Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Nawyk to straszna sprawa


bogdi

Rekomendowane odpowiedzi

Może się skończyć pomocą drogową w osobie syna. W X-max jestem leniwy, zatrzymując się rozkładam kosę, silnik gaśnie wyjmuję kluczyk i idę do roboty, Pojechałem Vision do lasu, rozłożyłem kosę silnik zgasł, kluczyk wymacany w kieszenie i na spacer, po powrocie aku zero :(, niestety "elektroniczny" kluczyk wyłącza myślenie i po wyłączeniu silnika zapominam przekręcić stacyjki, może teraz po przymusowym ratunku będę bardziej ostrożny w spacerach, choć trochę mnie to dziwi, że po opuszczeniu strefy zasięgu kluczyka światłą nie wyłączają się. Nauczka kosztuje ;)

Odnośnik do komentarza

E tam. Przesada. Nie wszystkie nawyki są złe 😆 ale akurat gaszenie silnika boczną stopką jest faktycznie słabe.

A tak z ciekawości. To Vision ma system bez kluczykowy, a nie ma lamp LED ? 🤔 Czy taki długi był spacer ?

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
8 godzin temu, EndriuBis napisał(a):

akurat gaszenie silnika boczną stopką jest faktycznie słabe.

Zawsze tak gaszę.

Odnośnik do komentarza

A ja właśnie nie. Jak się kilka razy zdarzyło to zapłon i światła zostały włączone 😚 tylko do tej pory zawsze ktoś postronny zwracał mi uwagę. 😀

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
9 godzin temu, EndriuBis napisał(a):

 😆 ale akurat gaszenie silnika boczną stopką jest faktycznie słabe

 

 

57 minut temu, arturo-bb napisał(a):

Zawsze tak gaszę.

Ja też

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Również swojego B650 gaszę w ten sposób a i bardzo często jeśli się nie oddalam od skutera to i stacyjkę zapominam przekręcić.😁

Odnośnik do komentarza

Ponieważ ja mam nawyk, że zawsze gaszę silniki wyłącznikiem zapłonu, aż sprawdzę z ciekawości czy X-Max 300 przy zgaszeniu stopką zgasi też światła...?

XM 300, przez pewien czas drze ryja, żeby przypomnieć o przełączeniu pokrętła od pralki w pozycję OFF, nawet gdy otworzy się kanapę i na dłużej zostawi "otwartą" stacyjkę, wszystko po to, aby chronić małą baterię.

Na pewno da się zostawić na światłach (mimo wysyłanych przypomnień), gdy bez palenia silnika włączy się stacyjkę na ON i tak zostawi, wtedy do końca "życia" baterii będą świeciły postojówki.

W innych pozycjach, np. do otwarcia kanapy/schowka, gdy nie włączają się światła (oprócz podświetlenia schowka, ale tylko po podniesieniu kanapy) wydaje mi się, że po dłuższym czasie gdy nie ma połączenia z kluczykiem/pilotem, to system sam się wyłącza. Muszę doczytać w papierach...

Zrobię też test ze stopką i sprawdzę co ze światłami...

Odnośnik do komentarza

Nawyk zły a skleroza jeszcze gorsza. Ja co prawda zawsze gaszę stacyjką, ale notorycznie zapominam w xadv zmienić na N przed zgaszeniem, albo zwolnić ręczny przed ruszeniem. 😀

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
2 godziny temu, cezzar napisał(a):

ale notorycznie zapominam w xadv zmienić na N przed zgaszeniem...

Wybijasz w ten sposób "krzyżak" w skrzyni, co może szybko doprowadzić do jego ukruszenia i awarii... Warto się przyłożyć do wrzucania na luz... 

Odnośnik do komentarza
21 godzin temu, EndriuBis napisał(a):

E tam. Przesada. Nie wszystkie nawyki są złe 😆 ale akurat gaszenie silnika boczną stopką jest faktycznie słabe.

A tak z ciekawości. To Vision ma system bez kluczykowy, a nie ma lamp LED ? 🤔 Czy taki długi był spacer ?

spacerek był długi, po powrocie do domu, rozebrałem się w garażu, wyszedłem na podjazd i próba - nic nie działa, wniosek aku padło :(, wprowadziłem do garażu i coś mnie podkusiło spróbować jeszcze raz i ... wszystko działa, kurtka z kluczykiem była w zasięgu :)

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, bogdi napisał(a):

..., wniosek aku padło .....

