Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Straż miejska


rafałek

Rekomendowane odpowiedzi

Cze?ć

Czy Straż Miejska ma prawo zatrzymać mnie i dowalić mandat za jazdę bez kasku?

Do tej pory my?lałem, że oni s? od parkowania i dawania kar za psy sraj?ce na trawniki!!!!

Wczoraj miałem taki przypadek przy preparkowywaniu skutera. Nie chiało mi się na 50 metrowy odcinek wygrzebywać kasku spod kanapy no i taki jeden pożal się Boże stróż prawa chybn?ł mi pod koła i skończyło sie na 100zł i dwóch punktach.

On miał wogóle do tego prawo (nie policjant, tylko cieć ze Straży Miejskiej)???

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza

No niestety chyba już maj? takie uprawnienia .... ja niedawno oberwałem od Straży Wiejskiej mandat na 300 PLN za przekroczenie prędko?ci no i 8 punkciorków (Jarocin ulica |w. Ducha siedzieli w krzakach z fotoradarem).

Odnośnik do komentarza

To teraz juz 2 punkty? W zeszlym roku dostalem 0 punktow, a cena ta sama. Tylko ze byla to Policja, bo nie wiem czy zauwazylbym "straz miejska" !guns .

Odnośnik do komentarza

Straż Miejska podlega Ratuszowi i oni decyduj? co mog? a czego nie mog?. W Krakowie mog? zatrzymywać ale wył?cznie na terenie starego miasta gdzie wogóle samochody nie powinny się poruszać...

Odnośnik do komentarza

NieĽle... wiedz? z jakich praw najbezpieczniej korzystać. A jak pięciu meneli na ?rodku ulicy ładuje po gębie dziadka to żaden z prawa do interwencji nie skorzysta.

Odnośnik do komentarza

Strażnicy Miejscy , zgodnie z Ustawami danej gminy, s? uprawnieni najczę?ciej do:

1.ochrona spokoju i porz?dku w miejscach publicznych,

czuwanie nad porz?dkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie okre?lonym w przepisach o ruchu drogowym,

I wiele, wiele innych zadań- o których tu nie bede pisała.

Rafałku :

cyt ,,Do tej pory my?lałem, że oni s? od parkowania i dawania kar za psy sraj?ce na trawniki!!!! ''

Strażnicy Miejscy nie s? ,,zwykłymi cieciami'' - my?le, że to okre?lenie nie jest na miejscu.

Wracaj?c jednak do tematu, odno?nie ich uprawnień w zakresie prawa drogowego: Kontrola ruchu drogowego przez Strażników Miejskich zawiera się w zapisie w przepisach o ruchu drogowym, które s? do?ć ograniczone - mianowicie :

Ustawa prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz.U. 2005 r., nr 108, poz. 908) mówi, że Straż Miejska upoważniona jest do :

1.usunięcia z drogi na koszt wła?ciciela lub posiadacza pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, iż nie jest używany;

2.decydowania o usunięciu pojazdu w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch czy też w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

3.unieruchomienia pojazdu za pomoc? urz?dzenia do blokowania kół w sytuacji, gdy pozostawiono go w miejscu zabronionym, lecz nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu.

Poza wymienionymi powyżej sytuacjami, przepisy dotycz?ce ruchu drogowego rangi ustawowej nie przyznaj? żadnych innych kompetencji strażom gminnym i miejskim, możliwo?ć jednak używania fotoradarów czy też mandatów za inne wykroczenia (np. jazda bez kasku) reguluje - § 17 Rozporz?dzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Straż miejska może sie zwrócić do Policji i przekazać albo zapis nagrania z videoradaru o przekroczeniu predkosci, albo tez może złożyć wniosek o ukaranie za jazde bez kasku.

Reasumuj?c , mimo braku jasnych zapisów - nie przyjęcie mandatu za jazde bez kasku bedzie skutkowało S?dem Grodzkim, gdzie głównym dowodem przeciwko nam będzie notatka i zawiadomienie Straży Miejskiej.

