Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Jura K-Cz dojazd pod mury.


Kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
W weekend z Nat wybieramy się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Lecimy na 3 dniowy objazd wszystkich zamków i ich pozostałości. No prawie wszystkich, bo Ostrężnik sobie odpuścimy 🙂
Były już tematy powiązane z Jurą, ale teraz pytanie jest o odstęp, czyli czy da radę podjechać „pod bramę”. Konkretnie to mam na myśli obiekty:
- Pieskowa Skała (jeśli nie to gdzie najlepiej zaparkować?)
- Rabsztyn
- Ogrodzieniec
- Bobolice?
Czy raczej nie ryzykować i po prostu stanąć na parkingu jak inni?
Domyślam się, że miejscowi pilnują interesów i raczej na stawianie na dziko, czy przytulenie się do drzewa to zgody nie ma?

PS A tak przy okazji. Polecacie jakieś fajne miejsca widoczne z siodła a będące na trasie?
 

JuraKCz.jpg

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Generalnie parkingi są niedaleko zamków ( szczególnie tych obleganych  ) więc bliżej już nie bardzo jest jak podjechać .

Tak samo Mirów :plac pod ruinami ok 100m .

Tragedii nie ma

Odnośnik do komentarza

Jak Ogrodzieniec to i Góra Birów. Co prawda rekonstrukcja, ale blisko. Parkingi prywatne, trochę z buta trzeba iść. No i sama atrakcja po dlugich, stromych schodach. 

Odnośnik do komentarza

No właśnie chodzi o to by nie chodzić bo ja spacerować to po płaskim raczej wolę. No i tym bardziej, że będziemy na jednym rumaku, z bagażami, i w kompletnych ciuchach 🙂

Odnośnik do komentarza

Zamki to wieże, to górki, wzniesienia☝️Smoleń, Góra Birów... jak i większość to wspinaczki - bez przesady oczywiście ale płasko to jest tylko na dziedzińcach😜. Chyba najbardziej płasko położony jest zamek w Siewierzu a i parking blisko i za darmo. Będzin też nie wysoko ale w środku wieża a w niej duuuuża wystawa białej broni. I co, dookoła tylko pochodzicie? To Jura☝️ a zamki budowali na wzniesieniach🤷‍♂️ - odradzam pełny rynsztunek, bo można polec😜

Odnośnik do komentarza

😀 koledzy nie załapali 🙂 Kamil nabył "motór" co teoretycznie nadaje się do jazdy po za asfaltem, to by chciał wykorzystać, a wy mu tu .........

Pewnie wszędzie się da wjechać pod sam zamek, ale zawsze robisz to na własną odpowiedzialność. Niestety, ale jak i którędy to mogli by podpowiedzieć tylko tubylcy 😃 na forum skuterowym to trochę "słabe pytanie" 🤣

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Większość tych zamków zwiedziłem "wielokrotnie" i dojście 200-300m to pikuś nie ma stromo

Troszkę większy spacer jest na zamek Grodno , Chojnik czy w Bolkowie bo są na konkretnych wzniesieniach ale to trochę dalej na zachód ( że o zamku Drakuli - Poeneri nie wspomnę : 1480 schodów 🤣 )

 

Nie marudzić ZWIEDZAĆ !

Odnośnik do komentarza

Endriu jako, że bywam na tych zamkach to powiem, że oblegane są przez turystów z roku na rok co raz bardziej. A co za tym idzie jest co raz więcej miejsc parkingowych płatnych. Gminy wiedzą, że na turystach można zarobić i ułatwiają usługi i handel w rejonach zamków. Jeszcze 3lata temu na Smoleń wchodziło się za darmo, dziś za wejście płacisz. Oczywiście wspiera to renowację tych obiektów - są zadbane. Mimo dodatkowych kosztów ludzi jest więcej a z tego powodu kontrola tych miejsc również. Ludzie spacerują w okolicach zamków z rodzinami i... nie będzie to coś dziwnego... ale wszystkie zjazdy poza wytyczone trasy mogą skończyć się w najlepszym wypadku złym wyrazem twarzy "tubylców". To jest Park Krajobrazowy Orlich Gniazd☝️ a więc ma inne prawa. 

PS

Już nie dojedziesz pod większość zamków, bo grodzą je co raz szerzej poszerzając tereny na które już poza rowerem jest zakaz wjazdu. Nie zawsze jest to po to, by było korzystniej dla podziwiających te zabytki. Czasami jak w Ogrodzieńcu służy to tylko umożliwieniu dostawienia kolejnych kramów, placów zabaw., parków miniatur etc. 

Jak napisał Artur odległość i wysokość nie jest jakimś wyczynem - zwłaszcza w rozłożeniu tej trasy na trzy dni. 

