Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Prawko tylko na automat?


Zenek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Sympatycy

Witam.

Orientuje się ktoś z Forumowiczów czy w Polsce jest mozliwość zrobić prawko kat. A tylko na automat?

Odnośnik do komentarza

Temat był poruszany i chyba napisano że jeżeli ośrodek ruchu nie posiada motocykla w automacie to egzaminowany musiałby dostarczyć taki pojazd z wbity w dowodzie rejestracyjnym iż jest to "elka" czyli moim zdaniem nie warto.

Odnośnik do komentarza

Po co?

Sądzę, że "ktoś" jeździ sobie skuterem 50-ką, ma kłopot z opanowaniem całej tej "plątaniny z biegami i sprzęgłem" i jego jedynym celem jest upgrade cherlawej 50-ki do czegoś co nie jest taką zawalidrogą na mieście...

To oczywiście teoria ale myślę, że jest to naprawdę interesująca nisza do zagospodarowania w ośrodkach egzaminacyjnych.

Myślę, że takich „chętnych na prawko na automat” to znalazłoby się wielu. A inwestycja dla takiego ośrodka w postaci jakiegoś KYMCO Like 125 lub Agility 125 nie jest dużym wydatkiem.

Odnośnik do komentarza

To oczywiście teoria ale myślę, że jest to naprawdę interesująca nisza do zagospodarowania w ośrodkach egzaminacyjnych.

Myślę, że takich „chętnych na prawko na automat” to znalazłoby się wielu. A inwestycja dla takiego ośrodka w postaci jakiegoś KYMCO Like 125 lub Agility 125 nie jest dużym wydatkiem.

mysle ze dobrym pomyslem bylaby tez mozliwosc jazdy na 125 na prawku samochodowym.no ale to pewnie nie do przejscia-za duza strata dla panstwa i ludzi zwiazanych ze szkoleniem.

Odnośnik do komentarza

A jak miał by wyglądać blankiet prawa jazdy miało by być zaznaczone że taki delikwent może prowadzić jednoślad bez sprzęgła ??? Jazda na skuterze nawet maxi to nie to samo co na motocyklu biegowym. I teraz taka osoba zdała kat.A na maxi i pewnego dnia wsiada na zwykły motocykl hmm z jakim skutkiem, chyba kiepskim zwłaszcza na początku jeśli jak to napisałeś, nie ogrania całej gmatwaniny ze zmianą biegów i sprzęgłem ?

Odnośnik do komentarza

Co do obeznania się z biegami itp. to wszystko zależy od osobistych predyspozycji. Nigdy nie miałem problemów z opanowaniem nowej maszyny, choć w aucie czasem się zapomniałem, przy przesiadce z automatu :)

Kolegom przychodziło to dłużej. Są osoby, którym powiesz co i jak, a one wsiądą, chwilę poćwiczą i pojadą. Są takie, które będą się uczyły miesiącami i pozostanie dla nich tylko automat. Podobnie z resztą jak jest z kierowcami aut. Myślę, że kategoria A to bardziej sposób prowadzenia jednośladu, a nie obsługi biegów i manetki. Hamulce są jak w rowerze i chyba każdy jeździł wcześniej rowerem. A czy automat, czy nie to kwestia dla indywidualnych umiejętności lub upodobań. Jak już się jedzie, to sprawa wygląda podobnie, ale zupełnie inaczej niż w aucie i stąd A moim zdaniem powinno być A czy to na manual, czy automat. A może wydaje mi się to zbyt proste, bo wcześniej jeździłem biegowcem...

Odnośnik do komentarza

A jak miał by wyglądać blankiet prawa jazdy miało by być zaznaczone że taki delikwent może prowadzić jednoślad bez sprzęgła ???

Bardzo prosto - od tego jest rubryka z uwagami i tam wpisuje się odpowiednie kody. Tak mają np. osoby z okularami (kod 01 i pochodne) a w przypadku automatu jest to kod 78.

Jest to ciekawa alternatywa dla osób mających problem z opanowaniem biegowca. Ja na koniec zeszłego sezonu przesiadłem się z maxi skutera na biegowca i pierwsza (i jedyna) jazda w zeszłym sezonie to non-stop wciskanie sprzęgła licząc, że moto zahamuje.

Po zimie na szczęście tamten nawyk poszedł w zapomnienie i ani razu nie miałem sytuacji żebym wcisnął sprzęgło licząc, że jest to hamulec. Jednak parę miesięcy przerwy zrobiło swoje :-)

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Pytanie tylko po co?

Skoro zadałem pytanie to najwyraźniej powód mam !sciana .

