Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Skuter przyjazny dla kręgosłupa


Gość gp69

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

jestem nowym - przyszłym użytkownikiem skutera. Zanim zdecyduję się na zakupienie jakiego? modelu, chciałbym skonsultowac sprawę z bardziej do?wiadczonymi użytkownikami. :o

Codziennie dojeżdżam do pracy do Krakowa, 20 - 25 km w jedn? stronę. Samochodem zajmuje mi to z roku na rok coraz więcej czasu. St?d pomysł - przesi??ć się na skuter.

Obawiam się o mój kregosłup, kiedy?, przez wiele lat jeżdziłem motoroweram marki Komar 1 (beż zadnych amortyzatorów z tyłu) i kręgosłup mi tego nie zapomniał. :o

Kryterum podstawowym wyboru jest więc dobra amortyzacja, aby mój kregosłup nie "wysiadł" po paru tygodniach lub miesi?cach.

S?dz?c po parametrach (Vmax, przyspieszenie, ciężar pojazdu) pojemno?ci 250-400 cm3 s? dla mnie wystarczaj?ce.

My?lę raczej o zakupie nowego skutera.

Wszelkie sugestie będa mile widziane.

Pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza

WE porównaniu z motorowerek komar1, to każdu skuter jest wyj?tkowo komfortow? kanap?. Ja też jestem po kręgosłupowyc przej?ciach i jazda na moim moto mnie nie wykańcza. Inna klasa sprzętu.

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza

zgadzam się z przedmówca.

na pewno jest bardziej komfortowo niż na komarze ale chyba żaden jedno?lad nie pomaga trzymać się prosto.

Najbardziej chyba skutery w stylu Aprilli Scarabeo i Piaggio Beverly. Te dwa raczej nie pozwalaj? przyj?ć pozycji zbliżonej do horyzontalnej. Przez chwilę przyszedł mi do głowy mój własny Kymco Spacer(Dink, Yager) bo ma w siedzeniu podparcie wygladaj?ce jak zagłówek. W nowym Kymco Grand Dink też jest taki gadzet ale moim zdaniem to zdaje egzamin w przypadku kierowców raczej niezbyt słusznego wzrostu. Musiałby? się przymierzyć osobi?cie.

pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
WE porównaniu z motorowerek komar1, to każdu skuter jest wyj?tkowo komfortow? kanap?. Ja też jestem po kręgosłupowyc  przej?ciach i jazda na moim moto mnie nie wykańcza. Inna klasa sprzętu.

Pozdrówka

Nie było moim zamiarem porównywanie spodziewanego komfortu do Komarka. Wspomniałem o nim, jako o sprawcy moich problemów i aby unaocznić mój długi brak kontaktu z jedno?ladami (potem jeżdziłem krótki czas jak?s Yamah? 125 cm3).

Komfort porównywałbym raczej (a w każdym razie chciałbym) do Volvo V70, którym od kilku lat jeżdżę, i którego siedzenia działaj? jak balsam na moje plecy.

No więc który bedzie najwygodniejszy ?

Może Yamaha YP 250R

albo które? z Piaggio 200 - 250 cm3

...

Pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza

Jak masz kłopoty z kręgosłupem to ABSOLUTNIE odradzam jazdę jedno?ladami !YES

Polecam wył?cznie materac ortopedyczny i to przynajmniej siedmiostrefowy !YES

Czy naprawdę chcesz zostać kalek? !?

Ale z drugiej strony - umrzeć całkiem zdrowym to już zupełna rozrzutno?ć :P

A tak na serio, na co by? nie wsiadł to na kręgosłup i stawy szkodzi.

Jak wsiadasz na 250-400 to już szczególnie, nie będziesz tym jechał 40 km/h, a stan dróg jest jaki jest i nie raz ci d**ę na siedzisku podrzuci.

Owszem będ? Ci zaraz doradzać że który? ze sprzętów jest bardziej"ortopedyczny" i na nim Ci nic się nie stanie-NIEPRAWDA !

Stanie się, ale po prostu, albo przyjemno?ć z jazdy, albo zdrowe życie :o

Będziesz musiał stosować odpowiedni? gimnastykę i nadzór nad gnatami.

Pozdrawiam

RobB. :o

I kupuj ten skuter, to przynajmniej będzie za niedługo choć jeden pewniak do odkupienia od "dziadka"

Polecam "ortopedycznego" Tmaxa roczniki do 2004 wł?cznie :o:o

Broń Boże Nowego, Mayesty 400 czy Burgmany, a już na pewno nie Nexusa !YES

Odnośnik do komentarza
Jak masz kłopoty z kręgosłupem to ABSOLUTNIE odradzam jazdę jedno?ladami  !YES

Polecam wył?cznie materac ortopedyczny i to przynajmniej siedmiostrefowy  !YES

Czy naprawdę chcesz zostać kalek? !?

