Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Od pewnego czasu są problemy z ą /oł/ i ś /si/.


Agnus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Pytam Adminów. Co jest grane z tymi naszymi, polskimi znakami od jakiegoś czasu (~ miesiąca)?

Wiem, że były jakieś problemy ale czy nie można zrobić come back? Co się zmieniło?

Ostatnio widzę zamiast naszych "ąęśćńłóżź" sporo znaczków w postaci "?". :(

Nic nie zmieniałem w ustawieniach 3 /słownie: trzech/ komputerów!

Piszę normalnie, z reguły z Firefoxa 3.0.15:

Widok -> Zestaw znaków -> Wybór automatyczny -> WYŁĄCZONY.

Zestaw znaków -> Więcej -> NIC,

Zestaw znaków -> Dostosuj listę -> PUSTE,

Poniżej /pod kreską/: Środkowoeuropejski (ISO-8859-2) czyli obowiązujący standard, znany również jako Latin-2.

Co widzę? W większości postów od innych: krzaki w postach roślinki przypominającej zakręconego węża, czyli "?" w miejscach w których powinno być "ą" /oł/ albo "ś" /si/. :)

NIEGRZECZNIE wspomnę o pierwszym, NORMALNYM standardzie polskich znaków diakrytycznych Księdza Jana Pikula na Amigę /xJP/. Notabene protoplasta PLZ. Nie mylić z PLN. :D

http://www.ppa.pl/artykul-Ks.Jan.Pikul.lut...-3_32_1005.html

i o ostatecznym rozwiązaniu problemu, czyli Amiga-PL /prof. Wojciecha Bruszewskiego/

http://www.ppa.pl/artykul-Wojciech.Bruszew...-3_32_1006.html

P.S: Swoje posty widzę normalnie tzn. nie podwójnie ;) | :) Innych - przeważnie bez w/w.

Czy można coś z tym zrobić???

Pozdrawiam.

Agnus

Temat przeniesiony do właściwego działu. GRZECZNIE proszę zakładać tematy we właściwych działach.

MariuszBurgi

Odnośnik do komentarza

Agnus -> ten temat byl juz poruszany tutaj :blink: -> KLIK

Tetsuo (i nie tylko) nad tym pracuje, ale nie jest to latwe zadanie.

PS. Mi osobiscie nie podoba sie forma z jaka "zwracasz uwage" na ten problem :blink: . Dla mnie to takie troche "pajacowanie". Wydaje Ci sie, ze nikt tego nie widzi i sie tym nie zajmuje :D ?

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Tak wiemy o tym , że w postach i wszystkich ustawieniach na forum wykonanych przed 26-08-2009 polskie znaki zostały utracone ... Mimo zachowania najlepszych starań w celu ich zachowania.

Prawdę mówiąc , że ponieważ dotyczy to tylko starych postów, wydawało mi się że nie jest to zbyt uciążliwe. Zwłaszcza , ze kilka prób zakończyło się fiaskiem ... No cóż w związku z tym , że ktoś jednak zwraca na to uwagę wrócę do tej sprawy. Niestety nie mogę obiecać pozytywnego zakończenia ...

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy
wrócę do tej sprawy. Niestety nie mogę obiecać pozytywnego zakończenia ...

I wcale bym się tym nie przejmował !happybth

Nie ma co tracić czasu i zajmować się bzdetami. Moim zdaniem można poprawić "z palca" nazwy użytkowników bo głupio wygląda np. Walu? !piwko

Treści postów nie są istotne, Ci co potrafią czytać domyślą się o co chodzi !happybth

Odnośnik do komentarza
Moim zdaniem można poprawić "z palca" nazwy użytkowników bo głupio wygląda np. Walu?

o właśnie, już dawno miałem o to zapytać

Ale jakoś w końcu przestałem zwracać na to uwagę, dopóki nie zacząłem przeszukiwać archiwum i znowu zaczęło mi się ciężko czytać.

