Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Nowy podatek od 1.1.2006 na sprowadzane moto


𝕄𝕒𝕣𝕚𝕦𝕤𝕫𝔹𝕦𝕣𝕘𝕚

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator
A czy samochodom tez dowalili te 500zl ?

Tak, samochodom też dowalili.

Dlaczego zwolnienie z VATu kosztuje 150zl ?

Bo ponieważ... :P:P

A dlaczego karta pojazdu kosztuje 500 a nie 200 zł?

Dlaczego podatek drogowy jest w cenie paliwa (więc do budżetu wpływaj? codziennie ogromne kwoty) a drogi mamy nadal gówniane?

Dlaczego wprowadzono od 1. 2006 nowy 500 zł podatek przy pierwszej rejestracji?

Takich pytań można zadawać setki tylko po co? Nie ma to sensu bo odpowiedĽ nie istnieje :P

Inna sprawa podobno w Niemczech ubzepieczenie na moto oplaca sie za pol roku-no bo tyle sie jezdzi , u nas takiej opcji nie ma nawet jak trzymasz w pokoju sprzet pod werslaka, a jest zarejestrowany musisz placic!

Tu muszę stan?ć w obronie naszego kochanego kraju... Ja za OC płacę rocznie ok. 50 PLN co w porównaniu z Niemcami jest stawk? bardzo nisk?... mimo tego, że płacę za cały rok :rolleyes:

Niestety roczne utrzymanie samochodu, motocykla w Niemczech mimo wszystko kosztuje więcej jak u nas... no może poza Auto Casco :)

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

No co to za propaganda z tymi gownianymi drogami :) Z podatku akcyzowego nie wszystko idzie na drogi, a to co idzie, jest przeznaczane nie tylko na remonty ale i na utrzymanie zimowe, odnowe oznakowania poziomego i pionowego, zreszta to co w wplywa to sa zreszta jakies grosze okolo 750 mln zlotych a gruntowna przebudowa drogi kosztuje okolo 1-2 mln za kilometr, a rocznie odnawia sie 1800 km drog.

No i tyle jesli chodzi o propagande :)

Co do podatkow, sa beda i beda jeszcze wieksze i nic sie na to nie poradzi, a losie i tak zaplaca. Co do ubezpieczenia na 6 mc hmm ja bym wolal zeby bylo na 9-10 mc bo tak tak naprawde nie jezdze tylko przez 2-3 mc w roku. No ale moze jeszcze kiedys to ktos wprowadzi.

Odnośnik do komentarza

Wła?nie dzisiaj przegl?dam sobie wczorajsz? Rzepę i co wyczytałem:

***********************

Płaci ten, kto sprowadza

Now? 500-złotow? opłatę za sprowadzenie do Polski samochodu ma ui?cić ten, kto wwiózł auto do kraju po 1 stycznia 2006 r., a nie ten, kto je rejestruje. Dowód wpłaty trzeba doł?czyć do wniosku o rejestrację pojazdu

Od 1 stycznia wszyscy sprowadzaj?cy z zagranicy samochody (także przedsiębiorcy) musz? płacić 500 zł za importowane auta. Zobowi?zuje ich do tego ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU z 2005 r. nr 25, poz. 202).

Opłaty dotycz?:

> samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu nie więcej niż 9 osób ł?cznie z kierowc?,

> ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczaj?cej 3,5 tony,

> pojazdów trójkołowych, z wyj?tkiem motocykli.

***********************

Moim zdaniem z ostatniego podpunktu wynika, że opłata ta nie dotyczy naszych skuterów - czyżby tak samo jak z kacyz??

Powyższy fragment tekstu pochodzi z Dobrej Firmy z 10.01.2005 (artykuł dostępny bezpłatnie w przeci?gu 7 dni).

Odnośnik do komentarza
A czy samochodom tez dowalili te 500zl ?

Dlaczego zwolnienie z VATu kosztuje 150zl ?

K_K Ty jestes młody człowiek. Żcie jeszcze nie nauczyło Cię chyba jednej poważnej prawidłowo?ci naszego kraju.

W przepisach prawa nie doszukuj się czasem logiki !! Tam znajdziesz tylko § za § i nic więcej.

