Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Jak planujecie trasy ?


stator

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi przede wszystkim, jak projektujecie swoją podróż, aby było ciekawie?

Wybieramy się z ekipą z Trójmiasta na spacerek z Gdańska do Gdańska, przez Świnoujście, Drezno, Pragę, Bogatynię, Opole, Zakopane, Kielce.

Google mapy pokazują zazwyczaj kilka tras. Osobiście, chciałbym wybrać te fajne, z winklami i widoczkami. Nie wiem jednak, czy Automapa, Here, czy inna nawi wytyczy najfajniejszą drogę.

Jak radzicie sobie z takim problemem?

Odnośnik do komentarza

Hmmmm to zależy, ja moją podróż do Trójmiasta i Helu wybierałem na podstawie przewodników po Polsce (kilku, bo każdy miał inne zabytki i miejsca w propozycjach), a przede wszystkim korzystałem z Panoramio, a dziś już opcją Maps Google. A mianowicie wybierałem kilka wariantów dotarcia z punktu A do punktu B. Tak jak to często robi Maps Google (szybka, krótka i optymalna). I każdą z tras śledziłem na przybliżeniu na Maps Google (trzeba rozwinąć w prawym dolnym rogu opcję Odkrywaj świat). I wtedy szukałem ciekawych i malowniczych widoków po drodze, zabytków i ciekawych miejsc. Do tego brałem zawsze po uwagę zasięg mojego moto i odległość jaką pokonam na raz. Do tego dużo szukania w internecie. Np. na stronie Miasta Gdańsk znajdziesz super mapę do wydrukowania z planem miasta i zabytkami naniesionymi na nią za darmo (lepsza niż te wszystkie przewodniki razem wzięte), tak samo ma dużo innych miast.

Odnośnik do komentarza

http://pl.wander-book.com/mapa.htm

Obejmuje tereny w które chcesz jechać.

Osobiście lubię zwiedzać i trasę ustalam pod kątem ciekawych obiektów itp.  Przy tak długiej trasie to wręcz wskazane. Przejechać trasę dla samych kilometrów lub po to abym mógł powiedzieć że byłem np. w Pradze (1 godzinę) to dla mnie za mało. Brałem już udział w takiej wycieczce gdzie ważne było zebranie naklejek na kufry. Nigdy więcej. W rezultacie musiałem te miejsca objechać jeszcze raz-dwa. Jeśli mam czas unikam autostrad. Następnie zaglądam na mapę google earth i mniej więcej widzę gdzie może być ładnie. Przeglądam strony o ciekawostkach z danego regionu - okolicy i dostosowuję trasę do nich. Lubię zwiedzać Czechy i Słowację. Korzystam z w/w strony oraz z przewodników - ulotek darmowych które znajdziesz na ważniejszych obiektach przy granicy.

Dlaczego z Pragi przez Opole do Zakopanego? Ale jeśli już będziesz jechał tą trasą to zahacz o Czeski Raj (kilka zmków i skalne miasta)- mało u nas znany, można wcześniej zaliczyć Mlada Boleslav - muzeum skody. Jeśli zakrętasy to polecam znane u nas w rejonie Cervenohorske Sedlo.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
Godzinę temu, stator napisał:

Nie wiem jednak, czy Automapa, Here, czy inna nawi wytyczy najfajniejszą drogę.

Nie wytyczy.

Here już do nawigowania tras podróżniczych się nie nadaje ( tylko z A do B bez możliwości wyboru innych dróg niż sama zaproponuje)

Co innego AutoMapa. Ona sama też nie wytycza najciekawszych , widokowych  ale można ją zmusić wstawiając dowolną ilość punktów pośrednich i jechać np. tylko białymi drogami albo nawet takimi co pokażą się jak długo będziesz powiększał skalę ( sam w wyjazdach wycieczkowo-turystycznych wytyczam właśnie trasy w 90% po białych drogach)

Tam najczęściej są najfajniejsze ,dzikie  i jeszcze mało odkryte wsie , widoki itp. Czasem drogi mają kiepski asfalt i są nie za szerokie ale bez problemu skutem dajemy radę.

Jak ognia unikam autostrad ,ekspresówek i innych szybkiego ruchu. A i czerwonym już odmawiam. Teraz raczej tylko żółte i białe.

