Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Przekazanie pakietu ubezpieczeniowego


rudy_56

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie na szybko.

Czy mozliwe jest przekazanie przez sprzedajacego pakietu na moj? osobe.

Wiem, że z OC nie ma problemu, ale jak jest a AC ??

Sprawa mnie mocno intereuje, bo pakiet był ?wieżo opłacony w marcu.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza

można przekazać ale i tak musisz się udać do ubezpieczalni celem przepisania na ciebie pakietu i przeszacowania (bo go?ć mógł mieć zniżki ine niz ty) w umowie musi być napisane że nastepuje sprzedaż wraz z pakietem OC AC NW i numerem polisy.

Jak zrzekasz się ubezpieczenia to musisz faciowi napisać o?wiadczenie że się zrzekasz.

a ja widzę w tej zagrywce bł?d prawny niczym nie uregulowany przepisami.

urz?d skarbowy pobierze opłatę skarbow? 2% (umowa cywilno-prawna) od warto?ci sqtera + warto?ć ubezpieczenia. Więc opłata będzie większa. Bzdura polega na tym że ubezpieczenie nie może być dodatkowo opodatkowane bo jest umow? cywiln? zwolnion? z Vat za któr? wystawia się fakturę w formie polisy a podpisan? na sprzedaj?cego (to sprzedaj?cy przecież zawarł umowę z ubezpieczalni?) więc nabywca nie powinien być stron? w umowie (bo zbywca nie może podpisać umowy sprzedaży ubezpieczenia w imieniu ubezpieczalni - nie jest do tego upoważniony i nie jest pracownikiem ubezpieczalni)

wydaje mi się że najbardziej zgodnie z prawem będzie wpisanie na umowie warto?ci sqtera i osobno warto?ci "przekazanego" ubezpieczenia od którego nie powinny być naliczane żadne % - tym bardziej że ulegnie ono przeszacowaniu.

ciekawy to problem i ZWYCZAJOWO omijany przez 99,99% sprzedaj?cych - co nie oznacza że zgodny z przepisami skarbowymi.

ot taka ciekawostka na wieczór przy pifku. Być może jestem w błędzie -ale mamy na forum paru księgowych więc proszę o poprawienie.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

To nie tak...

Ubezpieczenie według nowych przepisów "z urzędu" przechodzi na nowego wła?ciela. Po zakupie i przerejestrowaniu udajesz się do ubezpieczalni celem przepisania umowy na Ciebie. W zależno?ci od zniżek masz ewentualny zwrot lub dopłatę do aktualnej umowy.

Oczywi?cie jest możliwe, żeby zwrot z ubezpieczenia przysługiwał byłemu wła?cicielowi ale w takim wypadku musiałby? napisać specjalne o?wiadczenie że zrzekasz się praw do aktualnego ubezpieczenia... co oczywi?cie od strony kupuj?cego jest bez sensu !scooter

Mi w zeszłym roku udało się namówić pewn? pani?, która kupowała ode mnie samochód z nowym ubezpieczeniem, żeby się zrzekła i podpisała ale musiałem używać mocnych argumentów i wiele mnie to kosztowało (nie chodzi o kase ;) ) w póĽniejszym rozrachunku !scooter !scooter !V

Odnośnik do komentarza

Dzięki Mariusz za odpowiedz

Czyli mam szanse na AC na caly rok !scooter

Jak jutro jeszcze wytarguje transport gratis to w pi?tek pochwale sie now? zabawk?.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
  • Administrator
Jak jutro jeszcze wytarguje transport gratis to w pi?tek pochwale sie now? zabawk?.

Żeby? tylko nie przecholował z tymi extrasami bo się w końcu wk...? !scooter

Odnośnik do komentarza
można przekazać ale i tak musisz się udać do ubezpieczalni celem przepisania na ciebie pakietu i przeszacowania (bo go?ć mógł mieć zniżki ine niz ty) w umowie musi być napisane że nastepuje sprzedaż wraz z pakietem OC AC NW i numerem polisy.

Jak zrzekasz się ubezpieczenia to musisz faciowi napisać o?wiadczenie że się zrzekasz.

a ja widzę w tej zagrywce bł?d prawny niczym nie uregulowany przepisami.

urz?d skarbowy pobierze opłatę skarbow? 2% (umowa cywilno-prawna) od warto?ci sqtera + warto?ć ubezpieczenia. Więc opłata będzie większa. Bzdura polega na tym że ubezpieczenie nie może być dodatkowo opodatkowane bo jest umow? cywiln? zwolnion? z Vat za któr? wystawia się fakturę w formie polisy a podpisan? na sprzedaj?cego (to sprzedaj?cy przecież zawarł umowę z ubezpieczalni?) więc nabywca nie powinien być stron? w umowie (bo zbywca nie może podpisać umowy sprzedaży ubezpieczenia w imieniu ubezpieczalni - nie jest do tego upoważniony i nie jest pracownikiem ubezpieczalni)

wydaje mi się że najbardziej zgodnie z prawem będzie wpisanie na umowie warto?ci sqtera i osobno warto?ci "przekazanego" ubezpieczenia od którego nie powinny być naliczane żadne % - tym bardziej że ulegnie ono przeszacowaniu.

ciekawy to problem i ZWYCZAJOWO omijany przez 99,99% sprzedaj?cych - co nie oznacza że zgodny z przepisami skarbowymi.

ot taka ciekawostka na wieczór przy pifku. Być może jestem w błędzie -ale mamy na forum paru księgowych więc proszę o poprawienie.

