Skocz do zawartości
Forum Burgmania

Inny adres w dowodzie os. a inny w rej.


Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem zakupienia pojazdu. Właściciel 2mc temu wymienił Dowód Osobisty ze względu iż w jego miejscowości w marcu br. nadano ulicę których wcześniej nie było. Nie zmienił więc fizycznie miejsca zamieszkania. W dowodzie rejestracyjnym jest wpisany adres bez ulicy, gdyż go nie wymienił, a w dowodzie osobistym już z ulicą. Jak spisać umowę tzn, czy adnotacja na umowie o zmianie adresu ze względu na nadanie tych ulic załatwi sprawę czy będę miał problemy z rejestracją takiego pojazdu. W sieci znalazłem kilka postów z których wynika że taka informacja wystarczy ale chciał bym się upewnić, a urzędy już pozamykane :D może miał ktoś podobną sytuację.

Odnośnik do komentarza

Ja mialem podobna sytuacje bylem sprzedajacym a kupujacym sasiad. Tyle ze ja sie przeprowadzilem 2 km dalej, dw osobisty mialem nowy, ale dw rejestracyjny stary. Spisalismy umowe wg danych z dowodu rej. Sasiad zarejestrowal auto bez problemu.

Odnośnik do komentarza

Ja mialem podobna sytuacje bylem sprzedajacym a kupujacym sasiad. Tyle ze ja sie przeprowadzilem 2 km dalej, dw osobisty mialem nowy, ale dw rejestracyjny stary. Spisalismy umowe wg danych z dowodu rej. Sasiad zarejestrowal auto bez problemu.

Tzn w takim przypadku nie wpisywać numeru dowodu ??? Przeważnie na umowach jest np Jan Kowalski posługujący się DO nr i zam. itd, czyli same dane z D rej. Tylko Stary adres i pesel ?

Odnośnik do komentarza

Numer dowodu musisz wpisać. Ale wpisz to co było na umowie czyli stary bo taki mają w Wydziale Komunikacji i tam będą weryfikować jego rejestrację. Jeżeli wpiszesz nowy to przygotuj się na kilka wizyt. Na wszelki wypadek spisz dwie umowy stary adres i dowód i nowy. Będziesz miał jakby co. Ale ja bym spisał umowę według starych danych. Pesel i NIP mu się nie zmienił jakby co.

Odnośnik do komentarza

Jest tak w starym DO:

seria/nr ABC123456

Jan Kowalski

Miejscowość 145

00-000 Poczta

W nowym DO ma:

seria/nr DEF789000

Jan Kowalski

ul. Piękna 150, Miejscowość

00-000 Poczta

w Dow. Rej

Pesel 123456789

Jan Kowalski

Miejscowość 145

00-000 Poczta

Jak wpisze numer dowodu osobistego i stary adres to będzie trochę jak fałszowanie bo zgodnie z numerem dowodu osobistego jest inny adres niż podaje ? A jak wpiszemy stary numer dowodu i stare dane meldunku z dowodu który jest przecięty i nieważny to dopiero może być jazda... Przecież jakoś to weryfikują, nie ma już Jana Kowalskiego zamieszkałego w Miejscowości pod numerem 145, tylko w Miejscowości przy ulicy Pięknej i numerze 150. Ja chciałem wpisać dwa adresy z adnotacją o zmianie ulic. Może by On to po prostu zmienił, ale jak zacznie gość jeździć do wydziału stać w kolejkach dostanie miękki dowód rej, potem pojedzie przepisać i znowu czas, czas, czas. I do tego ten miękki dowód nie chce auta z miękki dowodem nie na siebie bo jak go zarejestruje ???

Odnośnik do komentarza

Wpisz w umowie, że "sprzedający legitymuje się paszportem nr ...." w paszporcie nie ma adresu a też jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Ewentualnie jeśli ma stary dowód osobisty - ten z odciętym rogiem to spisz dane tamtego dowodu. Przecież on był dokumentem tylko już nie jest ważny, ale tego na umowie nie musisz pisać.

Przez ostatnie ponad dwa lata funkcjonowałem w podobnej sytuacji - przemeldowałem się, ale nie zmieniłem dowodu osobistego. Niby po trzech miesiącach traci ważność. Byłem kontrolowany na drodze, łącznie ze sprawdzaniem w bazie punktów, sprzedawałem samochód, nie było żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza

No tak każdy po trosze miał rację. Zadzwoniłem dziś do Wydziału Komunikacji i o to co się dowiedziałem:

Do 30 dni od zmiany meldunku, niezależnie czy przemeldowanie czy nadanie ulic, właściciel pojazdu ma ustawowy obowiązek udać się do Wydziału Komunikacji, odpowiedniego swojemu nowemu zameldowaniu i dokonać zmiany w dowodzie rej. Wiąże się to z wyminą takiego dowodu a nie tylko adnotacją w nim. Należy przynieść do urzędu: dow. rej., tablice ( bo trzeba zmienić naklejkę ), dow. os. jeśli jeszcze nie mamy wyrobionego to potwierdzenie zameldowania, ubezpieczenie OC i do tego pojazd musi mieć ważne badania techniczne, jeśli jest to także kartę pojazdu. Całość operacji to koszt 80zł i oczekiwanie do miesiąca na twardy dow. bo dostaniemy miękki.

Jeśli, właściciel pojazdu tego nie uczynił, należy spisać umowę wedle danych z dow. rej. do tego Pesel i NIP, a nr i serię dowodu podać z nowego dow. os. Na końcu umowy umieścić wpis iż od dn tego i tego sprzedający posługuje się nowym dowodem z nowym miejscem zamieszkania wymieniony z takiego i takiego powodu. Według uprzejmej Pani to całkowicie rozwiąże sprawę i kupujący nie będzie miał problemów z rejestracją pojazdu. Potwierdzono mi, także fakt że żaden Wydział Komunikacji nie ma możliwości i nie weryfikuje nr i seria dow. Os., więc można wpisać nowy. Właściciel jest sprawdzany po danych z dowodu rej. i Peselu.

Swoją drogą po co wymieniać ten dowód ( sam mam 4 pojazdy na siebie ) i ponosić te koszt, bo jakiś radny gminy wpadł na genialny pomysł by nadać lub zmienić ulicę ? A jak się ma firmę transportową nie dość że całe dokumenty firmy trzeba wszędzie zmieniać to koszty zmiany dowodu w kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu autach to spory wydatek.

Odnośnik do komentarza

temat już w sumie wyjaśniony, ale miałem podobną sytuację z autem. Wystarczyło oświadczenie sprzedającego o zmianie adresu. Na zwykłym papierze A4 :) . Także wszystkie informacje do WK można załatwić na oświadczeniu. Ja miałem w ogóle popierzoną sprawę z autem, auto na właściciela i współwłaściciela a sprzedane na fakturę, gdzie współwłaściciel nie miał nic do firmy sprzedającej..... się działo, ale oświadczenia są. i jeszcze to że jeden z współ. zmienił adres zamieszkania a w dowodzie rejestr. stary.

Także oświadczenia wystarczą (do umowy/faktury).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...