Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Sztokholm 2012 - cóż, że ze Szwecji...


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że w tym roku urlop mój nie należał do najdłuższych - wybrałem miejsce stosunkowo bliskie - "skok przez kałużę", do północnych sąsiadów, a dokładnie do ich stolicy, Sztokholmu. Samo miasto bardzo pięknie położone, na wyspach, ze wspaniale zachowaną starówka, aż chciało się tamtędy spacerować

P6303489.JPG

Co mnie jednak zadziwiło, prawie wszystkie uliczki na starówce były lekko pochylone w górę lub w dól, raczej nie spotkałem płaskiej...

P6303358.JPG

...spotkałem za to najwęższą ulicę w Sztokholmie, a może i w Europie, która posiada własną nazwę - Marten Trotzigs Grand - ma ona zaledwie 90 cm szerokości, skuter wejdzie, ale i tak są tam strome schody, więc jazda wykluczona

P6303372.JPG

oprócz ciekawostek architektoniczno - komunikacyjnych, znalazłem dwa ciekawe pomniki, dosyć słabo oznaczone w przewodnikach

P6303291.JPG

drugi był bardziej oznakowany, ale nie jako zabytek, a bardziej jako plac budowy

P6303468.JPG

gdy robiłem fotki "normalnym" pomnikom, znalazłem nawet pomnik współczesnej , japońskiej myśli motoryzacyjnej - XMAX 250

P6303397.JPG

widziałem też inne Maxi, zapakowane turystycznie, z dwójką pasażerów - SYM

P6303312.JPG

generalnie, po Sztokholmie porusza się mało jednośladów z silnikiem, przeważają małe Vespy

P7013522.JPGP7013527.JPG

i widać, że nie jest to moda ostatnich lat, bo udało się zobaczyć egzemplarz daaawno już porzucony przez właściciela

P6303382.JPG

...lub mający już kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt) lat na karku, a wciąż cieszący - nie tylko właściciela

P7013647.JPG

spotkałem też ciekawostkę rasowo-motocyklową, pochodzącą prosto z indyjskiej fabryki

P7013604.JPG

ogólnie mówiąc, po stolicy Szwecji można poruszać się różnymi środkami transportu, zaczynając od 2 i 4 kółek, poprzez super rozwinięte metro, wreszcie transport wodny (najpiękniejsze widoki są z pokładu lokalnych promów)

P6303407.JPG

nie można też zapominać o transporcie pieszym, ale często jest on tylko dla masochistów,a raczej - masochistek, he he

P6303502.JPG

Najpiękniejsza panorama stolicy rozciąga się z 30-go piętra wieży telewizyjnej

P7023671.JPG

P7023670.JPG

polecam też liczne muzea znane z przewodników, zwłaszcza muzeum okrętu wojennego Waza, który 300 lat leżał na dnie Bałtyku, a został wydobyty w latach 50-tych XX wieku.Wspaniale zakonserwowany przez wodę morską, naturalnych rozmiarów okręt, odtworzony jak puzzle z kawałków...

P6303414.JPG

można tu poznać całą jego historię, łącznie z ówczesnymi marynarzami

P6303455.JPG

oczywiście nie ominąłem ratusza, gdzie rozdawane są corocznie nagrody Nobla - laureaci schodzą na dziedziniec Sali Błękitnej (nazwa pozostała, chociaż jest ona z cegły) po tych właśnie schodach

P7023699.JPG

spacerując po Sztokholmie, wszędzie można natknąć się na dwie rzeczy:

1. drewnianego konia różnych rozmiarów ( w kolorze niebieskim lub czerwonym) - symbol szwedzki , w ludowej tradycji miał odstraszać złe demony

P7023730.JPG

2. złowrogie chmury - równie szybko nadchodzą, jak i odchodzą

P7013626.JPG

Polecam Sztokholm, jako piękne miasto do odwiedzenia. Jest jednak małe "ale"...aaa, z drugiej strony - gentlemani o pieniądzach nie rozmawiają..... buuuhahahaha

Odnośnik do komentarza

Kolego Gratki za relację i foty miło popatrzyć i poczytać takie relacje .

P.S.

Ta fotka z tym gościem w kanale zajefajna :clapping: .

Odnośnik do komentarza

Tak, Sztokholm to bardzo ładnie położone miasto.

A sama Vasa leżała pod wodą równo 333 lata i jako ciekawostkę dodam, że była zbudowana, żeby brać udział w wojnie przeciwko Polsce...

p.s.Szymon, gratki z udanej wycieczki, foty bardzo ładne i ciekawe

Odnośnik do komentarza

ba, się miało dobry przewodnik i się zwiedzało, he he.

PS. Czaro, przewodnik zwrócę Ci w Jeruzal.

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Super opowiastka! A i fotki ciekawe.

Sorki za offtop: Czy słyszę że jedziecie na mamrota?

Odnośnik do komentarza
  • Klubowicze

Melduję się po powrocie z Norwegii. Jak się pozbieram to może uda mi się wstawić kilka fotek. Przejechaliśmy ponad 3000 km. Skuter sprawdził się. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Adaś, Witamy na ojczystej ziemi!!!! Czekamy na foty. Do zobaczenia wkrótce. Gratki pięknej wyprawy!!!

PS. Czy spotkanie w sobotę, na obiedzie w okolicach łomży jest aktualne???

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...