Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Myto na płatnych autostradach


magart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

nie wiem czy kto? z Was czytał ostatni numer "|wiata Motocykli", ale jest tam fajny felieton dotycz?cy pobierania od motocyklistów opłat na płatnych autostradach. Porównano systuację w Polsce do praktyk zachodnich ze wskazaniem na Anglię. Angielscy bikerzy zrobili strajk włoski (czyli podjeżdżam do szlabanu, ?ci?gam kask, ?ciagam rękawice, rozpinam kurtkę, szukam portfela, wyci?gam drobne, chowam porftel, zapinam kurtkę, zakładam kask, zakładam rękawice, odjeżdżam - to wszystko mnożymy razy setki :) ). Spowodowało to mega korki na ichniejszych płatnych autostradach i znacz?cy spadek przychodów dla firm pobieraj?cych opłaty. Od tego czasu zniknęły opłaty dla moto w Anglii !piwko:)!piwko.

Długo nie trzeba było czekać i proszę - co widzę dzisiaj na "gazecie":

taram

Odnośnik do komentarza
  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • misioooo

    17

  • dr.big

    14

  • Artix

    11

  • 𝕄𝕒𝕣𝕚𝕦𝕤𝕫𝔹𝕦𝕣𝕘𝕚

    6

W PL trzeba by tak? akcję bardzo mocno nagło?nić, aby dotarła do większo?ci użytkowników 2oo... A to potężne koszty na start niestety i nie wiem czy kto? by się podj?ł... Niestety pomimo, że to forum czyta spora ilo?ć skuteromaniaków, to jednak jest to wierzchołek góry lodowej - multum motonitów rzadko korzysta z internetu, wielu nie jest zrzeszonych w żadnych klubach etc...

Pomysł zacny, ale u nas w kraju bardzo ciężko go zrealizować chyba. To moje zdanie.

Odnośnik do komentarza

Ostatnio robilem tak na bramkach Kulczyka... W koncu nie bede ryzykowal, ze po drodze wypadnie mi z kieszeni niedbale wcisniety portfel albo ze bede mial zle zapieta kurtke lub zle zalozone rekawice !OKK . Samochody za mna trabily, czyli cos w tym jest :) ...

PS. No ale skoro musze placic tyle samo co pojazd 3,5 tonowy i do tego poruszac sie po budowie za 33 zeta !OKK ...

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Hmm A4 to zadko jezdze, ale pomysl zacny i tez bede go stosowal jadac Kulczykowka !OKK A2

edit:

a tez mnie czasem obtrabili na A2 ze za dlugo rekawice zakladam, to zakladalem je wtedy jeszcze wolniej !OKK

Odnośnik do komentarza

Po mimo że moja 650 jest w naprawie to razem z Kici? chcemy przył?czyć się do protesty z tym że ja jeszcze chcę przygotować opłate w 2 i 5 groszówkach. A co do trasy A4 to wczoraj jechałem ni? i nie wiem za co płace bo odcinek który już był remontowany ma tyle dziur że motocyklista nie raz może się tam przewrócić. W pi?tek mam zamiar jechać tam 150 więc szybko?ci nie rozwinę a przepisów nie złamię.

Odnośnik do komentarza

bardzo dobry pomysl, jakbym mieszkal w tamtym regionie to na pewno bym sie przylaczyl.

a tak poza tym, to kilka lat temu szukalem rozporzadzen odnosnie oplat autostradowych i widniala tam oplata za przejazd motocyklem o polowe nizsza niz samochodem osobowym. tyle ze pewnie od tamtego czasu rozporzadzenie zostalo znowelizowane !OKK

Odnośnik do komentarza

Wła?nie czytałem artykuł :Motocykli?ci powalcz? w pi?tek o likwidację opłat za przejazd dwukołowców autostrad? A4 ł?cz?c? Kraków z Katowicami. Protest będzie miał formę włoskiego strajku.

Jak najbardziej popieram słuszno?ć tego protestu. !OKK

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Pilot :) Jestem jak najbardzie ZA !

Niech te łobuzy ze stalexportu wreszcie co? pojm?.

Chociaż ministerstwo infrastruktury nie jest tu bez winy. Z tego co mówił

kto? ze stalexportu, barany wrzucili motocykle do jednej grupy płac?cych, razem z pojazdami do 3.5 tony :lol: !OKK !OKK

pzdr

BTW:

@misiooo, bez czarnowidztwa. poczekajmy na relację z dzisiejszej akcji. I trzymajmy kciuki.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Szorstki te "barany" zrobily to juz w 2001 roku, ja tez uwazam ze 3,5 tonowy Lublin a Silver nie powinny placic u Kulczyka 11 zl bo naleza do tej samej kategorii.

