Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Jazda na rolkach


GadekW

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie, czy ktoś z grupy śląskiej praktykuje jazdę na rolkach? Ja uwielbiam jeździć, ale dużo raźniej jeździ się z kimś? Czasem śmigam na zaporze w Goczałkowicach, Porębie, lotnisko w Bielsku i ostatnio na Muchowcu w Kato. Może jakiś chętny do pośmigania wspólnie?

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • GadekW

    19

  • j.junior

    7

  • Joasia70

    5

  • arturo-bb

    4

Top użytkownicy w tym temacie

  • Klubowicze

Ja mogę Ci pokibicować i podawać wodę na lotnisku w Bielsku :msn-wink:

Ale niestety ścigać się z Tobą nie mogę :rolleyes1:

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Wojtek, córa mnie namawia na kupno rolek, podpowiedz na co zwracać uwagę kupując , jakie są dobre na rozpoczęcie jazdy

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Joasiu, zwracaj uwagę na łożyska kółek. Muszą być szybkie. Komplet takich łożysk to wydatek 1 tys. PLN. Właśnie dziś się o tym dowiedziałem od specjalisty rolowania tfu rolkowania ?

Może się tu ujawni ? ?

Odnośnik do komentarza

Asiu wydaje mi sie że Tobie starczą rolki do jazdy wyczynowej które mają miekkie ( kauczukowe ) kóka

mysle że już nie bedziesz skakać po murkach i jeżdzić po poręczach

wiec w DECATLONIE coś takiego to koszt max 329 zł oczywiście są tańsze ok 200 - 250 i tesz by były dobre ale te droższe moge polecić oczywiscie 2 lata grarancji

Worlan - 1000 zł za łożyska ??? :) nie Ci ludzie i nie te forum

pozdro

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Asiu, bez przesady, na początek bierz te wolniejsze. Stuningujemy później ;)

AREQU, nawet nie wiesz jakich tu mamy zawodników. ;)

Odnośnik do komentarza

w żaden sposób nie ujmuje Asi sportowego zacięcia ale podchodziłem do tego tematu rozsądnie

BURKIEM smiga tak że nie możemy jej dogonić wiec rolki tesz dobrałem jej szybkie i takie żeby Wojtek mugł przynajmiej do niej dojść

o wyprzedzeniu nie ma mowy :)

Odnośnik do komentarza

Aska,sprobuj najpierw sie przejechac,po latwej trasie,gdzie malo ludzikow.Dowiesz sie czy cie to interesuje,jezeli tak to,but musi byc wygodny,czesciowo z materilu oddychajacego,latwy w zapieciu.Buty z klamrami sa mniej wygodne niz sznurowane.Sznurowane mozesz bardzo precyzyjnie dopasowac do swojej stopy.Polecam te ktore maja zcisk sluzacy do zablokowania sznurowki np,Salomon.Kolka 75mm lub wieksze,latwiej jechac po kostce(nowe trasy rowerowe)lozyska Adec-5 przy jezdzie rekreacyjnej wystarcza,szyna do takiej jazdy moze byc plastikowa,jezeli nie bedziesz skakac.Mozesz kupic oczywiscie z szyna aluminiowa,ale one sa drozsze.Jezeli stwierdzisz po jazdach probnych,ze to jest to,kup ochraniacze na dlonie-nadgarstki oraz kolana,na tym nie oszczedzaj.Poczatki bywaja bolesne.To tak na szybko i bezbolesnie.Powodzenia

Odnośnik do komentarza

No to już chyba wszystko zostało powiedziane. Na początek wygodny but z aluminiową szyną o łożyska minimum ABEC 5. But i szyna zostaje na dłużej, a kółka i łożyska są wymienne. Mi się zdarza zmieniać raz w sezonie (przynajmniej kółka). A jak Cię złapie, to można na serio dobrze pojeździć. Czasem fajniej niż na rowerze... 3mam kciuki... U mnie było tak samo, z tym że dzieciakom się szybko znudziły, a ja już chyba z ósmy rok jeżdżę namiętnie..

Acha, i czasem nie bierz butów regulowanych. Tobie stopa nie urośnie, a i stabilniej będzie.

Odnośnik do komentarza

Aska, ochraniacze na nadgarstki to podstawa! Do tego zalecałbym kask (może być rowerowy), co do ochraniaczy na łokcie i kolana to bym odpuścił, ale jak nie czujesz się pewnie, to oczywiście założyć nie zaszkodzi. To też nie jest tak, że początkujący rolkarz ciągle zalicza glebę. Generalnie zdarza się to czasami ale nie co chwila, więc nie ma się co bać.

Poleciłbym też zakup pierwszych rolek w sklepie stacjonarnym, niż w internecie - po pierwsze rozmiarówki butów różnych producentów są zawyżone lub zaniżone, a po drugie to najlepiej porozmawiać ze sprzedawcą który ci doradzi i wyjaśni jakiego typu rolki są dla ciebie najlepsze. Wypyta Cię, gdzie i po czym będziesz jeździć i doradzi co najlepsze.

