Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Dlaczego maxi skuter?


makiavelli

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Jako dumny posiadacz prawka A postanowiłem kupić jednoślad.

Wcześniej miałem kontakt z motocyklami, jednak ze względu na coraz to większą ilość maxi skuterów na drogach, szukam informacji co wybrać?

Motocykle znam, skutery nie, budżet na pojazd 13000zł.

Dlaczego wybrać skuter a nie motocykl? Jakie są jego zalety, przewagi nad motocyklami.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Suche spodnie i buty, cieplej bo mniej wieje, bagaznik pod kanapa, nie trzeba zmienac biegów, nie trzeba smarowac lancucha.

Odnośnik do komentarza

Niżej środek ciężkości, w moim przypadku dodatkowo niższa waga (moto-240, skut-170), mniejsze spalanie ale to kwestia pojemności, mi wystarczy pojemność 250-350 i prędkości 130-140km/h.

Jak pisał przedmówca bagażnik, a w moim przypadku na 2 kaski lub np wędki czy inne kije - oprócz odchylanej kanapy jest tylna klapa dająca spore możliwości przewozowe.

Czasami tańsze części - np.:opony

I zdecydowanie CIEPLEJ !!! :D a w związku z czym nie trzeba aż tak specjalistycznego ubioru jak na moto.

pozr

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Dlaczego maxi pytasz... odpowiem CI jako posiadacz i maxi, i moto odpowiedź to jedno ważne słowo "w-y-g-o-d-a"

Odnośnik do komentarza

Dlaczego maxi pytasz... odpowiem CI jako posiadacz i maxi, i moto odpowiedź to jedno ważne słowo "w-y-g-o-d-a"

Poza tym, że cieplej coś jeszcze dodasz?

Samo słowo wygoda nie jest odpowiedzią na moje pytanie

Odnośnik do komentarza

Skuter jest zdecydowanie bardziej uniwersalny . Można traktować go na luzie i w klapkach , szortach i koszulce skoczyć po bułki do sklepu , oczywiście nie śpiesząc się wcale , albo ubrać się jak przystało na moto i walnąć 500 km ze średnią prędkością 110 . Do pracy, turystyki , lansu, . Wszystko w jednym .

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Komfort jazdy ale najważniejsza rzecz dla mnie to możliwości załadunku bagażów (zakupów) pod siedzeniem.

Do An650 pod siedzenie wchodzą dwa kaski i kurtka...

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Poza tym, że cieplej coś jeszcze dodasz?

Samo słowo wygoda nie jest odpowiedzią na moje pytanie

nie musisz zmieniać biegów w mieście to b. ważne,. o ciągłym wciskaniu sprzęgła nie będę wspominać.... ktoś tu już nadmienił o braku smarowania i naciągu łańcucha ( nie dot GP 800, SRV 850, Integra), schowek pod siedzeniem nie muszisz mieć kufra ani tarabanić się z kaskiem, wystarczy :) ???

Komfort jazdy ale najważniejsza rzecz dla mnie to możliwości załadunku bagażów (zakupów) pod siedzeniem.

Do An650 pod siedzenie wchodzą dwa kaski i kurtka...

dotyczy to tylko jednego skutera a nie całej grupy ale fakt jest taki że do sqtera wejdzie więcej niż do moto

Odnośnik do komentarza

To ja taką pakowność miałem w Hondzie S-Wing 125. Pod siedzenie ładowałem kask i masę zakupów, lub dwie wędki, podbierak, siatkę i pudło z przynętami. Do kufra kurtkę i inne rzeczy. W t-maxie już tylko kask po siedzenie i dokumenty i nic więcej nie wejdzie :( No ale T-Maxy to nie kanapowce.

Odnośnik do komentarza

nie musisz zmieniać biegów w mieście to b. ważne,. o ciągłym wciskaniu sprzęgła nie będę wspominać.... ktoś tu już nadmienił o braku smarowania i naciągu łańcucha ( nie dot GP 800, SRV 850, Integra), schowek pod siedzeniem nie muszisz mieć kufra ani tarabanić się z kaskiem, wystarczy :) ???

dotyczy to tylko jednego skutera a nie całej grupy ale fakt jest taki że do sqtera wejdzie więcej niż do moto

Z biegami to jak w aucie, jedny lubią manual, inni automat.

