Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Nietypowy problem - świadectwo homologacji AN400 L0


Testowy

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem przyjemność spotkania z Policją na drodze celem kontroli uprawnień i takich innych... Pan Policjant w trakcie kontroli stwierdził, że w Cepiku nie mam wpisanej normy emisji spalin. Przyjechałem do domu, sprawdziłem historię pojazdu i zonk: fakt, pole norma euro jest puste...
Podjechałem więc do znajomego diagnosty z zapytaniem co z tym zrobić, a on mnie zapytał, czy "komarek" jest z "polskiego salonu" i czy mam świadectwo homologacji. Ja mu, żę to jest "polak", ale świadectwa nie mam, bo jestem trzecim właścicielem (mam go już dziesiąty rok) i gdzieś po drodze zaginęło... No to mi mówi, abym sobie wydrukował z internetu i poszedł z tym wydrukiem do wydziału komunikacji, to mi te dane zaktualizują i wszystko będzie OK.
Szukam więc już jakiś czas odpowiedniego świadectwa homologacji, ale albo ja jestem ułomny, albo takiego nie ma na internetach...
Może więc ktoś z szanownej bracji motocykielowej jest lub był posiadaczem Burgmana 400 z 2010 roku i jest w posiadaniu takiego papieru o nr e4*2002/24*1052*03 ?
Jeśli znalazłaby się jakaś dobra duszyczka będąca w posiadaniu, a jeszcze do tego chciała się podzielić skanem, z przyjemnością się odwdzięczę...

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

A pytałeś w serwisie Suzuki ? 

Odnośnik do komentarza

Tak. Dzwoniłem na infolinię Suzuki, ale niestety chyba nie działa, bo po komunikacie z zapowiedzią o godzinach pracy infolinii następowało przerwanie poołączenia (próbowałem minimum kilkakrotnie w różnych godzinach). Dzwoniłem również do serwisu w Częstochowie, ale tam usłyszałem, że raczej mogę zapomnieć o uzyskaniu kopii / odpisu / wyciągu ze świadectwa homologacji, bo oni nie mają dostępu do takich dokumentów, a Suzuki tego nie załatwi...
A ja jestem z tych, że dopuki nie wiedziałem, że nie mam tego wpisu w Cepiku, to byłem spokojny... Teraz już trochę mnie to gniecie...

Odnośnik do komentarza

Wybacz, że nie odpowiadam na pytanie - ale coś więcej powiedział policjant? Też niedawno kontrolowałem dane swoich pojazdów jak zalecali, w przypadku obu skuterów mam wpisane wprawdzie Euro5 ale info że brak katalizatora.

Odnośnik do komentarza

Nie, nic więcej nie powiedział. Chciałem go "pociągnąć za język", ale nie był jakoś szczególnie rozmowny... Powiedział tylko, że to powinno zostać sprostowane, bo w przyszłości może generować problemy...

Odnośnik do komentarza

To najbardziej zależy od osoby w wydziale komunikacji, u mnie (auto) wystarczył VIN i ogólnodostępny dekoder aby dokonać zmiany, w innych urzędach wymagali multum papierów, nie raz się przekonałem, że dobra wola urzędnika to podstawa, tylko, że tych z dobrą wolą jest naprawdę mało

Odnośnik do komentarza

Oprócz Burgmana mamy też samochody, sprawdzałem je w historii pojazdu i tam wszystko jest wpisane poprawnie.
Trochę szukałem po internetach na jakich zasadach były dokonywane (automatyczne) wpisy norm euro i wszędzie podają zasady dla samochodów, które nie miały tych norm wpisanych przy pierwszej rejestracji, natomiast nigdzie nie znalazłem zasad dla starszych motocykli... Nie wiem, czy zasady przypisania normy euro w zależności od roku produkcji pojazdu nie były określone dla motocykli? To by tłumaczyło, dlaczego mój Burgman nie ma dopisanej tej normy...

Odnośnik do komentarza

A dzwoniłeś do urzędu komunikacji spytać?  Wygląda to tak, że dopiszą Ci normę euro według rocznika. Jeżeli byś miał dokument który potwierdza wyższą niż wynika to z algorytmu to wtedy trzeba taki dokument przedstawić.  

Tu głównie niby chodzi o strefy czystego transportu. Czy będziesz mógł wjechać czy nie. 

Zadzwoń dopytaj, może sprawa prostsza niż się wydaje. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.05.2024 o 19:33, Testowy napisał(a):

pole norma euro jest puste.