Ot i to bardzo banalny powód - moja żonka chciała by zrobić prawko ale tylko na automat bo do biegowców czuje niechęć (oczywiście tylko z pozycji kierowniczki) ;)

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Jedyna znana mi osoba ktora przeszla cale zamieszanie z prawkiem kat A na automat jest Ravenka, napisz do niej PM a moze sama cos tu skrobnie. Na pewno przechodzila wlacznie z rejestracja wlasnego skutera na "L" wiec jest to mozliwe jak najbardziej, na osrodki egzaminacyjne nie licz ze beda mialy skuter minimum 125 ccm pojemnosci, wiec pewnie bedziesz musial udac sie ta sama droga co Ravenka. Samochodowe prawko tez zdawala moja kolezanka z pracy i tu akurat osrodek mial auto w automacie ale tez musiala sie naszukac odpowiedniego.

A na marginesie zrobienie maxi skuterem poprawnie kilka 8 jest na pewno trudniejsze niz biegowcem, choc inne elementy egzaminu na placu chyba skuterem latwiej scooter.gif

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

A na marginesie zrobienie maxi skuterem poprawnie kilka 8 jest na pewno trudniejsze niz biegowcem,

Zależy jakim maxi... a dokładniej: zależy z jak biorącym sprzęgłem i o jakiej masie własnej ;)

A co do tematu to potwierdzam: odezwij się do Ravenki !OK . Już ona Ci wszystko wytłumaczy! !w00t

Odnośnik do komentarza

Witam.

Orientuje się ktoś z Forumowiczów czy w Polsce jest mozliwość zrobić prawko kat. A tylko na automat?

Oczywiście, ze JEST !

Ja mam kategorię A z ograniczeniami "78"-automatyczna skrzynia biegów !OK !scooter .

Byłem drugą osobą po Navigatorze, która zdawała na taką kategorię w Poznaniu.

A zdawałem na własnym skuterku, którym to dojechałem pod WORD-a.

Ani Navigator, ani ja nie musieliśmy jeszcze wtedy rejestrować skutera jako pojazd służący do nauki jazdy... hee... ponieważ sami kierownicy w WORD nie potrafili jeszcze wtedy interpretować przepisów.

Trzecia osoba... no cóż musiała przerejestrować swój pojazd poprzedzając to wizytą w stacji kontroli technicznej, gdzie za opłatą oczywiście otrzymała świstek oznajmiający, że pojazd jest przystosowany do nauki jazdy (a nic nie trzeba przecież przerabiać)! Następnie bezpłatna pieczątka w Urzędzie Komunikacji. I jeszcze przykręcona tablica "L" jeśli nie jest oświetlona to musi być odblaskowa oraz wyciąg ze świadectwa homologacji oznajmiający, że pojazd... hmm... i tutaj juz nie pamiętam... prędkość pow. 100/h, silnik ma moc min 11???... coś tam... coś tamm... w każdym razie mój Daelim S2 125 spełnił te wymagania !

Tak myślę, że warto po egzaminie przerejestrować pojazd z powrotem na "zwykły" aby uniknąć częstszych wizyt na Stacjach Kontroli Technicznej. Ewentualnie po koleżeńsku !piwko można taki pojazd udostepnić innym zdającym.

Było już coś na ten temat na forum... ale nie wiem, gdzie...

ZNALAZŁEM:

DODANO:

Dla zainteresowanych podaję warunki do spełnienia przy zdawaniu na

prawo jazdy kat: "A" z dopuszczeniem na automatyczną skrzynię biegów, istnieje wtedy możliwość zdawania na swoim sprzęcie:

1. Pojemność silnika powyżej 120 cm3

2. Prędkość maksymalna powyżej 100 km/h.

3. Przyczepiony odblaskowy znak "L" (-nauka jazdy) z tyłu, pod/nad* tablicą rejestracyjną.

Są to jedyne warunki do spełnienia. Warunki te potwierdzone muszą być "Wyciągiem ze Świadectwa Homologacji". Informacje te sprawdzone osobiście w WORD i potwierdzone przez samego naczelnika. Czyli praktycznie, już każda 125-tka te warunki spełnia!!!

Powyższe trzy warunki ja musiałem spełnić, doszło oczywiście niezbędne badanie techniczne potwierdzone potem pieczątką "L" w Urzędzie Komunikacji !

Odnośnik do komentarza

Troche szkoda, ze nie wiedzialem tego wczesniej !NOT

Choc z drugiej strony robilbym podchody jakbym wsiadl na motor, a tak nie musze !OKK

Odnośnik do komentarza
Gość Bartheez5
przez samego naczelnika. Czyli praktycznie, już każda 125-tka te warunki spełnia!!!

Powyższe trzy warunki ja musiałem spełnić, doszło oczywiście niezbędne badanie techniczne potwierdzone potem pieczątką "L" w Urzędzie Komunikacji !

czy ta pieczątka to widniej u ciebie w dowodzie rejestr. w scooter.gifscooter.gifscooter.gif odnośnie ,,L-ki,,??????

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Dzieki za konkrety. Droga widze jest skomplikowana, ale jesli zapal do robienia prawka szybko nie minie trzeba bedzie pomeczyc sie z biurokracja :(

Temat w sumie można zamknąć.

Odnośnik do komentarza

...Hamulce są jak w rowerze i chyba każdy jeździł wcześniej rowerem...