Prawie nigdy nie wiem "co autor miał na my?li". Prawie zawsze wiem, że chodzi głównie o to, żeby zubożyć mój portfel. Zwykle niekoniecznie wi?że się to z moim dobrem (cokolwiek to znaczy)

Pozdrówka

P.s.

Cytat z pewnego maila, który niedawno dostałem:

>>"- Chcemy waszego dobra - powiedział premier Marcinkiewicz do Polaków.

>>Zaniepokojeni Polacy zaczęli więc ukrywać swoje dobra w bezpiecznych

>>miejscach."

Odnośnik do komentarza

Nie chodzi o te 50zl bo tez tyle place, ale o to ze placi sie za to kiedy sie jezdzi,

Aktualnie stawki sa male bo motocykli u nas jest pewnie 0.2% i robia 0.001% wypadkow.Gdyby ceny byly porownywalne samochodami, to co wtedy? jaki sens oplata za pelne 12miesiecy.

A zwolnienie z podatku kosztuj?ce 150zł-to jakies k*** jaja-zalegalizowali sobie łapowki

Co do drog.. obecnie jest sucho pogoda ladna, ale gdybym wyjechal na miasto musialbym kupic komplet nowych felg.

Odnośnik do komentarza

a ja dostałem info że w zwi?zku z now? ustaw? o VAT pojazdy uzywane, w transakcjach wewn?trzwspolnotowych zostan? odci?żone z VAT'u czyli chyba także owe zwolnienie zniknie ...

Odnośnik do komentarza
K K napisał:
Inna sprawa podobno w Niemczech ubzepieczenie na moto oplaca sie za pol roku-no bo tyle sie jezdzi , u nas takiej opcji nie ma nawet jak trzymasz w pokoju sprzet pod werslaka, a jest zarejestrowany musisz placic!

Zgadza sie, jest taka opcja. Jednak zeby ja zmienic, trzeba "przerejestrowac" pojazd.

Jesli rejestrujesz pojazd calorocznie automatycznie placisz calorocznie: podatek drogowy oraz adekwatne ubezpieczenie, ktore wybrales, minimum OC. Bez zawartego na siebie ubezpieczenia nie zarejestrujesz(przerejestrujesz) pojazdu. Ustawowy czas na przerejestrowanie(wyrejestrowanie) pojazdu to 1 tydzien. Pozniej zaczynaja sie kary, po paru tygodniach pojazd jest na czarnej liscie i szuka go policja oraz inne sluzby np. graniczne :) . Po znalezieniu, np. na ulicy zostaje automatycznie "przymusowo" wyrejestrowany. Tzn. zdrapane zostaja nalepki rejestracyjne(a za wycieraczka znajdujemy przyjemny rachunek).

Mozliwe jest zarejestrowanie "sezonowe". Z gory ustalamy okres w ktorym chcemy sie pojazdem poruszac. Dostajemy wtedy takie rejestracje: 

index.png

Tu akurat mozliwa jazda od 1 maja do konca pazdziernika. Jest to termin staly. Placimy wtedy tylko za ten okres, mimo tego pojazd jest ubezpieczony przez caly czas(np. w razie kradziezy), nie jest ubezpieczony jedynie w czasie jazdy, w okresie spoczynkowym.

Jesli jednak w np. marcu zdazy sie piekna pogoda, to raczej nie wyjedziesz na ulice :) . Tak wiec wole placic caly rok :) . I nie miec dodatkowych cyferek, a co za tym idzie, jeszcze wiekszych tablic rejestracyjnych ...

PS. Za pare dni dostane rozliczenie z Allianza, to skrobne ile kosztuje ubezpieczenie 650-ki.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
No co to za propaganda z tymi gownianymi drogami  :)  Z podatku akcyzowego nie wszystko idzie na drogi, a to co idzie, jest przeznaczane nie tylko na remonty ale i na utrzymanie zimowe, odnowe oznakowania poziomego i pionowego,

Wszystko o czym tutaj napisałe? istnieje tylko na papierze :) bo ci co jeżdż? dobrze wiedz? że zima zawsze zaskakuje drogowców i w jej połowie okazuje się że już wydali wszystkie pieni?dze , a co do nawierzchni i oznakowania to lepiej t? sprawę przemilczeć :)

To by było tyle jeżeli chodzi o kontrpropagandę :):):)

