Skocz do zawartości
Forum Burgmania

jak wytlumaczyc kobiecie co to jest moment obrotow


Rekomendowane odpowiedzi

Silnik i koła nie są spięte ze sobą na sztywno, ale poprzez skrzynię biegów. Działą to jak przerzutki w rowerze. Z kolei w silniku spalające się gazy wytwarzają siłę wprawającą tłoki w ruch - dokładnie tak jak gotująca się w garnku woda wypycha pokrywkę do góry. W zależności od tego jaki wielki masz garnek (pojemność silnika) i w jaki sposób palisz palnik pod garnkiem (dolot, turbina, itp). Pokrywka może być wypychana mocniej lub słabiej, szybciej lub wolniej. Tak samo jest w silniku. Różnica pomiędzy dieslem, a benzyną polega głównie na tym, że diesel przy spalaniu ma większe ciśnienie pod pokrywką, a benzyna mniejsze. Więc aby uzyskać większą moc benzyniak musi dać bardziej w palnik :-) Diesel nie musi spalać się w takich ilościach (spalanie), żeby tworzyć większy nacisk na pokrywkę (tłoki). Dzięki temu, przy mniejszym gazie (obrotach silnika) wywarza moment obrotowy. Dzięki temu nie trzeba tak często zmieniać biegów, bo obroty silnika nie zmianiają się w tak dużym zakresie, jak w benzynie. Diesel ma 1500-4000 obr/min, a benzyna 1000-6000 obr.min. Więc żeby kółka się kręciły coraz szybciej, nie trzeba tak często przekładać przerzutki ;-), bo pod pokrywką wystarcza ciśnienia do rozpędzenia auta. To tak bardzo ogólnie i obrazowo.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Bardzo obrazowe tłumaczenie :D

Hmm... ciekawe jak problem mom. obr. ma się do kuchenki gazowej vs elektrycznej? Podobno garnki z teflonem dają więcej Nm :lol:

Odnośnik do komentarza

Są rzeczy, które się chwyta intuicyjnie, a są takie, których nawet po przeczytaniu definicji się nie chwyta lub nie czuje do końca.

Wtedy takie właśnie historie z garnkami są potrzebne, bo pozwalają pełniej zrozumieć zjawisko, a nie tylko przyswoić jego definicję. I to wcale nie prowadzi do "głąbstwa" :lol:. Kwestia umysłu i wyobraźni.

Dzieciom dodawanie tłumaczy się na jabłkach i koszyczkach. Dorosłych też się nie oszczędza, np (i teraz trochę religijnie ;) ) wiernym przedstawia się Boga jako osobę siedzącą na tronie, Ducha Świętego pod postacią gołębia, czy Szatana pod postacią węża. To są symbole, które mają ułatwić pojęcie tematu/zjawiska. Takie "garnki i pokrywki" dla ogółu. Inaczej wiernych była by garstka, bo nie każdy ma tak samo otwarty umysł i nie jest wykształconym teologiem ;)

Ech.. Koniec, filozof mi się załącza. ;)

Dla tych, którym jeszcze Nm nie podszedł, uzupełnienie:

Moment obrotowy

Odnośnik do komentarza

Hmmm...

W szkole mnie uczą, że moment to siła razy ramię czyli iloczyn wartości siły i najkrótszej odległości między prostą działania tej siły :D

Obrazowo: odkręcając śrubę kluczem o długości 1m używamy siły 10kN to na śrube odziałowywuje moment 10kNm. !scooter

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Tlumaczenie ciekawe ale jest w nim maly blad, ja mam silnik benzynowy ktory pracuje w zakresie obrotow 500-4000 !scooter wiec nie musi to byc diesel :D zeby wolno krecic, sa tez silniki benzynowe wolno obrotowe :D

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dokłanie nie wiem, co to jest tzw. moment obrotowy :D, ale wiem jedno:

Junak M10, jeden tłuczek, 350 ccm, 19 KM, moment obr. ok. 2,8 KGm przy 3.800 obr/min i o wadze ok. 195 kg /full wypas/... potrafił przyprawić niejednego kierownika o zawrót głowy. :D Prędkość licznikowa ok. 125-128 w tamtych czasach, to było naprawdę coś.

Stawiając takiego potworka na lewym podnóżku kierowcy można było kręcić ósemki na dowolnym podłożu aż do... jego wyczerpania /podłoża/. :P

Wiem o czym mówię, bo miałem swego czasu aż 3 sztuki!!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...