Skocz do zawartości
Forum Burgmania

KREW RATUJE ŻYCIE - jestem Krwiodawcą


Rekomendowane odpowiedzi

Założę taki temat, może z czasem ktoś coś napisze, pochwali się że też jest KRWIODAWCĄ albo może kogoś namówię do oddana KRWI ;)  
Już za jakiś czas w okresie urlopowym jest duża liczba wypadków komunikacyjnych, zwiększa zapotrzebowanie na krew – ten najcenniejszy i niezastąpiony lek. Dodatkowo dzieje się tak z powodu zwiększonej w tym czasie liczby wypadków podczas prac w rolnictwie, czy też z powodu innych wypadków. Niestety wakacje zmniejszają aktywność krwiodawców, ponieważ wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, często do miejscowości, w których nie ma placówek krwiodawstwa, ograniczają możliwość oddawania krwi. Polski Czerwony Krzyż po raz kolejny w ramach akcji „Wakacyjna Kropla Krwi” apeluje o oddawanie krwi w wakacje. Oddając krew - darujesz życie!
Także zachęcam Kolegów i Koleżanki do oddawania KRWI, jeżeli ktoś ma taką wolę lub chęć oddania albo pomocy .. Każdy chyba prawie z nas jest kierowcą i różne są sytuacje na drodze, czy podczas jakieś choroby, zabiegu i lepiej żeby nigdy nie było takiej potrzeby, że potrzebna jest Krew do uratowania życia. Ale jeżeli taka sytuacja miała by miejsce to dobrze żeby było więcej ludzi co oddają Krew i żeby ta Krew była jeżeli by była taka potrzeba. Może jest ktoś u na forum co oddaje to proszę o jakaś fotkę lub wpis, 
mi jakiś czas temu wybiło na liczniku 51 litrów oddanej KRWI,  mam nadzieję że komuś się przydał mój dar  :)

NWGgkyH.jpg?1

A przed Świętami zadzwonił Prezes Oddziału Rejonowego PCK, że czeka dla mnie MEDAL z MINISTERSTWA ZDROWIA za długoletnie oddawanie krwi i wczoraj odebrałem :) 

aeep8Oc.jpg?1

Czy wiesz że :

Krew ogólnie jest niezastąpiona. 

• Wystarczy chcieć. To nie boli! 
• Wystarczy 30 minut. 
• Wystarczy mieć dowód osobisty. 
• Należy zjeść lekkie bezbiałkowe śniadanie. 
• Jednorazowo oddaje się zaledwie 450 mililitrów krwi.

Przywileje i ulgi dla honorowych dawców krwi

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one honorowych dawców krwi lub dawców z tytułem „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Tytuł „Honorowy Dawca Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew. Natomiast tytuł ZHDK opisaliśmy dokładnie tu:

Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

  • Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kcal (tj.: 8 czekolad, 1 wafelek, 1 sok)
  • Zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach; zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy. Przy tym uprawnieniu należy zwrócić uwagę na trzy sprawy:
    – to na pracodawcy spoczywa obowiązek zwolnienia pracownika
    – pracodawca powinien być wcześniej uprzedzony o nieobecności
    – pracownik – krwiodawca otrzymuje zwolnienie z pracy na dzień w którym oddał krew lub na kilka godzin jeżeli z przyczyn medycznych nie doszło do donacji
  • Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa
    Podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie dokonuje się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi (lub osocza) przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1litr pobranej krwi, tj. przez 130zł. Odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu (w przypadku „ryczałtowców” 6% przychodu), wykazanego w zeznaniu.
  • Zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi
    Zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi
  • Krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych
    O tym, że będziemy chcieli wyniki badań najlepiej poinformować personel stacji w czasie rejestracji lub w czasie badania poziomu hemoglobiny
  • Karta identyfikacyjna grupy krwi – Krew-Karta
    Każdy dawca, który kilka razy oddał krew, w niedługim czasie otrzymuje bezpłatnie lub za niewielką opłatą kartę identyfikacyjną grupy krwi. Szczegółowe zasady wydawania Krew-Karty określają wewnętrzne przepisy centrów krwiodawstwa.

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:

  • Leki za zniżkami. Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość kupowania NIEKTÓRYCH leków ze zniżkami
    Można je będzie otrzymać bezpłatnie jedynie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza albo felczera nie będącego lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept.

Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów.
Świadczeniobiorcy, którzy posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawili legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

  • Po otrzymaniu tytułu ZHDK i oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej (różne przepisy w różnych miastach)
  • Zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”.

