Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Kino domowe - projektory


Rekomendowane odpowiedzi

Większość z nas lubi przynajmniej czasami obejrzeć dobry film. Kto chciałby to robić na 100"? Telewizory LCD czy plazmy są stosunkowo drogie, zwłaszcza te największe (największy LCD to raptem 108", kosztuje majątek).

Rozwiązaniem może być projektor multimedialny. W dzisiejszych czasach na rynku mamy zatrzęsienie tego typu urządzeń.

Jak wybrać właściwy dla nas? Przede wszystkim renomowany producent, który "siedzi w tym interesie" od lat. Dalej mamy nawał informacji technicznych:

1. Jasność - parametr w przypadku zastosowań domowych stricte marketingowy (z wyjątkami). Generalnie - czym projektor jaśniej świeci tym jaśniejsze może być pomieszczenie, aby obraz oglądany był wysokiej jakości. W domu wystarczy zgasić światło, przysłonić zasłony/żaluzje i problem z głowy. Niemal każdy współczesny sprzęt do projekcji da nam elegancki efekt.

2. Kontrast - marketing jak się patrzy. Do pewnych profesjonalnych zastosowań parametr ten ma znaczenie. W codziennym użytkowaniu 1000:1 starczy i różnicę ciężko dostrzec w stosunku do np. 2000:1.

3. Żywotność lampy - producenci zwykle podają żywotność (tzw. halflife) lampy dla trybu ekonomicznego (czyli obniżona jasność świecenia). Współczesne projektory mają ten czas zwykle na poziomie od 2000 do 6000h. Tutaj przoduje EPSON z technologią E-TORL (lampy pobierają znacznie mniej prądu niż "klasyczne"). Jednak parametrem tym też nie musimy się zbytnio sugerować. Po podanym czasie teoretycznie właściwości świetlne lampy po prostu ulegają osłabieniu o połowę. Przy dobrym sprzęcie możemy nawet tej rżnicy nie zauważyć (patrz 1 i 2) i nadal korzystać z urządzenia.

4. Technologia - tutaj są w zasadzie tylko dwie:

LCD oraz DLP. Która lepsza? Ciężko powiedzieć. Natomiast z pełną świadomością powiem, że do kina domowego LCD sprawdza się lepiej. Dlaczego? Po prostu nieraz miałem dwa projektory obok siebie. Jeden LCD, drugi DLP. Reszta parametrów niemal identyczna. I zawsze przy filmie obraz był jakiś taki ładniejszy przy LCD, choć różnice są bardzo subtelne i trzeba wiedzieć na co patrzeć.

Podsumowując moja subiektywna opinia:

LCD:

a) lepsze nasycenie kolorów (spowodowane równoczesną syntezą wszystkich składowych koloru (RGB), w DLP każda składowa jest syntezowana osobno)

!sciana ostrzejszy obraz (przy filmach tego nie widać, natomiast łątwo dostrzec różnice przy otwartym złożonym arkuszu Excela; DLP nie jest nieostre - po prostu LCD wygląda lepiej)

c) projektory LCD świecą jaśniej przy zastosowaniu lampy o tej samej mocy co w DLP

d) jak się uważnie przyjrzymy to widać poszczególne piksele (wynika to z wypełnienia obrazu na poziomie 70% - piksele, pozostałe 30% to przerwy pomiędzy pikselami). Niektóre projektory mają specjalne soczewki/filtry minimalizujące ten efekt. Również wysoka rozdzielczość go zmniejsza.

e) czarny kolor przy LCD jest mnije czarny (masło maślane ;P ) niż czerń w DLP (najnowsze modele pprzeznaczone do kina domowego nie mają tej wady; spowodowane jest to samą matrycą LCD, która nie jest w stanie idealnie odizolować światła)

f) teoretycznie ze względu na syntezę każdej składowej RGB przez osobne układy optyczne istnieje możliwość "rozjechania się" tych składowych co spowoduje nieostry, rozmazany obraz. Nie udało mi się tego zauważyć osobiście.