 

PS

1 godzinę temu, stator napisał:

spacerek z Gdańska do Gdańska, przez Świnoujście, Drezno, Pragę, Bogatynię, Opole, Zakopane, Kielce.

Pokaż na Google mapach np odcinek koło Zakopanego jaki masz na myśli to ja pokażę ci jak sam wytyczył bym trasę w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza

Nie planuję trasy.!  A dlaczego.?

Bo najpierw planuję co chcę obejrzeć.! Trasa wyjdzie sama... choć zawsze można ją nagiąć by przejechać się na przykład drogą "stu zakrętów", czy zaliczyć jakiś tunel, fajny most itp. 

Z Navigatorem (uważam, że najlepszy znawca dróg w Polsce) zawsze staramy się wybierać tak trasę aby w miarę możliwości omijać autostrady i trasy ekspresowe.  Nic ciekawego grzać taką drogą, Eeeeeeeeee...nie ma co potem wspominać.

Co innego drogi lokalne - zawsze jest co podziwiać, czy spontanicznie coś zwiedzić, czy wykąpać się w jakimś jeziorze przy drodze w upalny dzień ! To jest dzikie.! ( hee... he... "Gang Dzikich Wierzy")

Zdarza się też wybrać drogę na żywo w czasie trwania trasy... 

 

Planujemy w tym roku taką wycieczkę (trasy jeszcze nie ustaliliśmy):

A tak było w zeszłym roku:

Ale.! Ale staram się jeszcze tak dobierać atrakcje do bazy noclegowej i odwrotnie by wychodziło jak najwięcej noclegów w jednej bazie. 

Z doświadczenia już wiem  że trudno znaleźć chętnego właściciela na wynajęcie jednego noclegu. Co innego hotele... Ale za to kasa duuużo większa.! 

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
2 godziny temu, stator napisał:

Oto mój pomysł na trasę Opole - Zakopane:

Akurat ta trasa jest taka jaką sam bym wybrał - chyba , bo  z tego linku nie widać ani ilości km ani nie ma możliwości edytowania - kiepsko :(

 

Godzinę temu, MISIEK napisał:

Nie planuję trasy.!

Aby na pewno ?

Godzinę temu, MISIEK napisał:

Trasa wyjdzie sama...

 

Godzinę temu, MISIEK napisał:

choć zawsze można ją nagiąć by przejechać się na przykład drogą "stu zakrętów", czy zaliczyć jakiś tunel, fajny most itp. 

Czyli jednak planujesz.

Sam przejazd od atrakcji do atrakcji najkrótszą czy najszybszą nie zawsze jest interesujący. Właśnie takie jej ustawienie aby biegła przez ciekawe miejsca , mało uczęszczane czy kręte to jak by nie bylo planowanie.

Co czynię z pasja.

 

Odnośnik do komentarza

Arturo, można edytować. Zmieniłem ustawienia, bo nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość. Długość trasy to 294 km, czas jazdy 5 godz. 24 min.

Misiek, a z gangu Dzikich Wieprzy, najbardziej podobał mi się tekst: wyrzućcie zegarki i w drogę!

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Nie planujemy sztywno trasy!

Rzadko się zdarza że jest to najkrótsza trasa z punktu A do B.

Chodzi o to, że nie trasa jest priorytetem tylko atrakcje.! Dlatego trasa zmienia się często spontanicznie w czasie wycieczki. Atrakcje w czasie wycieczki też się zmieniają, niektóre wypadają inne dochodzą...

Czasami jest więcej czasu i dochodzą nowe atrakcje, a czasami odwrotnie trzeba podgonić i wyjątkowo wybieramy wtedy autostradę. Nie ma sztywnej trasy.!

 

Odnośnik do komentarza

Powiem szczerze , że osobiście nigdy nie planuję trasy. Tak kocham jeździć, że nie ma to dla mnie większego znaczenia. Wbijam cel do nawigacji i tyle. Lubię taką spontaniczność. W sumie to i tak zawsze trafiam do różnych nowych ciekawych miejsc :D.