Honorowy Dawca Krwi

Honorowym Dawcą Krwi zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała honorowo krew. Honorowemu dawcy przysługuje

  • tytuł i legitymacja "Honorowy Dawca Krwi" (wydawana przez odpowiednią jednostkę publicznej służby krwi)
  • ekwiwalent w wysokości 4500 kalorii, zwykle "wypłacany" w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych.
  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
  • zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi i z powrotem,
  • zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi

Tytuł i odznaka honorowa "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" jest zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym honorowym dawcom krwi po oddaniu krwi w ilości podanej poniżej:

 

·  "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" I stopnia przysługuje honorowemu dawcy krwi:

1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej

     objętości ilość innych jej składników,

2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej

     objętości ilość innych jej składników.

 

   "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" II stopnia przysługuje honorowemu dawcy krwi:

1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej

     objętości ilość innych jej składników,

2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej

     objętości ilość innych jej składników.

 

     Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" III stopnia przysługuje honorowemu dawcy krwi:

1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej

     objętości ilość innych jej składników,

2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej

     objętości ilość innych jej składników.

 

 Uprawnienia zasłużonych honorowych dawców krwi

  • Zasłużony honorowy dawca krwi uprawniony jest do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen, a także w leki, które zasłużony honorowy dawca krwi może stosować w związku z oddawaniem krwi (listę tych leków ustala Ministerstwo Zdrowia).
  • Zasłużony honorowy dawca krwi ma prawo do przyjęcia poza kolejnością w poradniach działających w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a także do obsługi poza kolejnością w aptekach.
  • Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka Ministra Zdrowia "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
  • Wiele samorządów miejskich na własną rękę wprowadza zwolnienia z opłat biletowych w komunikacji miejskiej dla zasłużonych honorowych dawców krwi, przy czym w celu nabycia prawa do bezpłatnych przejazdów w różnych miastach obowiązują różne progi minimalnej ilości oddanej krwi.


 

 




 

Odnośnik do komentarza

Gratulacje dla ciebie czapki z głów dla Ciebie. Kiedyś mając więcej czasu troszkę oddałem krwi jak mnie pamięć nie myli około 7 litrów ale w porównaniu z tobą to kropla. Pozdrawiam serdecznie i tak trzymaj, zachęciłes mnie do powrotu do stacji i oddania krwi.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Niezła ilość gratulacje, ale o tym się nie wspomina większość krwiodawców ma problemy z ciśnieniem.

 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Zbys.ko gratuluję i jednocześnie dziękuję.
Wiem, że mimo iż ja osobiście nie skorzystałem i mam nadzieję nie będę musiał korzystać z takiego daru jakim jest między innymi Twoja krew, to wielu osobom ratuje ona życie. Prawdopodobnie każdy z nas ma w bliższej lub dalszej rodzinie kogoś komu krew była potrzebna.
Ja do tej pory oddawałem 3 razy, a po Twoim wpisie napewno niebawem znowu oddam krew.

Odnośnik do komentarza

Mam oddane 15.5 litra. Gdzie mi tam do Ciebie Zbychu. Ale od kilku lat regularnie oddaje. Ponadto oddałem szpik na przeszczep 2 lata temu. 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za miłe słowa :) 

14 godzin temu, coca76 napisał:

zachęciłes mnie do powrotu do stacji i oddania krwi.

Oby tak było :)  sami wiecie jak w dzisiejszych czasach jest, każdy by chciał coś za coś ;)  a nie wspomnę bez obrazy o młodzieży, że ciężko z młodych ludzi namówić do oddawania honorowo. Ale też jak sami wiecie jak nie raz jest, jakaś ciężka choroba, czy wypadek, czy cokolwiek związane z krwią, u kogoś w rodzinie i na gwałt potrzebna krew, wtedy ktoś prosi, błaga żeby pomóc bo takie nieszczęście :(  ale sam wiem jak to jest też chodzę do lekarzy i jednym z przywileji jest że mogę wejść w kolejkę poza kolejnością i pytam, wyjaśniam że jestem ZASŁUŻONYM KRWIODAWCĄ i wtedy zaczyna sie DYM, ludzie jakby mogli to chyba by zjedli za te pytanie, ( no jak to pan chce wejść, ja tyle czasu czekam, a pan taki młody, może pan poczekać )  ludzie nie rozumieją tego. 

 

13 godzin temu, Migu napisał:

ale o tym się nie wspomina większość krwiodawców ma problemy z ciśnieniem.