DLP:

a) projektory często są mniejsze i lżejsze od LCD

!guns DLP nieco lepiej odwzorowuje czerń i charakteryzuje się wyższym kontrastem nawet powyżej 5000:1)

c) obraz jest wypełniony na poziomie 90% - nawet dokłądnie się przyglądając przy niższych rozdzielczościach ciężko zauważyć piksele, różnica w stosunku do LCD zatraca się przy rozdzielczościach 1024x768 i wyższych

d) za kolory odpowiada jeden układ DMD - nie ma możliwości "rozjechania się" skłądowych RGB

e) przy dokładniejszym przyjrzeniu się można zauważyć "tęczę" (obraz jest generowany sekwencyjnie - kolory nakładane są jeden po drugim i można to zauważyć). Nie każdy to zobaczy - spora część ludzi nawet chcąć tego nie widzi !vampire

f) przy zastosowaniu identycznej lampy w DLP i LCD projektor DLP będzie miał niższą jasność. Dlatego DLP zwykle stosuje się w urządzeniach mobilnych i ciężko znaleźć DLP o jasności powyżej 3000 ANSI Lumenów.

5. Rozdzielczość natywna projektora - tak samo jak w przypadku monitorów LCD jedynie obraz wyświetlany w natywnej rozdzielczości jest najwyższej jakości. Wszelkie inne rozdzielczości wymuszają ingerencję elektroniki i po prostu przeskalowanie obrazu - i tak jak przy każdym obrazku jego skalowanie zawsze powoduje jakąś stratę jakości.

6. Optyka - niemal tak samo ważna jak w aparatach fotograficznych. Co nam po super elektronice, matrycy LCD bądź chipie DMD z najwyższej półki skoro optyka i tak nam zaśmieci obraz? Renomowane firmy używają porządnych szkieł więc nie ma tutaj w praktyce obawy o jakiegoś "babola". Należy jeszcze zwrócić uwagę gdzie projektor będzie stał/wisiał.

Do projekcji z małych odległości lepiej nadają się obiektywy szerokokątne. Do długich pomieszczeń i dużego oddalenia urządzenia od ekranu - teleobiektyw + wysoka jasność.

7. Wejścia/wyjścia - niby nic takiego, a jednak czasami brakuje nam możliwości podłączenia jakiegoś konkretnego urządzenia bezpośrednio pod projektor (wiem to z autopsji). Podstawa to wej. RGB (czyli VGA "komputerowe").

DVI - niewiele projektorów posiada to złącze, choć jest ono "profesjonalne" i lepiej nadaje się do bardziej profesjonalnych zadań. HDMI - cóż... Tutaj można długo pisać. Jest sporo różnych standardów HDMI.

Teoretycznie nowsze są kompatybilne wstecz. W praktyce - różnie (czasami wogóle nie chcą ze sobą "gadać" urządzenia jak jedno jest np. HDMI 1.2 a drugie HDMI 1.3). Lepiej używać DVI (po nim też sygnał FullHD można przesłać! Do HDMI można też podpiąć DVI, ale w drugą stronę nie zawsze!). Component - 3x chinch zwykle podpisane Y Cb/Pb Cr/Pr. S-VIdeo - chyba każdy zna. Composite (Video) - najsłabsza jakość, ale wygodne (1x chinch/RCA). Niektóre projektory mają również wejścia sterujące (zwykle RS232) oraz wejścia na kabel sieciowy LAN.

Wkrótce zamieszczę testy kilku ciekawszych modeli z różnych przedziałów cenowych. Zainteresowanych - zapraszam na PW, mail czy telefon. Handluję tym sprzętem (i nie tylko - cały sprzęt AV). Sprzedać mogę tylko do firmy (nie osobie prywatnej). Ceny da się zrobić konkurencyjne na pewno dla burgmaniaków i burgmanek :angry:

Odnośnik do komentarza

Pierwszy mini-test i sprawozdanie :(

Porządny projektor do zastosowań biurowo-prezentacyjnych w niskiej cenie.

Mitsubishi XD221U

mitsubishi-xd221u-g.jpg

Dane techniczne

Jasność: 2300 ANSI lumen
Kontrast: 2000:1
Rozdzielczość natywna: 1024x768
Format obrazu natywny: 4:3
Technologia: DLP, pięciosegmentowe koło barwne
Lampa: 180W, żywotność do 4000h
Obsługiwane sygnały: do 1080i włącznie
Złącza: 2x wej. VGA, 1x wyj. VGA, 1x composite video, 1x s-video, 2x 1/8" wej. audio , 1x 1/8" wyj. audio, 1x RJ-45, 1x 9-pin złącze szeregowe
Soczewki: manualny zoom 1.2:1, manualne ustawianie ostrości
Gwarancja: 36 miesięcy, lampa jeden rok/500h. 