Odnośnik do komentarza

Straż Miejska czy wiejska , obojetne, wydaje mi się że ma prawo zatrzymywac pojazdy

sam fakt posiadania niebieskich kogucików ?wiadczy że pojazd taki jest pojazdem uprzwilejowanym i musimy dostosowac się do sygnałów a więc i do zatrzymania pojazdu, a wtedy to już ...Mamy Cię

:(

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy
(np. jazda bez kasku) reguluje - § 17 Rozporz?dzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Straż miejska może sie zwrócić do Policji i przekazać albo zapis nagrania z videoradaru o przekroczeniu predkosci, albo tez może złożyć wniosek o ukaranie za jazde bez kasku.

Reasumuj?c , mimo braku jasnych zapisów - nie przyjęcie mandatu za jazde bez kasku bedzie skutkowało S?dem Grodzkim, gdzie głównym dowodem przeciwko nam będzie notatka i zawiadomienie Straży Miejskiej

Kurde,

Dacja Ty musisz być strażniczka :(

Odnośnik do komentarza
Gość elwood_blues

Miałem podobny przypadek - zatrzymałem się, ale nie dałem się wylegitymować i poprosiłem Starażników o okazanie uprawnień do wykonywania czynno?ci zarezerwowanych dla Policji i oczywi?cie nawet nie dostałem upomnienia.

Potem poczytałem w przepisach i dowiedziałem się, że Straż Miejska ma prawo zatrzymać pieszych, rowerzystów i kieruj?cych pojazdami do 50cm3, a więc również małe skutery. Natomiast nie maj? prawa do zatrzymywania innych pojazdów samochodowych, w tym motocykli.

Prawo w tym kraju musi być jednakowe dla wszystkich - jeżeli gmina ma swoje wydumki prawne które stoj? w niezgodzie z nadrzędnymi przepisami (czyli USTAWAMI) to po prostu łamie PRAWO.

A w/g mojej wiedzy to Straż Miejska nie ma prawa zatrzymywać kieruj?cych pojazdami samochodowymi.

A tak na marginesie to krew mnie zalewa, kiedy słyszę pogłoski, że Strażnicy Miejscy będ? mieli ostr? amunicję.

Zapytacie: Dlaczego?

Dlatego, że w szeregach Straży Miejskiej znajduj? się ludzie ZUPEŁNIE PRZYPADKOWI - bez przygotowania do tego typu pracy. Za to oczywi?cie należy winić zasady rekrutacji.

Dla mnie, ta cała Straż Miejska to pomyłka.

Straż Miejsk?, która z tego co zauważyłem, ma jedynie odwagę by legitymować tylko drobnych pijaczków i młodzież ok. 10 roku życia.

Za pieni?dze marnowane na tę bezsensown? instytucję można by po prostu wzmocnić Policję i byłoby na pewno lepiej niż jest teraz.

Takie jest moje zdanie, z którym nie musicie sie zgadzać.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Strazniczka to ona nie jest ale faktycznie ja tez nie lubie jak o ktorymkolwiek z zawodow zle sie mowi. To tylko praca za ktora jest sie rozliczanym. Sam kiedys mialem gorsze zdanie o policji do puki okazalo sie ze kilku moich kumpli ktorych od lat znam i szanuje wykonuja ten a nie inny zawod. Od tej pory nigdy nie wypowiadam sie zle o zadnym zawodzie bo czasem poprostu nie rozumiem danych przepisow. Wsrod nas tu na Burgmanii jest tyle zawodow i takie grono ludzi zrzeszamy ze nie wazne kim sie jest ale wazne co soba reprezentujemy prywatnie. Mozna marudzic na przepisy ale nie na ludzi wykonujacych dany zawod.

Sam uwielbiam jezdzic bez kasku dlatego mam C1 whist i jezdze na legalu. Oczywiscie tez czasem lamie prawo jadac ze sklepu pod dom raptem 300 metrow, ale jak by mnie zatrzymali to niestety to ja nie mam racji o oni dbaja o moje bezpieczenstwo. Wg statystyk najwiecej wypadkow ma wlasnie miejsce w okolicy domu lub miejsca docelowego kiedy juz sie rozluzniamy bo jestesmy "prawie" na miejscu. Pozdrawiam !scooter

Odnośnik do komentarza

Kurde,

Dacja Ty musisz być strażniczka !scooter

No pewnie, że jestem

Strażniczka moralno?ci whist

A wracaj?c do tego co napisał Art odno?nie szanowania pracy ... szanuje prace Strażników Miejskich tak samo jak każdego kto uczciwie wykonuje swoj? prace ...