Może jeszcze mnie to nie dotyczy jeszcze, ale coś tam czasami mi podskakuje, szczególnie jak mi mija ze 2,5 miesiąca po oddaniu to głowa boli :(   szczerze nie pytałem się lekarza o to, ale też ktoś mi kiedyś wspominał o tym. Można może powiedzieć że są takie skutki uboczne ;)  

12 godzin temu, DaniL napisał:

Prawdopodobnie każdy z nas ma w bliższej lub dalszej rodzinie kogoś komu krew była potrzebna.Ja do tej pory oddawałem 3 razy, a po Twoim wpisie na pewno niebawem znowu oddam krew

Spoko ciesze się, że są jeszcze dobrzy ludzie :)  Też miałem przypadek w tamtym roku z moją żoną, że było potrzebne 6 jednostek krwi ( 3 litry ) i dobrze że była ta krew, bo inaczej było by kiepsko :( tak jak lekarz powiedział : proszę pana 10-15 minut i żona by zmarła. Oby nie było takich sytuacji, nie życzę nikomu. Także jeśli ktoś może i ma chęć oddawania krwi to w swoim imieniu bardzo DZIEKUJE, bo wiem że się przydaje krew i dobrze że ona jest w razie czego :) 

7 godzin temu, Andrzej.S napisał:

44,020 l tylko udokumentowane i takie tam błyskotki

Też Andrzeju pogratulować takiego wyniku !OKK SUPEROWO :)  no i FAJNE BŁYSKOTKI :rolleyes:  to chyba zależy od klubu do jakiego sie należy i prezesi wystepują o nadanie jakiegoś odznaczenia i nagradzają takich ludzi :)  U mnie jest taki sobie klub i byle jak to wszystko jest :(  ale dobrze że cos tam dali ;)  

38 minut temu, zucio1 napisał:

Mam oddane 15.5 litra. Gdzie mi tam do Ciebie Zbychu. Ale od kilku lat regularnie oddaje. Ponadto oddałem szpik na przeszczep 2 lata temu. 

Też jestem dawcą szpiku i też dobrze że są tacy ludzie że są zarejestrowani w bazie DAWCÓW SZPIKU, i że komuś uratowali życie, JAK TY :):)  SUPER  :) a odnośnie krwi to nie jest tak źle Tomku ;)  też masz trochę oddanej, musimy kiedyś się spotkać w Olsztynie w Krwiodawstwie ;)  ja przeważnie oddaję w soboty, bo tak tylko mogę. Także moźe kiedy do zobaczenia :) pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza

Teraz w większości w klubach PCK świętują Krwiodawcy z okazji Dni Krwiodawców i 60 lecia Polskiego Czerwonego Krzyża,  ja też wczoraj miałem oficjalne wręczenie medalu HONOROWY DAWCA KRWI ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU  -  oddane 53 litry krwi.  Dobrze że są jeszcze tacy ludzie którzy bezinteresownie niosą pomoc innym :) 

yWu8yPz.jpg

Pd5TJpF.jpg

PmAb98e.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Piękna idea, wspaniale są tacy szlachetni ludzie, także wśród nas. Osobiście bardzo Wam dziękuję :notworthy:, bo w 2106 po wypadku miałem 2 operacje i prawdopodobnie też dostałem krew.

Sam oddałem honorowo 450 ml jeszcze w czasie szkoły średniej, ale był to tylko jednorazowy gest. Szkoda.

Odnośnik do komentarza

Gratulacje dla wszystkich Dawców. Początkowo okazjonalnie oddawałem krew w związku z potrzebami jakie się mi trafiły wsród rodziny i znajomych. Teraz od kilku lat jest to już systematycznie i gorąco zachęcam wszystkich - jeśli nie macie przeciwwskazań to dlaczego nie pomagać innym. Niech każdy znajdzie choćby jeden swój powód i niech to kontynuje. Tak mnie to zakręciło że ostatnio zarejestrowałem się jako Honorowy Dawca Szpiku do czego również gorąco zachęcam - może już czeka ktoś kto potrzebuje mojego materiału.

Odnośnik do komentarza
Dnia 5.04.2018 o 04:40, Andrzej.S napisał:

44,020 l tylko udokumentowane i takie tam błyskotki.

