Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Urodziny


dr.big

Rekomendowane odpowiedzi

  • Klubowicze

ale zdaje się, że w różnych latach. Co może świadczyć o tym, że niektórzy chcą pokazać wiek ale niekoniecznie datę urodzenia.

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Ciekawe, ile w grupie 67 osób jest Jubilatek !flower ?

Ja osobiście nie widzę powodów do ukrywania daty urodzenia :drunk: .

Metryka, metryką a mamy tyle lat na ile się czujemy :Jumpy: powiem więcej nasze hobby to taki wehikuł czasu powrót do przeszłości, czyni cuda odmładza i pozwala zapomnieć o kłopotach, codziennej gonitwie.

Dosiego roku.

Odnośnik do komentarza

Ma się to szczęście i z czystym sumieniem można dzisiaj zdmuchnąć kolejną świeczkę na torcie :drunk: Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla wszystkich maxiskuterowców !piwko

Odnośnik do komentarza

W sumie taka data urodzin to tzw "Dane osobowe", ktôrych zbieranie (wymóg podawania przy rejestracji) podlega pod odpowiednią ustawę i powinno być zgłoszone do GIODO, a same dane powinny być traktowane w sposób szczególny. Ja się więc nie dziwię tym sześćdziesięciu kilku osobom, że nie podały prawdziwej daty.

Odnośnik do komentarza

W sumie taka data urodzin to tzw "Dane osobowe",

Absolutnie sama data urodzin to nie dane osobowe.

Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić pośrednio lub bezpośrednio, mogą temu posłużyć:

numery identyfikacyjne (np. NIP, PESEL, nr paszportu);

jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne (DNA, wzór siatkówki, grupa krwi), umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.

Przykładowe dane osobowe to:

imię, nazwisko, adres osoby;

NIP, PESEL;

linie papilarne, DNA, wzór siatkówki;

informacje o sytuacji finansowej osoby (zaległości, zadłużenia, stan konta);

adres mailowy: a.kwiatkowska@szpitalna.ngo.pl (ale nie: kwiatuszek@onet.pl); adres mailowy będzie daną osobową wówczas, gdy zawiera takie informacje, dzięki którym bez nadmiernych kosztów, działań i czasu możemy ustalić tożsamość osoby (jeśli zawiera np. imię i nazwisko osoby);

adres IP komputera danej osoby.

Ps. A Ci co wpisują fantazy daty urodzin, to po prostu nas olewają, użytkowników tego forum i tyle.

Jeśli chodzi o adres IP komputera, użytkownik z własnej nie przymuszonej woli wchodzi na daną stronę, witrynę czym automatycznie sam ujawnia własne dane osobowe tj. swój IP a wtedy nie ma tu żadnego wykroczenia a ni przestępstwa. Basta.

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

No dobra Arkadiusz, ale jeśli mamy tutaj sytuacje, gdzie użytkownik podaje prawdziwą datę urodzin, do konta forumowego

przypisuje sensowny adres e-mail dodaje zdjęcie twarzy jako avatar i w bazie forum rejestrowane jest IP komputera

z którego się z forum łączy (bo ma publiczny IP), w stopce podaje swoje imię i nazwisko, albo adres strony domowej gdzie

takie informacje podaje, to są to "dane osobowe" czy nie ?

Generalnie, tożsamość człowieka, po "aktywności" internetowej nie jest trudna do ustalenia i dość często nie wymaga to

"nadmiernych kosztów, działań i czasu"... :renske:

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

... ale jeśli mamy tutaj sytuacje, gdzie użytkownik podaje [...] sensowny adres e-mail dodaje zdjęcie twarzy jako avatar i w bazie forum rejestrowane jest IP komputera

z którego się z forum łączy (bo ma publiczny IP), w stopce podaje swoje imię i nazwisko, albo adres strony domowej gdzie

takie informacje podaje, to są to "dane osobowe" czy nie ?

Szorstki... ale my tego nie wymagamy!