Na tym etapie - rolkarz początkujący - rozważania o łożyskach nie mają większego sensu - zwykłe, bezobsługowe łożyska 5tki Ci wystarczą. Nauczysz się podstaw, to z czasem sama zauważysz, że czegoś ci brakuje.

Następnie to przydałby się jakiś miły i fajny instruktor! Człowiek, który pokazałby Ci podstawy. Jest to dość ważny i często zaniedbywany element, który może spowodować zniechęcenie oraz złe nawyki (rolki mają dawać frajdę i przyjemność a nie mękę). Oczywiście w sieci znajdziesz masę filmów instruktażowych, z których też się tego można nauczyć.

Trzeba tez pamiętać, że do rolek potrzebna jest nam jakaś minimalna kondycja fizyczna - podczas jazdy na rolkach ciężko pracują nam mięśnie nóg i tułowia, a przed rozpoczęciem jazdy wskazana jest rozgrzewka, która zniweluje bóle mięśni nóg. Jeśli się nie rozgrzejesz, to jest duże prawdopodobieństwo, że po 20 minutach będziesz mieć dość i się zniechęcisz.

Na koniec trzeba znaleźć sobie jakieś ustronne miejsce (jakieś boisko, garaż podziemny z równą nawierzchnią) i tam poćwiczyć podstawy - odbicia, hamowanie, skręcanie, równowaga oraz upadki. To wcale nie jest takie proste dla początkującego, wiec przed wyjściem na ulicę/chodnik/ścieżka rowerowa dobrze by było mieć to opanowane dla twojego i innych bezpieczeństwa. Jeśli jeździłaś/jeździsz na łyżwach, to nauka zajmie Ci tydzień. Jeśli nie, to przy uparciuchu w 3 tygodnie i będziesz śmigać :)

Co do łożysk - to mamy też ceramiczne i ich komplet 16 sztuk kosztuje miedzy 1500-2500zł :) Są to już łożyska praktycznie niezniszczalne dla profesjonalistów.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Następnie to przydałby się jakiś miły i fajny instruktor! Człowiek, który pokazałby Ci podstawy. Jest to dość ważny i często zaniedbywany element, który może spowodować zniechęcenie oraz złe nawyki (rolki mają dawać frajdę i przyjemność a nie mękę).

to może od tego zacznę ??? ktoś chętny ??? ;) miły, inteligentny, z poczuciem humoru ;)

a tak w ogóle to dawno, dawno, dawno temu ..... jeździłam dużo na łyżwach i wrotkach , podobne chyba ? jazdy na rowerze, nartach, łyżwach ponoć się nie zapomina ?

Odnośnik do komentarza

Tak się wtrącę tylko w te łożyska. Mój młody kiedyś jeździł i gdy udało mu się zajechać łożyska i jak usłyszałem ile kosztuje nowy komplet, to udałem się do firmy sprzedającej łożyska do samochodów itp. - a tam nabyłem w cenie chyba 2zł/szt.. . Oczywiście odbyło się to z suwmiarką, bo numery ze starych nic nie mówiły sprzedawcy. Powiem tylko tyle, że koledzy młodego szybko zostali klientami tego sklepu.

Odnośnik do komentarza

No to zapraszam na kolejną (w tym roku trzecią) jazdę po ulicach KATO na legalu w tą sobotę START GODZ 20.00 SPOD SPODKA ;)

pętla około 2h jazdy z krótkimi przerwami,jazdę raczej trzeba ogarniać ze względu na ostre zjazdy(o kondycji nie wspomnę).trasa około 10-15 km.

a tu CUŚ na zachętę

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Witejcie roztomili , jeżeli można się wtrącić w kwestii łożysk , bo na rolkach nie jeździłem i nie jeżdżę , proponuję zajrzeć do sklepów modelarskich .

Mają tam łożyska specjalne , wzmocnione do silników modelarskich są też łożyska ceramiczne . Łożyska do celów specjalnych są też w sklepach wędkarskich ,

łożyska do kołowrotków , są jeszcze bardziej zaawansowane technicznie od modelarskich .

Odnośnik do komentarza

No i NightSkating w Katowicach zaliczony. Było super!!! Ruch dla samochodów został wstrzymany a ulice choć przez chwile należały do rolkarzy. I to jest jedyny moment w życiu kiedy na legalu można przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle :clapping: A i tam znalazło się kilku Burgmaniaków

Image_00058.jpg

TRASA

Było naprawdę super!!!!!!!!!!!!!!!!!

Image_00059.jpg

Odnośnik do komentarza

TO JESZCZE KILKA FOTEK BYŁO NAS SPORO BURGMANIAKÓW, A GADEK BAWIŁ SIĘ ŚWIETNIE I CAŁY CZAS GADAŁ PRZEZ TELEFON :-)

zzrb.jpg

l8kd.jpg

7h95.jpg

mg0m4.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...