U mnie w obu motocyklach jest w polu norma euro wpisane ND a w miejscu o katalizatorze N. Oznacza to brak normy euro. Muszę się udać ze świadectwem zgodności do starostwa aby poprawili.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Kazekkazek napisał(a):

Tu głównie niby chodzi o strefy czystego transportu. Czy będziesz mógł wjechać czy nie.

Regulacje dotyczące SCT nie dotyczą motocykli. Diagności nie pytają o wpis norm Euro, dziwne pytanie ze strony Policji.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Fudo napisał(a):

Regulacje dotyczące SCT nie dotyczą motocykli. Diagności nie pytają o wpis norm Euro, dziwne pytanie ze strony Policji.

Tym bardziej dobrze zadzwonić do urzędu i dopytać. A policmajster mógł rzeczywiście pomylić temat auta z Moto. 

Odnośnik do komentarza

No właśnie ja chętnie zgłosiłbym się do wydziału komunikacji, gdybym tylko był w posiadaniu jednego z takich dokumentów. Ale jestem, jak pisałem wcześniej, trzecim właścicielem Burka  i jedyne dokumenty jakie do niego posiadam, to umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, książka gwarancyjna i instrukcja obsługi... A na podstawie takich papierów nie zrobią mi zmiany danych...

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Testowy napisał(a):

No właśnie ja chętnie zgłosiłbym się do wydziału komunikacji, gdybym tylko był w posiadaniu jednego z takich dokumentów. Ale jestem, jak pisałem wcześniej, trzecim właścicielem Burka  i jedyne dokumenty jakie do niego posiadam, to umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, książka gwarancyjna i instrukcja obsługi... A na podstawie takich papierów nie zrobią mi zmiany danych...

Ale chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem.  🤔🫣

Odnośnik do komentarza

Byłem dziś w starostwie zapytać o kwestie wpisu danych dotyczących norm emisji spalin w cepiku i w dowodzie rej. Pokazałem świadectwo zgodności WE, w którym jest zapis, że motocykl spełnia normę Euro 4, ale to dla pani urzędniczki nie było wiążące. Oni opierają się na dokumentach ze stacji diagnostycznej. Tak więc pojechałem tam z prośbą, aby zmienili zaświadczenie o badaniu technicznym i dopisali odpowiednie informacje. I tu już w oparciu o świadectwo zgodności dopisano informację, że pojazd spełnia euro 4. Tłumaczenie nie było potrzebne. Z tymi nowymi dokumentami udałem się jeszcze raz do starostwa, wypisałem podanie i pani od ręki zrobiła wpis w dr i odnotowała zmiany w cepiku. Wszystko bezpłatnie.

W dniu 10.05.2024 o 07:24, Kazekkazek napisał(a):

Wygląda to tak, że dopiszą Ci normę euro według rocznika.

Każdy urząd inaczej interpretuje przepisy, ale na tej podstawie nie dopiszą.

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.05.2024 o 19:33, Testowy napisał(a):

Jeśli znalazłaby się jakaś dobra duszyczka będąca w posiadaniu, a jeszcze do tego chciała się podzielić skanem, z przyjemnością się odwdzięczę...

Nawet jeśli ktoś by miał świadectwo odpowiadające Twojemu skuterowi, to jest ono indywidualne, posiada wpisany nr VIN. Cisnąłbym Suzuki Polska o wydanie takiego świadectwa. Ewentualnie w kraju, skąd sprzęt pochodzi. Może to być jednak usługa płatna. Może też być tak, że w przypadku starszego sprzętu nie będzie wpisanej normy emisji spalin i cała praca na nic.

Odnośnik do komentarza
16 minut temu, cezzar napisał(a):

Każdy urząd inaczej interpretuje przepisy, ale na tej podstawie nie dopiszą.

https://www.gov.pl/web/cepik/norma-emisji-spalin-euro-w-centralnej-ewidencji-pojazdow

O tym pisałem "Jeżeli automatyczna ......." 

W dniu 10.05.2024 o 07:24, Kazekkazek napisał(a):

A dzwoniłeś do urzędu komunikacji spytać?  Wygląda to tak, że dopiszą Ci normę euro według rocznika. Jeżeli byś miał dokument który potwierdza wyższą niż wynika to z algorytmu to wtedy trzeba taki dokument przedstawić

A tutaj napisałem co trzeba zrobić, jeżeli masz papier potwierdzający wyższą normę. 

W tej chwili w motocyklu niema to żadnego praktycznego znaczenia. 

W dniu 10.05.2024 o 12:49, Fudo napisał(a):

Regulacje dotyczące SCT nie dotyczą motocykli. Diagności nie pytają o wpis norm Euro, dziwne pytanie ze strony Policji.

 

Wszystko można wyjaśnić u "źródła"  pod podanym wyżej numerze infolinii. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...