Ja jeżdżąc po mieście motocyklem, nie pomyślałem nawet, że można nie zmieniać biegów, więc nie przeszkadza mi to :)

Pomijam smarowanie łańcucha, bo jakoś nie uważam tego za problem

Z tymi schowkami to nie do końca rozumiem, wiadomo, że plusem jest to, iz jest on niewidoczny, ale w motocyklu moge mieć kufry lub sakwy boczne, kufer centralny czy tankbag.

Kask bez problemu zostawiam w miejscach gdzie parkuje moto, czyli stróżówka parkingu, kasa biletowa przed atrakcją, restauracja itp. Zawsze bez problemu.

Z tym lansem to nie do końca rozumiem, jednak chyba dla zwykłego człowieka maxi skuter = skuter < motocykl

Odnośnik do komentarza

To i ja się wypowiem. Przede wszystkim wygoda poruszania się po mieście i poza. Wiadomo, zmiana biegów też sprawia przyjemność, ale jest absorbująca i męcząca. Do jazdy po mieście to tak jak jazda samochodem w korku z manualną i automatyczną biegów, Z automatem tak bardzo nie doskwiera. Ponadto, pakowność i uniwersalne zastosowanie. Można pojechać nawet na większe zakupy a nie tylko po paczkę fajek, lub na wycieczkę poza miasto albo tor i też się nieźle bawić.

Tak jak inni wspominali prawie bezobsługowe użytkowanie. Wsiadasz i jedziesz :)

O suchym podróżowaniu w czasie deszczu i w miarę komfortowej jeździe przy 0-owej temperaturze nie wspomnę. Na skucie można jeździć prawie cały rok, nie tylko w sezonie.

Odnośnik do komentarza

Panie, jak wszystkie zalety skuterów są dla ciebie nieistotne podobnie jak wady motocykli, a w dodatku maxi to popierd to kup pam motocykl, najlepiej walkyrie i dupy nie zawracaj:)

A tak poważnie, zależy do czego sprzęt potrzebny i jakie masz upodobania. Resztę koledzy szczegółowo przedstawili.

P.

Odnośnik do komentarza

Jak człowiek ma wątpliwości to można zawsze kupić jakieś starsze Maxi na jeden sezon i się przekonać. Wiekowe sprzęty zwykle idzie potem sprzedać bez straty na wartości po takim czasie. Najlepiej człowiek zobaczy czego potrzebuje. Potem zawsze można zweryfikować swoje poglądy i zmienić albo na motocykl albo na docelowe Maxi.

Ja tak czasem robię i to z różnymi rzeczami. Ludzie dają świetne rady ale prawie zawsze są to subiektywne opinie. Smarowanie łańcucha w motocyklu załatwia scottoiler, bagaże wsadziss w kufry, a jak masz elastyczny silnik to nie trzeba tak wachlować biegami. Tak można się w nieskończoność przepychać. Dlatego najlepiej posadzić na czymś zadni sprawdzić co Ci odpowiada a co nie bo dyskusja trochę wygląda jak onwyższości koloru zielonego nad czerwonym. Każdy ma swoje argumenty i każdy w dodatku ma racje

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem największe zalety maxi vs moto ujawniają się w mieście. Użytkując moto lub maxi na trasie turystycznie i hobbystycznie przewaga maxi jest dyskusyjna. Jeśli jednak użytkujemy jednoślad użytkowo a nie hobbystycznie i ma on nam służyć na co dzień, to maxi ma same zalety. Pakowność i możliwość przewozu dużych gabarytów ( np worki z klejem, cementem, paczki pieluch, długie przedmioty) dotyczy to płaskiej podłogi w skuterach, ponadto haczyk na torebkę z zakupami - bardzo wygodne. Poza tym to co było już napisane - cieplej, sucho, nie trzeba wahlowac biegami w korku, no i nie trzeba się ubierać jak na moto jeśli chcesz tylko wyskoczyć po bułki....Na skuterze w mieście nikt nie zwróci uwagi, jeśli będziesz odziany w pełny ubiór motocyklowy, ale nie zwrócisz uwagi też jadąc w gajerku lub... przemieszczając się w klapkach w pobliżu plaży odziany tylko w kask otwarty, pałaszując w tym samym czasie loda na patyku...

Podsumowując, jeśli chcesz pojazd użytkowy, to tylko skuter - popatrz na Włochów, jeśli chcesz tylko do latania na trasy, to raczej jakieś wygodne i mocne moto(lub coś pokroju Burgmana 650).

Odnośnik do komentarza
  • Sympatycy

Z biegami to jak w aucie, jedny lubią manual, inni automat.