Jeżdziłem wczesniej rowerem ale tam było torpedo wiec powiedz mi jak mam hamować w maxi? Gdzie te pedały... :(

Odnośnik do komentarza

czy ta pieczątka to widniej u ciebie w dowodzie rejestr. w scooter.gifscooter.gifscooter.gif odnośnie ,,L-ki,,??????

NIE ! Tak jak pisałem -byłem drugi w Poznaniu i jeszcze nie znano się dokładnie na przepisach -i nie miałem przeglądu i pieczątki... trzecia osoba już nie miała tyle szczęścia i musiała zrobić dodatkowy przegląd by wbić pieczątkę.

Nic nie ma w tym skomplikowanego...

1. Odpis z Homologacji dostaje każdy przy zakupie nowego skutera, przy kupnie używanego też nie powinno być problemu.

2. Naklejkę odblaskową "L"-kę można kupić za kilka-kilkanaście złotych, przykleja się ją na płytkę i przymocowuje z tyłu.

3. Przwegląd polega na spojrzeniu na skuter, a w zasadzie na wypisaniu kwitka -nooo, to kosztuje chyba dobre 100 lub więcej złotych.

4. Z dowodem do urzędu -tam wbijają bezpłatnie pieczątkę.

5. I... na egzamin -ale tak by się nie dać wcześniej złapać oczywiście... można poprosić by ktoś (z kat."A") przywiózł na egzamin.

6. Zdajemy egzamin i śmigamy zgodnie z prawem.

Wiele innych urzędowych spraw jest zdecydowanie bardziej skomplikowana...

Odnośnik do komentarza
Gość Bartheez5

Dlaczego pytam booooooooo wielu właścicieli pojazdów owej pieczątki chce się pozbyć typu ,,L,, lub ,,TAXI,, z wiadomych celów

Ale jeśli udało się thumbup.gif

Osobiście to żadkość spotkać prawko z taką kwallifikacją (78), osobiście nie miałem takiej przyjemności :(

Reasumując w twoim przypadku jadąc zwykłym biegowcem podczas kontroli drogowej płacisz mandat w kwocie 300zł:)

Odnośnik do komentarza

Może i tak... ale nie podobają mi się i nie lubię żadnych innych jednośladów jak maxiskutery -więc raczej mi to nie grozi !YES

Odnośnik do komentarza

Kategorię "B" mam, że tak powiem normalną bez ograniczeń - i tu zgadza się, ze "78" może być sporym ograniczeniem w przypadku pracy itp...

Co do "A" zdawałem w 2006 roku -i już od kilku lat wiedziałem, że to właśnie skuter jest tym jedynym wybrańcem.

Choć kurs miałem na biegowcu, to jednak zdecydowałem się na egzamin na własnym !scooter .

Odnośnik do komentarza

Przepraszam, ale całkiem niedawno miałem okazję dowiedzieć się czegoś na temat robienia prawa jazdy na automat. Słyszałem, że istnieje również ograniczenie wiekowe co do 125cm. Ja tam jeżdżę Burgmanem, bo można na niego sporo zabrać, plecakowi wygodnie, na trasie włączam biegi, żeby mi się nie nudziło, a w mieście drive żeby było łatwiej.

Odnośnik do komentarza

Było już na forum o nowych przepisach, ale wkleję dla przypomnienia:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011

Art. 6.

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

1) kategorii AM:

a- motorowerem,

b- czterokołowcem lekkim;

2) kategorii A1:

a- motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3,

mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,

b- motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

c- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

3) kategorii A2:

a- motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy

własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w

wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność

mocy tego motocykla,

b- motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

c- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

4) kategorii A:

a- motocyklem,

b- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Art. 8.

1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

1) 14 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;

2) 16 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;

3) 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E,C1 i

C1+E;

4) 20 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;

5) 21 lat – dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A;

6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i

D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz art. 9;

7) 24 lata – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:

a- A – jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2,

b- D i D+

Ustawa wchodzi w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

1) art. 125 pkt 9, który wchodziw życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia,

2) art. 43 ust. 2 pkt 4, art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. b i ust. 3 pkt 2, art. 67 ust. 2 pkt 2,

art. 91–95, art. 98, art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. c oraz pkt 4 i 5, art. 99 ust. 2 pkt 1 lit.

b oraz ust. 3 i 4, art. 100–105, art. 124 ust. 7, art. 125 pkt 10 lit. c–e, art. 125

pkt 10 lit. g w zakresie uchylenia art. 114 ustawy, o której mowa w art. 125,

oraz art. 125 pkt 13–16, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.;

3) art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 6 lit. c oraz ust. 4, art. 8 ust. 1 pkt 1, 4 i 6 lit. a, a także

art. 13 ust. 1 pkt 1, które wchodzą w życie z dniem 19 stycznia 2013 r.;

4) art. 110, który wchodziw życie po upływie 2 lat od dnia ogłoszenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...