Skocz do zawartości

Inny adres w dowodzie os. a inny w rej.jak spisać poprawnie umowę

• Please log in to reply
8 odpowiedzi na ten temat

#1 AHMPL

AHMPL

Początkujący Maxi - Maniak

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 99 Postów:
  • Miejscowość: Kraków okolice
  • Maxiskuter:Yamaha Majesty 125/150/180
  • Rocznik:2001

Napisany 05 lipiec 2011 - 18:46

Noszę się z zamiarem zakupienia pojazdu. Właściciel 2mc temu wymienił Dowód Osobisty ze względu iż w jego miejscowości w marcu br. nadano ulicę których wcześniej nie było. Nie zmienił więc fizycznie miejsca zamieszkania. W dowodzie rejestracyjnym jest wpisany adres bez ulicy, gdyż go nie wymienił, a w dowodzie osobistym już z ulicą. Jak spisać umowę tzn, czy adnotacja na umowie o zmianie adresu ze względu na nadanie tych ulic załatwi sprawę czy będę miał problemy z rejestracją takiego pojazdu. W sieci znalazłem kilka postów z których wynika że taka informacja wystarczy ale chciał bym się upewnić, a urzędy już pozamykane :D może miał ktoś podobną sytuację.

#2 ptaku_1

ptaku_1

Hobbysta Maxi - Maniak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1006 Postów:
  • Miejscowość: Jablonna
  • Maxiskuter:Kymco Xciting 500
  • Rocznik:2010

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:04

Ja mialem podobna sytuacje bylem sprzedajacym a kupujacym sasiad. Tyle ze ja sie przeprowadzilem 2 km dalej, dw osobisty mialem nowy, ale dw rejestracyjny stary. Spisalismy umowe wg danych z dowodu rej. Sasiad zarejestrowal auto bez problemu.

#3 AHMPL

AHMPL

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 99 Postów:

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:08

Zobacz postptaku_1, o 05 lipiec 2011 - 19:04, powiedział:

Ja mialem podobna sytuacje bylem sprzedajacym a kupujacym sasiad. Tyle ze ja sie przeprowadzilem 2 km dalej, dw osobisty mialem nowy, ale dw rejestracyjny stary. Spisalismy umowe wg danych z dowodu rej. Sasiad zarejestrowal auto bez problemu.

Tzn w takim przypadku nie wpisywać numeru dowodu ??? Przeważnie na umowach jest np Jan Kowalski posługujący się DO nr i zam. itd, czyli same dane z D rej. Tylko Stary adres i pesel ?

#4 Drek

Drek

Zaszczepiony Maxi - Maniak

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 449 Postów:
  • Miejscowość: Gniezno
  • Maxiskuter:Honda Integra 700
  • Rocznik:2012

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:12

Numer dowodu musisz wpisać. Ale wpisz to co było na umowie czyli stary bo taki mają w Wydziale Komunikacji i tam będą weryfikować jego rejestrację. Jeżeli wpiszesz nowy to przygotuj się na kilka wizyt. Na wszelki wypadek spisz dwie umowy stary adres i dowód i nowy. Będziesz miał jakby co. Ale ja bym spisał umowę według starych danych. Pesel i NIP mu się nie zmienił jakby co.

#5 ptaku_1

ptaku_1

Hobbysta Maxi - Maniak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1006 Postów:
  • Miejscowość: Jablonna
  • Maxiskuter:Kymco Xciting 500

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:17

dokladnie pesel sie nie zmienia a nr dowodu osobistego nie jest do sprawdzeniw w urzedzie komunikacji

#6 AHMPL

AHMPL

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 99 Postów:

Napisany 05 lipiec 2011 - 19:20

Jest tak w starym DO:

seria/nr ABC123456
Jan Kowalski
Miejscowość 145
00-000 Poczta

W nowym DO ma:

seria/nr DEF789000
Jan Kowalski
ul. Piękna 150, Miejscowość
00-000 Poczta

w Dow. Rej

Pesel 123456789
Jan Kowalski
Miejscowość 145
00-000 Poczta

Jak wpisze numer dowodu osobistego i stary adres to będzie trochę jak fałszowanie bo zgodnie z numerem dowodu osobistego jest inny adres niż podaje ? A jak wpiszemy stary numer dowodu i stare dane meldunku z dowodu który jest przecięty i nieważny to dopiero może być jazda... Przecież jakoś to weryfikują, nie ma już Jana Kowalskiego zamieszkałego w Miejscowości pod numerem 145, tylko w Miejscowości przy ulicy Pięknej i numerze 150. Ja chciałem wpisać dwa adresy z adnotacją o zmianie ulic. Może by On to po prostu zmienił, ale jak zacznie gość jeździć do wydziału stać w kolejkach dostanie miękki dowód rej, potem pojedzie przepisać i znowu czas, czas, czas. I do tego ten miękki dowód nie chce auta z miękki dowodem nie na siebie bo jak go zarejestruje ???

