Skocz do zawartości
Forum Burgmania
  • 0

Honda Forza 125 wysokie spalanie


Lu Ki

Pytanie

Witam,

Wydaj mi się, że mogę mieć problem ze spalaniem w swojej Hondzie Forza 125 rocznik 2017. Przebieg obecnie około 7000 km. Ważę 85kg i mam 180 cm wzrostu. Dodatkowo zamontowany jest kufer. Jeżdżę głównie po mieście na krótkich dystansach. 

Jestem drugim właścicielem i przy kupnie sprawdziłem średnie spalanie które pokazywało 2,3l co by mniej więcej zgadzało się z sugerowanym przez producenta. Mi niestety nigdy nie udało mi się takiego uzyskać.  

Jeżdżę 3 sezon i co roku średnie spalanie jest coraz wyższe. W pierwszym roku spalanie było na poziomie 2,8l, w drugim 3,4l, obecnie 3,6l. O ile niskie spalanie w pierwszym sezonie może być podyktowane stylem jazdy bo się dopiero uczyłem to obecny styl nie odbiega od zeszłorocznego a spalanie zwiększyło się. Poza miastem też spalanie nie rozpieszcza bo na trasie 20 km jadąc 50-60km/h średnie spalanie wyszło 2,5l/100km co wydaje się być dość wysokim wynikiem. W salonie Hondy rozmawiałem z człowiekiem który też ma Forze i mówił że w mieście ma 2,5l a poza spokojnie 2l na 100km do tego facet ważył ze 100kg i był ode mnie wyższy. 

Nie wiem czy mam jakiś felerny egzemplarz czy co. W zeszłym roku podczas serwisu powiedziałem że jest wysokie spalanie. Sprawdzili i niby był jakiś błąd chyba wtrysku o ile dobrze pamiętam ale po usunięciu błędu nic się w kwestii spalania nie poprawiło. 

Może macie jakieś pomysły. 

Dziękuję.

 

P.S. Miałem Mazdę CX-5 nówka z salonu diesel 2.2L. Spalała mi 12l w mieście i 10,5l na trasie. Był problem z wypalaniem DPF który wypalał się co 150km. Oczywiście serwis umył ręce że niby tak może być. Sprzedałem z ulgą po 3 latach jak tylko skończyła się gwarancja. Może z Hondą jest tak samo. Może jestem jakiś przeklęty i wszystkie pojazdy trafiają mi się wadliwe. 

Odnośnik do komentarza

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Piękne macie spalanie 🙂

Mój siwek ma większą pojemność od opisywanej ( 500 cm ) , producent podaje spalania na poziomie 4,5 L/100. czego nigdy nie udało mi się osiągnąć moje średnie  spalanie to  6 litra  w większości trasa  i nie robię  sobie z tego nic . Przy pałowaniu 140- 160 wyprzedzanie na  autostradach niemieckich he he     zbiornik 12,5 L starcza  na  120- 140 Km  więc unikam takich tras  jak ognia .Pół zbiornika opędzlował  przy takich prędkościach i tylko 59,8 Km przejechanych .

Nie ma co paniki siać  o 0,5 litra w jedną czy w drugą .

 

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
  • 0
Dnia 15.04.2020 o 11:28, Lu Ki napisał:

Wiem że mechanicy w ASO to nie wyrocznia. Poszukam jakiegoś innego serwisu i się skonsultuje. 

Stację zmieniałem i jest bez znaczenia. Może być tak że jakiś syf gdzieś coś przytkał ale jest to nie do wykrycia. Być może ten błąd który wyszedł na komputerze to sugeruje bo raczej znikąd się nie wziął ale temat został zbagatelizowany bo wiadomo nie chciało im się drążyć tematu. W ASO stwierdzili że wtrysków w tym modelu się nie czyści i nie mają prawa się zapchać. Nie wiem ile w tym prawdy. 

Odnośnie rolek to zastanawiam się nad wariatorem Mallosiego choć i zmiana na coś większego chodzi mi po głowie.  Zobaczymy co wyjdzie przy przeglądzie. 

Ja bym spróbował kilka razy zatankować paliwo zawierające większą ilość środków czyszczących: Orlen Verva, Lotos Dynamic,  Shell V-power, a jak nie pomoże to coś do czyszczenia gaźników dodać, polecam Valvoline. Może masz zanieczyszczony wtryskiwacz i nie do końca wtryskuje paliwo tak ja trzeba. Ale przy przebiegu 7000 km to raczej mało prawdopodobne, lecz mogło się zdarzyć np. zatankowanie kiepskiego paliwa.  A ze spalaniem to jest różnie zwłaszcza na krótkich odcinkach. Ja do pracy dojeżdżam dystans ok, 25 km i B 650 spala ok. 5,5-5,8 l, przeciskając się w korkach. Jeżdżąc na krótkich odcinkach takich do 5 km, to potrafi spalić spokojnie ponad 7 l.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Jeżdżę Forzą 125 piąty sezon, 18 tys. przebiegu, zdecydowanie na trasach 150-450 km, powyżej 10 st. C. otoczenia. Mam 186 cm / 93 kg. Silniczek 125 Hondy jest jednym z najlepszych o ile nie najlepszym z klasy skuterów 125. Moje spalanie to 2,1-2,3 przy 80-90 km/h i 8 tys. obrotów; 2,6 przy 100 km i 9 tys. obrotów. 3,6 ltr. to udało mi się spalić na autostradzie przy 120 km i 10,5 tys. obrotów czyli max (nie polecam takiej dłuższej jazdy). Czynniki jakie wpływają na zużycie paliwa sprawnego silnika wymienił Ci MariuszBurgi, jeśli więc palił 2,3 a pali 3,6 to pozostaje tylko serwis (może poszukaj lepszego?). Może wcześniej dodaj do paliwa dodatku czyszczącego i sprawdź filtr powietrza. Ten silniczek naprawdę pali ciut powyżej 2 litrów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
  • 0

Cześć, wszystko wskazuje na to, że niebawem będę posiadaczem Forzy 125. Już parę lat temu się przymierzałem, ale wtedy kasa poszła na zmianę auta... Mam pytanie, jak takie silniki znoszą eksploatację na odcinkach 4-5 km? Jak szybko silnik 125 osiąga optymalną temperaturę pracy?
Według mojego rozumowania:
- bardzo możliwe że spalanie może być ciut wyższe niż podaje producent w katalogu
- uważam że silnik 125 rozgrzewa się szubciutko (max 2 km).
- wydaje mi się, że tego typu jazda nie spowoduje przyspieszonego "zarżnięcia" silnika.

Dajcie znać czy moje przypuszczenia są słuszne?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...