Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Rekomendowane odpowiedzi

  • Sympatycy
Opublikowano

Witam

Planuję wypad do Czech na około 7-9 dni. Proszę o informację co można ciekawego zobaczyć, zwiedzić oraz podanie miejsc noclegowych. Z góry dziękuję za informację.

  • Sympatycy
Opublikowano

Dzięki. Na pewno skorzystam.

Opublikowano

Z racji że mieszkam w okolicy, chciałbym polecić kilka fajnych miejsc które miałem okazję zwiedzić jeżdżąc moim osiołkiem. Może nie będę zbyt oryginalny w ofercie ale jestem przekonany że warto zobaczyć te miejsca. Moc mojego osiołka nie pozwala mi się zapuszczać zbyt głęboko w Czesję ale obszary przygraniczne mam troszkę oblatane. Nie wiem też z której strony chcesz wjechać Czesję ale może coś skorzystasz.

Na początek Adrspach i skalne miasto. Na prawdę warto, trzeba mieć ok 3 godz na zwiedzanie, skalne formy robią niesamowite wrażenie. Jeśli będziesz wcześnie będziesz miał komfortowe zwiedzanie, później robi się strasznie gęsto. Jeśli poczytasz to w okolicy znajdziesz jeszcze dwie tego typu miejscówki do zwiedzania.

Dwor Kralowe. Fajny ryneczek i tyle ale drogą 299 dojedziesz do pięknej zapory na Łabie (piszą że jedna z najładniejszych w Czesji) Prehrada Les Kralovstvi. (naprawdę warto)

Drogą 37 dojedziesz do Kuks. Fajny kompleks kiedyś pałacowy, później chyba sanatoryjny, w ubiegłym roku w remoncie. Nie zwiedzałem bo cały był okutany rusztowaniami i siatką. Czytałem że warto zobaczyć z bliska. Ale sama miejscowość Kuks – rewelska. (warto)

Hradec Kralove. Fajny ryneczek z polskimi akcentami, stara elektrownia wodna (tez fajna). W parku odbudowana cerkiew – taka mała, śmieszna. Mają też fajne akwarium z rybkami z Amazonii, w formie tunelu i mała ekspozycja szkieletów ryb egzotycznych. (warto)

Jeżeli będziesz jechał na Jelenią Górę – dalej Szklarska Poręba - Jakuszyce, siłą rzeczy wylądujesz w Harrahovie . Warto się zatrzymać i looknąć na skocznie gdzie nasz Orzeł z Wisły kiedyś szalał. Można też wyciągiem wjechać na górkę, na której stoku są te skocznie usytuowane. Fajny jest też Mumlavski vodospad, a raczej kaskady wodne na Mumlavie. (warto)

Szpindlerowy Mlyn. Fajna miejscowość, typowy kurorcik górski, klimatyczny. Warto wsiąść na wyciąg i wjechać na Medwedin. Widoki niesamowite – jak na Karkonosze. Jadąc drogą do Mlyna (295) mijamy piękną zaporę wodną na Łabie.(warto)

Liberec. Fajny rynek i kultowe miejsce widokowe Jested. Można tam spotkać ludzi na moto wszelkiej orientacji aczkolwiek ja na swoim osiołku wzbudzałem małą sensację (parkując obok HD i innych kredensów ;-) (naprawdę warto)

Dalej na zachód, polecałbym Uście nad Łabą (fajny most, widoki z Vetrusa). Decin – fajny ryneczek, i piękne widoczki z restauracji na skale – Pastyrska Stena. Pogranicze z Niemcami i mała mieścinka Hrensko. Sama miejscowość to nic nadzwyczajnego ale główna atrakcja Pravcicka Brana – rewelka. Trzeba mieć co prawda od 3 do 4 godz wolnego aby tam dotrzeć i zobaczyć ale to jest jedno z takich miejsc których w życiu, naprawdę niewiele razy się podziwia.

Jutro klepnę jeszcze parę propozycji ;-)

  • Sympatycy
Opublikowano

Dzięki za info.Wyjazd będzie z Poznania. Może masz informację na temat noclegów no i oczywiście cen?

