Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Skuter 400/500 do 10tys.


Corbi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Klubowicze

Jak spojrzysz na mój wpis to zobaczysz że odnosiłem się do "rozmiar kół" a nie całego skutera.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, arturo-bb napisał(a):

Jak spojrzysz na mój wpis to zobaczysz że odnosiłem się do "rozmiar kół" a nie całego skutera.

Zauważam pewien związek między tymi sprawami, dodatkowo na większych kołach pojazd jest stabilniejszy i lepiej znosi dziury w jezdni.

Jak spojrzysz na mój wpis to zobaczysz że wyraziłem zdziwienie, naprawdę myślałem że sw-t 600 ma większe koła od 400.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
2 godziny temu, profbolek napisał(a):

dodatkowo na większych kołach pojazd jest stabilniejszy i lepiej znosi dziury w jezdni.

A ja napisałem " nie demonizował bym tego "

12 lat jazdy i ok 150 tys km od Atlantyku po Morze Czarne i Adriatyk + chyba wszystkie pasma Górskie w EU ( z wyjątkiem Skandynawii bo tam zimno 🥶) z ich najwyższymi przełęczami i to w większości w dwie osoby jakoś nie spowodowały u mnie "traumy małych kół " . Bez przesady.

1 godzinę temu, Krzynio66 napisał(a):

to prawda rozmiar ma znaczenie

Nie martw się . Może jeszcze urośnie 🤣

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, profbolek napisał(a):

Sprawdziłem, masz rację, SW-T600 ma też malutkie kółeczka, nie spodziewałem się

malutkie czyli jakie ? Polonez Borewicza tez jeździł na oponach 13-kach a nikt nie mówił że ma małe kółeczka. 😀  Bo oprócz średnicy jest też szerokość, która w pewien sposób też przekłada się na średnicę.  Małe koła 13-ki to masz np. w B400 od K1 do K4.  13 - 130/70 tył i 13 - 110/90 przód.

W SW-T 400 i 600 jest 13 - 150/70 - tył i 14 - 120/80 - przód. W brew pozorom tylna opona taka mała nie jest, ale dzięki temu że ma jednak mniejszą średnicę, to bagażnik pod kanapą jest odpowiednio duży.  Tak się kiedyś konstruowało skutery.  Podobnie jest z kołami w B400 od modelu K7. 

Odnośnik do komentarza
21 godzin temu, EndriuBis napisał(a):

malutkie czyli jakie ? Polonez Borewicza tez jeździł na oponach 13-kach a nikt nie mówił że ma małe kółeczka. 😀  Bo oprócz średnicy jest też szerokość, która w pewien sposób też przekłada się na średnicę.  Małe koła 13-ki to masz np. w B400 od K1 do K4.  13 - 130/70 tył i 13 - 110/90 przód.

W SW-T 400 i 600 jest 13 - 150/70 - tył i 14 - 120/80 - przód. W brew pozorom tylna opona taka mała nie jest, ale dzięki temu że ma jednak mniejszą średnicę, to bagażnik pod kanapą jest odpowiednio duży.  Tak się kiedyś konstruowało skutery.  Podobnie jest z kołami w B400 od modelu K7. 

Nie chciałem powoływać się na komiczny wygląd tylnego koła burgmana 400 i tego co nad nim wisi. Szerokość koła nijak się nie przekłada na średnicę, matematyka ma swoje prawa. Dla kierowcy 190 cm średnia koła ma jednak znaczenie większe niż pojemność bagażnika, ale to oczywiście moje zdanie, autor postu sam musi wybrać co dla niego ważniejsze.

Odnośnik do komentarza

@profbolek Zgadza się swoje prawa matma ma i jedno z nich mówi, że jeżeli wysokość opony to procentowy stosunek szerokości to im opona jest szersza to i wyższa a to ma wpływ na większą średnicę całego koła z oponą😜. Oczywiście, że sw-t400 nie ma dużych kół ale niestety budżet autora jest mały i dość mocno ogranicza wybór dobrych maszyn, trzeba by go podwoić to można by szukać Integry na kołach 17 cali i wtedy nie było by kompleksu "małego" koła😉. A w tym budżecie jest Honda SW i długo, długo nic poza nią.

Odnośnik do komentarza
57 minut temu, profbolek napisał(a):

....Szerokość koła nijak się nie przekłada na średnicę, matematyka ma swoje prawa. ..