Ale rzeczywiście jeśli można prosić to kajam się przed adminem i proszę o poprawienie mojego nicka na .....Ś

Ci co potrafią czytać domyślą się o co chodzi

i cos mi się przypomniało. Orzechu tu masz rację, kiedyś w gazecie czytałem taki test który mówił o tym że do rozpoznania słowa w kontekście zdania potrzeba nam dwóch pierwszych lub pierwszej i ostatniej litery. I rzeczywiście tak było. Był tam tekst, który składał się z pojedynczych liter i ja i każdy komu go dałem bez problemu go odczytał !happybth byłem naprawdę pozytywnie tym zdziwiony !happybth

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Ale rzeczywiście jeśli można prosić to kajam się przed adminem i proszę o poprawienie mojego nicka na .....Ś

To akurat nie było trudne. Znów jesteś "Waluś" !happybth

Odnośnik do komentarza
No cóż w związku z tym , że ktoś jednak zwraca na to uwagę wrócę do tej sprawy. Niestety nie mogę obiecać pozytywnego zakończenia ...

Czy Cię człowieku bogowie opuścili? Nie masz co robić to idź do lasu na grzyby :lol:

To jest tylko w starych postach, więc nie jest to chyba straszny problem.

Daj spokój i śpij spokojnie. Roczytamy.

Odnośnik do komentarza
Agnus -> ten temat byl juz poruszany tutaj :D -> KLIK

Tetsuo (i nie tylko) nad tym pracuje, ale nie jest to latwe zadanie.

PS. Mi osobiscie nie podoba sie forma z jaka "zwracasz uwage" na ten problem :D . Dla mnie to takie troche "pajacowanie". Wydaje Ci sie, ze nikt tego nie widzi i sie tym nie zajmuje <_< ?

Mariusz: Dziękuję za przeniesienie i przepraszam.

Bigu: Zadałem tylko pytanie z obszernym wyjaśnieniem o co mi chodzi.

Tyle i aż tyle.

Pamiętałem co nieco o "przeprowadzce" na inny serwer ale nie skojarzyłem

tego faktu z problemem dot. polskich znaków. Nie śledziłem później

wspomnianego wątku. Więc zadałem pytanie.

Dzięki za wskazanie wyjaśnienia... i naprawdę nie wiem dlaczego się obrażasz. :(

Z tym "pajacowaniem" to jednak lekko przegiąłeś.

Tetsuo: Jeśli miałbyś to robić tylko dla mnie, to odpuść sobie. Szkoda na to czasu. Osobiście mi to nie przeszkadza. Poznałem przyczynę i to mi wystarczy. Dzięki.

Odnośnik do komentarza

To ja jestem drugim pajacem. Choć może już tylko pierwszym, bo Agnus wymiękł.

Mi przeszkadza, że w tekście nie ma znaków diakrytycznych i są zastąpione pytajnikami.

Jestem jednym z niepoprawnych (?) pedantów literowych.

Nie mam pojęcia ile pracy kosztuje zreanimowanie właściwej pisowni, ani czy się to da zrobić, ani nawet nie potrafię się odwdzięczyć komuś za poprawienie (a raczej przywrócenie) archiwum do stanu świetności.

Jeśli byśmy robili ankietę potrzeb, to ja bym się ucieszył z polskich liter w miejscu polskich liter. Jakaś satysfakcja dla pracowitego Naprawiacza będzie.

Odnośnik do komentarza
(...)Zadałem tylko pytanie z obszernym wyjaśnieniem o co mi chodzi.

Tyle i aż tyle.

Pamiętałem co nieco o "przeprowadzce" na inny serwer ale nie skojarzyłem

tego faktu z problemem dot. polskich znaków. Nie śledziłem później

wspomnianego wątku. Więc zadałem pytanie.

Dzięki za wskazanie wyjaśnienia... i naprawdę nie wiem dlaczego się obrażasz. :D

Z tym "pajacowaniem" to jednak lekko przegiąłeś.(...)

Agnusie, energie, ktora poswieciles na napisanie tego obszernego posta, trzeba bylo spozytkowac na zastanowianie sie nad pewnymi faktami i zestawic je w calosc, chociazby dlatego, ze "problem" byl juz sygnalizowany :D . Po co zaczynac od poczatku?

