Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Zima-przepalać czy nie ???


pablos

Rekomendowane odpowiedzi

Mój wujek który jest mechanikiem i posiada kilka starych motocykli ma swoj? teorie:

Starterem nożnym ustawia tłok w pozycji górnej i pod ?wiece zalew olej taki sam jaki stosuje do mieszanek.

Jest tu tylko problem że wszystkie jego nie posiadaj? katalizatora.

Ale np stara WFM'ka przetrwała tak kilka lat bez odpalania i jest obecnie w bardzo dobrym stanie, myslałem żeby w hexagonie też co? takiego zrobić ale boje się o katalizator. Metoda ta ma zapewne zastosowanie tylko w silnikach bez katalizatora i jednocylindrowych.

Pozdrawiam JsJ

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Chyba niewiele się zmieniło w danym temacie i forum pewnie będzie podzielone na dwa obozy, tych co przepalają zimą skutera i tych co go nie dotykają. Ja należę do tych drugich bo jestem zdania, że jeśli nie jedziesz to nie ma potrzeby odpalania, choć muszę się przyznać, że bodajże w poprzednią albo wcześniejszą zimę złapałem się na tym, że maszynę odpaliłem ale tylko i wyłącznie by popieścić zmysły. !happybth

Odnośnik do komentarza

Tym razem link do arta konkurencji: http://www.skuterowo.com/przepalaj-zima-wykoncz-silnik/

To tak celem podsycenia dyskusji !happybth

Od momentu posiadania Nexusa, również jestem w II obozie, czyli czekający od razu do Wiosny! I nie zamierzam tego zmieniać - na wiosnę wszystko pięknie chodziło za pierwszym razem !happybth

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

A wydawałoby się, że temat został wyczerpany :)

Zastanawia mnie czy jak skuter postoi 3-4 miesiące nie odpalany to na gładzi cylindra nie będzie śladów korozji co może spowodować wżery?

Zasadnicze pytanie: Gdzie postoi?

Odnośnik do komentarza
A wydawałoby się, że temat został wyczerpany :)
Zastanawia mnie czy jak skuter postoi 3-4 miesiące nie odpalany to na gładzi cylindra nie będzie śladów korozji co może spowodować wżery?

Zasadnicze pytanie: Gdzie postoi?

Jak zapewne u dużej ilości forumowiczów i klubowiczów w nieogrzewanym garażu bądź pod jakąś wiatą czy po prostu w pokrowcu "pod chmurką ".

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Myślę, że nawet w nieogrzewanym garażu takie zjawisko nie powinno mieć miejsca. Jeśli pojazd ma stać nieruszany dłuższy czas (np. rok/dwa) w trudnych warukach i niskich temp to można zalać cylinder niewielką ilością oleju. Na wykręconej świecy ruszyć starterem i wkręcić świecę.

Osobiście nigdy tego nie robiłem, bo nie było takiej konieczności... :)

Odnośnik do komentarza

Tak już dodając, to w polskiej instrukcji VL 800 Intruder Volusia jest zapis, że na zimę wykręcamy świecę, lejemy małą ilość oleju za pomocą strzykawki do cylindra i wkręcamy świecę. Wiosną przekręcić bez świecy z 5 obrotów i założyć świecę ;)

Odnośnik do komentarza

Witam!

To ja napiszę tak.

Wykręcam akumulator i nie tykam. Garażowałem w ogrzewanym pomieszczeniu, garażowałem w nieogrzewanym garażu. Nie miałem żadnych problemów z pierwszym odpaleniem (raz miałem, bo z radości że pojeżdżę plusa w akumulatorze nie przykręciłem ;) ).

U mnie pod kamienicą stoi taka Aprilia 150 na włoskich blachach. Jesień, zima, wiosna. Z reguły zimą przykryty kołderką ... ze śniegu.

Latem skuter ciągle w innym miejscu - podejrzewam, że jeździ.

I tak już czwarty lub piąty rok.

Jak spotkam tego italiańca to zapytam: przepalać czy nie? ;)

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Sw to raczej tylko w zime stoi, oczywiscie nie przepalam go bo i po co. Musial by pracowac przynajmniej pol godziny bo na chwile to juz wcale nie ma sensu. Natomiast C1 stala sobie rok, podpialem aku i odpalila tak jak by byla zgaszona przed chwila. Wniosek taki ze nie ma sensu przepalac bo odpalanie na chwile robi wieksze obciazenie dla silnika niz nie odpalanie go wcale.

Odnośnik do komentarza

Taaak, w instrukcji do mojego X-Maxa też piszą o jakichs świecach i wlewaniu czegoś. Cóż, przynajmniej w dużym mieście zima nie trzyma tak non stop (mróz, lód i śnieg). Więc jak tylko jest trochę suszej i nie pada - jeżdżę. Np 2008/2009 to tylko przez kilka dni nie dało sie jeździć.

Ale odbiegam od tematu. Wiele osób rzeczywiście zimuje sprzęty. Chyba warto zajrzeć do instrukcji - tam piszą co i jak robić dla konkretnego pojazdu.

Odnośnik do komentarza

Cytat z instrukcji AN 650

Przechowywanie motocykla

Jeżeli motocykl przez dłuższy czas nie będzie używany np. w okresie zimy lub z innych

powodów, to należy go do tego w sposób szczególny przygotować. Ponieważ wymaga to

zastosowania specjalnych środków, narzędzi, etc. zaleca się zwrócenie po pomoc do

autoryzowanego serwisu Suzuki. Jeśli chcesz przygotować samodzielnie motocykl do dłuższego

postoju należy postępować wg. podanych poniżej zasad:

Motocykl

Motocykl należy ustawić na podnóżku centralnym i umyć dokładnie całą maszynę.

Paliwo

Zbiornik paliwa napełnić po brzegi benzyną ze stabilizatorem rekomendowanym przez

producenta w/w środka.

Akumulator

Wymontować akumulator z motocykla.

WAŻNE:

Najpierw należy zdjąć ujemny zacisk (masa), a dopiero później dodatni.

Akumulator dokładnie wymyć łagodnym środkiem czyszczącym. Korozję - jeśli wystąpiła

należy całkowicie usunąć z połączeń akumulatora i wiązki kablowej.

Akumulator magazynować w ogrzewanym pomieszczeniu.

Opony

Opony należy napompować do ich normalnego ciśnienia.

Części zewnętrzne

Wszystkie części z tworzywa sztucznego i gumowe należy zakonserwować środkiem do

pielęgnacji gumy.

Wszystkie nielakierowane części zakonserwować środkiem antykorozyjnym.

Powierzchnie lakierowane zakonserwować środkami do pielęgnacji i polerowania lakierów

samochodowych.

Obsługa podczas przechowywania

Raz w miesiącu należy doładowywać akumulator. Prąd ładowania należy ustawić na 1.4 x 5 h

do 10 h.

Przygotowanie do jazdy po dłuższym postoju

Umyj cały motocykl.

Ponownie zamontuj akumulator.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...