Ja jeżdżąc po mieście motocyklem, nie pomyślałem nawet, że można nie zmieniać biegów, więc nie przeszkadza mi to :)

Pomijam smarowanie łańcucha, bo jakoś nie uważam tego za problem

Z tymi schowkami to nie do końca rozumiem, wiadomo, że plusem jest to, iz jest on niewidoczny, ale w motocyklu moge mieć kufry lub sakwy boczne, kufer centralny czy tankbag.

Kask bez problemu zostawiam w miejscach gdzie parkuje moto, czyli stróżówka parkingu, kasa biletowa przed atrakcją, restauracja itp. Zawsze bez problemu.

Z tym lansem to nie do końca rozumiem, jednak chyba dla zwykłego człowieka maxi skuter = skuter < motocykl

-Widać jeszcze nie jeździłeś w mieście w godzinach szczytu gdzie naprawdę nie ma jak zaliczyć "pole position" i ok niezliczoną iliść wbijałeś "1" i luz

-Każdy ma jakieś upodobania jeden lubi się babrać smarami inny nie:) osobiście uważam łańcuch za porażkę choć mam moto napędzane łańcuchem

-kufry boczne poszerzają moto :) do skutera też można dołączyć kufer i już masz całkiem dużo przestrzeni bagażowej, co do takbaga uważał bym z zostawianiem go na moto "byle gdzie" z kaskiem podobnie

-nie rozumiem słowa lans więc nie wypowiem się

-łatwość prowadzenia nisko umieszczony środek ciężkości pozwala o wiele łatwiej manewrować...czytaj przeciskać się :) a i manewry parkingowe są łatwiejsze( parę postów wyżej ktoś to też poruszył)

Osobiście nie widzę bardziej praktycznego i wygodniejszego 2oo na miasto niż skuter, na dalsze wojaże wolę moto . I tyle w temacie :)

Odnośnik do komentarza

Panie, jak wszystkie zalety skuterów są dla ciebie nieistotne podobnie jak wady motocykli, a w dodatku maxi to popierd to kup pam motocykl, najlepiej walkyrie i dupy nie zawracaj:)

A tak poważnie, zależy do czego sprzęt potrzebny i jakie masz upodobania. Resztę koledzy szczegółowo przedstawili.

P.

popieram :)

Odnośnik do komentarza

Ostatnio w moto mocno irytuje ;) mnie brak jakiejkolwiek możliwości załadunkowej. Działa mi to tak "na nerwy", że moto stoi, a skuter jeździ.

PS. Wiem, wiem... kufry też istnieją i nawet są dedykowane, ale nie po to kupowałem to moto i nie będę psuł sobie skoniekąd wybranej linii tego modelu przytroczeniem jakiś niekształtnych brył, bo nagle nie mam gdzie drugich rękawic wrzucić ;) ... No ale można sobie nawet do czopka kufry przywiesić i nawet tankbag :D ...

Odnośnik do komentarza

Mi te pytania wyglądają na klasyczne trollowanie - nowy użytkownik i od razu o lansie wspomina przez nikogo nie pytany.

Wygoda jest najlepszą odpowiedzią. Jak ci moto pasuje i konieczny jest "lans" i typowa polska napinka na szpan to trzymaj się tego moto. Jak chcesz polerować armaturę to kup choppera. A jak zależy ci tylko na wygodnym przemieszczaniu z jednego miejsca do drugiego to kup skuter. Nie musisz go myć, nie musisz grzebać przy łańcuchu, nie musisz martwić się o graty w bagażniku/bagażnikach (u mnie wchodzą 4 kaski i czasem mi mało), nie musisz się martwić pogodą.

Dodatkowo: nikt nie napisał, ale skutery są przy zakupie droższe od motocykli. Przy używkach trochę się to zrównuje bo kupa szrotów ostatnio do Polski trafia, ale wybierając skuter lub moto weź to pod uwagę.

Podjedź na spotkanie grupy szczecińskiej to ci chłopaki pokażą swoje maszyny.

Odnośnik do komentarza

Myślę że najważniejsze już zostało napisane :).

Skuter zdecydowanie bardziej sprawdza się w mieście ze swoim schowkiem poda kanapą (na zakupy rewelacja :) ), a i w trasie się przyjadę - schowasz kask kurtkę i możesz iść na spacer jak "cywil" :clapping: .

Nie wieje więc (pomijając kwestie bezpieczeństwa) możesz jechać w "podkoszulce i szortach".

