Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Tajwan i skutery


Wrzonio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Klubowicze

Swego czasu odwiedziłem Tajwan i chciałem się z Wami podzielić moimi wrażeniami z tego bardzo odległego kraju (sam lot bez oczekiwania na lotniskach trwa blisko 18 godzin). Co prawda nie jest to podróż skuterem, ale skutery w mojej relacji będą głównym bohaterem.

Republika Chińska znana zazwyczaj jako Tajwan – państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, leżące w południowo-wschodniej Azji na wyspie Tajwan (dawniej Formoza) u wybrzeży ChRL. Republika Chińska kontroluje również wyspy Peskadory (Penghu Liedao), Kinmen (Quemoy) i Mazu.

• Nazwa oficjalna: Republika Chińska (中華民國 Zhōnghuá Mínguó (pinyin))

• Nazwa zwyczajowa: Tajwan (臺灣)

• Główne miasta: Tajpej (2,6 mln), Kaohsiung (Gaoxiong) (1,5 mln), Taizhong (876 tys.), Tainan (710 tys.), Banqiao (524 tys.)

• Powierzchnia:

o całkowita: 35 980 km2;

o lądowa: 32 260 km2;

o wodna: 3720 km2;

• Długość granic: 1566 km (morska)

Oficjalnie rząd Republiki Chińskiej uznaje się sam za legalną władzę całego obszaru dzisiejszych Chin i Mongolii, acz wskutek trwającej na kontynencie rebelii komunistycznej musiał przenieść się czasowo ze swojej konstytucyjnej stolicy Nankinu na wyspę Tajwan. Obecnie pod faktyczną jurysdykcją Republiki pozostaje całość prowincji Tajwan oraz wysp Penghu, Kinmen i Mazu, należące administracyjnie do prowincji Fujian.

Tyle może oficjalnego wprowadzenia z Wikipedii.

Byłem na Tajwanie nieco ponad tydzień nietety tylko w Tajpej stolicu kraju i największym mieście Republiki Chińskiej.

Miasto wieku kontrastów od bardzo bogatego centrum z drugim nawyższym bydynkiem świata Tajpej 101 (508m)(po otwarciu wieży w Dubaju (ok. 800m) pod koniec zeszłego roku spadł na drugie miejsce)

taiwan0041.jpgtaiwan0063.jpg

(widok z 90 pietra 101)

taiwan0045.jpg

po biedne dzielnice peryferyjne. (Salon Sym)

taiwan0049.jpg

a tu Yamahy

taiwan0021.jpg

W Tajpej skuter jest podstawowym środkiem lokomocji. Na drodze na skrzyżowanich całe watahy skuterowców przeciskają sie między trabiącymi samochodami i kompletnie sobie nic z tego nie robią. (co ciekawe nie widziałem ani jednego wypadku)

Na skuterach jeżdżą wszyscy przedstwiciele społeczeństwa – młodzież, robotnicy, biznesmeni w garniturach (marynarka założona tył na przód), staruszkowie, kobiety po zakupy, i całe rodziny. Częsty widok to dwoje małych dziec i wiezionych na skuterze przez matkę,

taiwan0057.jpg

taiwan0061.jpg

ale zdarzają się też rodzinne przejażdżki.

taiwan0017.jpg

Wiekszość pojazdów to małe skutery w przedziale od 50 do 150 ccm.

(parking przed stacja metra)

taiwan0003.jpg

taiwan0037.jpg

Czasami jednak przemknie coś większego, ale najcześciej jest to Yamach Majesty 250.

Praktycznie na rynku króluje ich własna produkcja Sym, Kymco, ale popularna jest też Yamaha.

Praktycznie nie widziałem ani jednego skutera Hondy czy Suzuki.

Również policja korzysta ze skuterów jako pojazdów służbowych i tu najczęściej jest to Yamaha. (Policyjne skutery).

taiwan0033.jpg

taiwan0029.jpg

a ten nawet z kogutami.

taiwan0032.jpg

A tu śmieszna konstrukcja z dodatkowymi kołami po bokach (prawie quad)

taiwan0035.jpg

Moja relacja może nie odda w pełni wrażeń z tego miejsca, ale napewno nieco przybliży ten ciekawy kraj.