Odnośnik do komentarza

Witam,

UWAGA UWAGA - Trybunał Konstytucyjny orzekł dzi?, że opłaty 500 zł za kartę pojazdu w przypadku sprowadzania zza granicy s? za wysokie i sprzeczne z konstytucj?!! W zwi?zku z tym Ministerstwo Transportu ma miesi?c czasu na zniesienie tychże opłat lub ich znacz?ce zmniejszenie!! :)

A teraz najlepsze - wszystkim, od których opłaty zostały pobrane (przed orzeczeniem Trybunału) przysługuje zwrot tychże opłat!!!! :(:(:) :)

Nie wiadomo na jakich warunkach będzie się to odbywało, ale jedno jest pewne - zwrot pieniędzy będzie!! :)

Chwała sędziom z Trybunału Konstytucyjnego!!Chylę czoła!! :(

Odnośnik do komentarza

hehehe

Cekawe jak Oni nam będ? musieli zwrócić zapłacon? kase?! :) Znaj?c naszych najm?drzejszych urzędasów to wymy?l? co? by t? kase zostawić u siebie. Przecież maj? dziury budżetowe (nie mówi?c o drogowych) to napewno co? wymy?la że opłaty były lub przeznaczaj? na to czy tam to......... :)

A tak na marginesie od nich co? dostać spowrotem to hoho!

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Hmmm Żaba nie ukrywam, iż BARDZO cieszy mnie to info... Jesli dojdzie to do skutku, to zaraz pędzę gdzie będzie trzeba, ażeby kase oddali... Bo zwrok kilku "stówek"(czort wie ile to będzie w efekcie końcowym) pozytywnie wpłynie na Mój portfelik... Tak na marginesie... Czy np. może się o to ubiegać mój tata, je?li C1 sprowadził 3-4 lata temu? Je?li tak to już wogóle malina :) ...

najfajniej jest kiedy Ci co? zwracaj?... Bo jak masz co? zapłacić dodatkowo to najlepiej się powiesić... :)

Zobaczymy jak to będzie z kupowaniem ?ci?ganych moto teraz... Wyjdzie w praniu.

Pozdrówka, Kuba :)

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Jednak będziecie musieli trochę poczekać na zwrot kasy. :) Z rozstrzygnięcia Trybunału wynika, że do końca kwietnia zakwestionowany przepis powinien zostać znowelizowany ustalaj?c opłatę za wydanie karty pojazdu na znacznie niższym poziomie.

Ile dokładnie nie wiadomo. Ale, skoro za wydanie duplikatu karty pobierano kwotę 75zł, to tyle samo powinno kosztować wydanie jej na pocz?tku.

Odnośnik do komentarza

Na pewno bede się o taki zwrot ubiegał , jezeli będzie, kochani dajcie znać jak już gdzie? ktos wyrwie t? kase. Ile to paliwka będzie... :(

Odnośnik do komentarza

Bzzzzzzz

Witam, Sentek mnie wyprzedził ale co tam :lol:

"...Dotychczas osoby lub firmy, które kupiły nowy samochód w Polsce, płaciły za kartę pojazdu 75 zł, a sprowadzaj?c auto nowe lub używane z zagranicy – 500 zł. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie zróżnicowane stawki obowi?zuj?ce na podstawie rozporz?dzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. jest niezgodne z ustaw? Prawo o ruchu drogowym oraz Konstytucj?. Na podstawie wydanego wczoraj przez Trybunał wyroku przepis straci moc obowi?zuj?c? z dniem 1 maja 2006 r....." !OK

i dalej "...W uzasadnieniu wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis zawyża wysoko?ć opłaty i tym samym rozporz?dzenie Ministra Infrastruktury wykracza poza zakres upoważnienia zawartego w ustawie. Ponadto przy ustalaniu wysoko?ci opłat za kartę pojazdu uwzględniono nie tylko wysoko?ć kosztów zwi?zanych z drukiem i dystrybucj? kart, lecz także koszty pokrycia wydatków przeznaczonych na potrzeby zwi?zane z ewentualn? utylizacj? pojazdu. ..."