Wymagamy jedynie wypełnienia profilu i wpisania daty urodzin co jest dla nas sygnałem, że ktoś podchodzi do naszego forum poważnie. Te informacje nie są danymi osobowymi. Jeśli ktoś w stopce dopisuje nazwiska, umieszcza własną twarz lub zamieści swój homepage to robi to... bo tego chce. Oznacza też, że nie ma manii prześladowczej i zdaje sobie sprawę, że w sieci tak naprawdę nikt nie jest anonimowy.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Właśnie, chyba najbardziej chodzi opoważne podejście do użytkowników forum. Data urodzenia nie jest chyba jakąś wielką tajemnicą, której należy się, wstydzić (chociaż kobiety często tak mają) tak samo jak nazwa miejscowości, z której się pochodzi. Zresztą była już na ten temat dyskusja na naszym forum.

Właściwie patrząc na osoby, które podały taka datę urodzenia to można policzyć na palcach jednej ręki tych, którzy są aktywni, lub byli aktywni.

Moim zdaniem jeśli ktoś chce się zarejestrować, musi zgodzić się na warunki jakie stawia określone forum. Jeśli mi nie pasują warunki stawiane w określonym portalu to nie rejestruję się i nie zawracam nikomu głowy. A wypisywanie głupot w formularzu to brak szacunku do pozostałych użytkowników danego forum do którego chcemy dołączyć.

Zawsze można pozostać gościem.

Odnośnik do komentarza

No to jeszcze wyjdzie na to, że mają prawo do niepodawania daty urodzin :renske: ... No to ja nadam sobie prawo :) i od teraz mają oni wszyscy pisanie postów po zatwierdzeniu :). Jak by ktoś chciał to zmienić, to proszę o PM.

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Czyli dane osobowe nie są nimi, jeśli wprowadzane są do jakiegoś zbioru dobrowolnie, przez właściciela tych danych ?

Chodziło mi o to, że dane osobowe w definicji Arkadiusza, mogą znajdować się jednak w bazie portalu, ale jeśli nie były

wymagane do rejestracji i znalazły się tam przypadkowo, to luzik, nie ma niebezpieczeństwa, że ktoś się czepnie (np. GIODO) o bazę danych użytkowników portalu... :renske:

pzdr

Odnośnik do komentarza

Czyli dane osobowe nie są nimi, jeśli wprowadzane są do jakiegoś zbioru dobrowolnie, przez właściciela tych danych ?

Dane osobowe są danymi osobowymi, a wprowadzone dobrowolnie, też są to dane osobowe, lecz nie można żądać ich ochrony, bo zostały wprowadzone dobrowolnie, liczysz się z tym, że robisz to świadomie.

Chodziło mi o to, że dane osobowe w definicji Arkadiusza, mogą znajdować się jednak w bazie portalu, ale jeśli nie były

wymagane do rejestracji i znalazły się tam przypadkowo, to luzik, nie ma niebezpieczeństwa, że ktoś się czepnie (np. GIODO) o bazę danych użytkowników portalu... ;)

Dokładnie nikt się na pewno nie czepnie z GIODO !!!

Ustawa o Ochronie danych Osobowych daje nam bezpieczeństwo w przypadku gdy podajemy dane nasze osobowe, bez naszej zgody, np. legitymowanie policyjne, na tym podany przykład będzie najłatwiejszy:

Jesteś uczestnikiem kolizji drogowej, drugi uczestnik tej samej kolizji mówi :

- Panie jak się Pan nazywasz, podaj Pan mi swoje dane.

A Ty mówisz nie podam bo się boję, że Pan wykorzystasz moje dane osobowe. (każdy ma swoje prawa)

Przyjeżdża Policja i Cię wylegitymuje, Ty podajesz dane, ale nie masz innego wyjścia jak podać dane, (obligują Cię inne przepisy do tego), ale wtedy masz pewność, że Policję obliguje Ochrona Danych Osobowych i oni muszą przestrzegać tej Ustawy i dane te są bezpieczne, nie przekażą innym osobom, jak tylko instytucjom, które są do tego uprawnione np. (ubezpieczalnie), które są do tego uprawnione.

Ale gdy byś dobrowolnie podał dane osobowe drugiemu uczestnikowi, nic się nie dzieje, tylko nie możesz mieć pretensji, że zostaną wykorzystane nie w ten sposób jak należy, choć drugiemu uczestnikowi są potrzebne tylko do likwidacji szkody.