Tak właśnie podejrzewałem. Jak AKU w miarę świeże to nawet przy takim rozładowaniu, po odłączeniu odbiorników i jakimś upływie czasu akumulator powinien się na tyle "podnieść" aby silnik zagadał.  Ale jestem też w stanie zrozumieć "zdenerwowanie" kierownika zaistniałą sytuacją 🙃

Ciekawe czy "nawyk" się zmieni 🤔  wątpię  😀  a swoją drogą nie wiedziałem że tylu kolegów (i koleżanek 🙂) gasi swoje sprzęty boczną stopką. Ja wyrobiłem sobie nawyk że gaszę "wyłącznikiem" zapłonu, przekręcam kluczyk w stacyjce i dopiero rozkładam stopkę. 

3 godziny temu, falco napisał(a):

...., aż sprawdzę z ciekawości czy X-Max 300 przy zgaszeniu stopką zgasi też światła...?...

raczej nie, a w Burgmanach na pewno świecą się dalej.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Światła świecą do momentu przekręcenia kluczyka/pokrętła stacyjki.

No ale qufa widać że światła się świecą !!!!!!

Osobiście kill switcha nie używam nigdy. W 90% - 95% kosa a w 5% - 10% klucz/pokrętło.

Odnośnik do komentarza

Czy ja wiem czy nawyk, czy raczej dobrodziejstwo kluczyków-bezkluczykowych? 

U mnie podobnie jak @arturo-bb w zdecydowanej większości przypadków gaszę stopką boczną. Ale, wyrobiłem sobie inny dobry nawyk - tj. od razu po zejściu ze skutera, niezależnie od tego czy stawiam na centralce czy nie, skręcam kierownicę i blokuję go pokrętłem. Ot żeby nie zapomnieć jak pójdę do sklepu czy gdziekolwiek. 

Acz - podobna sytuacja jak wyżej - tylko na szczęści zakończona odpaleniem się przytrafiła. Latem, ciepło było, koło południa, słońce mocno świeciło (stąd nie zauważyłem że PCX zostanie na światłach) pojechałem do podkrakowskiego sklepu - ale takiego przy drodze, na uboczu, z dużym podwórzem. Zgasiłem stopką, ktoś z biura wyszedł mnie przywitać, zaprosić do środka - a Honda z kurtką, rękawicami i kaskiem została - "bezpieczna i w zasięgu wzroku" bo nawet spytałem czy tutaj może stać. A że pijąc kawę rozmawiałem chwilę z właścicielem czekając na pracownika który zajmował się sprzętem jakiego szukałem - zleciało, nawet nie wiem ile.

Przerażenie w moich oczach, jak odkryłem że maszyna została na włączonych światłach/zapłonie było duże. Na szczęście akumulator prawie nowy, naładowany w długiej trasie - nic się nie stało. Ale, potem właśnie wyrobiłem sobie ten odruch przekręcania i blokowania kierownicy. 

Odnośnik do komentarza
26 minut temu, snajper-psg1 napisał(a):

Czy ja wiem czy nawyk, ...............

...... Ale, potem właśnie wyrobiłem sobie ten odruch przekręcania i blokowania kierownicy. 

Synonimy słowa „odruch” - ...... mania, maniactwo, nałóg, namiętność, nawyk, obsesja, ......   😉  czyli jednak 😋

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, snajper-psg1 napisał(a):

Czy ja wiem czy nawyk, czy raczej dobrodziejstwo kluczyków-bezkluczykowych? 

U mnie podobnie jak @arturo-bb w zdecydowanej większości przypadków gaszę stopką boczną. Ale, wyrobiłem sobie inny dobry nawyk - tj. od razu po zejściu ze skutera, niezależnie od tego czy stawiam na centralce czy nie, skręcam kierownicę i blokuję go pokrętłem. Ot żeby nie zapomnieć jak pójdę do sklepu czy gdziekolwiek. 

Acz - podobna sytuacja jak wyżej - tylko na szczęści zakończona odpaleniem się przytrafiła. Latem, ciepło było, koło południa, słońce mocno świeciło (stąd nie zauważyłem że PCX zostanie na światłach) pojechałem do podkrakowskiego sklepu - ale takiego przy drodze, na uboczu, z dużym podwórzem. Zgasiłem stopką, ktoś z biura wyszedł mnie przywitać, zaprosić do środka - a Honda z kurtką, rękawicami i kaskiem została - "bezpieczna i w zasięgu wzroku" bo nawet spytałem czy tutaj może stać. A że pijąc kawę rozmawiałem chwilę z właścicielem czekając na pracownika który zajmował się sprzętem jakiego szukałem - zleciało, nawet nie wiem ile.

Przerażenie w moich oczach, jak odkryłem że maszyna została na włączonych światłach/zapłonie było duże. Na szczęście akumulator prawie nowy, naładowany w długiej trasie - nic się nie stało. Ale, potem właśnie wyrobiłem sobie ten odruch przekręcania i blokowania kierownicy. 

