Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Utrata sluchu przez jednoslady


Gość kuras

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio na lamach brytyjskiej prasy motocyklowej czytalem o kampani przeciwko firmom prod. kaski o to ze nie robia nic w strone wyciszenia kaskow.

Motocyklisci TRACA 10% SLUCHU JUZ PO PARUNASTU LATACH JAZDY !!! uzytkowania jednosladow.

Nie wiem czy ktos z was zwrocil uwage na ten dosc jak mi sie zdaje wazny temat.

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Na oskarżanie firm produkujących kaski jeszcze nie wpadliśmy, ale temat

cichości/głośności kasków był omawiany np. tu: KLIK

Zgodziliśmy się z kilkoma kolegami, że znacznie istotniejsze od cichości kasku

jest jego bezpieczeństwo. A zatyczki do uszu stosują nawet profesjonaliści z MotoGP. !OK

Szczerze mówiąc, jak przeczytałem tytuł Twojego posta, to myślałem, że chodzi

o utratę słuchu przez jednoślady, w kontekście np. przelotowych wydechów w

tzw. "szlifierkach"... !OK

pzdr

Odnośnik do komentarza

Ciekawe ile % słuchu traci "normalny", nie korzystający z 2oo z silnikiem człek. Lub taki jeżdżący (stojący w korkach za tirami, traktorami etc) kierowca samochodu :P

Jak dla mnie z wiekiem słuch każdemu się trochę pogorszy. Każdy kto ma łeb na karku wie o tym, że kask powinien być w miarę cichy i zawsze można też stopery wsadzić w uszy. Jednak moim zdaniem jazda na 2oo wcale nie jest bardziej szkodliwa od jazdy autem czy spacerowania pieszo w dużym mieście. No chyba, że te 11 lat to ciągłej jazdy, 24h/dobę ;)

Odnośnik do komentarza

Witam, może na niektórych moto istotnie tak jest. Skutery są przeważnie ciche, chyba że ktoś chce inaczej i zmienia wydech. Pójde i sprawdze te decybele u siebie i dam znać. Aby kask był maksymalnie cichy musiałby by mieć coś w rodzaju ochronnika słuchu wbudowanego w okolicy ucha. Musialoby to dolegać do głowy z pewnym małym naciskiem tak jak ochronniki słuchu. Prosciej jest użyć odpowiednich wkładek dousznych. Zabierają średno okolo 20 dB. Ucho przystosowuje sie do obnizonego halasu i dalej wylapuje dzwieki. Człowiek jest po jeździe po prostu mniej zmęczony. Przyjmuje sie że dzień roboczy trwa 8 godzin a poziom dopuszczalny halasu jest 85 a ostatnio 80 dB bez ochronników. Nie możemy sie jednak calkowicie odizolować się bo to zmniejsza nasze szanse na drodze.

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza

pewnie chodzi o dzwieki dobiegajace do ucha podczas szybkiej jazdy i tworzącemu sie szumowi powietrza oplywajacego kask a nie glosnosci maszyn, napewno kazdy mial cos takiego po powrocie do domu jak siadzie w ciszy i slyszy jeszcze jak mu szumi w uszach po np. godzinnej jezdzie z predkosciami powyzej 100 km/h.

Odnośnik do komentarza

Ja swój silnik slyszę wyraźnie zwłaszcza podczas ruszania. Potem szum powietrza częściowo zaglusza silnik. Trudno zmierzyć halas w kasku, ale cokolwiek by nie robił to wkładki do uszu pomogą. Zredukowanie szumu od wiatru można osiągnąć dłuższą szybą albo nakładką odchylającą strugę powietrza. Przynajmniej te dwa sposoby są proste i sprawdzone. Nie mam zadnych danych numerycznych do kasków. Dostępne są opinie użytkowników. Tu mogą być róznice ze wzgledu na rozmiary użytkownika i typ skutera. Czy ktoś trafił na dane porównawcze (pomiary) głośności kasków? Zamierzam kupic kask. Powinien byc:

