Skocz do zawartości
Forum Burgmania
  • 0

125tką na kat. B po Europie.


dopesson

Pytanie

Cześć.

Poruszam temat, na który jest wiele artykułów i postów w necie ale część z nich może już być nieaktualna (są publikacje sprzed kilku lat) lub też są informacje, które się wykluczają.

A mianowicie, do jakich krajów UE mogę legalnie wjechać moją 125tką mając prawo jady kat.B? Chodzi mi głownie o Węgry i Rumunię.

Informacje niestety są sprzeczne, np. mając automatyczną skrzynię biegów (skuter) mogę bez problemu przejechać Czechy i Słowację a czy mogę wjechać na Węgry i do Rumuni?

Np. w artykule pod linkiem (http://www.jednoslad.pl/motocykle-125-w-jakich-krajach-mozna-jezdzic-motocyklem-125-na-polskie-prawo-jazdy-b/) jest informacja że mogę wjechać na Węgry a w komentarzach pod artykułem że nie ...

i nigdzie nie ma informacji o Rumuni.

pozdrawiam;

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Paweł miałem kiedyś podobny problem ale z CB radiem. Napisałem maile do ambasad krajów ktore mnie interesowały. Otrzymałem bardzo szybko odpowiedzi, o ile dobrze pamiętam z ambasady Austriackiej bardzo szczegółową.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
  • 0

O widzisz i to jest dobra rada...sam się zastanawiałem kiedyś nad takim wyjazdem,ale właśnie nie wiedziałem co z tymi Węgrami bo tak jak Paweł czytałem ten sam artykuł...no i zagwozdka..a tu w sumie takie proste rozwiązanie...

Pozdrawiam Tomek...

Odnośnik do komentarza
  • 0

Cześć Wam.

Yarorot, dzięki za dobrą radę. Na razie otrzymałem informację z ambasady/konsulatu Węgier i brzmi ona tak:

 

Szanowny Panie,

 

        W odpowiedzi na Pana zapytanie skierowane do naszego Urzędu w dniu 30 lipca br. pragnę poinformować, że kategoria B prawa jazdy (samochodowa) uprawnia na Węgrzech do kierowania także motocyklami i skuterami, jednakże wyłącznie do pojemności skokowej 50 ccm. Powyżej tej pojemności skokowej konieczne jest tutaj ukończenie kilkugodzinnego kursu i uzyskanie prawa jazdy kategorii B125 (jest to specyficznie węgierska kategoria prawa jazdy uprawniające do kierowania motocyklami i skuterami do pojemności 125 ccm).

 

Z poważaniem

Referat ds. Konsularnych

Dla przypomnienia na portalu jednoslad.pl podali błędną informacje (http://www.jednoslad.pl/motocykle-125-w-jakich-krajach-mozna-jezdzic-motocyklem-125-na-polskie-prawo-jazdy-b/).

Jak będę miał odpowiedź dot. Rumuni to opublikuje.

dzięki i pozdrawiam;

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
  • 0

Cześć.

Niestety do dzisiaj nie dostałem odpowiedzi dot. Rumuni.

Co do kat A. też się ostro przymierzam i zastanawiałem czy nie robić jej w tym roku ale jest już chyba za późno.

Jakby nawet dzisiaj zapisać się na kurs to do egzaminu podchodziłbym najwcześniej we wrześniu ale ze względu na podobno długie terminy oczekiwań na egzamin nie wiem czy bym zdążył w tym roku (w tym sezonie). Dlatego chyba odłożę na wiosnę,

 

pozdrawiam;

Paweł

Odnośnik do komentarza
  • 0

Cześć Paweł! właściwie to ja też przymierzam się na przyszły rok...pomijam już fakt przesiadki na coś większego (i raczej myślę tu o większej mocy),ale bardziej chodzi mi o poruszanie się w kierunkach południowych.

Odnośnik do komentarza
  • 0

Cześć.

dopiero 3 dni temu odpisali z Ambasady Rumuni:

W odpowiedzi na Pana mejl z dnia 30 lipca br. Wydział Konsularny Ambasady RP w Bukareszcie uprzejmie informuje, że nie posiada tak szczegółowych informacji.

Na podstawie ogólnodostępnych danych w internecie informujemy, że nie można jeździć motocyklem/skuterem o pojemności 125 cm3 mając jedynie prawo jazdy kategorii B.

 

A.K.

Konsul RP w Rumunii

 

Secția Consularǎ/Consular Section

Ambasada Republicii Polone/Embassy of the Republic of Poland

Aleea Alexandru 23, sector 1

011821 Bucharest

 

Tymczasem jestem teraz w Portugalii i tu można jeździć 125tką na kat B. Udało mi się wypożyczyć Peugeota 125 cc. Niestety zaliczyłem nim glebe ... (przegrzanie hamulców i/lub nie do końca sprawne).

 

pozdrawiam;

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 0

Dzisiaj dowiedziałem się w wydziale komunikacji w Świnoujściu, że teraz podczas wymiany prawa jazdy wpisują do dokumentu wszystkie kategorie jakie sie posiada w tym przy  kat B wpisują AM oraz A1. Dwa razy się upewniałem i dwa razy dostałem taką informację. Dodatkowo nie trzeba prawka "gubić", można podać inne powody chęci wymiany. Myślę, że ta informacja rozwiązuje wiele waszych problemów i jazda 125tką po Europie staje się możliwa. 

Odnośnik do komentarza
  • 0

W poniedziałek sprawdzę cz w Krakowie mają tą samą interpretację i jeśli tak to wymieniam prawko

Wysłane z mojego LON-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
  • 0

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA

z dnia 24 lutego 2016 r.

w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami

Rozdział 3
Wydawanie praw jazdy i pozwoleń

§ 10.

6. Prawo jazdy w przypadkach, o których mowa w § 9, wydaje się odpowiednio:
1) w zakresie kategorii objętych pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego oraz dodatkowo wydając prawo jazdy
w zakresie kategorii:
a) A1 – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM,
b) A2 – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM i A1,
c) A – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1 i A2,
d) B1 – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM,
e) B – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii B1 i AM,
f) C1 – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM,
g) C – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM i C1,
h) D1 – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM,
i) D – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii AM i D1,
j) C+E – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1+E i T oraz D1+E i D+E w przypadku
osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii D1 i D,
k) D+E – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, D1+E i T,
l) B+E – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii T;
2) w zakresie kategorii posiadanych w dotychczasowym prawie jazdy lub w zakresie kategorii równoważnych
w posiadanym prawie jazdy oraz kategorii niższych;
3) po zwrocie przez osobę dotychczas posiadanego prawa jazdy;
4) w zakresie kategorii objętych pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego oraz kategorii posiadanych
w dotychczasowym prawie jazdy i nieobjętych zakresem tego egzaminu, z zastrzeżeniem pkt 1.

A to oznacza, że kategorii A1 nikt za friko nie dostanie.

pełen tekst rozporządzenia w załączniku

D2016000023101.pdf

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...