Staram się nie blokować kierownicy wtedy kiedy to nie jest ostateczność, dwa przykre zdarzenia zostawiły pamiątkę

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, SlawoyAMD napisał(a):

Wybijasz w ten sposób "krzyżak" w skrzyni,

Uuu, nie wiedziałem , że to taka gruba sprawa. 

14 godzin temu, SlawoyAMD napisał(a):

Warto się przyłożyć do wrzucania na luz... 

Staram się. Już mi coraz lepiej idzie. To taki nawyk ze skutera cvt. W samochodzie z automatem tego problemu nie mam. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.04.2024 o 21:43, EndriuBis napisał(a):

czyli jednak

Tylko zauważ że w pierwszym przypadku mówię o nawyku wyciągania kluczyka - czy jego braku, a w drugim o nawyku blokowania kierownicy. W żaden sposób nie neguje nawyków bo nasz mózg je uwielbia. 

W dniu 10.04.2024 o 22:26, bogdi napisał(a):

dwa przykre zdarzenia zostawiły pamiątkę

A rozwiniesz temat? 

 

Odnośnik do komentarza

Wywrotka motocykla z zapiętą kierownicą, może przynieść wiele szkód, w moim przypadku w jednym z motocykli uszkodzona blokada i wygięte mocowanie, w drugim przypadku wykrzywienie kierownicy i przestawienie lag na półkach

Odnośnik do komentarza

kiedys w bieszczadach zostawilem kluczyk w stacyjce i godzinke przerwy na obiad i zwiedzanie od tej pory mam nawyk zeby nigdy nie zostawiac kluczyka  3 razy sprawdzam czy mam go w kieszeni

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.04.2024 o 16:53, falco napisał(a):

Ponieważ ja mam nawyk, że zawsze gaszę silniki wyłącznikiem zapłonu, aż sprawdzę z ciekawości czy X-Max 300 przy zgaszeniu stopką zgasi też światła...?

Tak jak podejrzewałem kosa nie gasi świateł, zostają włączone pozycyjne (stacyjka drze ryja, aby przypomnieć o wyłączeniu), więc ja zostaję przy wyuczonym jeszcze na kursach gaszeniu guzikiem vel kluczykiem/stacyjką.

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.04.2024 o 20:00, arturo-bb napisał(a):

Światła świecą do momentu przekręcenia kluczyka/pokrętła stacyjki.

No ale qufa widać że światła się świecą !!!!!!

Zgoda.

Jest jeszcze opcja gaszenia i.. ..zostawienia na zablokowanej kierownicy.

20240505_070533.thumb.jpg.07762a878948037f5efd9a34aa4ca35b.jpg

Nie wiem jak w innych sprzętach ale w Burku jest tak, że po przekręceniu kluczyka poza pozycję zgaszenia i blokowania kierownicy uruchamia się opcja "zablokowanej kierownicy i świateł pozycyjnych" i już wtedy napewno zostawiamy sprzęt na światłach!

Jak pisze Arturo-bb, to że gufa widać, że świecą to "część" oczywistej prawdy, bo po ustawieniu Burka pod słońce nie jest to już takie proste w ocenie. Zdarza mi się wyjmować kluczyk w pozycji "zablokowania ze światłami" (na szczęście dotychczas nie do rozładowania aku) jak i zdarza mi się, że wracam, by dojrzeć czy to odblask słońca, czy postojowe świecą🥴

 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
38 minut temu, Nazir napisał(a):

Nie wiem jak w innych sprzętach ale w Burku jest tak, że po przekręceniu kluczyka poza pozycję zgaszenia i blokowania kierownicy uruchamia się opcja "zablokowanej kierownicy i świateł pozycyjnych"

Ani w SW-T ani w ADV tam nie ma.

Jak jest blokada to bez świateł.

Światła TYLKO przy włączonym zapłonie.

Odnośnik do komentarza

Sprzedałem "dziada:, mam spokój - w X-MAX, często zostawiłem na postojowych, w stacyjce po blokadzie kierownicy jest włączenie postoju na blokadzie, bardzo blisko siebie, w grubych rękawicach ciężko wyczuwalne, tak jak pisał NAZIR

Odnośnik do komentarza
37 minut temu, arturo-bb napisał(a):

Światła TYLKO przy włączonym zapłonie.

Awaryjne też ? 🤔 Kurcze, a ja chciałem kupić Honde 😁 

Panowie. Od jutra załamka pogody. Nie pisać mi tu, tylko "siodłać konie" 😀

Odnośnik do komentarza

W X-Maxie 300 po 2017 (nie wiem jak we wcześniejszych, bo to inne konstrukcje) w trybie parkingowym można zostawić na awaryjnych/kierunkowskazach, świateł pozycyjnych bez włączonej stacyjki nie da się włączyć.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...