Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Polak nie pomoże


Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi się wydaje, że w innych krajach rezultat byłby podobny. Co innego widzieć wypadek - wtedy samochody stają i ludzie pomagają (widziałem niejednokrotnie). A co innego jechać nie widząc żeby coś się działo w ciągu aut, które przejeżdżają obok. Myslę, że ten rowerzysta jechał i zastanawiał się o co chodzi...

Odnośnik do komentarza

Jasne, rowerzysta się dziwił, że motocykliści opalają się w rowie i to w pełnym rynsztunku. A w innych krajach jest lepiej, uwierzcie mi. Być może jest to kwestia późniejszych formalności (policja, sądy). Nie chcę wyjść na jakiegoś pomyleńca, ale polak to chętniej dokopie niż pomoże. Poza tym, brak edukacji o pierwszej pomocy też robi swoje. Ludzie się boją, że zrobią coś źle, a wtedy to już będzie tragedia.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem problem leży głębiej niż tylko w brakach szkolenia z pierwszej pomocy, chociaż to też jest ważną przyczyną - 15 minut filmu na kursie prawa jazdy to trochę za mało żeby się czegoś nauczyć.

Główna przyczyna to chyba jednak niechęć do brania odpowiedzialności, lęk przed konsekwencjami gdy zrobi się coś nie tak.

Prawo u nas jest tak skonstruowane że niejednokrotnie chroni sprawcę. Ile było takich spraw: "bili chłopaka, ktoś pomógł- leży w szpitalu bo dostał kosą w brzuch , inni patrzyli i żyją", "policjant zabity gdy zwrócił uwagę wandalom", "policja nie reagowała na wezwanie... strzeliłem do gwałciciela z wiatrówki.. grozi mi 15 lat" Ludzie się boją, że wmieszają się w coś i poniosą konsekwencje. Póki prawo u nas chroni sprawcę a soba która pomaga w dobrej wierze nie jest chroniona, a niejednokrotnie uznana za winną żadne kampanie nie odniosą skutku.

Kwestia szkoleń to rzecz drugorzędna

Odnośnik do komentarza

...ale polak to chętniej dokopie niż pomoże.

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem.

Poza tym, brak edukacji o pierwszej pomocy też robi swoje.

Tu masz w pełni rację. To powinna być wiedza elementarna. Powinno się ją krzewić począwszy od szkoły podstawowej.

Odnośnik do komentarza

Dlatego ważną rzeczą są szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, w regionie Kuj-Pom. co roku jest szkolenie organizowane przez Upiorka.... ;):)

Nasz region w tym roku, wzorem Prezesa Zacnej, również odbył szkolenie.

Odnośnik do komentarza

Tak jak w tej chwili dzieci mają zajęcia z przygotowania do życia w rodzinie w 5 klasie podstawówki ,powinno się też pomyśleć o podobnych z udzielania pierwszej pomocy. Jeśli taka wiedza będzie wpojona już dzieciakom to nikt nie będzie się bał udzielić tej pomocy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...