1. Jasność.

Wg danych 2300 ANSI lumenów. Wg informacji od instalatorów ok. 1990 ANSI Lumenów. Wynik całkiem dobry. Obraz jest jasny i wyraźny nawet w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. W trybie ekonomicznym wg pomiarów jasność wynosi ok. 1700ANSI lumenów.

2. Koszty eksploatacji.

Taniość to pojęcie względne. W przypadku tego modelu nie ma potrzeby wymiany filtra powietrza (optyka jest wirtualnie odizolowana od środowiska zewnętrznego więc kurz się nie dostaje do niej). Filtry nie są drogie i nie wymienia się ich co miesiąc więc można pominąć ten bełkot marketingowy o "taniej eksploatacji". Lampy do tych modeli są dosyć tanie - można już w okolicach 700zł zamienniki znaleźć.

3. Dźwięki.

Często pomijamy to przy zakupie, ale potem okazuje się, że strasznie huczy :) Mitsubishi XD221U jest dosyć cichy. Wbudowany głośnik o mocy 10W (całkiem sporo jak na projektor) gra na tyle głośno, że siedzenie blisko urządzenia jest nieprzyjemne. Dźwięk jest płaski - brak mu dynamiki i basów. Jednak nie po to kupujemy projektor, aby muzyki słuchać ;) Zawsze możemy poratować się wyjściem audio lub odtwarzać dźwięki bezpośrednio z komputera czy notebooka podpiętego pod porządny sprzęt audio.

4. We/wy

Urządzenie ma standardowy komplet wejść i wyjść jak na dziesiejsze czasy. Jako ciekawostkę należy nadmienić, że mamy również wyj. VGA - możemy zapodać na urządzenie sygnał z komputera oraz przepuścić go dalej na np. drugi projektor czy monitor.

5. Bezpieczeństwo.

Ustawiamy hasło i gotowe - nikt nam w opcjach urządzenia nie namiesza i nie zmieni wejścia, z którego wyświetlamy obraz :( Ważne przy pracy z młodzieżą. Dodatkowo urządzenie posiada zaczepy do zapięcia Kensingtona więc i nikt nie ukradnie tak łatwo.

6. LAN.

Możemy nasz projektor wpiąć w sieć LAN. Ma on swoje IP i można go monitorować oraz sterować (w ograniczonym zakresie) zdalnie z komputera. Nie można wyświetlać obrazu poprzez LAN!

7. Nasycenie kolorów.

Dzięki kole barwnemu z dodatkowym, białym segmentem biel jest... biała :( Gdy wyłączymy tę opcję (BrilliantColorTM) jasność projektora widocznie ulega pogorszeniu. Z załączoną zdarza się, że obraz jest nie ten teges, zwłaszcza jak mamy białe tło (biały jest bardzo jasny i nasycony, pozostałę kolory przy nim wypadają blado).

8. Ostrość obrazu.

Jedyna wada ujawniła się podczas prezentacji całego ekranu zapisanego małą czcionką. U dołu ekranu po dokładniejszym przyjrzeniu się obraz był minimalnie nieostry. Reszta bez zastrzerzeń. Wada jest na tyle mała, że przy klasycznych prezentacjach czy multimediach nie będzie tego wogóle widać.

9. Podsumowanie.

Jaki zatem werdykt finalny? Mogę śmiało polecić ten sprzęt do każdego biura czy szkoły. Również spokojnie można na nim pooglądać film! Jest to tani, uniwerslany projektor w bardzo dobrej cenie - ciężko znaleźć równie dobry obraz + mocny głośnik za takie pieniądze.

W detalu cena sugerowana przez producenta: 2224,00 PLN netto (2713,28 PLN brutto)

Kupując "na firmę" mogę oddać za: 2051,00 PLN netto (2502,22 PLN brutto) (ważne 14 dni) lub niżej - dzwonić/pisać i pytać w razie potrzeby

P.S. Zagadka - ktoś wie które projektory mogą mieć kontrast:

680:1 ANSI 20 000:1 Max ? To na potwierdzenie, że to parametr marketingowy :( Zgadnijcie, który producent podaje oficjalnie, heh.

Odnośnik do komentarza

Kino domowe za 2 tysiaki? Też można!