I tu jesteś w dużym błędzie. 😊

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
56 minut temu, profbolek napisał(a):

Dla kierowcy 190 cm średnia koła ma jednak znaczenie większe niż pojemność bagażnika, ale to oczywiście moje zdanie,

Co ma wzrost do tego . Jeszcze gdybyś powiedział WAGA bo kierowca ma ze 190 kg to ok ale wzrost ?

Ciekawa teza 🤭

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, EndriuBis napisał(a):

I tu jesteś w dużym błędzie. 😊

Albo sobie jaja robisz albo mylisz wysokość opony z szerokością, taka mnie naszła refleksja

7 godzin temu, RONIN napisał(a):

@profbolek Zgadza się swoje prawa matma ma i jedno z nich mówi, że jeżeli wysokość opony to procentowy stosunek szerokości to im opona jest szersza to i wyższa a to ma wpływ na większą średnicę całego koła z oponą😜. Oczywiście, że sw-t400 nie ma dużych kół ale niestety budżet autora jest mały i dość mocno ogranicza wybór dobrych maszyn, trzeba by go podwoić to można by szukać Integry na kołach 17 cali i wtedy nie było by kompleksu "małego" koła😉. A w tym budżecie jest Honda SW i długo, długo nic poza nią.

owszem ale nie było mowy o oznaczeniu opon tylko że szerokość opony ma wpływ na średnicę koła, nawet jeśli uwzględniacie oponę to szerokość opony (w cm) nie ma żadnego wpływu na średnicę kola, w matmie na pewno nie ma prawa o stosunku wysokości do szerokości opony, za to dam rękę sąsiadowi obciąć

W dniu 22.12.2023 o 11:31, arturo-bb napisał(a):

A ja napisałem " nie demonizował bym tego "

12 lat jazdy i ok 150 tys km od Atlantyku po Morze Czarne i Adriatyk + chyba wszystkie pasma Górskie w EU ( z wyjątkiem Skandynawii bo tam zimno 🥶) z ich najwyższymi przełęczami i to w większości w dwie osoby jakoś nie spowodowały u mnie "traumy małych kół " . Bez przesady.

Ile masz wzrostu? Btw byłem kiedyś maluchem 126p we Francji w cztery osoby, traumy też nie przeżyłem ale wolałbym coś większego

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
33 minuty temu, profbolek napisał(a):

Ile masz wzrostu?

Ja mam 170 cm i zastanawiam sę jaką ta informacja może mieć przełożenie na 'Komfort jazdy" ?

Jeździłem i motocyklami poj. 850-1200cm ( TDM ,Varadero ,GS ) i skuterami gdzie koła były od 21" do 13" w skuterze i mój wzrost nie ma nic do komfortu .

Coś ściemniasz.

33 minuty temu, profbolek napisał(a):

owszem ale nie było mowy o oznaczeniu opon tylko że szerokość opony ma wpływ na średnicę koła, nawet jeśli uwzględniacie oponę to szerokość opony (w cm) nie ma żadnego wpływu na średnicę kola

Nie było mowy "bezpośrednio" bo to jest "oczywista oczywistość" . Zmiana szerokości opony zawsze zwiększa jej wysokość ( nawet nie zmieniając profilu )

A jak już zwiększasz i szerokość i profil to wysokość rośnie znacznie ( podam przykład w moim samochodzie mam 16" z opona 215/65 to jest 686mm i to jest więcej niż 18" z oponą 225/50  682mm . No ale 18" jest "większym kołem" no nie ? )

8 godzin temu, profbolek napisał(a):

Dla kierowcy 190 cm średnia koła ma jednak znaczenie większe niż pojemność bagażnika

Dlatego bardzo proszę uzasadnij tą tezę bo ja jej nie kumam.

Odnośnik do komentarza

@Corbi na przymiarkę do nowego skutera weź też miarkę i zmierz wysokość koła i nie przekreślaj SW-T, a nawet Silver Winga.

5 minut temu, arturo-bb napisał(a):

...Dlatego bardzo proszę uzasadnij tą tezę bo ja jej nie kumam.

Ja też tego nie rozumiem i chętnie poczytam. 🙂 Tym bardziej że wszystkie skutery o których mowa zaprojektowano do jazdy po utwardzonych drogach.

Nie będę tu opisywał po jakich ty trasach oprowadzałeś wycieczki na swojej Hondzie (tej starej 😁) bo kolega @profbolek i tak nie uwierzy 🤪

Odnośnik do komentarza
53 minuty temu, arturo-bb napisał(a):

Ja mam 170 cm i zastanawiam sę jaką ta informacja może mieć przełożenie na 'Komfort jazdy" ?

