Skocz do zawartości
Forum Burgmania

skrzynia DCT przyszłością???


grzybek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Klubowicze

W XXI w. nastąpiła  automatyzacja w szerokim zakresie, wspomagana elektroniką, np. w motoryzacji - mechanice pojazdowej i motocyklowej. Nadejdzie taki czas - nie wiem i nie potrafię tego doprecyzować kiedy, że pojazdy mechaniczne z tzw. ręczną skrzynią biegów pozostaną w mniejszości , a z biegiem lat staną się rarytasem i obiektem zabytkowym. Nie wiem co Wy sądzicie, ale wg. mnie wszystko zmierza w kierunku unicestwienia mechanicznych, ręcznych przekładni. 

https://www.scigacz.pl/Przekladnie,CVT,i,DCT,w,motocyklach,Dlaczego,wciaz,nie,sa,powszechne,43040.html

DCT

Odnośnik do komentarza

Bardzo ciekawa wizja, ale obawiam się że i tym razem może być za późno. 🤔 chodzi mi o elektryki. Jak szybko się rozwiną w dobrym kierunku (dużego zasięgu i szybkiego ładowania) to może się okazać że technologia DCT pójdzie w odstawkę razem z silnikami spalinowymi.

 Chociaż to co aktualnie oferuje Honda jest już chyba perfekcyjne.  😃 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Trafna uwaga. Fakt , świat zmierza w kierunku elektryków. Moją intencją było wskazanie, że stare sprawdzone rozwiązania przekładni manualnych  pozostaną wnet wspomnieniem a te, które pozostaną staną się ikoną rozwiązań motoryzacyjnych.

Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, grzybek napisał:

..., że stare sprawdzone rozwiązania przekładni manualnych  pozostaną wnet wspomnieniem a te, które pozostaną staną się ikoną rozwiązań motoryzacyjnych.

a tego to akurat nie jestem pewien. Musi nastąpić zmiana pokoleń 🙂 nawet nie dawno gdzieś w sieci wygrzebałem starą recenzję (testu) Burgmana 650, tak chyba z przed 10 lat, a może i więcej. I zapamiętałem jak testujący ( ponoć stary motocyklista, objeżdżony na nie jednym sprzęcie) jako największą zaletę skrzyni Burgmana 650 podawał to że można biegi zmieniać manualnie 😀 bo "ponoć" dopiero wtedy można z tego skutera (motocykla) wyciągnąć naprawdę wiele przyjemności z jazdy. 😀

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Dopracowane i sprawne CVT w maxi skuterach są OK ale... Po x-latach jazdy różnymi 2oo i nawiniętych nimi x-kkm, stwierdzam, że bezstratna DCT jest dla mnie bezkonkurencyjna.


f38b43bc989d77aeec88ff1d2c64b3ce.jpg

Odnośnik do komentarza
  • Tytuł został zmieniony na skrzynia DCT przyszłością???

Czytam na portalach motoryzacyjnych testy Hond z DCT i odnoszę wrażenie, że po ponad 10 latach redaktorzy ciągle i nadal nie mogą nadziwić się działaniu DCT. A wyjaśniają jak działa, a tłumacza jak pracuje, a zagłębiają się nad techniką zmiany biegów, a opisują jak zmieniać biegi tymi łopatkami.... I połowa artykułu jest o tym. Czy to oznacza, że większość czytelników to twardogłowi, którzy znają tylko zwykłe skrzynie? No bo w autach podobne rozwiązania są stosowane i nikogo to nie dziwi.

DCT jest mistrzostwem świata i konstrukcją niemal kosmiczną. Kto nigdy nie jeździł (nie mówię o przejechaniu 500m) ten nie doceni tego majstersztyku.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...