 

To circa 50kg więcej od pozostałych z Twojej czwórki, a to tylko 125-tka. 

 

Odnośnik do komentarza
  • 0

Tak wiem, dziękuję. Ale jak pisałem, mam ok 6km po mieście, na dłuższe trasy raczej nie będę się rzucał, chyba że rekreacyjnie 🙂

Ale spoko, to że mi się podoba to jedno, chcę usiąść jeszcze na kilku innych skuterach, na pewno burgman jest jednym z tych modeli, które mogę uznać za pewnik i szukać czegoś fajnego oraz dokładniej obserwować rynek. Czy

Czy ktoś może potwierdzić bądź zaprzeczyć w kwestii Satelisa?

Odnośnik do komentarza
  • 0
23 godziny temu, jarecky9 napisał(a):

@panda86, weź też pod uwagę fakt, że Twój faworyt X10 waży ciut powyżej 200kg!

Trochę mnie to zaskoczyło, jakoś nigdy się nie zagłębiałem ile taki X10 waży ale faktycznie, jego masa to ponad 200 kg... Jak na 15 KM to bardzo dużo, osobiście bym czegoś takiego nie kupił. Toć to moja zabytkowa Revere waży jakieś 220 kg, ma 61 KM i dla mnie to już jest ciężki kloc, w którym czuć masę i te konie mają co robić.

Odnośnik do komentarza
  • 0
9 godzin temu, Qadrat napisał(a):

Trochę mnie to zaskoczyło, jakoś nigdy się nie zagłębiałem ile taki X10 waży ale faktycznie, jego masa to ponad 200 kg... Jak na 15 KM to bardzo dużo, osobiście bym czegoś takiego nie kupił. Toć to moja zabytkowa Revere waży jakieś 220 kg, ma 61 KM i dla mnie to już jest ciężki kloc, w którym czuć masę i te konie mają co robić.

X10 125 to chyba najcięższa 125-tka. Oczywiście z tych dwukołowych. Dlatego jego osiągi będą mocno ograniczone, a po obciążeniu kierowcą i pasażerem oraz bagażem będzie walka z każdym wiatrem od przodu. Każde wzniesienie napęd będzie też widział szybciej niż zauważy je kierowca.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Mały update, udało mi się dziś zobaczyć i przymierzyć do rodziny Piaggio, a dokładnie X9 Xevo oraz MP3. Finalnie pod kątem gabarytów, wygody zostaje mi do wyboru tylko MP3 i X10 z którego chyba finalnie zrezygnuję z powodu o którym wszyscy mówicie czyli wagi..  - piękny skuter, ale z moją wagą to raczej będzie słabe połączenie, nie ma się co oszukiwać 😄

Chciałbym jeszcze zobaczyć Yamahe Xmax, Nmax, Honda S-wing, SH, chociaż nie wiem czy będzie mi dane.

Na pewno mogę stwierdzić jedno - jeżeli ktoś jest na podobnym etapie co ja, to najwięcej da mu zobaczenie wszystkich modeli które go interesują, posadzeniu na tym swojej pupy i wtedy ma się rzeczywisty ogląd sytuacji, od razu wychodzi co pasuje a co nie.

 

Odnośnik do komentarza
  • 0

Moja 125 waży 160 kg a ja 103 a mimo to spokojnie daje radę mając jedynie  11 KM. Skuter ma Ci się podobać nie kupisz jakiegoś  brzydala (jeżeli takie są), bo ma 20 kg mniej. Każdy z nas ma inne gusta i co innego mu się podoba. Dostałeś już tyle podpowiedzi, że czas najwyższy coś wybrać. Sezon coraz bliżej !!! Powodzenia

Odnośnik do komentarza
  • 0

Dzień dobry,

moich poszukiwań nadszedł koniec. Wybór padł ostatecznie na MP3, oczywiście w wyższym budżecie, po kilku oględzinach różnych skuterków stwierdziłem że najlepiej będzie ściągnąć coś na własną rękę. W sumie to chyba nie widziałem nic zadbanego prócz skuterów w salonach, albo kolegi z forum, wszystko jakieś heble picowane do sprzedaży...

Bardzo WAM dziękuję za wszelkie wskazówki, dobre i mądre słowa. Mam nadzieję że to początek jakiejś przygody, no ale zobaczymy 🙂

aktualnie szukam jakieś skarbnicy wiedzy na temat MP3 (kiedy, gdzie, u kogo zrobić jakiś serwis, co lać do silnika dokładnie etc - jeżeli jest ktoś znany, zaufany w okolicach Katowic to bardzo bym był wdzięczny za za namiar) oraz podstawowych zakupów jakie na mnie teraz czekają kask, kurtka - myślę że na razie wystarczy do miasta.

Raz jeszcze dziękuję.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Gratuluję zakupu. Niech wozi niezawodnie, Jeżeli masz pytania, jestem do dyspozycji. Sprzęt znam na wylot.

Powodzenia.

1 minutę temu, cris76 napisał(a):

Gratuluję zakupu. Niech wozi niezawodnie, Jeżeli masz pytania, jestem do dyspozycji. Sprzęt znam na wylot.

Powodzenia.

Ps. nie odstawiaj sprzętu z błahych powodów do serwisu. Pamiętaj że nikt nie zrobi Twojego sprzętu od Ciebie. Podstawowe czynności lepiej wykonać samemu w garażu. Dużo materiałów w necie, łącznie z drobiazgowym manualem do pobrania w pdf

Odnośnik do komentarza
  • 0

Gratuluję niech dobrze służy i nigdy nie zawiedzie oraz by zawsze bezpiecznie dowiózł do celu. Szerokości LWG 

Odnośnik do komentarza
  • 0

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wsparcie, Waszą wiedzę oraz miłe słowa.

Na razie czekam na maszynkę może wrzucę jakieś foty jak już dojedzie do mnie.

Aktualnie jestem na etapie poszukiwań odzieży, bo kask już wybrany :) natomiast z odzieżą to nie liczyłem że jest taki problem żeby coś dobrać ;)

Odnośnik do komentarza
  • 0
16 godzin temu, panda86 napisał(a):

:) natomiast z odzieżą to nie liczyłem że jest taki problem żeby coś dobrać ;)

Tzn ? 🤔

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...