Jeździłem i motocyklami poj. 850-1200cm ( TDM ,Varadero ,GS ) i skuterami gdzie koła były od 21" do 13" w skuterze i mój wzrost nie ma nic do komfortu .

Coś ściemniasz.

Nie było mowy "bezpośrednio" bo to jest "oczywista oczywistość" . Zmiana szerokości opony zawsze zwiększa jej wysokość ( nawet nie zmieniając profilu )

A jak już zwiększasz i szerokość i profil to wysokość rośnie znacznie ( podam przykład w moim samochodzie mam 16" z opona 215/65 to jest 686mm i to jest więcej niż 18" z oponą 225/50  682mm . No ale 18" jest "większym kołem" no nie ? )

Dlatego bardzo proszę uzasadnij tą tezę bo ja jej nie kumam.

a ja mam 177 cm i zakres 150-1300 na koncie (ETZ150, ETZ251, GSXF600, TDM900, XJR1300), wygrałem ???  i większość skuterów uważam za zbyt małe, może właśnie przez TDM900 którą się męczyłem przez 5 lat.
Może ty uzasadnij swoją pionierską teorię że motocykl się dobiera ze względu na wagę a nie wysokość kierownika.

To chyba zupełnie nie na temat wielkości skutra ale "Zmiana szerokości opony zawsze zwiększa jej wysokość" BZDURA, wyobraź sobie że do samochodu założyłem szersze opony i wcale nie są wyższe, przelicz 15", 175/70 a teraz  są 15", 185/65.

Odnośnik do komentarza
20 minut temu, profbolek napisał(a):

....do samochodu założyłem szersze opony i wcale nie są wyższe, przelicz 15", 175/70 a teraz  są 15", 185/65.

Boże, widzisz a nie grzmisz 😚 

Od początku to właśnie tłumaczymy.  😁 No to teraz porównaj oponę 13 - 130/70 i 13 - 150l70 . Jakieś wnioski ?

A co do wysokości kierownika to też nie jest tak 0 jedynkowo. Kwestia indywidualnej budowy. Jedni mają długie nogi, a innym tułów zaczyna się zaraz za kolanami ☺️

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, EndriuBis napisał(a):

Boże, widzisz a nie grzmisz 😚 

Od początku to właśnie tłumaczymy.  😁 No to teraz porównaj oponę 13 - 130/70 i 13 - 150l70 . Jakieś wnioski ?

A co do wysokości kierownika to też nie jest tak 0 jedynkowo. Kwestia indywidualnej budowy. Jedni mają długie nogi, a innym tułów zaczyna się zaraz za kolanami ☺️

Z nogami masz rację. założyłem bezpodstawnie że kolega 190 cm ma normalne nogi, mój błąd. Ale przypomnij gdzie była mowa o profilu opony, bo ja widzę tylko "szerokość", wg układu SI takie coś podaje się w w cm  (dobra oficjalnie m). I bez domysłów, że autor myślał akurat o d... Maryni.

Upieram się  nadal że szerokość opony nie ma wpływu na jej wysokość

Odnośnik do komentarza

Jeden OT za drugim..
A kolega zapytał o skuter dla wysokiego.

Wg mnie:

Burgman 400 - jeden Burgmaniak z Warszawy jeździł i sobie chwalił, a niski nie jest

Swt 400/600 - ja przy 183 cm nogi miałem prawie wyprostowane.

O Kymco się nie wypowiem, bo nie wiem.

Jest jeszcze burgman 600 albo bmw c650gt, ale to poza podanym budżetem..

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, Vince napisał(a):

Jeden OT za drugim..
A kolega zapytał o skuter dla wysokiego.

Wg mnie:

Burgman 400 - jeden Burgmaniak z Warszawy jeździł i sobie chwalił, a niski nie jest

Swt 400/600 - ja przy 183 cm nogi miałem prawie wyprostowane.

O Kymco się nie wypowiem, bo nie wiem.

Jest jeszcze burgman 600 albo bmw c650gt, ale to poza podanym budżetem..
 

