Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Jak najlepiej parkować skuter podczas silnego wiatru ?


thales

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest dość banalny ale zanim sprawdzę na własnej skórze może ktoś podzieli sie doświadczeniem.

Z racji tego,że u mnie wieje często i mocno chciałem zapytać jak najlepiej parkować skuter by wiatr go nie przewrócił.Czy lepsza jest stopka centralna czy boczna.Oczywiście najlepiej jak mamy garaż albo zaciszne miejsce ale  w moim przypadku poki co nie ma ani jednego ani drugiego.Szukam własnie czegoś do wynajecia ale w Bastii to nie jest takie proste.Kwiecień,maj,październik i listopad to są miesiące,w których wiatr dochodzi w porywach nawet do 140 km/h w moich okolicach.Kilka maszyn już widziałem poprzewracanych choć mnie się to jeszcze nie zdarzyło.I tak sie zastanawiałem czy sposób parkowania ma jakikolwiek wpływ na stabilność skutera.

Odnośnik do komentarza

ma.

Prawidłowość dotycząca większości skuterów z prawidłowo obliczoną boczną nóżką (czyli większości gdzie nikt przy nóżkach nie dłubał) jest taka że stabilniej stoi na bocznej niż na centralnej.

Na bocznej stoi niżej niż na centralnej (obniżony środek ciężkości) i tak generalnie ma szerzej rozstawione punkty podparcia niż stojąc na centralnej (na trójkącie o większym polu. Nie ma tendencji do "gibania się" przód-tył na bocznej wiec nawet wiatr od tyłu nie zepchnie go z centralki w przód.Wiec na bocznej jest pewniej - o ile boczna nie jest taka że się sama składa jak się skuter postawi do pionu - bo jak lekko odciąży skuter to nóżka się złoży (kumpel ma tak w hyousungu 125). Wiec boczna i przednie koło skręcone w stronę nóżki i zablokowane. Jak skuter ma hamulec postojowy to też pomaga.
Natomiast wiatry 90km i więcej to już zasadniczo wiatry przewracające jednoślady - zwłaszcza jeżeli mają dodatkowe powierzchnie: szyby turystyczne, duże kufry, motokoce lub są pod plandekami

Tutaj moje nagrane kamerą monitoringu. Czarny waży 104kg ale nie jest obudowany i nie widać żeby go ruszało, srebrny waży 170kg i jak widać wiatr go podnosi - i t był podmuch od przodu. Nie wiem czy jakby ten czarny nie robił wtedy za owiewkę to by się nie skończyło gorzej.
Wszystkie stojące na centralkach wtedy leżały a moje nie. Podmuchy były koło 100km/h bo kładło drzewa na osiedlu

 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za materiał filmowy i sugestie.Ja mam takie same przemyslenia ale wolałem sie upewnić czy w praktyce działa to w sposób adekwantny.Własnie w tej chwili mam podmuchy dochodzące do 100 km/h,na szczęście z dwóch stron jest mur choć tył skutera wystaje poza jeden bok jakieś pół metra.Postawiłem jednak najbliżej jak tylko sie dało.Dostrzegłem,że większość maszyn stoi na bocznej.U mnie boczna nie składa się sama ,potrzeba przyłożyć nieco siły by wróciła na swoje miejsce.

Tak czy inaczej szukam garażu,bo stoi jeszcze auto,które te jest narażone na różne latające przedmioty jak kosze na śmieci.

Odnośnik do komentarza

btw, w Kymco bet&Win boczna składa się sprężyną sama. Podnosisz skuter i po nóżce...

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...