Ja sie nie obrazam, ale czasami wystarczy odrobina wlasnej inwencji...

PS. Wystarczylo, zebys przewertowal tematy w odpowiednim dziale i juz...

PS2: Zastanawiam sie, czy po jakims miesiacu, kiedy przegladarka przekroczy magiczne 30 dni,

ktos znowu nie "odkryje problemu" i zrelacjonuje o tym na forum <_< .

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Jest rozwiązanie .... każdy user przegląda swoje posty i ręcznie edytuje krzaczki.

W ten sposób robota przy oddzielaniu ziaren od plew rozłoży się na większa ilość "kopciuszków".

Ja robię to w ten sposób, że w momencie natrafienia na mój własny post z krzaczkami przy okazji go edytuje i korona i z głowy jak na razie nie zleciała :D

Powyższe polecam zwłaszcza tym kolegom, których szczególnie mocno bodzie to w oczy.

Tytuły i opisy tematów oraz nicki z przyczyn oczywistych pozostają do poprawki adminom.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator
Jestem jednym z niepoprawnych (?) pedantów literowych.

Może nie pedantem ale ja także lubię czytać posty napisane składnie i bez błędów. Mi także przeszkadzają znaki "?" w archiwalnych postach ale problem, wbrew pozorom, okazał się trudny. Wiem, że ktoś z forum kto zna dobrze tematykę próbował pomóc Tetsuo ale jak widać, nic to nie dało.

W związku z powyższym- jeśli jest na forum (lub spoza forum) ktoś kto wie jak można uzdrowić posty archiwalne (grupowo), które po przeniesieniu na nowy serwer "pogubiły" znaki diakrytyczne to prosimy o kontakt do mariuszburgi@burgmania.net lub do tetsuo@burgmania.net. Każda mądra wskazówka mile widziana.

PS. Kisiel, pomysł bardzo dobry <_< . Osobiście sam gdzie tylko mogę poprawiam swoje posty w archiwum ale z racji ilości jest to trochę czasochłonne :D .

Odnośnik do komentarza

Witam.

(...)Zadałem tylko pytanie z obszernym wyjaśnieniem o co mi chodzi.

Tyle i aż tyle.

Pamiętałem co nieco o "przeprowadzce" na inny serwer ale nie skojarzyłem

tego faktu z problemem dot. polskich znaków. Nie śledziłem później

wspomnianego wątku. Więc zadałem pytanie.

Dzięki za wskazanie wyjaśnienia... i naprawdę nie wiem dlaczego się obrażasz. :D

Z tym "pajacowaniem" to jednak lekko przegiąłeś.(...)

Agnusie, energie, ktora poswieciles na napisanie tego obszernego posta, trzeba bylo spozytkowac na zastanowianie sie nad pewnymi faktami i zestawic je w calosc, chociazby dlatego, ze "problem" byl juz sygnalizowany :D . Po co zaczynac od poczatku?

Ja sie nie obrazam, ale czasami wystarczy odrobina wlasnej inwencji...

PS. Wystarczylo, zebys przewertowal tematy w odpowiednim dziale i juz...

PS2: Zastanawiam sie, czy po jakims miesiacu, kiedy przegladarka przekroczy magiczne 30 dni,

ktos znowu nie "odkryje problemu" i zrelacjonuje o tym na forum !holiday .

Myślę, że wspólnie dochodzimy do konstruktywnych wniosków. !holiday

Już nawet nie idzie o te "krzaczki" w starych postach, które jak widać nie tylko mnie bolą. Pal diabli...

Ale dostrzegam tutaj problem chyba ważniejszy i wydaje mi się, że mam na to rozwiązanie. :(

Sporo nowicjuszy i nie tylko, przeszukujących zasoby forum "popełnia" właśnie ten błąd. Przeważnie w pośpiechu /czasem przez roztargnienie lub z przyzwyczajeń/ wpisuje w oknie wyszukiwarki coś, czego szuka i powiedzmy w 50-70% naciska klawisz Enter. Nie otrzymuje wyników więc... rozpoczyna nowego posta.