Na naszym forum nawet w poście mogę podać swoje wszystkie dane osobowe, włącznie z długością przyrodzenia i gdy zrobię to dobrowolnie, to jest reklama, a nie naruszenie danych osobowych, bo robię to świadomie. :)

Odnośnik do komentarza

Arku, podaj mi proszę konkretny paragraf ustawy o ochronie danych osobowych, który rozróżnia dane podane dobrowolnie, nie podlegające ochronie, od innych danych, które muszą być chronione.

Wg. mnie ta ustawa nie daje wielkiego pola manewru - dane osobowe mają być chronione niezależnie od sposobu ich pozyskania. Mało tego - w świetle tejże ustawy "ochrona" to również backupowanie danych. Jeśli masz zbiór danych zawierający dane osobowe to masz obowiązek zapewnić ich backup. Choćbyś go nie potrzebował. Ot taka ciekawostka.

Co do sytuacji kolizji drogowej to drugi uczestnik wystąpi do Policji z pisemnym wnioskiem o udostępnienie Twoich danych i dostanie je.

Prawo o ruchu drogowym art. 44:

1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

[...]

4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Odnośnik do komentarza

Ta, Roni zamykaj !!!

Co do sytuacji kolizji drogowej to drugi uczestnik wystąpi do Policji z pisemnym wnioskiem o udostępnienie Twoich danych i dostanie je.

A nie dostanie, bo zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 2001 r Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, z art. 25 ust. 1-2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r O działalności ubezpieczeniowej, oraz z art. 23 Ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r O ochronie danych osobowych, brak jest podstaw do wydawania i tym samym uzyskania takich informacji.

Tak jak napisałeś drugi uczestnik na podstawie art. 217-220 Kodeksu postępowania administracyjnego, może się starać o informację potwierdzającą, co do faktu zaistniałego zdarzenia, lecz na pewno nie otrzyma danych osobowych innego uczestnika. Kwitując całość na podstawie Ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku O opłacie skarbowej nie dostanie tego za darmo, gdyż musi wnieść opłatę skarbową celem otrzymania zaświadczenia na wniosek.

Roni proszę !!!

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

No to jeszcze wyjdzie na to, że mają prawo do niepodawania daty urodzin :) ... No to ja nadam sobie prawo ;) i od teraz mają oni wszyscy pisanie postów po zatwierdzeniu ;). Jak by ktoś chciał to zmienić, to proszę o PM.

Z przykrością informuję, że wysłać PM czy PW ;-))) do Ciebie jest niemożliwe.

Czy zablokowanie użytkownika Lukassx jest związane z tym tematem, może umknęło w tych 100 profilach oświadczenie Lukassx'a

Ma się to szczęście i z czystym sumieniem można dzisiaj zdmuchnąć kolejną świeczkę na torcie :) Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla wszystkich maxiskuterowców !piwko

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Dziękuję, właśnie dostałem sms'a od Lukassx'a - potwierdził.

Może skrzynka jest OK ale jak wciskam :-) "Wyślij mi wiadomość" to kicha, może ktoś jeszcze spróbuje.

Odnośnik do komentarza

Myślę, że gdybania z okolic "znamion prawnych" ochrony danych osobowych już sobie dogłębnie wyjaśniliśmy :) ... Niech temat pozostanie otwarty, może jeszcze ktoś coś sensownego napisze :) .

PS. To jest forum maxiskuterowe, jak ktoś nie ma ochoty podawać daty urodzin, miasta z którego pochodzi, czy np. jego nick będzie niesmaczny, musi liczyć się z konsekwencjami. A prawo może sobie zostawić w kieszeni. Jazdy :D .

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

PS. To jest forum maxiskuterowe, jak ktoś nie ma ochoty podawać daty urodzin, miasta z którego pochodzi, czy np. jego nick będzie niesmaczny, musi liczyć się z konsekwencjami. A prawo może sobie zostawić w kieszeni. Jazdy :) .

Taak jest ! - Dać mu wódki !

A prawo jest po to żeby je omijać albo łamać ! (jak kogoś oczywiście na to stać )

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

A prawo może sobie zostawić w kieszeni. Jazdy :) .

O ile je ma. :)

Tyle było gadania na ten temat więc chyba nic nowego nikt nie napisze.

Roni zamykaj.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...