EPSON EH-DM2

dm2e_links_130.jpg

Dane techniczne

Jasność: 1200 ANSI lumen
Kontrast: 300:1
Natywny format obrazu: 16:9
Rozdzielczość: 854x480
Technologia: 3LCD
Lampa: 140W UHE (E-TORL), żywotność do 3000h
Obsługiwane sygnały: do 1080i włącznie
Złącza: 1x composite video, 1x component video, 1x wyj. audio mini-jack, 1x RGB, 3x chinch (YUV)
Soczewki: manualne ustawianie ostrości
Gwarancja: 36 miesięcy, lampa 3 lata/2000h. 

1. Jasność i kontrast.

Cóż. Na papierze niby ten model wypada słabo. W praktyce i stosując go zgodnie z przeznaczeniem (kino domowe) nie jest to żadnym problemem. Nawet w jasnych pomieszczeniach z odsłoniętymi oknami w pochmurny dzień obraz jest wystarczająco jasny, ay nie swobodnie oglądać film. W trybie "kinowym" jasność jest na poziomie 900 ANSI Lumenów, jednak obrz nadal jest bardzo dobry, a projektor pracuje znacznie ciszej !yeah

2. Kontrats.

Kontrastem się nie przejmujmy. Przy oglądaniu filmów ma on marginalne znaczenie (oromna liczba notebooków ma kontrast na poziomie 300-600:1 i jakoś spokojnie na nich pracujemy). Gorzej przy statycznych obrazach czy tekście, ale przeznaczeniem DM2 są głównie filmy i rozrywka.

3. Dźwięki.

Cóż. Jak na sprzęt renomowanego producenta przystało Epson EH-DM2 powinien zadowolić kinomanów. 2x8W z systemem Dolby Virtual Speaker wystarcza do nagośnienia przynajmniej sali prezentacyjnej u mnie w firmie (ok. 50m2). Do projektora możemy też podpiąć system głośników 5.1 (przez wyjście optyczne!). Dźwięki z wbudowanych głośniczków są przyjemne i w miarę dynamiczne. Nie oczekujmy tutaj mega basów, ale urządzenie sprawdza się doskonale - gra podobnie to przyzwoitych telewizorów.

Sam projektor dosyć głośno szumi (wentylator). Jak już pisałem - w trybie kinowym (ekonomicznym) jest dużo lepiej. Jednak przy dosyć dobrych głośniczkach nie przeszkadza to jakoś strasznie (o ile nie jest się audiofilem). Napęd DVD "szumi" zaraz po włożeniu płyty, by po kilku sekundach stać się niemal bezgłośnym.

4. DVD.

Jako, że głównym zadaniem DM-dwójki jest wyświetlanie filmów to EPSON wyposażył to urządzenie w odtwarzacz DVD. Oczywiście poza płytami DVD możemy równierz korzystać z CD oraz... nagranych na płytę filmów DivX (również z napisami w pliku TXT!). Oczywiście odtwarzanie zdjęć (JPG) lub muzyki (MP3, WMA) to standard w dzisiejszych czasach.

5. Nasycenie kolorów.

Co tu sużo pisać. Stawiająć ten model EPSONA obok "kombajnów FullHD" DM2 wypada... Nie tak źle :D Oczywiście jakość obrazu jest znacznie gorsza niż z projektorów z górnej półki, ale spokojnie można oglądać filmy i nie zwracać uwagi na piksele czy blade kolory. Za taką cenę wynik jest rewelacyjny!

6. Prostota.

Tak tak. Obługa tego urządzenia jest banalna. Wrzucamy płytę z DivX. Odpalamy plik, wciskamy przycisk Subtitles i automatycznie otworzą się napisy z pliku TXT (muszą mieć taką samą nazwę jak plik video). Możliwości konfiguracji sprzętu są niewielkie. Z założenia ma to być tani i prosty w obsłudze projektor do kina domowego - i taki jest.

7. Podsumowanie.

Podsumowując - polecam EPSONA EH-DM2 wszystkim tym, którzy pragną posiadać w domu możliwość oglądania filmów na wielkim ekranie, ale telewizor 100" jest zbyt drogi ;) Poza kilkoma wadami (nie mającemu zbytnio wpływu na oglądanie filmów) projektor jest rewelacyjny. Boli trochę brak zooma optycznego, ale cyfrowy działa całkiem przyzwoicie. Zresztą w domu przestawienie stolika z projektorem nie powinno być wielkim kłopotem. Gorzej w klasach czy salach konferencyjnych (nie polecam DM2 do takich celów)! Stosunek cena/jakość: 10 w 6-cio stopniowej skali. Nie testowałem przystawki do projekcji sufitowej, ale leniuchy jakieś na pewno to zrobią. Polecam sprzęt zamiast TV - ekran większy, cena niższa, jakość ta sama/wyższa niż na współczesnych telewizorach LCD.