Choc sa kraje w Europie gdzie oplata za auto i motocykl jest taka sama, no ale sa tez takie gdzie sa zwolnione z oplat lub placa polowe stawki. Ja uwazam ze idealnie by bylo nie placic bo jest to poprostu upierdliwe wyjmowanie portfela na bramce zwlaszcza jak sie ma rekawicach kondoma i musze wtedy prosic osobe na bramce o wyciagniecie karty z portfela a PIN wbijam dlugopisem bo inaczej nie jestem w stanie. Polowa stawki byla by sprawiedliwa, brak oplaty ulatwieniem.

Odnośnik do komentarza

Popieram protest i nie bardzo rozumiem jak można moto wsadzić do jednej grupy z 4oo - wystarczy wzi??ć do ręki prawo jazdy i widać choćby tam różnicę. Jakbym mieszkał bliżej to chętnie bym się przył?czył.

Odnośnik do komentarza
Po mimo że moja 650 jest w naprawie to razem z Kici? chcemy przył?czyć się do protesty z tym że ja jeszcze chcę przygotować opłate w 2 i 5 groszówkach. A co do trasy A4 to wczoraj jechałem ni? i nie wiem za co płace bo odcinek który już był remontowany ma tyle dziur że motocyklista nie raz może się tam przewrócić. W pi?tek mam zamiar jechać tam 150 więc szybko?ci nie rozwinę a przepisów nie złamię.

Fakt, faktem że A4 to jest jaka? masakra. Ostatnio jak jechałem 4oo to w kilku miejscach my?lałem, że mi plomby z zębów wypadn? od tej "równej nawierzchni" !OKK :):lol: . Generalnie miesi?ce kiedy płatny odcinek Katowice-Kraków był bez remontów można policzyć na palcach jedenej ręki !OKK .

Odnośnik do komentarza
Po mimo że moja 650 jest w naprawie to razem z Kici? chcemy przył?czyć się do protesty z tym że ja jeszcze chcę przygotować opłate w 2 i 5 groszówkach. A co do trasy A4 to wczoraj jechałem ni? i nie wiem za co płace bo odcinek który już był remontowany ma tyle dziur że motocyklista nie raz może się tam przewrócić. W pi?tek mam zamiar jechać tam 150 więc szybko?ci nie rozwinę a przepisów nie złamię.

Też jade od strony katowic !OKK !OKK

Odnośnik do komentarza

Akcja ma szansę na powodzenie (w kwestii rozgłosu), szczególnie w okresie ogórkowym, gdzie w mediach jest względnie cicho, a z tego co pisz? zainteresowanie wyraziła czołówka TVP, TVN, polsat, AntyRadio, itp..

Choć zmian w opłatach nie przewiduję !OKK

|winki (szczególnie te w garniturkach) wykazuj? nad wyraz mocne więzi z korytkiem. !OKK

Odnośnik do komentarza
Popieram protest i nie bardzo rozumiem jak można moto wsadzić do jednej grupy z 4oo - wystarczy wzi??ć do ręki prawo jazdy i widać choćby tam różnicę. Jakbym mieszkał bliżej to chętnie bym się przył?czył.

Może i widać, ale wg kodeksu drogowego motocykl to pojazd samochodowy

Dział 1, Art.2

...

33. pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędko?ci? przekraczaj?c? 25 km/h; okre?lenie to nie obejmuje ci?gnika rolniczego;

O to od dawna toczy się walka w urzędach skarbowych (odliczanie VATu). Niby do przepisów podatkowych ma zastosowanie PKWiU (tam motocykle s? w innej grupie niż auta - jako "pojazdy inne"), ale Urzędy Skarbowe różnie to interpretuj? i często powołuj? się na KD, a nie na PKWiU... I jeszcze jedna zabawna sprawa - jak US twardo na KD się powołuje, to rejestrujmy moto jako dostawczaka - wg przepisów pełen VAT odliczamy też gdy auto ma odkryt? przestrzeń bagażow? - chyba taka w moto jest (poza kioskiem ;-) )? Tylko niemal każdy diagnosta nam tego nie zarejestruje i popatrzy na nas jak na wariatów ;-) Błędne koło... niby pojazd samochodowy, a jednak nie pojazd samochodowy...

Zatem może warto drukn?ć sobie PKWiU i na bramce pokazać, że to nie samochodem jedziemy? :lol: Po chwili dyskusji zacz?ć się rozbierać po ten portfel - jeszcze dłużej to będzie, hehe.

Odnośnik do komentarza

Witam :D .

Temat popieram , bo to co się wyprawia to jest normalnie szok :) .

Jak by dało radę to zabrał bym jak?? pani? co by płaciła za przejazd ,a jakby jej się wysypały z torebki damskie szpargały to dopiero by się działo :):D:lol: .

P.S

Jak najbardziej jestem za , zniesieniem opłat :lol: .

Odnośnik do komentarza

Alo, alo. Mam nadzieję, że nie będzie to akcja jednorazowa, bo poza szumem w mediach pozostanie bez oczekiwanego efektu. Gdyby organizować takie akcje chociaż raz w tygodniu, najlepiej w niedzielne popołudnie do końca wakacji albo jeszcze dłużej to kto wie co by z tego wynikło. Niedługo jesień, po niej zima, i takie akcje będ? co najmniej trudne do zorganizowania, ale w przyszłym roku też będzie wiosna (podobno), wtedy uderzyć znowu. Tylko trzeba być wytrwałym.