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Nic nie mam do straży miejskiej, wręcz przeciwnie, uważam że dobrze wykonuj? swoj? robotę. Zaskoczyła mnie Dacja swoj? wiedz? prawnicz? whist Jestem pod wrażeniem.

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza

Cóż, nic bym nie miał do strażników, gdyby byli kompetentni i wła?ciwie wyszkoleni, a tacy s? niestety żadko?ci?. Padło stwierdzenie o niebieskich kogutach, zgodnie z t? logik? to pracownicy pogotowia ratunkowego, energetycznego, gazowniczego, konwojenci pojazdów z takim kogutem też maj? prawo kontroli. Nie wpadajmy w paranoję. :D

Odnośnik do komentarza

Sprawę zwi?zn? z uprawnieniami z zakresu kontroli ruchu drogowego przez funkcjonariuszy Straży Gminnej (Miejskiej) reguluje rozporz?dzenie Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji z 30.12.2002 w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Reasumuj?c z powyższego przepisu wynika że:

1- kontroli ruchu drogowego mog? dokonywac tylko umundurowani funkcjonariusze Straży Gminnej/Miejskiej,

2- posiadaj?cy stosowne imienne upoważnienie wydane przez wła?ciwego miejscowo Komendanta Miejskiego/Powiatowego policji,

3- kontrole t? mog? wykonywac w odniesieniu do:

a) kieruj?cych pojazdami, niestosuj?cych się do zakazu ruchu w obu kierunkach;

!OKK uczestników ruchu naruszaj?cych przepisy o:

- zatrzymaniu lub postoju pojazdów,

- ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeĽdzie wierzchem lub pędzeniu zwierz?t,

- ruchu pieszych.

Ten i tylko ten przepis ma zastosownie w odniesieniu do kontroli ruchu drogowego.

W razie tego typu lub podobnych w?tpliwo?ci chętnie udzielę informacji nie dajmy się robić w jajo przy całym szacunku dla służb porz?dkowych

Odnośnik do komentarza

Wynika z tego, ze moga kontrolowac zaledwie kilka rzeczy. Nie nalezy do tego predkosc i posiadanie(lub nie) kasku :D .

PS. Nie jestem typem olewatora sluzb mundurowych, ale wydaje mi sie, ze raczej nie zareagowalybm, przy calym szacunku, na machajacego przedstawiciela Strazy Miejskiej. Wzialbym go za autostopowicza :D ?

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi sie, że jakie? procedury dotycz?ce samego sposobu zatrzymywania isteniej?. Bo mnie facet wyskoczył na drogę prosto od koła i machł rękami. Co? tu chyba nie tak???

Odnośnik do komentarza
Wydaje mi sie, że jakie? procedury dotycz?ce samego sposobu zatrzymywania isteniej?. Bo mnie facet wyskoczył na drogę prosto od koła i machł rękami. Co? tu chyba nie tak???

Dla tych, którym chce się poczytać odnosnie zasad zatrzymywania pojazdów przez Straz miejska :

ROZPORZˇDZENIE

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 30 grudnia 2002 r.

w sprawie kontroli ruchu drogowego

(Dz. U. z dnia 31 stycznia 2003 r.)

§ 17.

1. Strażnicy straży gminnych (miejskich) s? uprawnieni do wykonywania czynno?ci z zakresu kontroli ruchu drogowego w odniesieniu do:

1) kieruj?cych pojazdami, niestosuj?cych się do zakazu ruchu w obu kierunkach;

2) uczestników ruchu naruszaj?cych przepisy o:

a) zatrzymaniu lub postoju pojazdów,

:D ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeĽdzie wierzchem lub pędzeniu zwierz?t,

c) ruchu pieszych.