Jak lubicie rybki to polecam Złoty Potok. 

Odnośnik do komentarza

Motór, czy nie motór chodzi o to by za daleko nie łazić... ot i cała historyja 😉😀 

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Tu troszkę potwierdza się moja teoria, że dobra lokalizacja parkingu to dla miejscowego jest istną żyłą złota. W czerwcu zjechaliśmy Kotlinę Kłodzką i jeleniogórską okolicę i tam było to samo. Oczywiście Jura to Park, mam zamiar to uszanować i nie mam zamiaru robić rzeczy, których się nie robi. No i teraz wiem, że bez większej ilości drobnych na parking to się nie obejdzie. 

Jedziemy na 3 dni ale jest kilka "ale": w piątek nie wiadomo o której ruszymy, nie wiadomo czy będzie padać, chcemy odpocząć bez nabijania kilometrów ani pieszo ani moto.

 

PS A z tym spacerem do różnych miejsc to różnie bywa. Widywałem naszych klubowiczy, którzy znając (bądź nie znając) miejscowe realia wbijali się tam, gdzie ja bym nie wjechał.

Odnośnik do komentarza

Oceniam, że większość zamków uda Wam się zobaczyć za parking nie płacąc, bo większa część parkingów (bynajmniej w ubiegłym roku tak było) jest bezpłatna a przed innymi powinno udać się na jeden moto załapać jakąś lukę -będzie trochę dalej. Płacić to już na pewno trzeba za wejście na zamki. Z tego co pamiętam to w Korzkwi do zobaczenia jest tylko niewielki dziedziniec (reszta nie udostępniona) i za to opłat nie pobierali.

Odnośnik do komentarza

Nazir gdzie nocujesz ja 1 nocleg miałem w fajnym hoteliku "KINGA" Żarki-letnisko,Nadrzeczna 35  pokoik dwuosobowy 170zł jest też bar niedrogi śniadanie w cenie, a więć Olsztyn 8zł pod samym zamkiem, Mirów 7zł pod zamkiem, Bobolice 5zł 100m od zamku,Morsko bezpłatne uważaj tylko nie daj się zwieść GPS na szutrową drogę bo będzie ciężko szukaj asfaltu,, Pilica pod dworkiem bezpłatnie nie bardzo jest co zwiedzać, Smoleń 18zł warto i nie warto sami ocenicie ale widok z wieży bezcenny, ogrodzieniec wjedż do samego miasteczka i w lewo na stragany tam będziesz miał około 200m nie zapomnij wejć do sali miniatur ponoć jest tam ponad 20 miniatur zamków jury, ja o tym nie wiedziałem wejście na zamek 19zł, Rabsztyn na dole parking jakieś 200 m pod górę spoko jest ścieżka 15zł, nie wchodziłem,Ojców 18zł ale parking bardzo daleko i za 18 złotych oglądnąć bramę wejściową i basztę szkoda kasy beka, Natomiast Pieskowa Skała 24 zł od osoby watrto piękny jest choćby sam ogród wjedż za zamek z tyłu jest bezpłatny parking, no i na sam koniec Tenczyn bezpłatny wstęp ale za to zapłacisz za parking 5zł od motura ale warto zobaczyć odrestaurowywany zameczek i na tym by było tyle, jestem zadowolony, na pewno tam jeszcze wrócę. Powodzenia i słoneczka

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Ziga1 napisał:

Nazir gdzie nocujesz... 

🤭 20km od zamku w Siewierzu w 🏡 🤣🤣

Do pozostałych zamków mam tak blisko, że już nie jeżdżę🤪

Fajnie i konkretnie odpisałeś na Kamila zapytanie💪

Tak to jest, że ci najbliżej ☝️mają najmniej wiedzy o tym co mają pod nosem - 🤷‍♂️ Ostatnio mówiłem Halince ( wypad <z>Migiem do muzeum lotnictwa w Krakowie) , że zachwycam się widokami Bielska, Bieszczad... a sam często (bezmyślnie) jadę po swojej okolicy, gdzie ze wzniesień bardzo daleko widać i na ogół jest to piękny widok - miejscami jak tereny np. Bochnii. 

Odnośnik do komentarza

Olsztyn

Mirów

Bobolice

Morsko

Pilica

Smoleń

Bydlin Ogrodzieniec

Rabsztyn 

Będzin    -  mozliwy

Pieskowa Skała

Korzkiew 

Tenczyn

Lipowiec w Babicach

taki mam spis na dzisiaj choć będzie się powiększał choćby o zamek na Wawelu

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, Ziga1 napisał:

taki mam spis na dzisiaj choć będzie się powiększał choćby o zamek na Wawelu

Fajny spis, skopiowałem i wykorzystam do celów wycieczkowych w miejsca gdzie jeszcze nie byłem.