To o czym trzeba wspomnieć to wygodne siedzenie - na trasie po >3h w siodle tyłek nie boli....ale ja mam kanapowca więc może to dlatego :laughing: , choć w innych skuterach pewnie jest podobnie.

Krótko pisząc najważniejsze hasło to wygoda i komfort.

Piszę jako świeży użytkownik maxi i jestem zachwycony, żonka też jest zadowolona bo jest jej o wiele wygodniej niż ma moto.

Myślę że pytanie podobne do twojego często było zadawana na forum - sam takie zadałem. Możesz poczytać tutaj.

Odnośnik do komentarza

Co prawda wszystko zostało już napisane to ja jednak dorzucę swoje 3 grosze.

To grudnia 2014 roku byłam posiadaczką trzeciego już z kolei biegowca. Tego samego grudnia nastąpił przełom i w "stajni" pojawił się maxi i nie żałuję po prostu jestem zakochana.

Dodam, że w domu został 1 z 2 biegowców, Kawasaki Z750 i zaczęła się rodzinna "wojna" kto ma jeździć maxi (wygoda, pakowność wygrały)

I bądź tu człowieku przewidywalny

Odnośnik do komentarza

Ja widzę to tak - praktyczność do bólu. Wsiadam jak stoję i pruję do roboty. Pogodę mamy nijak włoską, ale zdarzało się zamiast japonek przywdziać mokasyny:) Zero wachlowania lewą nogą i klamkowania lewą ręką co chwilę i zastanawiania się, który to akurat bieg. No i zagwarantowana naturalna ładowność, że o ochronie przed wiatrem i deszczem nie wspomnę:)

Odnośnik do komentarza

Maxi to inna filozofia jazdy po prostu, najważniejsze w moim odczuciu różnice wynikają z braku zbiornika między nogami oraz sprzęgła (wpływ na kontrolę maszyny) oraz stosunku mocy do masy przy porównywalnej pojemności: dla jednych to nie problem, dla innych brak przestrzeni bagażowej w motocyklu, konieczność zmiany biegów, czy fakt, że bardziej wieje nie stanowi problemu.

Wybór wynika tylko z osobistych preferencji i tego, jaką wagę przywiązujesz do danych cech maszyny. Ja na przykład wiem, że w najbliższym czasie nie kupię żadnego maksi (kiedyś, w przyszłości... kto wie?)

Odnośnik do komentarza

Tak jak kolega napisał kilka postów wyżej, podjedź na cotygodniowe spotkanie w Szczecinie, zazwyczaj godzina 18-18.15 pod Pleciugą, to się przymierzysz, pooglądasz i pogadasz.

Dzisiaj pogoda trochę kiepska, ale śledź wątek "Maj 2015 w Zachodniopomorskim", tam na pewno będzie info na temat dzisiejszego spotu.

Odnośnik do komentarza

Tak sobie jeszcze pomyślałem że muszę to dodać :) :

Jak masz możliwość to się spotkaj z jakiś burgmaniakiem przymierz się.

Ja również zadawałem takie pytanie i robiłem doktorat...Czytałem artykuły, testy, rozmawiałem.....A mimo to wewnętrznie nie czułem przekonania. Wydawało mi się że wszystko to co piszą na forum to po prostu skrzywienie i działa zasada że każdy swoje chwali.

Jak Byłem na ognisku i się przymierzyłem do skuterów / przejechałem kawałek to zacząłem bardziej wierzyć w to co piszą na forum.

Teraz od około 3 tygodni jestem posiadaczem maxi i szczerze mówiąc zastanawiam się "jak ja wcześniej mogłem żyć bez skutera i męczyłem się na motocyklu (golasie) ".

Faktem jest że skuter inaczej się prowadzi. Nieco gorzej czuje się maszynę, bo nie ma baku miedzy nogami i pozycja jest krzesłowa/z wyciągniętymi nogami, mniejsze koła itp...po prostu (pomijając różnice w zmianie biegów i sprzęgle) to po prostu nieco inaczej się jeździ. Ale ja osobiście wybrałem wygodę zamiast "lepszego czucia" maszyny.

Jeśli chcesz "schodzić na kolano" i planujesz sobie robić rajdy po mieście to skuter....nie spełni twoich oczekiwań.

Tak więc musisz zobaczyć na żywo żeby uwierzyć :)

Niech twoja decyzję będzie "jedyną słuszną" :) i powodzenia w poszukiwaniu sprzętu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...