Skutery to nie tylko Włochy.

Odnośnik do komentarza

Świetne zdjecia :) Strasznie podobaja mi się te parkingi pełne skuterów. Rewelacyjna relacja. Gratuluje takiego wyjazdu.

P.S. A ten trójkołowiec... rewelacja :)

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
P.S. A ten trójkołowiec... rewelacja whist

To jest czterokołowiec (z tyłu trzy koła)

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
Ciekawe jak to sie musi prowadzic w takim razie !YES Tym bardziej rewelacja whist

Nie mam pojęcia ale widziałem to w ruchu i to nie był taki jeden egzemplarz whist . Jakiś chiński wynalazek whist .

Odnośnik do komentarza

!YES Bardzo fajna wyprawa, i ciekawy kraj zapewne .. Całe mnóstwo skuterów jak się patrzy na te fotki. Interesująca jest sprawa służb mundurowych znaczy policji jak mają liczną bazę skuterów. whistwhist

Odnośnik do komentarza

8e79409176ba3245.gifBardzo fajne fotki i opis z odwiedziłem Tajwanu.

Jeszcze raz chciałbym być w Tajpej. [ bo raz już chciałem ] :D (to taki żart). :D

Wrzonio –super !OK

Odnośnik do komentarza

Wrzonio super relacja, chciałbym to kiedyś zobaczyć na żywo. W sieci można znaleźć filmy pokazujące jak wygląda tam ruch uliczny - przerażające.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
W sieci można znaleźć filmy pokazujące jak wygląda tam ruch uliczny - przerażające.

Zamieszczone zdjęcia nie oddają, natężenia ruchu bo były wykonywane w sobotę i w niedzielę, ale rzeczywiście masz rację w powszedni dzień aut jest co niemiara, a skuterów między nimi jeszcze więcej. Ale co ciekawe, wszystko jakoś się porusza, a korki właściwie nie istnieją.

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Fajna relacja Wrzonio,

ten kolorek YP-ki podoba mi się szczególnie !scooter

Również policja korzysta ze skuterów jako pojazdów służbowych i tu najczęściej jest to Yamaha. (Policyjne skutery).

taiwan0029.jpg

Odnośnik do komentarza

Wrzonio, bardzo fajny wrzut! !scooter

Lubię kraje azjatyckie właśnie za to, że większość życia potrafią na jednośladzie spędzić - w szoku byłem parę tygodni temu w Korei, kiedy zobaczyłem, jak ludzie skuterami (fakt, że również głównie 50-tki) ciągną w mrozie -10 stopni i w śnieżycy. Mają też fajne mufki - zazwyczaj samoróbki z folią termiczną w środku.

W nocy na mrozie je ładują, ale chyba skutecznie, skoro rano ich widać !placz1

https://docs.google.com/leaf?id=0B9q0ETH-Jo...iNDE5NTRj&hl=en

Odnośnie "3-4 kołowki", to przyznam się, że kiedyś kombinowałem, jak by to znaleźć boczne wsparcie przy zaśnieżeniu czy lodzie... No i tak mi wychodziło, że potzeba by gdzieś w listopadzie przyczepić sobie składane boczne koło/koła, tak, by w razie opadów śniegu po prostu zwolnić blokadkę i jechać jak 3-kołowcem (czterokołowcem?) powoli do domu, ale na wymyślaniu się skończyło.

I pewnie dobrze, bo by wszyscy mojego Burgiego palcami wytykali !sciana

Odnośnik do komentarza

Te dodatkowe kółka, to o ile się nie mylę, taki azjatycki patent na tanie pojazdy dla osób niepełnosprawnych.

Oglądałem kiedyś film dokumentalny, którego bohaterem był człowiek z jakimś rodzajem niedowładu kończyn dolnych. Poruszał się właśnie tak przerobionym skuterem.

Odnośnik do komentarza
ten kolorek YP-ki podoba mi się szczególnie !scooter

... i też teraz będę się głowił nad opcją białego lakieru !placz1

Dzięki dla autora wątku za interesującą relację

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...