Opublikowano

Jadąc z Poznania, granicę masz za jakieś 5 godz. (spokojnej jazdy oczywiście). Ważne o której ruszasz i gdzie chcesz przenocować – czy u nas, przed wjazdem do Czech czy już w Czechach. W kotlinie jeleniogórskiej znajdziesz noclegi już od 40 – 45 zł (np. agroturystyka). Cen za noclegi w Czechach nie znam bo z reguły robiłem jednodniówki. Generalnie z tego co zauważyłem jest trochę drożej niż u nas. Cen noclegów polecam szukać w internecie, Czesi mają dobrze rozwiniętą informację turystyczną. Na terenach przygranicznych można płacić złotówkami ale przelicznik mają zdecydowanie mało przyjazny, więc polecam gorąco wymianę waluty u nas.

  • Sympatycy
Opublikowano

Dzięki za informacje. Na pewno skorzystam.

Opublikowano

Kontynuując temat propozycji do zwiedzania : będąc w Hrensku aż się prosi wpaść do Niemiec i niedaleko bo w Bad Schandau mamy ciekawą platformę widokową (wjazd windą) z widokiem na Łabę i miasto. Gdybyś się zatrzymał na nocleg w tych okolicach, obowiązkowy wypad (1 dzień) do Bastei i Konigstein. Co prawda to Niemcy ale są to perełki które każdy szanujący się wałęsacz skuterowy powinien koniecznie zobaczyć.

Jadąc od granicy w kierunku Czeskiego raju (E65) polecam zatrzymać się miejscowości Mala Skala (2-3 godz) – warto. Niedaleko jest zamek Frydstein. Oglądałem go tylko z zewnątrz bo po pierwsze ceny zaporowe a po drugie akurat jakieś wesele się tam szykowało (w piątek o 13 ;-) Czesi są czasem dziwni)

W Czeskim raju zwiedziłem Hrad Trosky, Hruba Skala i Marianska Vyhlidka, z której jest piękny widok na wcześniej wymienione zameczki. Warto.

Możesz podjechać do Jiczyna poszukać Rumcajsa ;-) . Fajne miasteczko z tradycyjnie już fajnym ryneczkiem ;-) i wieżą (chyba Valdinecka) na którą można wejść i podziwiać okolicę.

Mlada Boleslav. Jeśli jesteś fanem czeskiej motoryzacji (żarcik) polecam muzeum Skody. Spory kawałek historii tych bezpłciowych jeździdełek podany w ciekawej oprawie – mimo wszystko polecam. I tradycyjnie już rynek z wieżą widokową, ciekawymi „fontannami”. Sporo perełek architektury – teatr, urząd miejski.

Z tych większych atrakcji które zwiedziłem to tyle (są jeszcze dziesiątki mniejszych ;-) . Polecam abyś sobie looknął na obrazy z tych miejsc na interku i sam zadecydował co Cię zainteresuje.

Co do samej jazdy to autostrady są za free, policja podobno mało przyjazna (nie miałem jeszcze z nimi bliższych kontaktów). Trzeba się przyzwyczaić do znaków i drogowskazów – sporo już u nich się kulałem ale jakoś się nie mogę przełamać. Czytałem że policja w Czechach wymaga w samochodach min apteczki, kamizelki odblaskowej i kompletu żarówek – mam to na wyposażeniu skuta.

Opublikowano

polecam czeski krumlov i treboń a tam już nie daleko do czeskich budziejowic

  • Gród i zamek

Nad Českým Krumlovem góruje zamek. Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą – jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, popraskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. HrádekZameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku.

Na skalnej ostrodze znajduje się potężny Horní HradGórny Zamek do którego w czasach budowy wchodziło się przez gotycką wieżę "Máslenice" i drewniany most. Po zbudowaniu nowego wjazdu do Górnego Zamku wieżę przebudowano w stylu renesansowym. W okresie baroku powstały nowe budowle – "Mincovna" Mennica i "Nové purkrabství" Nowa Kasztelania. Później kontynuowano rozbudowę zamku w kierunku zachodnim.

W 1681 roku na miejscu wcześniejszych fortyfikacji zbudowano Teatr Zamkowy. Teatr ten pozostał niezmieniony od 1766 roku i jest dzisiaj unikalną pamiątką techniczną i kulturalną – zachowały się z tamtej epoki kulisy, kurtyna, kostiumy i oświetlenie.