#7 slaw

slaw

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 96 Postów:
  • Miejscowość: Marki k. Warszawy
  • Maxiskuter:Honda SW- T400

Napisany 06 lipiec 2011 - 07:42

Wpisz w umowie, że "sprzedający legitymuje się paszportem nr ...." w paszporcie nie ma adresu a też jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Ewentualnie jeśli ma stary dowód osobisty - ten z odciętym rogiem to spisz dane tamtego dowodu. Przecież on był dokumentem tylko już nie jest ważny, ale tego na umowie nie musisz pisać.

Przez ostatnie ponad dwa lata funkcjonowałem w podobnej sytuacji - przemeldowałem się, ale nie zmieniłem dowodu osobistego. Niby po trzech miesiącach traci ważność. Byłem kontrolowany na drodze, łącznie ze sprawdzaniem w bazie punktów, sprzedawałem samochód, nie było żadnych problemów.

#8 AHMPL

AHMPL

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 99 Postów:

Napisany 06 lipiec 2011 - 10:10

No tak każdy po trosze miał rację. Zadzwoniłem dziś do Wydziału Komunikacji i o to co się dowiedziałem:

Do 30 dni od zmiany meldunku, niezależnie czy przemeldowanie czy nadanie ulic, właściciel pojazdu ma ustawowy obowiązek udać się do Wydziału Komunikacji, odpowiedniego swojemu nowemu zameldowaniu i dokonać zmiany w dowodzie rej. Wiąże się to z wyminą takiego dowodu a nie tylko adnotacją w nim. Należy przynieść do urzędu: dow. rej., tablice ( bo trzeba zmienić naklejkę ), dow. os. jeśli jeszcze nie mamy wyrobionego to potwierdzenie zameldowania, ubezpieczenie OC i do tego pojazd musi mieć ważne badania techniczne, jeśli jest to także kartę pojazdu. Całość operacji to koszt 80zł i oczekiwanie do miesiąca na twardy dow. bo dostaniemy miękki.

Jeśli, właściciel pojazdu tego nie uczynił, należy spisać umowę wedle danych z dow. rej. do tego Pesel i NIP, a nr i serię dowodu podać z nowego dow. os. Na końcu umowy umieścić wpis iż od dn tego i tego sprzedający posługuje się nowym dowodem z nowym miejscem zamieszkania wymieniony z takiego i takiego powodu. Według uprzejmej Pani to całkowicie rozwiąże sprawę i kupujący nie będzie miał problemów z rejestracją pojazdu. Potwierdzono mi, także fakt że żaden Wydział Komunikacji nie ma możliwości i nie weryfikuje nr i seria dow. Os., więc można wpisać nowy. Właściciel jest sprawdzany po danych z dowodu rej. i Peselu.

Swoją drogą po co wymieniać ten dowód ( sam mam 4 pojazdy na siebie ) i ponosić te koszt, bo jakiś radny gminy wpadł na genialny pomysł by nadać lub zmienić ulicę ? A jak się ma firmę transportową nie dość że całe dokumenty firmy trzeba wszędzie zmieniać to koszty zmiany dowodu w kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu autach to spory wydatek.

#9 marcin62

marcin62

Zaszczepiony Maxi - Maniak

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 416 Postów:
  • Miejscowość: Warszawa - Tarchomin
  • Maxiskuter:Suzuki Burgman 650
  • Rocznik:2007

Napisany 06 lipiec 2011 - 10:23

temat już w sumie wyjaśniony, ale miałem podobną sytuację z autem. Wystarczyło oświadczenie sprzedającego o zmianie adresu. Na zwykłym papierze A4 :) . Także wszystkie informacje do WK można załatwić na oświadczeniu. Ja miałem w ogóle popierzoną sprawę z autem, auto na właściciela i współwłaściciela a sprzedane na fakturę, gdzie współwłaściciel nie miał nic do firmy sprzedającej..... się działo, ale oświadczenia są. i jeszcze to że jeden z współ. zmienił adres zamieszkania a w dowodzie rejestr. stary.
Także oświadczenia wystarczą (do umowy/faktury).

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników