Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Sprawozdanie z akcji charytatywnych podczas zlotu *Burgmania 2014*


𝕄𝕒𝕣𝕚𝕦𝕤𝕫𝔹𝕦𝕣𝕘𝕚

Rekomendowane odpowiedzi

Szorstki taki sposób kwestowania to jest wynalazek wyznawców Hare Kryszna. To tzw. reguła wzajemności. Dostajesz drobiazg i czujesz się zobowiązany do rewanżu. Podobno działa, może dla szczytnego celu warto zastosować ? A kto chce może wpłacić anonimowo.

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • Lucjan73

    5

  • arturo-bb

    5

  • 𝕄𝕒𝕣𝕚𝕦𝕤𝕫𝔹𝕦𝕣𝕘𝕚

    4

  • dr.big

    4

  • Sympatycy

Lucek, "reguła wzajemności" nie jest wynalazkiem jakiejś sekty, tylko kieruje działaniem ludzkim od wieków.

Niestety jest ona trochę przewrotna, bo niekoniecznie zgodna jest z zasadą dobrowolności ;), zawiera bowiem w sobie pewien rodzaj presji.

Kierując się nią, niezręcznie będzie Ci nie pomóc mi, skoro ja Tobie pomogłem. Można ją spłycić do "coś za coś", lub "przysługa za przysługę".

Dla mnie nie ma to nic wspólnego z tematem wątku...

Robert, Twój przykład z serduszkami "trafia w sedno tarczy" ;)

pzdr

Odnośnik do komentarza

Właśnie dlatego "idealnie" byłoby puścić to na żywioł :) . Ale, że niestety nie żyjemy w idealnym świecie, to my sami potrzebujemy regulaminów, zakazów, nakazów, "nagłaśniania akcji" i tym podobnych...

Bo w końcowym efekcie liczy się efekt, a dotarcie do niego w ten sposób nie jest przecież czymś, w dzisiejszych czasach, zdrożnym :) ...

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Hmm...

Rozmowa toczy się o tym co Owsiak zastosował wiele lat temu a o czym delikatnie wspomniałem kilka postów wcześniej...

[...]człowiek z natury próżnym jest.

Po przeczytaniu Waszej dogłębnej analizy ;) zasadnym jest pytanie czy mamy nadal zajmować się socjologią i analizą "reguły wzajemności" czy działać i pomagać? Jeśli tym drugim to wyciągnijmy wnioski i stosujmy je przy kolejnych akcjach...podpatrując najlepszych.

Ps.

I piszę te słowa także do siebie, bo zdarzyło mi się zgodnie z obecnymi trendami, napisać gdzieś w jakimś wątku "charytatywnym",

coś w rodzaju "poszło", czy "przelewik poleciał...".

Szorstki, sam widzisz... to jest silniejsze od Ciebie ;) Czyli działa!

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Ps.

[/font][/color]

Szorstki, sam widzisz... to jest silniejsze od Ciebie ;) Czyli działa!

Nie jest. Bo napisałem także to: "...Nie chcę brać udziału w losowaniu "fanta" w nagrodę za "odpowiednio wartościową pomoc"...

Pomoc ma być z serca a nie za nagrodę...

Czym innym jest _nagłośnienie_ akcji, a czym innym "motywowanie" do większych datków.

Także nagłaśniajmy !

pzdr

BTW:

Dla rozluźnienia tematu, naszła mnie taka refleksja, że robimy się jak unia europejska. Wszystko musi być regulaminowe i dokładnie opisane, regulamin forum, regulamin klubu, regulamin zdjęć do kalendarza, regulamin pomocy potrzebującym... :clapping:

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem to nie ważne, co nami powoduje, byle cel był osiągniety. Jeden pomoże, bo liczy na "naklejkę", inny, bo ma "lepszy dzień" a trzeci zupełnie anonimowo, bo zawsze pomaga. Dopóki obie strony są zadowolone, to wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza

Lucek, "reguła wzajemności" nie jest wynalazkiem jakiejś sekty, tylko kieruje działaniem ludzkim od wieków.

Użyłem skrótu myślowego, chodzi mi oto że właśnie ta sekta zrobiła z tej zasady użytek i doprowadziła do perfekcji sztukę zbierania datków na własne potrzeby. W pewnym czasie na lotniskach, dworcach i innych miejscach publicznych prowadzili takie działania , oczywiście odbywało się to nie w Polsce bo to czasy kiedy u nas było to nie możliwe. Mi chodzi o wykorzystanie sprawdzonej metody w szczytnym celu. Chcesz naklejeczke - wrzuć złotóweczke ! :clapping:

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

To ja wsadziłem ten " kij w mrowisko " proponując tzw. zachętę w postaci " fanta " albo zwrotu kasy więc jakby jestem zobowiązany do wyjaśnień.

Sam wolę akcję " po cichu " ale jak widać często właśnie " jakaś motywacja " odnosi lepszy skutek w postaci większych wpłat.

Skoro tak jest to ja wybieram " mniejsze zło " i wolę akcję z " fantami " i więcej kasy dla potrzebujących .

Ale decyzję o sposobie zbiórki i tak podejmą władze i ja się dostosuję.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...