No i zaczynają się tzw. zjebki od Adminów lub bardziej obcykanych w temacie, w wyniku których często podnosi się "ciśnienie". <_<

Pytanie tylko, czemu to służy?

Mam propozycję banalnie prostą: Lepiej zasypać gościa forum nadmiarem informacji niż kompletnym jego brakiem. Summa summarum raczej na plus dla samego forum. Pewnie bez specjalnego problemu dałoby się ustawić domyślnie wyszukiwanie w odwrotnej kolejności t.j. od Kiedykolwiek.

Jeśli można, to PLIZZZZ and THX.

W związku z powyższym- jeśli jest na forum (lub spoza forum) ktoś kto wie jak można uzdrowić posty archiwalne (grupowo), które po przeniesieniu na nowy serwer "pogubiły" znaki diakrytyczne to prosimy o kontakt do mariuszburgi@burgmania.net lub do tetsuo@burgmania.net. Każda mądra wskazówka mile widziana.

I to mi się podoba. Myślę, że mogę się na coś przydać. Nieskromnie powiem: prawie 30 lat przy komputerach. Stąd moja dygresja odnośnie xJP !holiday

Po południu /jestem po nocce/ nie omieszkam naskrobać kilka słów.

Pozdrawiam

Agnus

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy
Jest rozwiązanie .... każdy user przegląda swoje posty i ręcznie edytuje krzaczki.

Dokładnie tak to robię od zaistnienia "problemu". :D

Zresztą o własnoręcznym poprawianiu napisałem też w

sierpniu, w pierwotnym wątku dotyczącym problemów po

przeprowadzce. Tyle, że chyba umknęło to uwadze...

KLIK

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Panowie ,

Unicode nie wchodzi w grę , bo polskim standardem kodowania polskich znaków (wiem ze masło maślane) jest "iso-8859-2" , żaden inny nie jest prawidłowy mimo ze Microsoft przekonuje nas że jest inaczej ...

Zresztą część bazy jest w jednym kodowaniu a część w innym, choć jestem przekonany , że i przed i po przenosinach ustawione było iso-8859-2 ...

Co do zmiany silnika - możemy zmienić, jak będzie konwerter z IPB 1.3 na nowy .

Prosiłbym w tym wątku o jakieś bardziej konstruktywne propozycje. Np. jak konkretnie zrobić żeby ??? zniknęły.

Jeden kolega się zgłosił mam nadzieję że pomoże.

Aha, przestawiłem wyszukiwarkę, teraz domyślnie wyszukuje się posty z kiedykolwiek ... (choć wcale nie bez kłopotu, autor forum nie przewidział takiej opcji)

Odnośnik do komentarza
Panowie ,

Unicode nie wchodzi w grę , bo polskim standardem kodowania polskich znaków (wiem ze masło maślane) jest "iso-8859-2" , żaden inny nie jest prawidłowy mimo ze Microsoft przekonuje nas że jest inaczej ...

Zresztą część bazy jest w jednym kodowaniu a część w innym, choć jestem przekonany , że i przed i po przenosinach ustawione  było iso-8859-2 ...

Co do zmiany silnika - możemy zmienić, jak będzie konwerter z IPB 1.3 na nowy .

Prosiłbym w tym wątku o jakieś bardziej konstruktywne propozycje. Np. jak konkretnie zrobić żeby ??? zniknęły.

Jeden kolega się zgłosił mam nadzieję że pomoże.

Aha, przestawiłem wyszukiwarkę, teraz domyślnie wyszukuje się posty z kiedykolwiek ... (choć wcale nie bez kłopotu, autor forum nie przewidział takiej opcji)

Dzięki Tetsuo!!!

I tak jest właśnie pięknie. !V

Przynajmniej już nikt nie będzie narzekał, że nie znalazł nic na dany temat. :)

Mówisz o kłopotach odnośnie wyników wyszukiwania, czy o kłopotach z przestawieniem default? Jeśli to drugie, to nikt nie mówił, że będzie lekko /o ile autor nie przewidział takiej opcji/. :)

Szacunek i !OKK .

Odnośnie pomocy smaruję właśnie do Ciebie i Mariusza e-maila.