Może jednak bez przesady z ta ostrożno?ci? ... !YES

Jak wsiadasz na 250-400 to już szczególnie, nie będziesz tym jechał 40 km/h, a stan dróg jest jaki jest i nie raz ci d**ę na siedzisku podrzuci.

Stan drogi, któr? pokonuje na codzień nie jest najgorszy, jedynie 2 - 3 kilometry s? wyboiste.

I kupuj ten skuter, to przynajmniej będzie za niedługo choć jeden pewniak do odkupienia od "dziadka"

Miło słyszeć, że (w dzisiejszych czasach) nie będzie kłopotów ze zbyciem ...

Polecam "ortopedycznego" Tmaxa roczniki do 2004 wł?cznie  :o

Broń Boże Nowego, Mayesty 400 czy Burgmany, a już na pewno nie Nexusa  !

To na żarty czy na poważnie ?

Odnośnik do komentarza

To ostatnie na poważnie - Tmax poprzedniej generacji 2002/2004 jest najbardziej komfortowym ze skuterów. Pod względem zawieszenia. Co prawda Mariusz mówi że jego kręgosłup lepiej znosi B650, ale Mariusz zawsze chwali skuter na którym wła?nie jeĽdzi (dobrze że się przejechał ostatnio nowym Tmaxem !) ;):D, ale na "krzywe " kręgosłupy na pewno najlepszy Tmax(najlepiej żółty) :D:D:D

Tmax ma stosunkowo miękkie zawieszenie i skok jak w motocyklu turystycznym 120 mm, reszta ł?cznie z B650 ma marne 100 mm.

A nexus to ma po prostu zaspawane amorki i plomby na nim wylatuj? (sic.)

Mam nadzieję że zrozumiałe? że co prawda jazda jedno?ladem nie jest zdrowa dla kręgosłupa, ale nie za bardzo tym się należy przejmować (no po za drastycznymi przypadkami medycznymi) i trza jeĽdzić póki można. Przynajmniej ja mimo paru niedoskonało?ci kondycjii tak robię, a póĽniej przesi?dę się na wózek (co prawda nie 2 kołowy, ale góra na trajkę !guns )

Pozdrawiam

RobB. B)

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

Z najbardziej ortopedycznych skuterow jakie znam jest BMW C1 ale domyslam sie ze ci nie bedzie pasowalo. Burgman 400 w wersjach od K3 w gore jest rowniez wygodny. T-max i tu bym sie klocil z RobBem :D jak dla mnie to on jest twardy jak psia mac. YP250 rowniez nalezy do gatunku poduszkowcow a najbardziej miekki jest stary poczciwy Helix :D

ps.

RobB :D bo S8 ominie Uć jak bedziesz mi tu sial defetyzm o zlych drogach !guns ;)B):D

Odnośnik do komentarza

Witam,

dziekuję za podpowiedzi...

Dzi? byłem w salonie Piaggio i chyba już wiem, czego mojemu kręgosłupowi trzeba.

B)

Przymierzałem się do Piaggio Beverly 200, nastepnie odbyłem mał? przejażdżkę X9 250.

I to jest to ! W X9 siedzi się baaardzo wygodnie. Co powoduje różnicę, to DUŻE PODPARCIE LĘD?WIOWE dla kierowcy. B)

Podobny kształt jak widzę ma jeszcze siedzisko w Hondzie Silerwing oraz Suzuki Burgman.

A może jeszcze inne ?

Który z nich by?cie mi polecili ?

!guns

Pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza

Z tego co widzę podpasuje Ci..każdy Duży skuter, bo praktycznie każdy ma to podparcie.

Nie wiem jak inne ale mogę naprawdę polecić AN650, pozycja i podparcie idealne, tylko zawieszenie nie jest miękkie więc na komfort porównywalny z Volvo to nie ma co liczyć (na naszych dziurach).

Odnośnik do komentarza
Polecam "ortopedycznego" Tmaxa roczniki do 2004 wł?cznie  !piwko  !piwko

Broń Boże Nowego, Mayesty 400 czy Burgmany, a już na pewno nie Nexusa  !piwko

A dlaczego Majesty 400 czy Burgman 400 jest niewygodny ???

Zbyt twarde amortyzatory ? Zdaje się, że można je wyregulować...

Oparcie wygl?da na komfortowe...

O Majesty 400 czytałem w majowym numerze "Motocykla", że jest to skuter zapewniaj?cy i komfort i sportowy charakter.

W dodatku przegl?dy s? co 10 tys km !!! To chyba rzadko?ć w?ród skuterów ...

Odnośnik do komentarza

Komfort i sportowy charakter troszkę się kłóc?..!piwko

Amotyzatory tylne dadz? się regulować w każdym z modeli a przednie w żadnym.