No to mamy rozbieżne zdania !scooter

Ponieważ zbywałem sprzęcik, to wczeniej udałem się do ubezpieczyciela (PZU) i jego stanowisko było następuj?ce:

Z pakietu OC,NW i AC możliwo?ć przekazania dotyczy wył?cznie OC.

Nabywca i tak korzysta z niego 30 dni lub za milcz?c? zgod? Sprzedaj?cego przejmuje na stałe (ubezpieczycielprzeszacuje opłatę).

Za wyraĽn? zgod? Nabywcy, OC po 30 dniach zostaje zwrócone Sprzedaj?cemu. Ubezpieczyciel jako formę tej "wyraĽnej zgody" przewiduje wył?cznie osobiste doręczenie woli na pi?mie lub listem poleconym, ale widziałem też wyjatki tj. po doręczeniu kartki przez Sprzedaj?cego, pani zadzwoniła do Nabywcy i się upewniła-jest to jednak forma nielegalna i tylko w drodze wyj?tku.

NW i AC jednak nie można przepisać (info od ubezpieczyciela).

Tak że Rudy najlepiej zapytaj u konkretnego ubezpieczyciela, coby sie w maliny nie wpu?cić.

Pozdrawiam

i gratulacje z okazji zakupu, coby był kochany i niezawodny !scooter

RobB. !scooter

Odnośnik do komentarza
Ubezpieczenie według nowych przepisów "z urzędu" przechodzi na nowego wła?ciela.

Tutaj się Mariusz z Tob? nie zgodzę. Owszem przepisy mówi? o przej?ciu ubezpieczenia na nowego wła?ciciela ale mowa jest tutaj tylko o OC. AC zostaje u Ciebie i otrzymujesz zwrot składki za niewykorzystany okres. Jest tak na 100% w przypadku OC i AC wykupionego "oddzielnie". Mam jedynie w?tpliwo?ci co w przypadku pakietów? Czy takim przypadku pakiet daje się "podzielić" na OC i AC? Tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

No wła?nie na skuter, który chce kupić Rudy jest wykupiony pakiet więc jak można rozdzielić z pakietu AC a OC zostawić nowemu wła?cicielowi??? :D

Wiem, że samo AC nie przechodzi ale na logikę- pakiet powinien :D

Moim zdaniem jest to nierozerwalna cało?ć ale oczywi?cie mogę się mylić... ;)

Poprostu nigdy osobi?cie nie miałem okazji walczyć z takim problemem :)

EDIT>>

Już wszystko ustaliłem u Ľrodła.

Pakiet jest jednak rozerwalny. Kasę z niewykorzystanego AC odbiera były wła?ciciel. OC przechodzi na nowego.

Zaraz po kupnie nowy wła?ciciel ma okres ochronny 3 dni od daty zakupu. Po tym okresie nowy wła?ciciel powinien wykupić AC na siebie.

Reasumuj?c ten nasz chaos :

OC przechodzi.

AC nigdy nie przechodzi na nowego wła?ciciela.

Odnośnik do komentarza

No i decyzja zapadła, ubezpieczenia nie mam, ale transport udało mi sie wynegocjować.

Mariusz teraz proĽba do Ciebie, ale to juz na priv napisze.

Odnośnik do komentarza
Reasumuj?c ten nasz chaos :

OC przechodzi.

AC nigdy nie przechodzi na nowego wła?ciciela.

Może jeszcze dwa słowa u?ci?lenia dla zainteresowanych:

W OC przechodzi na nabywcę umowa, ale nie zniżki zbywcy i warto zbadać jaka będzie składka dla nabywcy, bo może się okazać, że będzie trzeba sporo dopłacić. Nabywca nie zrzeka się praw do umowy, tylko ma prawo umowę OC wypowiedzieć w ci?gu 30 dni od daty umowy kupna-sprzedaży. Je?li nabywca umowę OC wypowie, to zwrot składki ZAWSZE następuje do zbywcy. Rozważywszy powyższe nie zawsze korzystne jest dla nabywcy (szczególnie młodego kierowcy bez zniżek) przejęcie umowy OC od zbywcy (który ma duże zniżki i kilka wiosen na karku). Być może w innej firmie cała składka za OC będzie mniejsza niż dopłata do własnych "zniżek" w dotychczasowej firmie zbywcy.

Szczególnie pamiętajcie o tym żeby tak? umowę wypowiedzieć u dotychczasowego ubezpieczyciela zbywcy. Je?li tego nie uczynicie, a umowa była opłacona na cały rok, to się wznowi na następny okres i będzie trzeba płacić (na swoich zniżkach) jeszcze za cały następny rok. Zawarcie umowy na kupiony sprzęt u innego ubezpieczyciela nie jest tożsame z wypowiedzeniem umowy u starego ubezpieczyciela zbywcy. Pamiętajcie o tym bo obaj ubezpieczyciele w takim przypadku maj? prawo do składki!!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...