A my o czym :-) Prawie robi różnicę. Kolega z SW-T po przymiarce do mojej XC400 powiedział że za wysoka (i arturo-bb był przy tym) i do ziemi ledwo sięga, nóg się niestety nie da przy 177 cm wyprostować, XC250/500  (tam wyprostowałem nogi) przy tej samej ramie miały przesuwany zadupek i szerszą (motocyklową) kierownicę, ale to se ne wrati niestety.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, EndriuBis napisał(a):

Boże, widzisz a nie grzmisz 😚 

Od początku to właśnie tłumaczymy.  😁 No to teraz porównaj oponę 13 - 130/70 i 13 - 150l70 . Jakieś wnioski ?

A co do wysokości kierownika to też nie jest tak 0 jedynkowo. Kwestia indywidualnej budowy. Jedni mają długie nogi, a innym tułów zaczyna się zaraz za kolanami ☺️

Teorię raczej 1 wyjątek obala niż 1 zresztą nie na temat przykład jest dowodem (bo nie o profilu opony tu mowa). Boga bym do tego nie mieszał.

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Tak czytam, i nie wiem czy mam się śmiać, czy płakać ( ze śmiechu ) ...... człowiek pyta o skuter dla wysokiego chłopa do 10 tysi z zastrzeżeniem na A2 gdzie UWAGA człek nie będzie miał "przyspieszenia" lub/i zakładanej przelotowej przy "niskich" obrotach silnika. Widzę tu doktorat z rozmiaru kół/opon w niczym nie rozwiązującym dylematu autora Tematu....

@Corbi bierz to co w Twojej okolicy będzie Ci pasować "pod dupę" i nie będzie zlepkiem 4 skuterów, reszta to takie niuanse, że nawet ich nie zauważysz....( bo nie masz punktu odniesienia)  bierz coś na 16/15 tkach zawsze to wygodniejsze niż 12/13( pomijając aspekt sprawności zawieszenia)......

 Yamaha XC300

Kymco People

Nie wiem czy A2 mieści się w silniku Master 500 ale tu jest cała grupa Piaggio: Spidermax, Beverly, Gilera Nexus

PS Hondy, Burgmany po niewielkiej (zawsze to dodatkowy koszt) ingerencji w zawias też dają radę :)

to tyle od człowieka który lubi 21/19 cali😀

Odnośnik do komentarza

Tak przeglądając internet, zanim napisałem na forum, wywnioskowałem że honda to duży skuter, a tu widzę że chociażby Kymco xciting 400 piszecie, że jest większe.... Jestem lekko zdziwiony. Nogi mam długie przy swoim wzroście. Silnik Master 500 łapie się na A2. @robert1973 co masz na myśli mówiąc o ingerencji w zawias? Co tam nie gra? 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
44 minuty temu, Corbi napisał(a):

ingerencji w zawias? Co tam nie gra? 

Gra dobrze ale po lekkich modach może być lepiej.

Co do Hondy to przeczytaj wpis @Vince

12 godzin temu, Vince napisał(a):

Jeden OT za drugim..
A kolega zapytał o skuter dla wysokiego.

Wg mnie:

Burgman 400 - jeden Burgmaniak z Warszawy jeździł i sobie chwalił, a niski nie jest

Swt 400/600 - ja przy 183 cm nogi miałem prawie wyprostowane.

O Kymco się nie wypowiem, bo nie wiem.

Jest jeszcze burgman 600 albo bmw c650gt, ale to poza podanym budżetem..
 

 

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy
W dniu 24.12.2023 o 09:30, arturo-bb napisał(a):

Gra dobrze ale po lekkich modach może być lepiej.

@arturo-bb wie co mówi bo ma dokładne porównanie, generalnie chodzi o to że chłop 190cm nie będzie ważyć 70kg, zawiasy w skuterach są OEM nastawione na komfort a przy większej masie kierownika możesz szybko "dobijać" na zakrętach przy kiepskiej nawierzchni może być mało stabilny to tyle.... (może aż tyle). Zasadniczo oprócz 10k PLN warto mieć 1-1,5K na pakiet "startowy" przeważnie sprzęty już mają parę km przejechane więc trzeba zajrzeć "tam i tu", choć czasami można się zdziwić "in+" stanem sqta.

Owocnego szukania sprzęta

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.12.2023 o 08:43, Corbi napisał(a):

... wywnioskowałem że honda to duży skuter, a tu widzę że chociażby Kymco xciting 400 @robert1973

Sprawa dyskusyjna. Kymco ma większe koła i wyżej siedzenie.

Ale Kymco waży 209 kg, a Honda 247 kg. 🙃

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...