Genaralnie proponuję odbycie jazdy próbnej na którym? z faworytów.

Pozdrawiam.

ps.ile ważysz..?

Odnośnik do komentarza

Amotyzatory tylne dadz? się regulować w każdym z modeli a przednie w żadnym.

Dobra uwaga ...

Genaralnie proponuję odbycie jazdy próbnej na którym? z faworytów.

Na razie próbowałem Piaggio X9 250. Komfort jest dla mnie wystarczaj?cy. Boję się jedynie przegl?dów co 3000 km (będę robił około 1000 km/mies) i jako?ci włoskiej produkcji. Czy słusznie ?

ps.ile ważysz..?

90 kg

Odnośnik do komentarza

Drobna uwaga:

Zamiast pisac jeden post pod drugim, poprostu edytuj poprzedni.

Co do X9, cena wydaje sie adekwatna do stanu.

Pytanie tylko w jakim teraz jest stanie skuter, bo zdjecia sa z okresu zimowego.

X9 jest dosc wysokie a pozycja na nim jest bardziej krzeslowa niz lezaca, co wymusza wyprostowane plecy. Tu jest plus tego skutera.

Inna opcja jest Kymco Grand Dink. Nowy kosztuje naprawde niewielkie pieniadze i rowniez oferuje krzeselkowa pozycje za kierownica.

Odnośnik do komentarza

Witaj gp69, uzupełnij profil! Najbardziej komfortowy to niestety będzie motocykl typu softenduro np. Transalp, zawieszenia rzeczywi?cie maj? większy skok i koła duże i pozycja prawidłowa, gdyż na dziurach możesz unie?ć Swój szanowny zadek. Skuter z pozycj? kanapow? uniemożliwia Ci to, oraz małe koła lubi? zwiedzać wszelkie dziury. Taka jest niestety prawda, na pocieszenie sam mam kręgosłup trochę "popsuty", a jednak po.. lepiej nie mówić już ilu latach, przesiadłem się na skuter i tyle. Jak boli, to pyralgina, kumpla enduro na dwa dni i spowrotem na skuter. :D:D !OKK

Odnośnik do komentarza
Z najbardziej ortopedycznych skuterow jakie znam jest BMW C1 ale domyslam sie ze ci nie bedzie pasowalo. Burgman 400 w wersjach od K3 w gore jest rowniez wygodny. T-max i tu bym sie klucil z RobBem !OKK jak dla mnie to on jest twardy jak psia mac. YP250 rowniez nalezy do gatunku poduszkowcow a najbardziej miekki jest stary poczciwy Helix :D

ps.

RobB :D bo S8 ominie Uć jak bedziesz mi tu sial defetyzm o zlych drogach !holiday !holiday :D !holiday

Arti "Kłucił" to ja się z Toba nie będę, za wiele wspólnie przeżyli?my !holiday

Ale jak S8 ominie Uć to ja cię Arti osobi?cie za "odpowiedzialno?ć" poci?gnę !holiday - za Deauvilem t? dłuższ? obwodnic? przez Bełchatów !holiday

A C1 nie jest ortopedyczny tylko proktologiczny (jak to kibelek z daszkiem !holiday )

Arti ty jeżdziłe? nowym Tmaxem, a tego to ja też nie polecam w porównaniu z byłym moim rocznik 2003 to faktycznie jest twardy jak diabli. To samo zreszt? zrobili w Mayesty 400. Jak dla mnie do przesady usztywnili przednie lagi.

Pozdrowionka dla zwichniętych skuteromaniaków !holiday

RobB.

Odnośnik do komentarza
  • Administrator

!holiday Ups !tut czasem moze faktycznie lepiej sie nie "klucic" z RobBem !tut nawet ja mam wpadki ehh. No faktycznie moje odczucia T-maxa odnosze faktycznie do nowego modelu a za bardzo juz nie pamietam jak to bylo na poprzednim. YP400 faktycznie jest twardawa ale ujdzie. Moze faktycznie lepiej jakis soft motocykl. !piwko

Odnośnik do komentarza

Witam,

dziękuję wszystkim za podzielenie się swoimi uwagami.

Od wczoraj jestem w posiadaniu Piaggio X9 250 ccm.

Rocznik 2004 (pierwsza rejestracja w kwietniu 2005), salonowy, 1900 km.

Skuter jest w stanie nowym i jak na razie, poza nadwyrężeniem moich nadgarstków (brak treningu) wszystko jest w najlepszym porz?dku.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza

Gratuluję...:D

Z nadgarstkami to musisz się przyzwyczaić, że skuter to nie rower i nie da sie poderwać go przed dziur?.. :lol:

Piszę tak bo miałem podobnie..:D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...