Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Wzrost cen paliwa?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Aktualnie na A2.
3addd0ee53b609372f3e6f19bea4668d.jpg

0ad44c88edd25bfadbb279f08c8abc6e.jpg

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Na stacji Mroków przy S17 cena Pb98 = 8.89zł a Pb95 = 8,39zł. Za to 2 dni temu gdzieś we Wrocławiu na Orlenie widziałem Pb95 = 7.89 zł - a więc można ???

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Już za chwilę , na wakacje została ogłoszona wielka promocja, związana z mega obniżką cen paliw.....   o kilka groszy😬

Odnośnik do komentarza

Jak obecni menadżerowie spółek skarbu państwa zdobywają MBA w … 3 miesiące
Mamy co mamy i to nie tylko wojna na Ukrainie
U mnie 7,94-7,99 Orlen


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Kiedyś taki student politechniki świętokrzyskiej wygrywał rajdy na kropelce na torze miedziana góra
Fiat 126 miał butelkę benzyny i na 1 litrze chłopaki się ścigały
Nazywa się Michał Sołowow później znany jako najbogatszy Polak ale też rajdowiec wrc


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

A pamiętacie turbinkę Kowalskiego- wynalazek inżyniera sprzed ponad 3 dekad?  Miało za zadanie zmniejszyć zużycie paliwa, zwiększyć stabilność pracy silnika fiata 126 oraz zwiększyć moc. Nigdy nie wypróbowano go na większą skalę, gdyż zaprzestano produkcji tych turbinek z powodu ich rozpadania się i tym samym wywoływania częstych uszkodzeń silnika. Ponadto  blokady patentowe i inne władcze decyzje ówczesnych organów państwowych unicestwiły jego wynalazek.

Odnośnik do komentarza

A może trzeba naśladować hindusów ?
W Himalaje jeździ się Royal Enfield Bullet którego jeden cylinder daje radę na dużych wysokościach gdy nowoczesne konstrukcje padają
Ale najfajniejszy jest ten model z silnikiem diesel …
Podobno pali 1,5 litrów on a może jechać nawet 70 czy 80 km/godz !!!


https://motormania.com.pl/newsy/swiat/jak-brzmi-royal-enfield-z-silnikiem-diesel/


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, tomekmajesty napisał:

Ale najfajniejszy jest ten model z silnikiem diesel … emoji41.png
Podobno pali 1,5 litrów on a może jechać nawet 70 czy 80 km/godz !!!
emoji12.png

Nie ma potrzeby poszukiwania aż tak daleko. Mój Vision 110 wciąga niewiele więcej paliwa od tego Enfielda, osiąga 90kmh i do tego spełnia jakieś normę Euro5. Tego "strasznego" CO2 też niewiele emituje, a dokładnie 42,6g/km bo utlenia jedynie ok. 2.0l/100km węglowodorów płynnych podczas jazdy, a jak stoi w korku, co jest prawie niemożliwe przy jego gabarytach, to ma system start-stop. Jest to mniej niż przeliczona emisja kompaktowego elektryka, która aktualnie wynosi ok. 80g/km w przypadku średniego europejskiego miksu paliw służących do generowania energii, a 50g/km, gdyby uznać, że przykładowy samochód elektryczny zużywa energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Oczywiście w PL różnica jest znacznie większa. Gdyby uznać, że Vision 110 jest jednak pojazdem zbyt niegodnym cywilizowanego człowieka, to taki np. PCX 125 emituje jedynie 49g/km niezbędnego przyrodzie CO2. 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
4 godziny temu, tomekmajesty napisał:

Ale najfajniejszy jest ten model z silnikiem diesel … emoji41.png

Niby idealny do powolnej, taniej turystyki, ale poziom wibracji jest ponoć męczący (recenzje w sieci)... Nawet na tym filmie widać, jak przy przyśpieszeniu obrotów, zaczyna się przemieszczać na centralce 😆

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Miami... aktualna cena za galon. Benzyna (Regular) wychodzi poniżej 5 zł/litr... I zważywszy ile tu zawsze kosztowało paliwo, jest to cena wysoka...ale w czerwcu 2022 cena galona bezołowiówki przekraczała 5$.
1eb779e962b641d437a591cf8a9b1153.jpg

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

🤔Takie zadanie to tylko wybitni ekonomiści i może prof.Czarny z Min. Edukacji mogom rozwionzać, gdzie tam my....🤣

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Dziś na Majorce takie ceny u Repsola
af7c1e080e6611d1fb0dd85978b4c90b.jpg

Cala d'Or
34c2071e21419ede618954c3c450af7a.jpg

Odnośnik do komentarza

Właśnie minęło 20 lat od zakupu pierwszego skutera. Pamiętam ten ból, gdy od razu musiałem pojechać na stację benzynową, przedtem jeździłem tylko rowerem, sporadycznie komunikacją miejską. Potem okazało się, że koszt paliwa to najmniejszy ból.

Jak wiadomo, paliwo jest dziś 'bardzo' drogie, najlepiej gdyby leciało z kranu w garażu w cenie wody. Wtedy notowałem skrupulatnie wydatki i teraz chciałem się podzielić właśnie cenami paliwa - ceny 2003-2011 średnie ceny roczne, potem ceny chwilowe ze zdjęć stacji benzynowych :

2003 - 3,22 zł.

2004 - 3,83

2005 - 4,01

2006 - 4,03

2007 - 4,2

2008 - 4,58

2009 - 4,36

2010 - 4,68

2011 - 5,00

2012 - 5,9

2013 - 5,5

2014 - 5,3

2015 - 5,0

2016 - 4,4

2017 - 4,6

2018 - 4,9 do 5,2

2019 - 5,2

Potem zaczęła się zaraza ceny się wahały, a potem wojna. Odnieście ceny do zarobków by wyciągnąć właściwe wnioski.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

To chyba standard w naszym kraju, że jak baryłka idzie w górę to podnoszą paliwo o więcej % niż jej wzrost a jak leci w dół to obniżają z opóźnieniem i o drobne grosze. Ale za to z wielką pompą medialną. :(

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...