Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Gwara śląska


Rekomendowane odpowiedzi

E to proste, czyli po poznańsku będzie tak:

"Szczun zabrał bejmy matce i bimbą pojechał do piwnicy po berbeluchę i ćmiki. A potem rojber skubany z kolegami nabąbał się w sklepie."  :D  

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, EndriuBis napisał:

E to proste, czyli po poznańsku będzie tak:

"Szczun zabrał bejmy matce i bimbą pojechał do piwnicy po berbeluchę i ćmiki. A potem rojber skubany z kolegami nabąbał się w sklepie."  :D  

Hi hi suuuuper !OKK

Odnośnik do komentarza

Choć Mazowsze to słowa chabanina, febra, laczki, tytka,na szagę, hajcować , berbelucha znam od dziecka. u nas jesienne grzyby to pecłonki, gdzie indziej gąski.

Odnośnik do komentarza

Pierwszy raz słyszałem i widziałem, jest już w ulubionych tą nuta. Coś w gwarach jest co ociepla serce. 

Można się też łatwo zdradzić skąd się pochodzi jeśli choć jedn charakterystyczny wyraz się użyje na "obcym" terytorium :D Już raz sympatycznie zostałem podsumowany przez górala i to jest fajne, że czasem nawet i sposób wymowy "akcent", też nas zdradza.

Odnośnik do komentarza

Sznytka jest w słowniku dziadzi, chociaż się zastanawiam jak to jest bo pamiętam jak z 15 - 20 lat temu pracowałem z Poznaniakami to coś było na rzeczy z "piętką".

Trochę było problemów bo u nas (na Podkarpaciu) "piętka" to pierwsza i ostatnia kromka z bochenka chleba :) 

A hybzik ?  -  stołek ?

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

hybzik to po prostu pomieszczenie gospodarcze, które może być w domu lub na podwórku. Takie pomieszczenie na różne szpargały :) 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
12 minut temu, EndriuBis napisał:

To nie "hybzik" tylko "szopa" na podwórku , albo "komórka" w domu :)  

Ja całe dzieciństwo na polecenie mamy biegałam do hybzika po rożne rzeczy, szopy ani komórki nie miałam :D.

Teraz Wrzonio biega do hybzika :w00t:

Odnośnik do komentarza

W sumie ciekawe słowo (bo większość tych innych raczej znam), słyszę je chyba pierwszy raz w życiu !w00t . I nic na temat jego etymologii nie znalazłem :( ... Może ktoś, coś...?

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
8 godzin temu, stefanekmac napisał:

Ajzol. To zagadka dla Was.

Metalowy przedmiot  takie znaczenie znalazłam :) 

Odnośnik do komentarza

Ajzol, to pręt metalowy, 

Niby, gwara Śląska jednak poznańskie pyry się tu nakręcają.

Zapodam Wam, trochę gwary poznańskiej w wykonaniu znanego szczuna z Poznania :D

 

Ajzol, definicja za http://www.poznan.pl/mim/slownik/words.html?co=word&word=ajzol

[przedmiot żelazny, metalowy; kawałek żelaza, metalu; żelastwo]: Żebyś zobaczył warsztat! Kupa ajzoli: młotki, blycki, śrubsztoki, druty, blachy, goździe, śruby jak on sie w tym połapie! Inform. Skaleczył się jakimś zardzewiałym ajzolem. Inform.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...