Dużo mocy... między nogami !YES

Odnośnik do komentarza

AUtostrad? jechałem motorem w Polsce raptem 2 razy (na Burgmanię i z powrotem). Gdy zobaczyłem cenik, krew mnie zalała. Ale co zrobić :lol: przeciez nie zawrócę !piwko

Miałbym kłopot w uczestniczeniu w tej akcji, bo mam duża empatię i nie mógłbym znie?c my?li że blokuje ludziom drogę. Ale jak akcja to akcja.

Tylko gdzie W-wka, a gdzie autostrady...

Fakt, że to nie tylko za dużo kasy, to i za dużo roboty / rozbierania się. Jeszcze gdyby był jaki? system bezdotykowy... !YES ale jak go sobie próbuję wyobrazić, to i tak trzeba miec jak?? kartę, któr? trzeba gdzies przysun?c. Czyli bez rozbieranki sie nei obejdzie.

Powinni dac spokój 2oo w ogóle.

Odnośnik do komentarza

Popieram akcje. Trzeba by przeprowadzic jakis rajd na 1000 maszyn i zablokowac te autostrade na kilka godzin. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Sęk w tym, że to nie wła?ciciel autostrady ustala to "myto". Tylko minister infrastruktury może zmienić kategorię pojazdu, a na naszych autostradach wszelakie motocykle s? w tej samej kategorii co auta osobowe. Żeby motocykli?ci płacili mniej, trzeba utworzyć dla nich oddzieln? kategorię. W?tpię by spółce chciało się walczyć z ministrem o tak? zmianę. Oni zdaj? sobie sprawę z tego, że nawet je?li takie akcje będ? czę?ciej to i i tak za dużo na tym nie strac?. Szczególnie w porównaniu do wysiłku jaki musieliby włożyć w przekonywanie polityka, że zmiany s? potrzebne.

Poza tym "szanowny" minister ma gdzie? to czy spółka zarabia na drodze czy nie. Obchodzi go tylko czy płaci ustalon? kwotę. A, że tę kwotę musi płacić nawet je?li to powoduje straty...cóż Nie jego wina. Przecież to prywatna firma, która wyliczyła, że będzie na tym zarabiać, a skoro nie zarabia, to tylko jej problem. Minister - moim zdaniem - może zainteresować się tym tylko w dwóch przypadkach:

1. Gdy firma nie płaci stałej kasy do budżetu ( to możliwe, ale nikt sobie na to nie pozwoli, bo straci koncesję )

2. Gdy motocykli?ci wszelkiej ma?ci dopiek? samemu ministrowi. Więc, trzeba blokować resort infrastruktury: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa

ul. Wspólna 2/4 00-926 Warszawa.

ALE ! Wszelkie takie akcje popieram ! Sercem, Duszom i Swojom Osobom !

Odnośnik do komentarza

Lolek firma może i nie może przekwalifikować motocykli na inn? grupę bez udziału ministra... Minister ustalił grupy i ceny... Ale firma może zaniechać pobierania opłat od motocyklistów i do tego minister nic nie ma :-)

Odnośnik do komentarza

Misioooo wydaje mi się, że sama z siebie nie może, bo nie może wyrzucić motocykli z kategorii pojazdów podlegaj?cych opłacie. ALE ! Tylko mi się wydaje, upierać się nie będę, bo nie znam dokładnie tego tematu. Postaram się czego? o tym dowiedzieć. Jakie? Ľródełka informacji mam dostępne

Odnośnik do komentarza

ŁOMATKO ! Onet? Cytaty? IMHO Szkoda tracić wzrok i zużywać na nie kompa !

Akcję popieram z Całego Siebie Samego ! Chciałbym, żeby odniosła poż?dany skutek ! Trzymam kciuki za Tych co wyjad? z miedziakami na "autostradę" !

Odnośnik do komentarza
ŁOMATKO ! Onet? Cytaty? IMHO Szkoda tracić wzrok i zużywać na nie kompa !

Pomimo poziomu komentarzy na onecie, polecam lekturę tego konkretnego w?tku. Jedna wypowiedĽ dała mi dużo do my?lenia:

Ja zawsze jak widzę w lusterku pędzacy motor na autostradzie to zmieniam w ostatnim momecie pas na lewy lub zrównuje sie z jakim? tirem, chłopakom w skórach aż dym z hamulców i spod kasków bucha:))

S? kierowcy dla których życie innego człowieka to tylko element fajnej zabawy. Wyrobi się, albo się nie wyrobi. Tak czy inaczej będzie "fun".

Poza tym to dobry sposób na szacunkowe okre?lenie jednostek chorych w danej grupie, któr? w tym przypadku jest nasze kochane społeczeństwo.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...