Wawel zwiedziłem kilka razy, od czasu jak został zbezczeszczony już tam nie bywam, nawet będąc w Krakowie omijam z daleka by się nie denerwować.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Ja też spis skopiowałem, bo od dawna wożę się z zamiarem przejechania przez zamki jury. Może to zrobię w tym roku między Bieszczadami a Valaskiem. Dzięki.

Odnośnik do komentarza

Pilica to  kościół w rynku i Sanktuarium. Zamku nie ma. Jest pałac mocno zaniedbany i wyraźne tablice-teren prywatny. Wstęp zabroniony.  Warto Górka Przeprosna Siedlec i Skala Miłości Mstów. A w Olsztynie ruchoma szopka. Legenda i prawda o Zamku. 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

M

4 godziny temu, stefanekmac napisał:

Jest pałac mocno zaniedbany i wyraźne tablice-teren prywatny. Wstęp zabroniony.

Można wejść na własna odpowiedzialność. Fakt że pałacyk zaniedbany ale warto zobaczyć. Ziga1 chyba potwierdzi.

Odnośnik do komentarza

Pewnie trasa już zrobiona ,ale może ktoś jeszcze się wybiera to polecam na trasie z zamku Rabsztyn do Pieskowej Skały to miejsce co na foto, oznaczone na Google Maps jako Horror Tree, znana jest też nazwa Drzewo Wisielca. Zrobiłem podobna trasę też w lipcu co można zobaczyć na filmie.224017292_4539128709479229_814075490215181293_n.thumb.jpg.5095197667308e7f69be7d43ffeaa9c3.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza

Trasa zrobiona i stwierdzam, że spędziliśmy fajny weekend.

Poniżej wstawiam to co zaobserwowaliśmy:

Zamek Rycerski w Korzkwi (odrestaurowany)

Zamek wyremontowany

Ładny zameczek, można podjechać

Ruiny Zamku w Ojcowie

Ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie

Parking i podejście pod górę (do miejsca jedzie się fajną drogą)

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Królewski w Pieskowej Skale

Wiadomo, że pilnują i trzeba się przespacerować np. po chodkach

Zamek Rabsztyn

Ruiny Zamku Rycerskiego w Rabsztynie

Podjazd na parking i spacer

Ruiny Zamku w Bydlinie

Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie

Parking przy cnentarzu i spacer ok 300m

Pałac Pilcza

Ruiny

Teren prywatny, zakaz wjazdu ale można wejść na własną odpowiedzialność (parking przy wejściu)

Zamek w Pilicy

Ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy

Podjazd na parking (np. dziki) i spacer

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny Zamku Rycerskiego w Ogrodzieńcu

Cepeliada pełną gębą, moto zostawiamy na dole, na początku deptaka, wejście na dziedziniec zamku płatne 19zeta (+ opłata za zamek)

Ruiny Zamku w Siewierzu

Zamek Biskupów Krakowskich w Siewierzu

Podjazd pod same mury, wejście na teren zamku free

Ruiny Zamku Bąkowiec w Morsku

Ruiny Zamku Rycerskiego "Bąkowiec" w Morsku

Podjazd pod sam zamek, na parking ośrodka wypoczynkowego

Królewski Zamek Bobolice

Zrekonstruowany Zamek Królewski w Bobolicach

Wjazd na parking ale niczego z niego nie widać bo dosadzono drzewa i trzeba wejść na teren kompleksu (płatne) + opłata za zamek

Ruiny Zamku w Mirowie

Ruiny Zamku Rycerskiego koło Mirowa

Podjazd pod bramę na teren (zamek w remoncie)

Zamek Ostrężnik

Ruiny zamku

Odpuściliśmy - kilka głazów w lesie

Ruiny Zamku w Olsztynie k/Częstochowy

Ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie

Teren prywatny, trzeba poszukać parkingu i się przespacerować

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Poza trasą

Odnośnik do komentarza

Obok Zamku  Rabsztyn jest chata Kocjana. Dzięki niemu wykryto bazę rakiet v1. Przy tym jest mini skansen w chacie. Wg mnie warto zajrzeć. 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
3 godziny temu, Kamil napisał:

Trasa zrobiona i stwierdzam, że spędziliśmy fajny weekend.

Poniżej wstawiam to co zaobserwowaliśmy:

dobra robota👍

Odnośnik do komentarza

Ładnie 🙂 ale oprócz tabelki fajnie by było zobaczyć kilka zdjęć. 

"Wiadomo, że pilnują i trzeba się przespacerować np. po chodkach"  -  a co to są te "chodki"  w Piaskowej Skale ?  🤔

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...