2. W ramach wykonywania czynno?ci z zakresu kontroli ruchu drogowego strażnicy straży gminnych (miejskich) s? upoważnieni do:

1) zatrzymywania pojazdów lub jad?cych wierzchem; przepisy § 4 ust. 1 i 4 oraz § 5 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio;

2) sprawdzania dokumentów wymaganych w zwi?zku z kierowaniem pojazdem lub jego używaniem;

3) usuwania, przemieszczania lub blokowania pojazdów w przypadkach i w trybie okre?lonym w odrębnych przepisach.

3. Zatrzymywanie pojazdów odbywa się z zachowaniem następuj?cych warunków:

1) sygnał do zatrzymania podawany jest przez strażnika straży gminnych (miejskich) z dostatecznej odległo?ci i w sposób zapewniaj?cy jego dostrzeżenie przez kieruj?cego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie się we wskazanym miejscu;

2) sygnał do zatrzymania podawany jest w warunkach dostatecznej widoczno?ci tarcz? do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczno?ci - latark? ze ?wiatłem czerwonym lub tarcz? do zatrzymywania pojazdów ze ?wiatłem odblaskowym lub ?wiatłem czerwonym.

4. Strażnicy straży gminnych (miejskich) s? upoważnieni do zatrzymywania kieruj?cego pojazdem na obszarze zabudowanym przez cał? dobę, a poza obszarem zabudowanym - tylko od ?witu do zmierzchu i wtedy, kiedy dysponuj? pojazdem samochodowym oznakowanym emblematem wła?ciwej straży gminnej (miejskiej).

5. Zatrzymanie pojazdu w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może nast?pić wył?cznie na drodze, na której obowi?zuje zakaz ruchu w obu kierunkach.

6. Strażnicy straży gminnych (miejskich), w zwi?zku z wykonywaniem czynno?ci z zakresu kontroli ruchu drogowego, s? obowi?zani do czasu przybycia Policji uniemożliwić kierowanie pojazdem osobie, co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że znajduje się ona w stanie nietrzeĽwo?ci lub w stanie po użyciu alkoholu albo ?rodka działaj?cego podobnie do alkoholu.

Odnośnik do komentarza

Niezatrzymanie się do kontroli funkcjonariuszowi Strazy Miejskiej jest wykroczeniem okre?lonym w art. 92 paragraf 1 kodeksu wykroczeń tylko w przypadku gdy:

- zatrzymywanie pojazdu (nie dotyczy to roweru, motoroweru i pojazdu zaprzęgowego)na znak podany tarcz? do zatrzymywania pojazdów przez umundorowane funkcjonariusza SM miało miejsce na drodze objętej zakazem ruchu w obu kierunkach (znak zakazu pionowy B-1)

Krótko mówi?c Strażnik może zatrzymywać "poważne pojazdy" w tym skutery powyżej 50 cm tylko na drodze objetej zakazem ruchu w obu kierunkach

Odnośnik do komentarza

Upoważnienie do kotroli ruchu drogowego maj? nie wszyscy funkcjonariusze SM z danej jednostki maj? je tylko ci którzy spełniaj? okre?lone wymogi i ukończyli stosowne przeszkolenie. Upoważnienie to maj? oni obowi?zek okazać osobie kontrolowanej na jej rz?danie okazania. W przypadku braku takiego upowaznienia kontrola jest bezprawna i można odmówić okazania dokumentów zwi?zanych z używaniem pojazu itd.

Odnośnik do komentarza
Gość elwood_blues
No to zatrzymywac sie czy nie !V ?

W/g mnie - NIE, chyba że będziesz kierował jedno?ladem do 50cm3, jechał konno, wówczas trzeba zatrzymać się do kontroli i okazać dokumenty.

A co do jazdy bez kasku - to pomijaj?c fakt, że to zabawa z losem, to w przypadku jednosladów powyżej. 50cm3 jedynym organem uprawnionym do zatrzymania , kontroli i ewentualnego ukarania kierowcy jest POLICJA.

A'propos kogutów: z tego co wiem, to Straż Miejska może używać wył?cznie pomarańczowych ?wiateł ostrzegawczych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...