Zapomniałem wspomnieć - można też odtwarzać muzykę/zdjęcia/filmy z pendrive'a poprzez port USB!

W detalu cena sugerowana przez producenta: 2400,00 PLN netto (2989,00 PLN brutto)

Kupując "na firmę" mogę oddać za: 1550,00 PLN netto (1891,00 PLN brutto) - dzwonić/pisać i pytać w razie potrzeby! Ilość sztuk w tej cenie ograniczona. Taniej nikt nie ma !YES

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

misiooo czy Ty pisząc taki temat i sam do siebie odpisując dowartościowujesz się?Czy może własne EGO chcesz podciągnąć do góry?Ja bynajmniej nie rozumiem o co chodzi w tym temacie o "misiooo" czy "o czymś tam"Czy maże chcesz pisać bo nie masz co robić w domu.

Odnośnik do komentarza
misiooo czy Ty pisząc taki temat i sam do siebie odpisując dowartościowujesz się?Czy może własne EGO chcesz podciągnąć do góry?Ja bynajmniej nie rozumiem o co chodzi w tym temacie o "misiooo" czy "o czymś tam"Czy maże chcesz pisać bo nie masz co robić w domu.

Właśnie stoję przed koniecznością zakupu takiego sprzętu. Temat zatem - strzał w 10! To miło, że można poradzić się kogoś, kto zna się na rzeczy. Niewielu z nas "chwali się" swoją wiedzą i zdolnościami na forum. Tym bardziej uważam, że temat jest jak najbardziej na miejscu. A że nikt się nie dopisuje...? A po co? Czytam co mnie interesuje i nie czuję się zobowiązany do pisania pod każdym przeczytanym postem. Sprawy prywatne załatwiam dalej na PW.

Chyba Siemik niepotrzebnie "pojechałeś" po koledze... !happybth

Odnośnik do komentarza

To w takim razie pytanie do experta o projektory "kieszonkowe" - czy ktoś to w sensownych pieniądzach w Polsce prowadzi?

Oczywiście jestem świadom całkowicie innego zastosowania, głównie do prezentacji dla klientów, przy przekroju 50 cali max.

Jakiś czas temu kosztowało to 2 tpln i więcej, ale było to z rok temu, więc może...

Pewnie niedługo będą to w komórkach montować (już montują w pojedynczych modelach, na co wszyscy reagują tak, jak 10 lat temu mówiono o kamerach w komórkach: "a po co to komu"?)

Misiooo masz coś takiego? Za ile?

Odnośnik do komentarza

Klaud kieszonkowe już są w aparatach foto wbudowane (samsung ma taki model !happybth ) W telefonach w przyszłym roku mają być.

Dziś można poniżej 1000pln wychaczyć taki sprzęt.

http://www.skapiec.pl/site/cat/19/comp/412862

I taką optomę mogę polecić - działa całkiem znośnie w porównaniu do konkurencji, a cenowo tańsza (WowWee i samsung).

Jednak ciężko go dostać bo... Jako dystrybutor mogę to ściągnąć, ale min. 8-10 szt. Popyt na to jest mały, nikt nie chce tego brać więc się nie opłaca. Ale popytam i postaram się coś konkretniejszego podać na dniach.

Przy maluchach kieszonkowych musisz się też liczyć z tym, że one zwykle mają lampę LED. Żywotne to jest, ale... Jasność na poziomie kilkunastu/kilkudziesięciu ANSI Lumenów wyklucza użytkowanie tego w pomieszczeniach "normalnie" oświetlonych - obraz jest dziadowsko blady. Jak można zasłonić żaluzje czy zasłony to jest w miarę ok.

Może zamiast takiego kieszonkowca lepiej "normalny" projektor zakupić ultra-mobilny? np 25x15cm wymiary, waga ok. 1kg, a świeci już normalnie... Co prawda koszt to ponad 2500netto zwykle.

----

Siemik spox !happybth Rozumiem cię w zupełności. Po prostu Ciebie ten temat nie interesuje i już. I jak koledzy napisali - ja w tym pracuję, trochę się znam (ale tylko troszkę ;P ) i się wiedzą (zwłaszcza praktyczną) chcę podzielić. Szczegóły możemy dalej przy !happybth obgadać - zapraszam do Wrocławia !OKK

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...