 

Dnia 18.11.2018 o 10:50, zbys.ko napisał:

Teraz w większości w klubach PCK świętują Krwiodawcy z okazji Dni Krwiodawców i 60 lecia Polskiego Czerwonego Krzyża,  ja też wczoraj miałem oficjalne wręczenie medalu HONOROWY DAWCA KRWI ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU  -  oddane 53 litry krwi.  Dobrze że są jeszcze tacy ludzie którzy bezinteresownie niosą pomoc innym :) 

 

 

 

Szacun Panowie :notworthy::notworthy::notworthy::notworthy:

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Wielkie Dzięki za Wasze oddanie. :clapping:

Ja również musiałam dostać kilka jednostek w swoim życiu, dlatego tym bardziej jestem wdzięczna za Waszą chęć pomagania innym

0c362ad5fd7eee44med.jpg

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy
Wielkie Dzięki za Wasze oddanie. :clapping:
Ja również musiałam dostać kilka jednostek w swoim życiu, dlatego tym bardziej jestem wdzięczna za Waszą chęć pomagania innym
0c362ad5fd7eee44med.jpg
Ewcia jak dostałaś moją to będziesz łysa jak ja

Wysłane z mojego UMI_SUPER przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Dnia 19.11.2018 o 18:24, EndriuBis napisał:

ale w tym wypadku naprawdę WARTO :)    gratulacje,  !OKK

 

Dnia 19.11.2018 o 21:21, Piootr napisał:

Piękna idea, wspaniale są tacy szlachetni ludzie, także wśród nas. Osobiście bardzo Wam dziękuję :notworthy:

 

Dnia 20.11.2018 o 06:32, Termi_N napisał:

Gratulacje dla wszystkich Dawców.

 

Dnia 20.11.2018 o 11:55, Sobier napisał:

Szacun Panowie :notworthy::notworthy::notworthy::notworthy:

 

Dnia 21.11.2018 o 11:32, Ewa B-B napisał:

Wielkie Dzięki za Wasze oddanie. :clapping:

Dzięki Wszystkim za Miłe i Dobre słowo :)  !OKK  Też się cieszę że może mogłem pomóc komuś jeżeli była potrzebna krew :) bo tak jak mówią KREW RATUJE ŻYCIE, też miałem problem jakiś czas temu z moją żoną :wub:  i była potrzebna krew, to dobrze że była, bo inaczej odeszła by i wtedy był by płacz :( I uważam że naprawdę to jest piękny gest że ktoś oddaje i komuś jest tak krew przydatna :) tak jak nie którzy z WAS mieli taką przykrą sytuację że coś tam się stało i dobrze że była dostępna :) ale niektórzy ludzie tego nie rozumieją, jeżeli ktoś nie miał do czynienia z taka sytuacją. Jeżeli ktoś z Was oddaje i pewnie wiecie, że nam jako krwiodawcom należy sie wejść poza kolejnością gdzieś u lekarza, normalnie MASAKRA,  jak wtedy ludzie mają wiele do powiedzenia, bo jak tak wejść poza kolejnością, a bo pan taki młody, a bo ja tyle czekam itp :angry:  wtedy się rozkręcam i daje do pieca IM wszystkim, dyskusja na całego ;)  szkoda że nie ma zrozumienia wobec innych ludzi, ale pomału jakoś coś tam dociera, chyba że u nas na zadupiach tak jest z tym zrozumieniem  :unsure: Ale najważniejsze, że jeszcze są ludzie z wielkimi sercami o pomagają bezinteresownie innym  i chwała im za to  :)!OKK :notworthy: także po raz kolejny zachęcam jeżeli ktoś może i chce to niech oddaje ten niezastąpiony i cenny lek :)  bo jak mówią : krwi nie da się wyhodować ani zrobić   tak jak tabletki czy syropku, a na pewno potrzebującym sie przyda i oby więcej było takich ludzi co oddają :)  

  

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

U mnie już jest 14 litrów i gonię mojego tatę który wczoraj odebrał medal "Zasłużony Dla Zdrowa Narodu".15c78ee7553185e004e368b04d331886.jpg

Wysłane z mojego UMI_SUPER przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Dnia 24 listopada 2018 o 13:16, Andrzej.S napisał:

A myślałem że Ja mam coś z głową i oddawałem krew.emoji6.pngemoji106.pngemoji122.pngemoji851.png

Andrzeju,

Przez lata dałeś sobie utoczyć dziesiątki litrów krwi za garstkę błyskotek, czekoladę po każdej donacji i kilka trudnych do wyegzekwowania przywilejów. Chyba jednak masz coś z głową. Pocieszające jest to, że nie jesteś jedyny.

Pozdrawiam serdecznie,

Marcin (około 24L - dokładnie nie wiem, bo od kilku lat oddaję płytki a tu ilość preparatu się zmieniała i przelicznik na krew pełną też)

 

Odnośnik do komentarza

Możesz szybciej nabijać licznik oddając składniki krwi a nie krew pełną. Krew pełną możesz oddać co 2 miesiące a na przykład płytki co 4 tygodnie, tyle że sama procedura trwa ze cztery razy dłużej. No i pytanie czy zduńska stacja na separator...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...