I to co dla nas najważniejsze: "...Wyrok jest ostateczny. Nie oznacza jednak, że sprowadzaj?cy samochody z zagranicy mog? ubiegać się o zwrot nadpłaty za kartę w wysoko?ci 425 zł. !w00t

- Co do zasady wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie działaj? wstecz. Tym samym nie będzie możliwo?ci ż?dania zwrotu nadpłaty za kartę pojazdu. Do 1 maja odpowiednie władze maj? czas na ustalenie nowych opłat. Zapewne będ? one niższe, ale zapłac? je dopiero ci, którzy będ? sprowadzali auta po 1 maja – mówi prawnik Anna Bawor.

Jak poinformowało Ministerstwo Transportu i Budownictwa, nowa opłata za kartę pojazdu zostanie ustalona na podstawie kalkulacji kosztów produkcji i dystrybucji kart pojazdów. Można się więc spodziewać, że będzie kosztowała ok. 75 – 100 zł.

Ľródło: www.motofakty.pl

Wiedziałem, że tak będzie bo państwo (czyt. rz?d) jeszcze nikomu nic nie oddało, ani nie dało !OK

Pozdrawiam cieplutko

Bzzzzz

Odnośnik do komentarza

Ta fajansiarska karta pojazdu wypisana dlugopisem kosztuje az 75 zl !w00t ???? Dokument jak zywcem wyjety z PRL !OK .

Ale nie o tym chcialem, oplata za karte odpadnie, ale jak to jest w koncu z oplata recyclingowa w przypadku motocykli?

Odnośnik do komentarza
(...) jak to jest w koncu z oplata recyclingowa w przypadku motocykli?

Dzięki uprzejmo?ci kolegi prawnika zamieszczam poniżej co udało się znaleĽć w przepisach:

Kwestię opłaty reguluje USTAWA z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji1)(Dz. U. z dnia 11 lutego 2005 r.):

"Art. 1. 1. Ustawa okre?la zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w sposób zapewniaj?cy ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę ?rodowiska zgodnie z zasad? zrównoważonego rozwoju.

2. W sprawach dotycz?cych postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy o odpadach.

Art. 2. 1. Przepisy ustawy stosuje się do:

1) pojazdów wyprodukowanych na terytorium kraju;

2) pojazdów wprowadzonych na terytorium kraju w drodze importu lub wewn?trzwspólnotowego nabycia;

3) odpadów powstałych z pojazdów.

2. Przepisów ustawy nie stosuje się do pojazdów historycznych.

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(...)

4) pojeĽdzie - rozumie się przez to pojazdy samochodowe zaliczone do kategorii M1 lub N1, okre?lonych w przepisach o ruchu drogowym, oraz trójkołowe pojazdy silnikowe, z wył?czeniem motocykli trójkołowych;"

Na stronach Ministerstwa Transportu i Budownictwa (www.mtib.gov.pl) znalazłem definicję kategorii pojazdów:

"Pojazdem kategorii M1 jest samochód osobowy przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób ł?cznie z kierowc?. Pojazdem kategorii N1 jest samochód ciężarowy maj?cy dopuszczaln? masę całkowit? nie przekraczaj?c? 3,5 t."

Je?li chodzi o motocykle, to kategoria:

- L3 to motocykle jedno?ladowe

- L4 to motocykle trójkołowe asymetryczne (z wózkiem bocznym)

W zwi?zku z powyższym, moim zdaniem za motocykle nie powinna być pobierana opłata 500 PLN, ale pewno?ć będziemy mogli mieć dopiero je?li kto? pierwszy przejdzie t? ?cieżkę...

Odnośnik do komentarza

Hmm, no szkoda, pierwsza, wiadomo?ć jak? usłyszałem, mówiła też o zwrocie zawyżonych kosztów...

Ja bym się upierał - oczywi?cie że prawo nie działa wstecz, ale chyba tylko w przypadku aktu normatywnego, czyli ustawy. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ma raczej charakter precedensowy, i powinno (tak mi się wydaje) cofać skutki błędnej ustawy.

Gdyby kto? trafił do więzienia, wył?czenie przez przepis X niezgodny z Konstytucj?, a TK orzekłby niezgodno?ć tego przepisu, to na zdrowy rozum człowiek powinien wyj?ć z więzienia.

Natomiast gdyby Sejm uchwalił ustawę Y, zastępuj?ca ustawę X, w której stwierdza się, że za to wykroczenie od chwili wej?cia ustawy w życie nie grozi areszt, to człowiek powinien siedzieć dalej...??

Dobrze rozumuję??

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...