Odnośnik do komentarza

No tak, ale planując w ogólnym tego słowa zaczeniu, wycieczkę, nie wystarczy wbić do nawi adresu. Trzeba przynajmnie z grubsza wiedzieć, którędy chce się jechać. Wbijając adres końcowy, możemy otrzymać wynik drogi, którą dojedziemy do celu. Bez większych atrakcji, winkli i widoczków.Dla tego pytam bardziej doświadczonych, czy trasa, którą sobie założyłem jest fajna i jak wytyczać takie tras także następnym razem.

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze
Godzinę temu, stator napisał:

Arturo, można edytować

Ale to chyba tylko ty możesz edytować .Ja nadal nie i nie widzę nawet ilości km.

Ja wolę taką wersję wyglądu

https://goo.gl/maps/Vgn3syTk9H82

 

Zdecydowanie dłuższa ale widoki Tatr BAJKA

I tu każdy może sobie dowolnie zmieniać.

33 minuty temu, Bobas napisał:

Powiem szczerze , że osobiście nigdy nie planuję trasy. ...... Wbijam cel do nawigacji i tyle. Lubię taką spontaniczność. W sumie to i tak zawsze trafiam do różnych nowych ciekawych miejsc :D.

Ale często bardzo atrakcyjne miejsca i drogi to takie boczne którymi nawi NIGDY nie poprowadzi jeśli jej do tego nie zmusisz właśnie planując wcześniej trasę.

 

Stator podeślij następny kawałek z Zakopca dalej.

Odnośnik do komentarza

Albo krótszą:

https://goo.gl/maps/dkacWYSeBfv

Jeśli macie nocleg w Bogatyni to polecam zwiedzić zamek i pałac Frydlant (Cz). Niedaleko od naszego zamku Czocha w Leśnej a różnica w wyposażeniu ogromna na korzyść tego czeskiego. Będziecie też niedaleko zamku Oravskiego (SK) gdzie kręcono jeden z odcinków  Janosika. Po zwiedzaniu tego zamku wjeżdżałem do Zakopca przez Chochołów. Polecam. Jest bardzo ładny i jest w nim muzeum. No ale to jeśli lubicie zwiedzać takie klimaty. Opole-Zakopane starczy spokojnie czasu żeby zwiedzić dwa miejsca.

36 minut temu, arturo-bb napisał:

https://goo.gl/maps/Vgn3syTk9H82

 

Zdecydowanie dłuższa ale widoki Tatr BAJKA

 

Zgadzam się z Tobą! Całe Tatry Wysokie od str. pd. Jeśli będzie pogoda warto przejechać kosztem odpuszczenia zwiedzania. Ale tylko jeśli będzie ładnie!

Odnośnik do komentarza

Arturo ! genialna trasa. Już tu kombinuję, jak ją wprowadzić w życie. Bo 7-miu godzin jazdy , to moja żoneczka może nie chcieć wytrzymać.

 

Odnośnik do komentarza

Arturo, Ty to potrafisz rozpalić zmysły.....Już mi ślinka cieknie na tą dłuższą opcję. 

Nawet przygotowałem wstępnie małżonkę na ten wariant.

Ponieważ nocleg faktycznie mamy w Poroninie, a czas zacznie nam się kończyć, to chcemy zaliczyć jeszcze sanki w Kluszkowcach i ruszyć już na północ.

Ale za wszelkie podpowiedzi bardzo dziękuję. Gdybym jednak miał jeszcze jakieś pytania odnośnie takich wypadów, na pewno będę Was molestował o sugestie.

Odnośnik do komentarza

Do planowania i rejestrowania tras trafiłem kiedyś na fajną stronę/aplikację: http://www.bikerseason.com/
Można zaplanować trasę (jedno lub kilkudniową) na komputerze, a potem korzystając z aplikacji w telefonie jechać wzdłuż zaplanowanej trasy, albo skorzystać z tras udostępnionych przez innych użytkowników.
Można też zapisywać trasy, którymi się podróżowało, dodawać zdjęcia itp.

Przykładowo: http://www.bikerseason.com/en/routes/57d67193b8b73?x=54.43254995563078&y=16.552861191210948&z=11

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Witam mike czy z "poziomu" kompa można wybraną trasę eksportować jako ścieżkę lub zbiór punktów (.gpx)?? Widzę że mapy opierają się o OSM :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...