1. bezpieczny

2. komfortowy w uzyciu

3. cichy

Kolejność jest taka poniewaz ostatni punkt można osiągnąć "stoperami" w wiekszym stopniu niz konstrukcja samego kasku. Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Melmacie, polecam na 2 albo 3 miejscu postawić wagę kasku. :D

A co do cichości, wolę lżejszy a głośniejszy niż ciężki a cichszy. Zawsze

można w trasie użyć zatyczek do uszu.

pzdr

Odnośnik do komentarza

Hałas w kasku bardzo mi dokuczał. Myslałem o turystycznej szybie do mojego Burgmana. Zauważyłem, że samo pochylenie się i częściowe schowanie łba bardzo pomaga. Po raz pierwszy załozyłem zatyczki. Super! Wspaniałe uczucie. Dojeżdżam wypoczęty i mam wrażenie, że motorek sprawniej chodzi. Nie przeszkadza to w orientacji w czasie i przestrzeni. Wręcz wydaje się, że nie otępia zmysłów i lepiej można obserwować otoczenie. Używałem popularnych zatyczek polimerowych spotykanych czesto na wydziałach produkcyjnych drukarni. Polecam zatyczki - spróbujcie!

Odnośnik do komentarza

Wage dodaję do komfortu, Ciezkiego bym nie chciał. Zatyczki lekkie sa. Jedyna ich wada jest to że można je zgubić. Polecam odpowiedniego rozmiaru, sredniej twardosci zatyczki w ksztalcie dzwoneczka. Bardzo czesto używalem rożnych i te byly najlepsze. Odradzam stosowanie zatyczek typu "koleczek z metra". Latwo powoduja podrażnienia ucha. Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza

Ja mam Alpine Moto Safe, szumy powietrza jak już pisałem wycięte ale pozostają tony niskie - też męczące. Cały czas zatanawiam się nad założeniem deflektora na szybę. Szyba turystyczna jednak mi się nie bardzo podoba.

Odnośnik do komentarza
Ja mam Alpine Moto Safe, szumy powietrza jak już pisałem wycięte ale pozostają tony niskie - też męczące. Cały czas zatanawiam się nad założeniem deflektora na szybę. Szyba turystyczna jednak mi się nie bardzo podoba.
Nie wiem jak w praktyce mają się zatyczki jednorazowe do tych wielokrotnego użytku. Teoretycznie jednorazowe powinny być bardziej higieniczne. Zatyczek wielokrotnego użytku jest wiele - choćby na: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=10321866 ale jednocześnie potrafią być drogawe. Turystyczna szyba ma wady i zalety. Czy może wiesz gdzie deflektor można kupić/oglądnąć (internet)? Artykuł zamieszczony na Burgmanii znam oczywiście. Czy jest polski sprzedawca/producent? Pozdro!
Odnośnik do komentarza
QUOTE]Nie wiem jak w praktyce mają się zatyczki jednorazowe do tych wielokrotnego użytku. Teoretycznie jednorazowe powinny być bardziej higieniczne. Zatyczek wielokrotnego użytku jest wiele - choćby na: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=10321866 ale jednocześnie potrafią być drogawe. Turystyczna szyba ma wady i zalety. Czy może wiesz gdzie deflektor można kupić/oglądnąć (internet)? Artykuł zamieszczony na Burgmanii znam oczywiście. Czy jest polski sprzedawca/producent? Pozdro!

Nie wiem jak z dostępnością w naszym kraju, ale strona podana w artykule jest nadal aktualna. Prosiłem mojego brata żeby zadzwonił i sprawdził temat. Aktualnie produkują dwa rodzaje deflektorów (info na stronce) i mogą wysłać.

http://www.mv-motorrad.de/lshop,showdetail...703,,906,,,.htm

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Na 100% są dostępne te deflektory ale nie wiem czy w Polsce. ja kupowałem na targach w Berlinie. Widzę, że cena nieznacznie spadła. Jest tylko jedno "ALE", wielkiej różnicy nie ma.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...