Ogrody zamkowe zostały założone w końcu XVII wieku i zajmują powierzchnię 11 hektarów. Wschodnia część jest urządzona w stylu parku francuskiego, w tej części znajduje się budynek zimowej ujeżdżalni i letnia ujeżdżalnia. Główną ozdobą tej części jest kaskadowa fontanna z posągami postaci mitologicznych wybudowana w latach 1749-1765.

Dalsza część ogrodów jest w stylu angielskim. W tej części znajduje się zbudowany w latach 1706-1708 Letohrádek BellarieBelweder, uważany za jedną z najcenniejszych budowli ogrodowych w Czechach. Ogrody kończą się zamkowym jeziorkiem z wysepką. Między zamkiem a teatrem i ogrodami znajduje się trójpoziomowy wiadukt "Plášťový Most" zbudowany nad specjalnie wykonanym głębokim przekopem.

  • Stare Miasto

Ratusz – wyglądająca na renesansową budowla powstała w XVI wieku z połączenia dwóch domów gotyckich. Po przebudowie ratusz miał bogato zdobioną attykę. Obecna jest ona znacznie niższa i ukształtowana w stylu klasycystycznym.

Mariánský Sloup s Kašnousłup maryjny ze studnią wybudowany w 1715 roku jako wotum wdzięczności za ustąpienie morowej zarazy.

Kościół św. Wita – kościół w stylu gotyckim, jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku a ukończono dopiero po wojnach husyckich.

Dawne Kolegium Jezuickie – zbudowane w latach 1568-1588, później służyło jako koszary a od roku 1889 jest w nim hotel.

Muzeum – dawne seminarium jezuickie

Dom Jakuba Krčina – dom z około 1580 roku z malowidłami ściennymi na rozległej fasadzie

Międzynarodowe Centrum Kulturalne Egona Schielego – w budynku dawnego miejskiego browaru z 1605 roku

  • Latran

Dawny kościół św. Jošta ze szpitalem – w murach dawnego kościoła jest między innymi Muzeum Marionetek. Ekspozycja obejmuje marionetki, kompletne scenografie i kurtyny z XIX-wiecznych teatrów marionetek.

Dawny klasztor minorytów

Dawny Pański Browar – renesansowy browar przebudowany w końcu XIX wieku, w najstarszej części był wcześniej arsenał.

Brama Budziejowicka – jedyna zachowana miejska brama, wybudowana w latach 1598-1602.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Ja dorzuce od siebie Prage. Bylismy tam a sierpniu zeszlego roku i jestem pod wrazeniem. Piekne miasto. Zeby nie szwedac sie bez celu, wzielismy porzadny polecany przewodnik ksiazkowy. Warto bo do zobaczenia mnostwo. Starowka, zamek, klasztor wszystko piekne. Za kilka euro mozna wynajac rowerek wodny i obejrzec Prage z rzeki pod troche innym katem. Warto! Potem wyjechac kawaleczek z centrum, zaparkowac przy rzece i wspiac sie na Wyszehrad - wielka skale z klasztorem na szczycie. Wspanialy widok na miasto.

Korzystalismy z tego hotelu (pierwszy na liscie)

http://tinyurl.com/oz5thme

Opublikowano

Ja właśnie wróciłem z urlopu i o Czechy zahaczyłem :)

Jeśli chodzi o wspomniany wyżej Adrspach to również polecam aczkolwiek warto wiedzieć, że ten region dzieli się na 2 części:

Adrspaskie Skaly - ta część jest najbardziej ucywilizowana, szlak to właściwie szeroki lub bardzo szeroki spacerniak - jeziorko przy wejściu jest przepiękne.

Teplickie Skaly - część położona bliżej Teplice nad Metui, część bardziej dzika, skały mają trochę inną formę (wysokie ściany) i jest wejście na Strmen - skałę na której kiedyś był osadzony zamek. Mi się chyba nawet bardziej podobało.

Wejście do parku jest płatne - 70KC za dorosłą osobę

W rejonie Teplic jest też zielony szlak przez górkę Lokomotiva - jest na niej wieża widokowa z pięknym widokiem a i szlak jest świetny - wąski, momentami bardzo stromy + piękne widoki. Ta część jest bezpłatna ogólnodostępna.

Nocowaliśmy w Czechach 2 noce ale byliśmy z dziećmi więc wzięliśmy hotelik przy samym wejściu do Parku - cena za 4osobowy pokój około 260zł/dobę (Twin chyba około 130). Rezerwowaliśmy przez Booking.com

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...