Za parę minut będziecie mieli na biurku.

Pozdrawiam

Agnus

Odnośnik do komentarza

tetsuo- teraz całły świat przechodzi na unicode, więc nie mow że polska norma, bo poslka norma rownierz mowi o obłożeniu maszynistki a znam niewiele osób ktore tego obłożenia używają.

z resztą:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 11 października 2005 r.

w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

(Dz. U. z dnia 28 października 2005 r.)

1. Do kodowania i szyfrowania informacji stosuje się następujące formaty danych:

1.1 Unicode UTF-8 wersja 3.0 Universal Multiple-Octet Coded Character Set (UCS), UCS transformation format UTF-8 Standard kodowania znaków umożliwiający w zamierzeniu zapisanie wszystkich pism używanych na świecie ISO ISO 10646-1:2000

Odnośnik do komentarza

Ja kiedyś musiałem się z tym zmierzyć, ale ilość była niewielka dlatego zrobiłem ręcznie.

Jak czytam widzę, że kilka sposobów było już próbowanych, ale nigdzie nie widze jakie. Dlatego napisze co mi wpadło do głowy (nie wiem czy zadziała)

Zastanawiam się jakie było kodowanie na starym i nowym serwerze, bo może by wystarczyło skopiować MySQL w konwerter kodowania (np taki http://konwerter.int.pl/). Tekt, który byśmy otrzymali podmienić z obecną bazą danych i zapisać zmiany.

Odnośnik do komentarza
tetsuo- teraz całły świat przechodzi na unicode, więc nie mow że polska norma, bo poslka norma rownierz mowi o obłożeniu maszynistki a znam niewiele osób ktore tego obłożenia używają.

z resztą:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 11 października 2005 r.(...)

Rozporządzenie swoją drogą a... życie swoją drogą. !OKK

(...)Zastanawiam się jakie było kodowanie na starym i nowym serwerze, bo może by wystarczyło skopiować MySQL w konwerter kodowania (np taki http://konwerter.int.pl/). Tekt, który byśmy otrzymali podmienić z obecną bazą danych i zapisać zmiany.

Patryk92, z całym szacunkiem, ile takie małe okienko pomieści?

Wierzysz, że 126622 postów da się przerobić online? !V

Odnośnik do komentarza

Agnus- święte slowa !OKK norma PN zgodna z ISO swoją drogą a życie swoją czyli rozporządzenie Rady Ministrów !V)))))))) :) dlatego unicode a nie przestarzale iso :)

dlatego pl programisty a nie maszynistka, mimo że każdy inny kraj w Europie ma własne obłożenie klawiatury a w polsce zapomniano o maszynistce...

PS Utf8 stal się standardem w usenecie hahaha ;)

Odnośnik do komentarza
Agnus- święte slowa !V norma PN zgodna z ISO swoją drogą a życie swoją czyli rozporządzenie Rady Ministrów :P)))))))) :) dlatego unicode a nie przestarzale iso ;)

dlatego pl programisty a nie maszynistka, mimo że każdy inny kraj w Europie ma własne obłożenie klawiatury a w polsce zapomniano o maszynistce...

PS Utf8e stal się standardem w usenecie hahaha :)

Glub!

Mówisz o dwóch TOTALNIE różnych kwestiach. O kodowaniu i o rozkładzie klawiatury.

Klawier PROGRAMISTY jak najbardziej i owszem /logiczny i naturalny/, klawier maszynistki /nielogiczny i nienaturalny/. :) Czy są jeszcze pośród Naszych Pań maszynistki? Odpowiem: TAK! Np. moja Mama! Była bardzo dawno temu na kursie maszynopisania w Gdyni.

Tylko, czy to coś zmienia w temacie?

Jeszcze raz: mówimy o kodowani PLZ. A ty ciągle masz na myśli Newsy, BBSy i FidoNet. Akurat BBSy i Newsy kiedyś przerabiałem. Dzisiaj niestety nie korzystam z w/w.

I będziemy tak walczyć aż do śmierci? ;(

Prędzej Ona nas spotka na drodze. !OKK

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...